Γενικές Τακτικές

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
kosmar7
Indispensible
Indispensible
Posts: 1953
Joined: Fri Dec 08, 2006 2:28 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός
Location: Sun City
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Antyfas wrote:Focus Passing: Ξεκινάω με Mixed. Αν δω στη διάρκεια του αγώνα ότι ο αντίπαλος έχει κάτι αδύναμο, πχ λόγω συστήματος αδύναμα πλάγια, εστιάζω τις επειθέσεις μου στα πλευρά της αντίπαλης ομάδας. Αν δω ότι ο αντίπαλος έχει πάρει κίτρινη κάρτα απο μία πλευρά χτυπάω μόνο από εκεί μπας και πάρει κόκκινη, ή γιατί θα με αφήνει πιο εύκολα να περάσω. Τοο ίδιο αν δω ότι παίχτης μου (ας πούμε πλάγιος) είνα στη μέρα του (8 απόδοση και πάνω) του δίνω περισσότερες επιθέσεις.

Φίλε λεπτομέριες που μπορώ να πω ότι δεν τις έιχα προσέξει και τα συγκεκριμένα δεν τα είχα δοκιμάσει. Το έκανα και μπορώ να πω ότι πιάνει. Ειδικά στα παίχνίδια που το μπακ και ο χαφ έχουνε 8αρια και πάνω αν βάλω focus passing στην πλαύρά τους γίνεται πανυγήρι. Οι επιθέσεις προς την αντίπαλη εστία διαδέχονται η μία την άλλη...



Υ.Γ. Πολύ καλη ανάλυση......
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ παιδιά (toni lora, Kastroman, jojo1982), να στε καλά.

Έγραψα άλλα δύο post το ένα με θέμα Έλλειψη κατοχής μπάλας!Γιατί;
viewtopic.php?f=103&t=16890

και ένα με θέμα Κατοχη μπαλας αλλα λιγες φασεις
viewtopic.php?f=105&t=16986

Βασικά είναι απαντήσεις σε Post άλλων αλλά όπως και να 'χει μπορεί να φανούν χρήσιμα..
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ παιδιά (toni lora, Kastroman, jojo1982), να στε καλά.
Και kosmar7! Κρίμα που δεν έχει edit. Αναρωτιέμαι επίσης γιατί το topic Έλλειψη κατοχής μπάλας!Γιατί; δεν είναι στις τακτικές..
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φοβερά κ τρομερά όλα αυτά,αλλά αν θέλει τόόόόση ανάλυση για ένα παιχνίδι που κ καλά οι περ/ροι αφιερώνουν λίγο χρόνο από την ημέρα τους,τότε:s..t high and watch,ελληνιστεί χ..ε ψηλά κ αγνάντευε..! :drinking: :evil: :D
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το manager είναι simulation game που προσπαθεί να πετύχει όσο περισσότερο ρεαλισμό γίνεται. Αν σε κουράζει όλο αυτό το ψάξιμο (που γίνεται έτσι κι αλλιώς στη πραγματικότητα κ σε μεγαλύτερο βαθμό) και θες κάτι πιο απλό, τότε παίξε ένα απλό παιχνίδι ποδοσφαίρου. Πλέον σου δίνουν τη δυνατότητα να αναλάβεις μια ομάδα σαν manager αλλά οι δυνατότητές σου περιορίζονται στο σύστημα και στα transfers κυρίως.

Όμως το FM είναι πολύ πιο πέρα από αυτά. Και εμένα αυτό είναι που μου αρέσει, το βάθος του παιχνιδιού και η πρόκληση που μου προσφέρει...
Όσον αφορά το χρόνο, και ένα αγώνα να παίζεις τη μέρα σκέψου ότι η πραγματική ομάδα παίζει ένα άντε δύο τη βδομαδα.
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Antyfas wrote:Ευχαριστώ παιδιά (toni lora, Kastroman, jojo1982), να στε καλά.

Έγραψα άλλα δύο post το ένα με θέμα Έλλειψη κατοχής μπάλας!Γιατί;
viewtopic.php?f=103&t=16890

και ένα με θέμα Κατοχη μπαλας αλλα λιγες φασεις
viewtopic.php?f=105&t=16986

Βασικά είναι απαντήσεις σε Post άλλων αλλά όπως και να 'χει μπορεί να φανούν χρήσιμα..
Υπάρχει κάποιο post με πολλές φάσεις,αλλά λίγα γκολ;
User avatar
t_dalis
Amateur
Amateur
Posts: 158
Joined: Tue Apr 08, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Antyfas wrote:Το manager είναι simulation game που προσπαθεί να πετύχει όσο περισσότερο ρεαλισμό γίνεται. Αν σε κουράζει όλο αυτό το ψάξιμο (που γίνεται έτσι κι αλλιώς στη πραγματικότητα κ σε μεγαλύτερο βαθμό) και θες κάτι πιο απλό, τότε παίξε ένα απλό παιχνίδι ποδοσφαίρου. Πλέον σου δίνουν τη δυνατότητα να αναλάβεις μια ομάδα σαν manager αλλά οι δυνατότητές σου περιορίζονται στο σύστημα και στα transfers κυρίως.

Όμως το FM είναι πολύ πιο πέρα από αυτά. Και εμένα αυτό είναι που μου αρέσει, το βάθος του παιχνιδιού και η πρόκληση που μου προσφέρει...
Όσον αφορά το χρόνο, και ένα αγώνα να παίζεις τη μέρα σκέψου ότι η πραγματική ομάδα παίζει ένα άντε δύο τη βδομαδα.
Παρόλλο που μπαίνω σπάνια μιας και οικογενειακώς τρέχω στα νοσοκομεία πρεπει να πω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε ΟΛΑ οσα εχεις γράψει αντυφα...
Συμφωνω στα περισσότερα (οσα έχω προλάβει να διαβάσω δηλαδή...) και μπήκες αυτόματα στην εκτιμησή μου μιας που και γω την "ψάχνω" μέχρι αηδίας σε οτι έχει να κανει και μέσα στο καθε ματς που παίζω αλλα και εβδομαδιαία με το τι εχει συμβει ή τι συμβαίνει στην ομάδα μου...

συνέχισε έτσι.. και σε ευχαριστούμε εμείς οι " προπονητές του πάγκου " και όχι της " κερκίδας "...

καλή σας συνέχεια παίδες...
el_diablo
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Nov 12, 2007 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olumpiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

to closing down τι ακριβώς είναι ? σαν μαρκάρισμα ? και πως κάνω την ομάδα να πιέζει παντού ?
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

t_dalis σε ευχαριστώ, εκτιμώ τα λόγια σου :-D
o closing down τι ακριβώς είναι ? σαν μαρκάρισμα ? και πως κάνω την ομάδα να πιέζει παντού ?
Φιλέ el_diablo:

Ορισμοί

Closing down είναι η προσπάθεια του παίχτη να μείωσει από τον επιτιθέμενο τους χώρους και το χρόνο που έχει τη μπάλα.

Τight Marking είναι το στενό μαρκάρισμα του επιτιθέμενου που μπαίνει στη ζώνη μαρκαρίσματος του αμυνόμενου. Δε ρώτησες αλλά έχει σημασία για τα επόμενα που θα γράψω.


Σύμφωνα με τα παραπάνω έχουμε τις περιπτώσεις:
1) Close down often & tight marking no
Ο αμυνόμενος θα κυνηγήσει και θα προσπαθήσει να κλέψει τη μπάλα από τον επιτιθέμενο αν είναι κοντά του αλλά όταν δεν την έχει δε θα μαρκάρει δίπλα του

2) Close down often & tight marking yes
Ο αμυνόμενος θα κυνηγήσει και θα προσπαθήσει να κλέψει τη μπάλα από τον επιτιθέμενο αν είναι κοντά του και ακόμα κι αν δεν την έχει θα μαρκάρει δίπλα του (κολλητά-στενά)

3) Close down rarely & tight marking no
Ο αμυνόμενος θα περιμένει τον επιτιθέμενο που έχει τη μπάλα να έρθει σε αυτόν πριν επιχειρήσει οτιδήποτε και όταν δεν την έχει δε θα μαρκάρει δίπλα του

4) Close down rarely & tight marking yes
Ο αμυνόμενος θα περιμένει τον επιτιθέμενο που έχει τη μπάλα να έρθει σε αυτόν πριν επιχειρήσει οτιδήποτε και όταν δεν την έχει θα μαρκάρει δίπλα του


Πλεονεκτήματα - Μειονεκτήματα
Closing down: Περισσότερες πιθανότητες να κλέψεις τη μπάλα αλλά κίνδυνος να χαλάσεις τις γραμμές σου. Κίνδυνος να σε περάσουν λόγω τρίπλας-ταχύτητας
Tight marking: Πίεση όλη την ώρα (καλό για να παίρνεις κεφαλιές), περισσότερη κούραση. Επίσης κίνδυνος να σε περάσουν λόγω τρίπλας-ταχύτητας.


Opposition Instructions:
Tight marking: Kαλό όταν ο αντίπαλος δεν έχει καλό off the ball και dribbling. Καλό απέναντι σε παίχτη που θες να του πάρεις τη κεφαλιά.

Closing down: Καλό αν δεν έχει καλό composure (με τη λογική ότι πανικοβάλεται), χρήσιμο αν δε έχει καλό acceleration, pace και dribbling.


ΥΣ: Σύμφωνα με τα παραπάνω και ανάλογα την ομάδα, κάνεις τις επιλογές σου. Γενικός κανόνας είναι να βάζεις στους αμυντικούς σχτεικά χαμηλό closing down, στους μέσους πιο πάνω και τους επιθετικούς ψηλό.
Χωρίς patch το παιχνίδι έχει πρόβλημα με το closing down
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
User avatar
Gayros-Chania-7
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Fri May 18, 2007 9:14 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός,Μικρές ομάδες
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Juve,Man Utd
facebook προφίλ: nick.zouridakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε Antyfas από ανάλυση αριστούργημα!Δεν έχω υιοθετήσει την στρατηγική σου αλλά με τον τρόπο που τα έχεις αναλύσει με δελεάζεις να την δοκιμάσω σε κάνα εκτός έδρας μάτς στο CL.Κια πάλι μπράβο για την σαφήνειά σου.
Image
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χωρις να θελω να φανω αχαριστος :D μηπως να βαζες κανα λινκ για να κατεβασουμε τα 3συστηματα?
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αν θα βάλεις links θα ήταν πολύ χρήσιμο για όλους... (:
User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε αντυφασ ολα αυτα που γραφεισ ειναι σπουδαια,προσπαθω και εγω απο το πρωτο φμ να φτιαξω δικες μου τακτικες αλλα πανατ αποτυνχανω...ετσι το ααφηνα στο φλου και βασιζομουν στα παιχτρονια μου...θα το δοκιμασω και θα σου πω .αν και ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψουν πολοι γιατι ειναι πολυ ψαγμενα αυτα που γραφεις...συνεχισε ετσι...

Υ.Γ ΒΑΓΓΕΛΑΡΑ ΜΑΝΤΖΙΟ ΑΣΤΕΡΙ!!!!!
ΠΑΟ ΓΕΡΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΞΑΝΑ!!!!!!!!!
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
nfgrapsas
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Sun Jun 12, 2005 4:38 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: Lefkada
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απλα μερικες ερωτησεις(για αποφυγη καινουργιου τοπικ)που ειστε και ποιο εμπειροι εδω ...
απο τα player inst..
α)cross from:deep or byline?δηλαδη?τι κανει το καθετι?/
β)cross aim:near/far post,centre,target man τι κανει το καθετι(αν δεν κανω λαθος η σεντρα που θα πηγαινει?συσχετιζετε με το παραπανω??
γ)hold up ball(κρατημα μπαλας στα ποδια του παιχτη δηλαδη??)οποτε ταιριαζει στα 10 η σε αυτον που θες να κανει παιχνηδη??
δ)τελικα εχω μπερδευτη...με τι τροπο μπορω να εμποδισω τα μπακ η το χαφ(αμυντξκο)να μην κανει παιχνιδι??και ενα υποερωτημα με τι τροπο-εντολες θα μπορεσω να κοψω καποιον που μου κανει επιθεση απο τις ακρες...?κ τουμπαλιν απο το κεντρο(αυτο ειναι ποιο ευκολο,λογικα με μαν μαρκινκ ι γεμιζοντασ το κεντρο ας πουμε..
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Gayros-Chania-7, panatha-13-
πολύ γεναιόδωρα σχόλια, ευχαριστώ :-D .

Krazy, Antonisjk και για όσους ενδιαφέρονται, έχω κάποια προβλήματα με τον υπολογιστή και δε θα μπορέσω σύντομα να ανεβάσω τα 3 συστήματα, ωστόσο όταν θα το κάνω πιστεύω ότι είναι καλύτερο να μπουν σε ξεχωριστό post εφόσον δεν αφορούν γενικές τακτικές.

Φίλε nfgrapsas δεν έχω πολύ χρόνο (δεν είμαι στο pc μου) οπότε θα προσπαθήσω να σε καλύψω αλλά τμηματικά.

Cross from deep or byline

Deep = Βάθος. Byline είναι η γραμμή από το ένα σημαιάκι του κόρνερ στο άλλο (αλλιώς λέγεται και goal line)

Cross from byline: Ο παίχτης θα προσπαθήσει να δώσει πάσα αφού προσπεράσει αυτόν που τον εμποδίζει. Η πάσα θα γίνει άρα πίσω από τον αμυνόμενο. Η επιλογή λοιπόν είναι καλή όταν έχεις παίχτη με καλή ταχύτητα και τρίπλα.
Πλεονεκτήματα
Περισσότερα corners, free kicks (συν κάρτες), λιγότερα offsides. Καλή επιλογή για επιθετικό παιχνίδι. Η επιλογή αυτή στα fullbacks τους κάνει να ανεβαίνουν πιο ψηλά και να παίζουν το "ένα-δύο" με τους wingers. Επιλογή που παίζει πολύ καλά απέναντι σε ανοιχτή άμυνα εφόσον έναν να περάσεις έχεις ευκαιρία για γκολ. Διορθώνει σε (εμένα τουλαχιστον) το λάθος των επιθετικών να μη δίνουν πάσα σε ελεύθερο παίχτη! Ωστόσο είναι καλή επιλογή μόνο για το γρήγορο επιθετικό και όχι για τον αργο ο οποίος έχει οδηγία να κρατάει τη μπάλα.
Επίσης εφόσον ο παίχτης προσπαθεί να δώσει πάσα αφού περάσει παίχτη η πάσα είναι πιο σίγουρη αλλά και μέχρι να τον περάσει η υπόλοιπη ομάδα κερδίζει χρόνο για να αποκτήσει καλύτερες θέσεις.
Μειονεκτήματα
Μπορεί να χάσεις τη μπάλα σε επικύνδυνο σημείο.

Cross from deep: Ο παίχτης αν βρει αντίπαλο δε θα προσπαθήσει να τον περάσει αλλά θα δώσει πάσα έχοντας τον αμυνόμενο μπροστά του. Καλό για παίχτες αργούς με καλή πάσα.
Πλεονεκτήματα
Περισσότερη ασφάλεια αφού η πάσα άμα κοπεί θα κοπεί σχετικά ψηλά. Καλή επιλογή για αμυντικό παιχνίδι. Καλή επιλογή για quick tempo counter attack. Καλό απέναντι σε συμπαγή και με βάθος άμυνα όπου δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να περάσεις παίχτη αφού θα "πέσεις" σε άλλον. Ο αντίλογος εδώ αφορά μάλλον μόνο τους wingers που με cross from byline έχουν την δυνατότητα, αφού περάσουν ένα παίχτη από τα πλάγια, να ανοίξουν την άνυνα (αφού αμυντικός θα τρέξει να τον μαρκάρει). Περισσότερες αλλαγές παιχνιδιού.
Μειονεκτήματα
Offsides. Μεγαλύτερη δυσκολία για τη πάσα.


ΥΣ:
Πολλοί όπως και εγώ στην αρχή νομίζουν ότι το cross from byline είναι να κάνεις πάσα όσο πιο πλάγια γίνεται ενώ το cross from deep είναι να κάνεις κίνηση προς το κέντρο και να δώσεις πάσα. Κοινό λάθος. Το πλάγιο είναι το "touchline". Με αυτή τη λογική λέω σε ένα post ότι είναι καλό, winger με καλό σουτ να του έχω cross from deep ώστε αν δε κάνουν πάσα τουλάχιστον να έχουν πάρει καλύτερη θέση στο κέντρο για σουτ. Λάθος. Ωστόσο για ένα παίχτη που όντως δεν έχει τρίπλα, ο συνδιασμός cross from deep και long shot στη μέση (ή και often) δεν είναι κακός. Θα προσπαθήσει να κάνει πάσα. Αν δε μπορεί εφόσον δε μπορεί να περάσει παίχτες θα επιχειρήσει μακρινό σουτ.

"Every defeat is a victory in itself" Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”