Γενικές Τακτικές

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εισαγωγή (αν βαριέσαι προχώρα)
Χαίρετε. Θα ήθελα να ξεκινήσω το post μου λέγοντάς ότι είμαι εντελώς νέος στο FM και άρα οποιοσδήποτε έχει κάθε δικαίωμα να αμφισβιτήσει αυτά που θα γράψω και περιμένω μάλιστα να το κάνετε γιατί αυτός είναι ο σκοπός κάθε forum. Να κερδίσουμε όλοι κάτι μέσα από τη συζήτηση.

Το θέμα ως νέος παίχτης σε ένα παιχνίδι όπως αυτό ειναι ότι έχεις συνέχεια ερωτήσεις. Και ρωτάς αναπόφευκτα τους παλιούς. Στη περίπτωσή μου οι παλιοί δεν είχαν απαντήσεις και όταν τους είπα ότι με τον ολυμπιακό έχω στα πρώτα μου (13) παιχνίδια, (8) νίκες, (4) ισοπαλίες και (1) ήττα σε φιλικό άρχισαν να ρωτούν αυτοί. Και έχω παίξει με ΑΕΚ (νίκη), με ΠΑΟ, Άρσεναλ, Ρόμα ισοπαλίες.

Δεν είναι ότι δεν έφαγα γκολ, ή ότι δεν έπαιζα με καλές ομάδες. Είναι ότι έστησα την ομάδα σωστά και ότι αντέδρασα με αλλαγές τακτικών κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Δεν έμεινα στο έχω παιχταράδες και ένα 4-4-2.

Επειδή οι φίλοι μου είδαν πολύ λογικές τις ιδέες μου, επειδή ίσως υπάρχουν και άλλοι "εκεί έξω" που παίζουν απλά βασισμένοι στους παιχταράδες και επειδή θα θελα να ακούσω και αλλονών ιδέες είπα να γράψω τις σκέψεις μου.


Σύστημα
Δέν έχω σύστημα να σας προτείνω διότι δε παίζω με ένα και είναι λογικό. Αλλιώς θα παίξεις απέναντι στη Κολοπετινίτσα και αλλιώς απένταντι στην Αρσεναλ. Το θέμα λοιπόν είναι ότι πρέπει να έχετε το δύο συστήματα. Ένα βασικό και ένα αμυντικό. Ίσως και ένα τρίτο πιο επιθετικό σύστημα το οποίο παίζεται απέναντι σε πολύ εύκολες ομάδες.

Πρωταρχική σημασία όπως σε κάθε παιχνίδι στρατηγικής είναι α) να προστατέψεις τους πολεμιστές σου (στη περίπτωσή μας μη φας γκολ) και β) να πάρεις το κέντρο ή τουλάχιστον να είσαι στο ίδιο επίπεδο με τον αντίπαλο. Αν δε τα κάνεις αυτά και αρκεστείς μόνο στην επίθεση σε οποιοδήποτε παιχνίδι στρατηγικής τις περισσότερες φορές θα χάνεις, ειδικά απέναντι σε συγκεκριμένους αντιπάλους.

Ανάλογα λοιπόν με το σύστημά σας κυνηγήστε αυτούς τους στόχους. Ένα παράδειγμα. Εγώ παίζω 4-4-2.
Βασικό: 4εις πίσω (με sweeper), 2 πλάγια χαφ, 2 αμυντικά χαφ. Τα πλάγια χαφ έχουν βελάκι προς τα μπροστά για να αυξήσουμε τον παράγοντα επίθεση, τα αμυντικά χαφ επίσης μπροστά για να αυξήσουμε τους χώρους που "παίρνει-παίζει " η ομάδα στο γήπεδο, και το ένα φορ βελάκι προς τα πίσω στο κέντρο ώστε να γυρνάει να παίρνει τη μπάλα και γιατί όχι να μαρκάρει.

Αμυντικό: Φαντάζομαι περιμένατε κάτι σαν 4-6-0. Όχι, δε γίνετε να αποτρέψεις το κίνδυνο αν δεν αποτελείς και εσύ έστω και λίγο μια απειλή στην επίθεση. Αν το κάνεις θα υποστείς τέτοια πίεση που κάποια στιγμή θα το φας. Το σύστημα λοιπόν είναι ίδιο με το προηγούμενο απλά με ένα φορ και στη θέση του δεύτερου ένα AMC ακριβώς απο πίσω με βελάκι προς το μπροστά πλάγια από τον επιθετικό. 4-4-1-1?

Επιθετικό: Το ίδιο με το πρώτο απλά στη θέση του ενός αμυντικού χαφ βάζω ένα AMC. Κανένα φορ δεν έχει πλεόν βελάκι γιατί τους τροφοδοτεί ο AMC (χωρίς βελάκι προς το κέντρο), ενώ το αμυντικό χαφ δεν έχει πλέον βελάκι (είπαμε αυντικογεννές αλλά μη το #$%σουμε).

Βασικό απέναντι σε ομάδα ίδιο περίπου επίπεδο με τη δικιά σου.
Αμυντικό: Απέναντι σε ομάδα ανώτερη απο σένα ή από ομάδα ίδιο επίπεδο με σένα αλλά είσαι εκτός έδρας
Επιθετικογεννές: Απέναντι σε κατώτερη ομάδα ή απλά όταν χάνεις! Στη δεύτερη περίπτωση βγάζεις ένα χαφ, βάζεις το AMC και τα παίζεις όλα για όλα. Και αν το γυρίσεις εχεις πλέον το morale με το μέρος σου (που ναι παίζει σημασία στο παιχνίδι) και με βελάκια προσπαθείς να τονώσεις την άμυνα.
Αυτά βέβαια έχουν παραλλαγές. Πχ το βασικό αν χάνω και δε θέλω να κάνω αλλαγή μπαίνουν τα αμυντικά half στο κέντρο σε σειρά με τους wingers και έχουν βελάκι προς τα πίσω.
Επίσης μπορεί το σύστημα να αλλάξει κατα τη διάρκεια του αγώνα ανάλογα με το σκορ.


Player Instructions
Βάλε απλά set to ανάλογα με τη θέση του παίχτη και κάνε τις εξής αλλαγές.
GK: Απλά κάνεις set to GK και το αφήνεις έτσι.

SW: Ξετικάρισε το passing style ώστε να πάει στο team. Άλλαξε το closing down στο ακριβώς πιο πάνω απο το rarely (mixed).

DC: Βάλε το mentality στο τέρμα defensive. Ξετικάρισε το passing style ώστε να πάει στο team. Άλλαξε το closing down τέρμα rarely.

DR/DL: Βάλε το mentality στο τέρμα defensive. Ξετικάρισε το passing style ώστε να πάει στο team. Άλλαξε το closing down τέρμα rarely.

DMC: Βάλε το mentality μεταξύ τέρμα defensive και normal (και λίγο πιο κάτω κάποιες φορές). Ξετικάρισε το passing style ώστε να πάει στο team. Άλλαξε το closing down μεταξύ τέρμα rarely και mixed. Βασικά στο πρώτο mixed που εμφανίζεται. Δες ποιος έχει καλό Long shots και βάλε το στο μισό, ενώ αν έχεις ένα πολύ δημιουργικό αμυντικό χαφ βάλε το mentality (στο ένα από τα δυο χαφ) 3 "κλικ" κάτω από το κέντρο (normal).

MR/ML: Ξετικάρισε το mentality, το passing style και το closing down και άστο στο team. Βάλε το tackling στο normal (δεν είμαι σίγουρος αλλά γιατί να μη μαρκάρουν καλά και τα πλάγια χαφ? Ο φόβος μου είναι τα φαουλ που δίνω). Long shots και through ball στο μισο αν έχουν καλό.

AMC: Ξετικάρισε το mentality, το passing style και το closing down και άστο στο team. Βάλε το tackling στο normal (ίδια απορία με τους MR?ML). Long shots και through ball στο μισο αν έχουν καλό.

FC: Ξετικάρισε το mentality, το passing style και το closing down και άστο στο team. Βάλε το tackling στο normal (ίδια απορία με τους MR?ML). Long shots στο μισο αν έχουν καλό.

Τι πετύχαμε? Πετύχαμε το mentality σε SW, DC, DR, DL και DMC να είναι άσχετο από την ομάδα και να 'ναι πάντα άμυντικό. Φτιάξαμε το closing down ώστε να μη πέφτουν στον αντίπαλο και μας περνάνε για πλάκα. Το passing style είναι σε όλους team. Στην ουσία είπαμε στην άμυνα να κρατάει τις θέσεις της και να έχει αμυντική φιλοσοφία. Δε θέλω να πάει στην επίθεση η άμυνα.

Τώρα προσέξτε ποιοι από τους αμυντικούς (SW, DC, DR, DL) έχουν καλό jump και heading. Στα set pieces στην επίθεση βάλε αυτούς τους παίχτες (maximum 2) να πηγαίνουν μπροστά. Τους υπολοιπους stay back. Στην άμυνα βάλε τους να μαρκάρουν τον ψηλό παίχτη. Το ίδιο κάνε με τους ψηλούς σου παίχτες, δηλαδή να μαρκάρουν τους ψηλούς της αντίπαλης ομάδας. Τους wingers σου βάλε τους να προσέχουν τα far και near posts γιατί κάποιος πρέπει να το κάνει και αυτοί είναι άχρηστοι στην άμυνα.

Πετύχαμε άρα να αυξήσουμε τις πιθανότητες για γκολ σε στημένα και χαμηλώσαμε τις πιθανότητες να φάμε.


Team Instructions - Αντιδράση κατά τη διάρκεια του αγώνα
Mentality: Το έχω λίγο πιο πάνω από το normal σε attacking. Θυμηθείτε ότι αυτό επηρεάζει μόνο τους wingers, AMC, και FCs. Αν λοιπόν χάνω το ανεβάζω και αυτοί οι παίχτες παίζουν πιο δυνατά, με περισσότερα ρίσκα, αδιαφορώντας για την άμυνα. Ωστόσο οι υπόλοιποι παίχτες δεν επηρεάζονται. Αν κερδίζω δε το πάω στο normal διότι το morale έχει ανέβει και μπορεί να βάλω κι άλλο γκολ αλλά το κατεβάζω λίγο αν χρειαστεί (πχ βλέπω ότι δε παίζει να ξαναμπει γκολ και πρέπει να κρατήσω το σκορ).

Creative Freedom
: Αυτό δεν επηρεάζει κανένα παίχτη μου, αφού όλοι έχουν συγκεκριμένες οδηγίες. Και επειδή το να κάνει ο παίχτης ό,τι του ρθει στο κεφάλι το φοβάμαι, δε το πειράζω πολύ.

Passing Style: Αυτό επηρεάζει τους πάντες! Το έχω στο mixed ώστε να κάνει όλων των ειδών τις πάσες. Όμως αν χάνω προς το τέλος του παιχνιδιού και παίζω με Arsenal το βάζω στο long ώστε να πετύχω καμιά κεφαλιά. Το ίδιο τελειώνει το match και θ΄ρλω κρατήσω το σκορ αφού έτσι οι παίχτες μου διώχνουν τη μπάλα μακριά και δε παίζει να μου τη κλέψουν μέσα στη περιοχή μου. Ασε που μπορεί να βγει και καμιά αντεπίθεση.

Tempo: Λίγο πιο πάνω απο το Normal. Αν χάνω στο quick. Τους επηρεάζει όλους.

Width: Θέλω οι γραμμές μου να είναι κλειστές ώστε να μη τρώω ευκολα γκολ. Το έχω λοιπόν κάπου ανάμεσα στο narrow και normal. Αν χάνω το βάζω στο wide ώστε να ανοιχτούν να αποκτήσουν χώρους να κάνουν παιχνίδι μπας και βάλω γκολ. (Φυσικά ανοίγω και τους χώρους μου στον αντίπαλο αλλα χάνω!)

Closing Down: Αυτό δεν επηρεάζει κανένα παίχτη μου, αφού όλοι έχουν συγκεκριμένες οδηγίες. Δε το πειράζω πολύ.

Time Wasting: Αν χάνω στο rarely, αν θέλω να κρατήσω το σκορ στο often.

Defensive Line: Η αμυντική μου γραμμή θέλω να είναι deep γενικώς αρκετά πίσω (deep). Αν χάνω και πλησιάζει στο τέλος, push up ώστε να πάνε όλοι μπροστά μπας και μπει.

Tackling: Αυτό δεν επηρεάζει κανένα παίχτη μου, αφού όλοι έχουν συγκεκριμένες οδηγίες. Δε το πειράζω πολύ.

Focus Passing: Ξεκινάω με Mixed. Αν δω στη διάρκεια του αγώνα ότι ο αντίπαλος έχει κάτι αδύναμο, πχ λόγω συστήματος αδύναμα πλάγια, εστιάζω τις επειθέσεις μου στα πλευρά της αντίπαλης ομάδας. Αν δω ότι ο αντίπαλος έχει πάρει κίτρινη κάρτα απο μία πλευρά χτυπάω μόνο από εκεί μπας και πάρει κόκκινη, ή γιατί θα με αφήνει πιο εύκολα να περάσω. Τοο ίδιο αν δω ότι παίχτης μου (ας πούμε πλάγιος) είνα στη μέρα του (8 απόδοση και πάνω) του δίνω περισσότερες επιθέσεις.

Marking: Εννοείται zonal. Ωστόσο παρατηρώντας το παιχνίδι αν δω ότι ένας αντίπαλος παίχτης είναι σε φόρμα βα΄ζω συγκερκιμένο παίχτη (συνήθως χαφ και όχι αμυντικό για να μη σπάνε οι γραμμές της άυνας) να τον μαρκάρει αποκλειστικά.

Target Man Supply
: Το έχω βάλει στο "To head" έτσι ώστε όταν χρησιμοποιώ "Use target Man" σε στημένη φάση να εστιάζει σε αυτούς (προφανώς έχω επιλέξει αυτούς που έχουν καλό heading και jump).

Tight Marking: Τικαρισμένο. Το ξετικάρω μόνο αν είναι υψηλό το σκορ και θέλω να είναι πιο χαλαροί οι παίχτες στο επόμενο ματς.

Use Target Man: Το τικάρω σε περίπτωση που χάνω προς το τέλος και θέλω να πετύχω γκολ με κεφαλιές.

Use playmaker: Δε το χρησιμοποιώ. Δεν έχω και κανέναν με τόσο καλη τεχνική, τρίπλα, πάσα και φοβάμαι ότι απλά αν τον πιάσουν καλά τελειώνει το παιχνίδι μου. Αν το χρησιμοποιήσω στο μέλλον θα είναι σε αμυντικό half με καλή δημιουργία (άντε να βρεις) και σε AMCs.

Play offside: Δε το χρησιμοποιώ. Δεν έχω παίχτες στην άμυνα με τόσο καλά στατιστικά (ειδικά στη ταχύτητα) ώστε να προλαβαίνουν τον αντίπαλο σε περίπτωση λάθους.

Counter Attack: Το χρησιμοποιώ μόνο αν κερδίζω :-). Κερδίζω και περιμένω να κάνεις το λάθος μα βάλω το γκολ και να σιγουρέψω το σκορ. Άντε να το παίξω ενάντια στην Arsenal προς το τέλος. Όχι στην αρχή. Δε θέλω να είμαι απεική μόνο αν κάνουν λάθος αλλά γενικώς.

Τους εκτελεστές των στημένων, αρχηγούς κτλ τους επιλέγω ανάλογα με τα στατιστικά. Δεν έχω να πω πολλά εδώ.


Κατοχή - Αντιδράση
Ξεκινάει λοιπόν το παιχνίδι και παρακουουθώ τη μπάρα της κατοχής. Αν δω ότι ο αντίπαλος έχει την κατοχή πρέπει κάτι να κάνω. Κατοχή σημαίνει ότι όποιος την έχει κερδίζει πιθανότητες να βάλει γκολ. Οπότε πηγαίνω στο tactics και κάτι αλλάζω. Κάτι απο όλα όσα είπα και βλεπώ πως πάει. Αν δεν έγινε τπτ ξαναδοκιμάζω με κάτι άλλο.
Το ίδιο κάνω ακόμα και αν έχω τη κατοχή αλλά για ώρα δε βάζω γκολ. Σημαίνει ότι ο αντίπαλος δε κανει τπτ στην επίθεση αλλά έχει εξουδετερώσει τη δικιά μου.


Αλλαγές
Προφανή πράγματα εδώ. Αλλαγές κάνω σε όποιον είναι κουρασμένος, σε όποιον έχει χάλια απόδοση ή άμα χρειαστεί να αλλάξω το σύστημα.


Opposition instructions
Τους FCs πάντα σε tight marking. Αν κάποιος από την ομάδα έχει τρομερό φάουλ το τάκλιν στο easy.


Αυτά. Περιμένω σκέψεις
ΥΣ: Όπου Arsenal βάλε μεγάλη ομάδα
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνω στα περισσοτερα
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ενδιαφέρον ποστ...

Αυτο με τους αμυντικους που τους εχεις χαμηλο closing down δε σου δημιουργει προβληματα?
Γιατι όλοι γι αυτό γκρινιάζουν....
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ceidmaster ευχαριστώ αλλά θα ήθελα να μάθω που δε συμφωνείς. Το ότι κερδίζω ή μάλλον το ότι δε χάνω μέχρι στιγμής (CSKA εκτος 2-2, και ΠΑΟΚ νίκη επιπλέον αποτελέσματα) δε σημαίνει ότι το σύστημα δε μπορεί να βελτιωθεί.

Φίλε Iceburn σε ευχαριστώ για το σχόλειο. Όσον αφορά το closing down το βλέπω ως εξής. Αυτή η εντολή ορίζει στους παίχτες πόσο κοντά να μαρκάρουν τον επιτιθέμενο. Πόσο να τον ακολουθούν και να είναι κοντά του.
Αυτο με τους αμυντικους που τους εχεις χαμηλο closing down δε σου δημιουργει προβληματα?
Γιατι όλοι γι αυτό γκρινιάζουν....
Νομίζω ότι εξαρτάται από τα στατιστικά των παιχτών που έχεις. Αν τα στατιστικά των αμυντικών σου είναι υψηλά βάλε τους closing down υψηλό. Εγώ παρατήρησα ότι όταν έπαιζα με καλή σχετικά ομάδα με closing down ψηλά είδα ότι γινόταν μια τρίπλα από τον επιτιθέμενο και να σου ο ελεύθερος παίχτης... και αυτόματα αποδιοργανωμένη άμυνα.

Και φυσικά με το acceleration και το pace που έχουν οι δικοί μου δε μπορουσαν να τους φτάσουν. Θεωρώ λοιπόν καλύτερο να παίζω πιο συντηρητικά με αυτούς τους παίχτες, να αφήνω την απειλή του σουτ μεν αλλά να δυσκολεύω το να με περάσει με τρίπλα.
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έγινε sticky

Πολύ καθαρογραμμένο και ενδιαφέρον ποστ Antyfas :wink:
Θα βοηθήσει πολλούς



Πάντως δεν συμφωνώ με όλα όσα γράφεις
Τo SW μου κάθεται άσχημα......
Αν σου βγαίνει έχει καλώς

Επίσης το tight marking σε όλους τους επιθετικούς που λες είναι μεγάλο λάθος
Αν ο αντίπαλος επιθετικός είναι γρήγορος και έχεις αργό αμυντικό τότε την πάτησες
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Akyla ευχαριστώ. Όσο πιο χρήσιμο φανεί το post τόσο το καλύτερο.
Τo SW μου κάθεται άσχημα......
Αν σου βγαίνει έχει καλώς
Όσον αφορά το σύστημα με sweeper συμφωνώ ότι είναι απαρχαιωμένο σύστημα και ότι σε αρκετούς δεν αρέσει. Όμως το χρησιμοποιώ διότι τα attributes των παιχτών μου είναι χαμηλά και δε μου εμπνέουν σιγουριά. Αυτός είναι και ο λόγος που γενικώς το σύστημα αυτό τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιείται όλο και λιγότερο. Σκεφτείτε πόσο πολύ έχει ανέβει η φυσική ικανότητα των παιχτών σε παγκόσμιο επίπεδο: ταχύτητα, αντοχή, αντανακλαστικά. Στο παρελθόν εφόσον σε αυτά οι παίχτες ήταν ελειπείς, οι προπονητές έβρισκαν τη λύση καθαρά σε τακτικές.
Έτσι με βάση αυτή τη λογική χρησιμοποιώ τον sweeper ώστε με 4εις γραμμές αντι για 3εις να ενισχύω τον παραγοντα άμυνα. Ο αντίπαλος έχει να αντιμετωπίσει πλέον DMC, DC, SW και GK.
Εάν έχετε εμπιστοσύνη στις ικανότητες των αμυντικών σας, τότε ναι επιλέξτε άλλη γραμμή στην άμυνα.
Επίσης το tight marking σε όλους τους επιθετικούς που λες είναι μεγάλο λάθος
Αν ο αντίπαλος επιθετικός είναι γρήγορος και έχεις αργό αμυντικό τότε την πάτησες
Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο και είναι δική μου παράλειψη (αλλά δε βρίσκω από χτες το edit post) ότι ο Sweeper δεν έχει tight marking σε αντίθεση με τους υπόλοιπους. Έτσι σε περίπτωση που ξεφύγει κάποιος από τους DC,DR,DL αναλαμβάνει ο Sweeper. Επίσης, με το tight marking κερδίζω το εξής (έχοντας ψηλά και αλτικά παιδιά): να κόβω ψηλές μπαλιές και αντεπιθέσεις.
Πιστεύω λοιπόν ότι κερδίζω περισσότερα από το ΕΑΝ με περάσει ο επιθετικός όπου και τότε έχω τον sweeper.

Όμως θα ήθελα να πώ και κάτι ακόμα. Δεν είμαι σίγουρος (επαναλαμβάνω έχω μικρή εμπειρία με το FM) αλλά θεωρώ ότι το tight marking σημαίνει "μάρκαρε έντονα" και όχι "μάρκαρε κοντά". Αυτό είναι το closing down. Αυτο σχετικά το απέδειξα στα φιλικά μου όπου ξετικάρισα σε όλους το tight marking και διαπίστωσα ότι ήταν λίγοτερο κουρασμένοι από άλλα παιχνίδια.
Όμως δεν είμαι σίγουρος...

ΥΣ: Μπορεί κάποιος να δώσει σαφείς οδηγίες για το edit post....?
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Antyfas wrote: ΥΣ: Μπορεί κάποιος να δώσει σαφείς οδηγίες για το edit post....?
  • Πας στο ποστ που θες να διορθωσεις,
  • Πατας το κουμπακι edit κατω δεξια στο ποστ
  • Κανεις οτι αλλαγες θες
  • Πατας Submit-> ετοιμος!
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε αυτο το τοπικ δεν εχει edit! :evil:
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eίσαι λίγο χαζούλης πάντως.... :D
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σπανια συναντας νεοπα :binky: (με τοσα λιγα ποστ εννοω (: ) να εχει τετοια γνωση τακτικη και εφεμικη...σωστα :thumbleft: τα γραφομενα(περισσοτερο απο ολα μου αρεσε και η φιλοσοφια)
θα κανουμε καλες αναλυσεις εδω μεσα :wink:

απλα να συμπληρωσω κατι για το closing down
Antyfas wrote: Φίλε Iceburn σε ευχαριστώ για το σχόλειο. Όσον αφορά το closing down το βλέπω ως εξής. Αυτή η εντολή ορίζει στους παίχτες πόσο κοντά να μαρκάρουν τον επιτιθέμενο. Πόσο να τον ακολουθούν και να είναι κοντά του.
Αυτο με τους αμυντικους που τους εχεις χαμηλο closing down δε σου δημιουργει προβληματα?
Γιατι όλοι γι αυτό γκρινιάζουν....
Νομίζω ότι εξαρτάται από τα στατιστικά των παιχτών που έχεις. Αν τα στατιστικά των αμυντικών σου είναι υψηλά βάλε τους closing down υψηλό. Εγώ παρατήρησα ότι όταν έπαιζα με καλή σχετικά ομάδα με closing down ψηλά είδα ότι γινόταν μια τρίπλα από τον επιτιθέμενο και να σου ο ελεύθερος παίχτης... και αυτόματα αποδιοργανωμένη άμυνα.

Και φυσικά με το acceleration και το pace που έχουν οι δικοί μου δε μπορουσαν να τους φτάσουν. Θεωρώ λοιπόν καλύτερο να παίζω πιο συντηρητικά με αυτούς τους παίχτες, να αφήνω την απειλή του σουτ μεν αλλά να δυσκολεύω το να με περάσει με τρίπλα.

closing down για μενα ειναι το πρεσσαρισμα και αυτο ξεκιναει απο την αμυνα μεχρι την αντιπαλη περιοχη...

το tight marking ειναι η εντολη για στενη μαρκα...
εσενα σου πετυχαινει η αμυνα γιατι εχει χαμηλο-rarely closing down και αυτο γιατι οπως λες δεν εχεις πολυ καλους παικτες,
αν ομως παρεις καλους παικτες(σε κινητικα στοιχεια και λοιπα)και βαλεις τερμα δεξια το closing down
...θα πρεσσαρουν πιο ψηλα και απο τους κεντρικους...και καταλαβαινεις τι θα γινει τοτε....
οποτε μαλλον ηθελες να πεις tight marking :roll:

εντιτ τωρα διαβασα καλα το ποστ σου
tight marking ειναι μαρκαρισμα στενο-να μην περνει ανασα,βεντουζα που λεμε(βλ Κυριακο που κρεμιεται πανω απο τους επιθετικους)
και closing down ειναι το πρεσσαρισμα(το εξηγησα πιο πανω,οπως αναλυσα και γιατι δεν καταλαβες την διαφορα μεχρι τωρα).

σε ενα τοπικ στις Τακτικες Sweeper(γραφετε νομιζω)
υπαρχει αναλυση και διαλογος για τον λυμπερο τα συν και πλην...
απλα θα πω προχειρα σαν γνωμη χωρις πολυ αναλυση
οτι το κυριο προβλημα οταν εχεις ενα στοπερ και λυμπερο στο κεντρο της αμυνας και ο αντιπαλος εχει δυο κεντρικους επιθετικους...οσο και μεσα να παιζουν τα μπακ...θα ερθει καποια στιγμη η ωρα που και ενα μετρο πιο πισω να βρησκεται ο λυμπερο απο το ενα επιθετικο,αυτος θα παιξει το ενα δυο με τον αλλο και θα κανουν μπαλακι το στοπερ σου-για να μην πω οτι ενα σπασιμο να κανει ο ενας επιθετικος στον αλλο και μονο που θα βρει χωρο για σουτ με την μια θα εχει εκτεθει ηδη..
αυτα ειναι για το πραγματικο ποδοσφαιρο,και πιθανον(δεν εχω δοκιμασει ακομα)και στο Φμ...
αφηστε εκει που δεν υπαρχει λιμπερο με ενα στοπερ οταν οι αλλοι παιζουν με 2 επιθετικους-εκτος και αν ο ενα αμυντικος γαβ(αρε Στρατικη :D με την λεξη σου)βαραει χρεη στοπερ οταν αμυνεται :wink:
ελπιζω να μην μπερδεψα...

επισης παιδια η αμυνα ειναι συνολικο ζητημα...δηλαδη και κολλητο tight marking δεν σημαινει οτι θα σε περασει απαραιτητα ο αντιπαλος λογο ταχυτητας του,
αν εχεις κληση χωρους αν δεν μπορει να στριψει
αλλα ακομα να παρει μπαλα και πιο πισω και να αρχισει να τρεχει θα πεσει πανω στα αμυντικα χαφ...η αμυνα δινετε με αλληλοβοηθειες
βεβαια αν βαλεις ψηλα τη ζωνη και γινει μπαλια σε κενους χωρους μπροστα τοτε ναι...
οποτε ολα παιζουν ρολο :wink: ...
στο τηλεφ. εκμπομπης>
καλησπερα>
Φρανκ,φρανκ,φρανκ..
Παρουσιαστρια>
καλα εισαι..?

μπαουυυυυυυυυυυυ....

τι ωρα ειναι?

Φρανκ,φρανκ,φρανκ..

$%$#@!^@&#&*%$*
..φρανκ...
απλα πραγματα,ΦΡΑΝΚ!
o_kalos
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 685
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:10 am
Football Manager της ομάδας: Galatas (FML)
Αγαπημένη Ομάδα: Wigan
Location: Ηρακλειο-Αιγαλεω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν ξερω γιατι αλλα εχω την αισθηση οτι ο τροπος που στηνεις την ομαδα σου εχει επιρρεαστει απο το χαττρικ....




πολυ πιθανων βεβαια να λεω και βλακεια... :P
Image
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το tight marking είναι όταν οι παίχτες μαρκάρουν στενά τον αντίπαλο και το ανεβασμένο closing down όταν πιέζουν και προσπαθούν να πάρουν τη μπάλα
Έχουν διαφορά μην τα μπερδεύετε :wink:
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είσαγωγή
Toni lora thanks για το σχόλειο. Και εγώ στο ίδιο ελπίζω, συζητήσεις ωστε να βελτωνόμαστε στο παιχνίδι μας. Άργησα να γράψω γιατί δεν είχα και πολλά να πω, ήθελα να ψάξω καλύτερα το παιχνίδι. Τελικά σταμάτησα τη δοκιμαστική μου προσπάθεια στην αρχή του 2ου γύρου της Superleague (πρώτος) έχοντας περάσει Uefa με 5 ισοπαλίες...(άτιμε Totti).
Ξεκίνησα πάλι με καλύτερες μεταγραφές και μέχρι στιγμής επίσης δε χάνω. Σημασία δεν έχει αυτό αλλά ότι έμαθα αρκετά χρήσιμα πράγματα όπως αυτά που ακολουθούν.

Pre-game
Πλέον κάνω scout report για κάθε παιχνίδι. Αυτό έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία διότι καταρχήν μαθαίνω:

Α) Το ακριβές formation του αντιπάλου και προετοιμάζομαι ανάλογα. Μαθαίνω έτσι αν θα παίξω αμυντικά ή πιο επιθετικά.

Β) Το tempo όπου αν παίζουν αργά μπορώ να βάλω γρήγορο το δικό μου για να τους μπερδεύω. Αντίστοιχα αν είναι γρήγορη επιθετική ομάδα, δίνω οδηγίες στους δικούς μου για αργό παιχνίδι ώστε να κόψω το ρυθμό της.

Γ) Μαθαίνω το Main threat player και ξέρω έτσι σε ποιον πρέπει να πάει ο καλός αμυντικός, ή χαφ για μαρκάρισμα. Επίσης αν έχει μικρό bravery παίζω με hard tackling ώστε να πεσει το ηθικό του (όχι όταν είναι striker από φόβο για penalty) ή αν έχει μικρή technique προσπαθώ να τον κάνω να παίζει με το κακό το πόδι.

Δ) Μαθαίνω πού λαμβάνουν τη μπάλα οι επιθετικοί του (head/feet). Αν τη δέχεται στα πόδια τότε βάζω tight marking και closing down σχετικά ψηλό ώστε να του κλείσω το χώρο και να νιώθει πίεση. Αν τη δέχεται στο κεφάλι βάζω tight marking και αμυντικό με που συνδιάζει ύψος, αλτικότητα και κεφαλιά να τον μαρκάρει. Σημέιωση για το closing down: όχι όταν ο αντίπαλος έχει υψηλό dribble και pace (ίσως και acceleration).


Επιπλέον κοιτάω τις πιθανότητες (odds ? pre-talk) για το στοίχημα πριν το αγώνα. Δεν είναι τόσο ότι μαθαίνω τι φιλοσοφία θα έχει ο αντίπαλος στο παιχνίδι του (επιθετική ή όχι ? μάλλον το αν έχει υψηλό ηθικό) αλλά το τι θα πω στους παίχτες μου. Αν πχ τα odds δε είναι υπέρ μου δεν απαιτώ από τους παίχτες μου να κερδίσουν γιατί νιώθουν πίεση και αυτό επηρεάζει το παιχνίδι τους.


Στα Opposition Instructions αν ο παίχτης δεν είναι επιθετικός (γενικά αν δε πατάει πολύ τη περιοχή μου) και είναι Injured ή με condition κάτω από 80-85% βάζω tight marking always και hard tackling (μπας και τον αποτελειώσω).


Τέλος βλέπω το tactical knowledge του αντίπαλου προπονητή ώστε να ξέρω αν θα αντιμετωπίσω πολλές (και σωστές) τακτικές. Ένας κακός προπονητής πχ μπορεί να μου βάλει γκολ στο 10? και να κάνει αλλαγή και να παίζει αμυντικά! Ενώ ένας καλός θα κάνει πιο σωστές αλλαγές ιδιαίτερα αν χάνει. Η γνώση αυτή με βοηθάει περισσότερο στην επιλογή των παικτών που θα πάρω. Διότι αν ο αντίπαλος είναι master πρέπει να πάρω παίχτες ούτως ώστε αν χρειαστεί να αλλάξω σύστημα να έχω τη δυνατότητα.


Closing Down ? Tight marking
Το tight marking είναι όταν οι παίχτες μαρκάρουν στενά τον αντίπαλο και το ανεβασμένο closing down όταν πιέζουν και προσπαθούν να πάρουν τη μπάλα
Σωστά..

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι θέμα στατιστικών αμυντικών και επιτιθέμενων.
Αν οι επιθετικοί είναι πιο γρήγοροι από σένα ή έχουν τρομερή τρίπλα τότε χαμηλό closing down και tight marking αλλιώς θα σε περάσουν.
Το ίδιο και για τον AMC ωστόσο εδώ το tight marking το συνιστώ ιδαίτερα αν είναι playmaker (το καταλαβαίνεις από το αν η μπάλα πάει πάνω του, πόσες πάσες κάνει) ώστε να του μπλοκάρεις το παιχνίδι.
Πιο ψηλό closing Down επίσης όταν είναι αργός ο AMC. Ακόμη, προς το τέλος του παιχνιδού είναι λογικό το tight marking ακόμα και για τους strikers άμα χάνει η ομάδα τους ώστε να κόψεις τις κεφαλιές...
Σημειωτέον: Δε βάζω never απλά δε βάζω always. Επίσης όσον αφορά τους επιθετικούς μίλησα για σενάριο με δύο strikers. Αν είναι ένας και έχω πλεόνασμα αμυντικών, τότε ο γρήγορος κάνει close down και tight marking ενώ ο άλλος όχι. Αυτά στις προσωπικές ρυθμίσεις όχι στο opposition instructions.

ΥΣ: Boixos ευχαριστώ για τη προσπάθεια :-P
ΥΣ: Διαπίστωσα και άλλα αλλά είναι μάλλον πολύ ειδικευμένα (πχ είδος πάσας ανάλογα τη χρονική στιγμή του παιχνιδιού, πότε αλλάζω το width και πώς συνδιάζεται με τις πάσες, συγκεκριμένες επιλογές στα player instructions κ.α.). Ωστόσο επειδη το έχω ήδη γράψει σημειώνω ότι αναθεώρησα για το defensive line σε deep όταν το mentality είναι επιθετικό. Παρατήρησα ότι αποκόβεται η άμυνα από την επίθεση. Ξεκινάω λοιπόν έτσι με λιγο πιο πάνω από deep (όχι τέρμα δηλαδή) και αν δε γίνει τίποτα το ανεβάζω όπως λέω και στο αρχικό post.
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
jojo1982
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Wed Dec 15, 2004 4:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

File Antifa,

oi simvoules sou einai katapliktikes....
Dokimase mia paralagi tou amintikogenous sou sistimatos me 5-3-2(sweeper) otan paizeis me poli kaliteri omada opos Arsenal p.x. kai pistevo oti tha deis akomi kalitera apotelesmata... :-P :-P
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

jojo1982 μεχρι να δοκιμασει την παραλαγη που του προτεινης
λογο κανονων γραφε μονο ελληνικα :wink:

επιπλεον για να μην τρελαθω το Closing Down
εχει να κανει με το που εφαρμοζετε μεσα στο γηπεδο δηλαδη ξεκιναει απο την περιοχη σου μεχρι τον αντιπαλο τερματοφυλακα

οποτε οταν αμα βαλετε να πρεσσαρουν οι αμυντικοι μεχρι την αντιπαλοι εστια....
θα φευγουν απο την αμυνα και θα μενει πισω ποιος? :roll: :roll: :roll:

ας λυθει αυτο :?

οσο για τα υπολοιπα που λεει ο Antyfas στο τελαιυταιο ποστ ειναι πολυ χρησιμα
και με σειρα γραμμενα μεσα απο τα ματια ενος κοουτς.... γατα 8) :D
στο τηλεφ. εκμπομπης>
καλησπερα>
Φρανκ,φρανκ,φρανκ..
Παρουσιαστρια>
καλα εισαι..?

μπαουυυυυυυυυυυυ....

τι ωρα ειναι?

Φρανκ,φρανκ,φρανκ..

$%$#@!^@&#&*%$*
..φρανκ...
απλα πραγματα,ΦΡΑΝΚ!
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”