4-4-1-1 το συστημα της επαρχιας

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nani23 wrote: Ceidmaster αν παρε δεκαρι βαρβατο για β εθνικη γιατι εξηγησα ποσο σημαντικο ρολο παιζει στην τακτικη...

Κοιταξτε και τις παραλαγες της τακτικης για πιο επιθετικο η αμυντικο παιχνιδι στα πρωτα μου ποστ αμα βλεπετε οτι υστερει η ομαδα καπου...
Λοιπον κοιτα....Το πιστευω το συστημα και δεν το κρινω ακομα...Βεβαια τα αποτελεσματα μου ειναι ασχημα εως τωρα..Αλλα δεν κρινω ενα συστημα πριν η ομαδα μου το εμπεδωσει...Δλδ δεν μπορεις να το κρινεις απο τον 1ο μηνα...Θα σου πω αργοτερα τη συνεχεια γιατι τωρα γραφω και την αντιστοιχη ιστορια..Τεσπα...

Πηρα εναν παικταρα(για παναχαικη) απο τη Σαο Παολο...Μου λεει για τη μεταγραφη πως ειναι bargain...Κατλαβαινεις συνεπως...

Και κατι ακομα...Μα καλα...Πως μπορεις να παιζεις μια τετοια τακτικη χωρις αντεπιθεσεις???
το 70% των γκολ μου σε αντεπιθεσεις τα βαζω...Για κοιτα το λιγο και πες μου...(εχω τικαρει τις αντεπιθεσεις)

ΥΓ Η τακτικη ακομα κι αν ηταν(που δεν ειναι) αχρηστη,ειναι πολυ ενδιαφερουσα γτ ετσι δινουμε αξια στις περιφερειακες ομαδες και αναλαμβανουμε μεγαλες προκλησεις...Δεν σου κρυβω πως με ωθησε να αναλαβω την Παναχα.
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το counter δεν το εχω τικαρισμενο γιατι ωθει τους παικτες σε πρισοτερο βιαστηκες επιλογες και οχι απαραιτητα σωστες.Ασε που στηριζομαι πολυ στο παιχνιδι του κεντρου ωστε να φερω πολλους παικτες κοντα στην περιοχη του αντιπαλου...Επισης ειναι κατι που για να αποδωσει σε μια ομαδα που παιζει με short passes πρεπει να παιζουν σταθερα 6-7 παικτες στην 11αδα για τουλαχιστον 12-14 μηνες, εκτος αν οι 4/5 μεσους εχουν passing,creativity,decisions>18....ποσο ευκολο ειναι να φτιαξεις τετοια ομαδα? :?

Καποιος που ειπε για τα πολλα αστοχα σουτ των μεσων:Τσεκαρε το long shots τους, και αν ειναι κατω απο 14 καλυτερα βαλε rarely μηπως και βγαζουν καμια παραπανω καθετη. :wink:

Φιλε με nightstalker νομιζω οτι ο Stancu ειναι καλος αλλα για να καταλαβεις εγω μια χρονια επαιξα με Milano(AMC),Zarate(ST).Ο πρωτος τελειωσε τη σεζον με 25 γκολ και 13 ασιστ και ο δευτερος με 21 γκολ και 4 ασιστ, και οι 2 παιξανε περιπου 30-35 παιχνιδια.Σημασια εχει να σκοραρει η ομαδα, μην ανησυχεις τοσο για τον επιθετικο.Τωρα βεβαια αν εχεις επιθετικο με composure και finishing>17 τοτε ειναι ψιλοπεριεργο να μην βαζει καμια 25αρια γκολ/σεζον.Για το συστημα που εχεις προβλημα δοκιμασε τα εξης:Opp.instructions,Closing down always σε ΑΜC,AML,AMR,MC,MC εκτος αν οι ΜC εχουν βελακι προς τα πισω.Μην βαλεις τιποτα στον ST σκοπος σου ειναι να κοβεις την οργανωση τους και οχι τον επιθετικο, αλλωστε το συγκεκριμενο συστημα σε αυτο βασιζεται...

Για οσους δεν σας βγαινει ετσι το συστημα δοκιμαστε το παρακατω με ελαχιστο closing down στον DMC.
Image
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
{NightStalker}
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Thu Mar 31, 2005 2:27 pm
Football Manager της ομάδας: Man Utd,Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Location: Elland Road-We'll take it back-
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σε μένα ο Stancu έχει 14 composure,16 finishing.Γενικά πήγε καλύτερα απ'ότι περίμενα πάντως.Οσον αφορά τα opp.instructions προτιμώ να τα προσαρμόζω ανάλογα με τον κάθε παίχτη ξεχωριστά.Ουτως ή άλλως τις πιο πολλές φορές θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω τα instructions που είπες κ συ :wink:
Σε μενα το counter attack δούλεψε ελάχιστα εώς καθόλου.Δε συμβαδίζει με τα team/individual instructions..
''Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι στο οποίο αγωνίζονται 11 εναντίον 11 και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί..'' -Gary Lineker
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμενα οι αντεπιθεσεις με σωζουν.Κατι τελευταιο...Γιατι να μην προωθω τους πλαγιους μεσους???Σε καλο μου βγαινει και σκοραρουν πιο συχνα
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μα δεν ειπε κανενας να μην τους προωθεις.... :D :D

Εγω εχω ανεβασα ενα συστημα το οποιο δουλεψα 6 χρονιες.Και στο δικο μου παιχνιδι δεν επαιζα ακριβως ετσι γιατι δεν ειχα παντα τους ιδιους παικτες, αλλες οδηγιες ειχε η ομαδα και ο καθε παικτης ξεχωριστα οταν πχ επαιζαν οι Χουτος,Ζαιρι απο τωρα που παιζουν οι Ζαρατε,Ντατολο...Ο καθενας κανει τις αλλαγες του αναλογα με το τι τον βολευει και τι ταιριαζει στην ομαδα..
Απλα αυτα που ¨βγαινουν¨ η οχι σε καποιον δεν ειναι ιδια για ολους.
Η τακτικη αυτη που εχω ανεβασει θα παρατηρησετε οτι δεν εχει ακραιες τιμες στα instructions για να μπορειτε να δουλεψετε και εσεις πανω σε αυτην... :wink:
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
User avatar
alexkid7
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Mon Mar 14, 2005 5:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου έχεις τα συγχαρητήριά μου..! Μετά το patch οι άμυνες έγιναν πιο δύσκολες και στο παιχνίδι που έχω με Ολυμπιακό ναι μεν κέρδιζα αλλά με κακές εμφανίσεις και λίγα γκολ. Έτσι πάνω που έψαχνα κάτι άλλο από το δικό μου 4-3-1-2 το οποίο χρησιμοποιώ και παραλλάσω τα τελευταία 3 χρόνια, έπεσα στο δικό σου σύστημα με το οποίο σκοράρω πολύ πιο εύκολα..
Είναι από τις λίγες τακτικές με έναν επιθετικό που έχω δοκιμάσω και σκοράρω τόσο πολύ..
Ξανά μπράβο..! =D> =D> =D> =D> =D>
θρύλε θεέ μου...
ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ ΜΟΥ!!!
burnt with fm
Manager
Manager
Posts: 4988
Joined: Fri Nov 17, 2006 11:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναχαικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χρησιμοποιησα αυτο το συστημα με την Tamworth σε ενα φιλικο με την Coventry κ στο ημιχρονο χανω με 0-7.... :shock: :shock:
Τι εγινε;;;
Δν εχω κανει καμια αλλαγη στο συστημα...οπως το κατεβασα ετσι το εβαλα.

Που πηγε το edit;;;

Τελικο 0-9 :shock: :( :(

2ο φιλικο 0-2 με Wycombe αλλα χωρις σουτ στο πρωτο ημιχρονο κ 2 σε ολο το ματς που πηγαν κ στου διαολου τη μανα.
Image
User avatar
texasgrusa
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Tue Oct 04, 2005 12:31 pm
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εντάξει τυχαίνει... Και εμένα στις αρχές ετσι έκανε αλλα μετά ριχνω τριάρες σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό (με Αστέρα Τρίπολης και Σαιτιώτη σέντερ φορ παω για πρωτάθλημα)

Το σύστημα ειναι βασικά το ίδιο απλα οταν δεν παιζω με πολυ καλους αντιπάλους βαζω βελάκια πανω στους ML/MR (Ο ΖαΪρί κάνει παπάδες) και κανα 2 clicks προς το Attacking το Mentality... Ορίστε και μερικα SCS:
Image

Image
Image
Image
Image
User avatar
texasgrusa
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Tue Oct 04, 2005 12:31 pm
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά 3 αγωνιστικές πρίν το τέλος σήκωσα το πρωτάθλημα, και απέκλεισα την ΑΕΚ με 3-1 στο κυπελλο μεσα στην εδρα της εχοντας 30 σουτ και φουλ confidence.. Τα οικονομικά μου ειναι ψιλοχάλια πάντως!
Image
Image
shikabalas
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5007
Joined: Mon Aug 01, 2005 7:22 am
Football Manager της ομάδας: Man City
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Πολυκαστρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειπα να δοκιμασω την τακτικη σου λογω της εκπληκτικης παρουσιασης που εκανες,αν και δεν μου πολυαρεσουν τα συστηματα με μονο ενα φορ.Τη χρησιμοποιω ταυτοχρονα σε δυο save μου το ενα με Αστερα Τριπολης και εγω και το αλλο σε ενα ονλαιν με φιλους οπου εχω την ΑΕΚ.

Τα αποτελεσμετα ηταν κατι παραπανω απο ικανοποιητικα.Με την ΑΕΚ τη δοκιμασα ως την τελευταια μου ελπιδα μετα την 6η αγωνιστικη,καθως μεχρι τοτε πηγαινα απο το κακο στο χειροτερο και κοντευα να μπω στη ζωνη του υποβιβασμου. :oops: Με την τακτικη σου ομως και τον Ριβαλντο η τον Piatti ως playmaker εκανα τεραστιο comeback και πλεον ειμαι 5ος 5 αγωνες πριν το τελος.

Με τον Αστερα τα πραγματα ηταν ακομα καλυτερα.Ημουν η μονη αητηττη ομαδα σε 10 αγωνες και μολις τελειωσα τον πρωτο γυρο που με βρισκει στην 5η θεση,μολις 9 βαθμους απο την κορυφη!Ειχα και μερικα φανταστικα αποτελεσματα,οπως το διπλο μεσα στο Καραισκακη και το 5-0 με τον Ηρακλη.

Τωρα,οσον αφορα τις παρατηρησεις μου:

Αναφορικα με τους παιχτες,πιστευω οτι το παν ειναι το 10αρι και ο επιθετικος.Και οι δυο θα πρεπει να ειναι μεγαλης κλασης γιατι ο ενας φτιαχνει παιχνιδι και ο αλλος "καθαριζει" μπροστα.Επισης,τα ακραια χαφ πιστευω καλα θα ειναι να τοποθετουνται με αντιθετο ποδι,δηλαδη ενας αριστεροποδαρος δεξια και ενας δεξιοποδαρος αριστερα,και αυτο γιατι βγαινουν συχνα τετ-α-τετ οπως και εσυ ειπες,οποτε με αντιθετο ποδι μπορουν να τελειωνουν πιο ευκολα τις φασεις.

Σχετικα με τα instructions,το μονο αταιριαστο κατα την αποψη μου ειναι το creative freeedom που το εχεις πανω απο το νορμαλ.Αυτο εχει ως αποτελεσμα οι παικτες να κανουν συχνα του κεφαλιου τους αγνοωντας τις υπολοιπες οδηγιες,και κυριως να σουταρουν απο μακρινες αποστασεις ακομα και αν εχεις το long shoots στο rarely!Γι'αυτο εγω το εχω κατεβασει στο little ωστε να αποφευγονται ολα αυτα τα shoot που καταληγουν να ειναι οι μπεκτασες ειδος προς εξαφανιση. :P Επισης τα DC θα προτιμουσα να μην πιεζουν καθολου και να εχουν τερμα κατω τη μπαρα του defensive,αλλα φοβαμαι να το κανω μην τυχον και δημιουργηθει μεγαλη αποσταση αμυνας-κεντρου.

Γενικα παντως με αφηνει απολυτα ικανοποιημενο η τακτικη σου!Και πιστευω πως εχει και περιθωρια μεγαλυτερης βελτιωσης! :-D
Image
Image


?Caer est? permitido, levantarse es obligatorio!

"Το να πέσεις επιτρέπεται, το να σηκωθείς ξανά επιβάλλεται!"


ΠΑΟΚ-Θρησκεια-Τρομοκρατια-Τιμη και δοξα στον Παμπλο τον Γκαρσια.
User avatar
texasgrusa
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Tue Oct 04, 2005 12:31 pm
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνιχίζω και δέυτερη χρονιά με Αστέρα κ περασα στους ομίλους του CL και πρωτος αγώνας μέσα στή Πόρτο 1-2...
Image
Image
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παιδια ευχαριστω πολυ για αυτα που γραφετε για την τακτικη...εχουν βοηθησει και εμενα αλλα και αυτους που διαβαζουν εδω να τη βελτιωσουν.... 8)
Και εγω συμφωνω οτι εχει περιθωρια βελτιωσης, αλλα αυτο εξαρταται και απο τους παικτες που διαθετει καποιος :wink: ...θεωρω οτι με τους παικτες που εχω παιρνω πλεον το 100%...

Δεν ειχα δοκιμασει αυτο με το αναποδο ποδι, θα το εφαρμοσω σε μερικους αγωνες και θα δω τι μπορει να προσφερει, ωραια ιδεα παντως... :D
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
hrtc
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Sat Dec 15, 2007 5:55 pm
Football Manager της ομάδας: palermo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μου μονο ενα πραγμα μπορω να σου πω..... Μπραβο... Η τακτικη σου με λιγες μικροαλλαγες κυριως λογω roster εκανε παπαδες. 1η χρονια Ατλετικο σηκωσα ουεφα πριμερα και κυπελλο!!!! απιστευτες επιθετικες δυνατοτητες και πολυ καλη αμυντικη λειτουργια...
Αυτα που παρατηρησα ειναι οτι σε μερικες φασεις εχω βιαστικες επιλογες απο τους παιχτες πραγμα που δικαιολογειται μερικως απο το γρηγορο tempo.

Το μεγαλο ατου ειναι οτι με το που παρεις προβαδισμα σε ενα δυσκολο ματς αλλαζεις λιγο τα team insturctions και κοντρολαρεις πολυ καλα το ματς και time wasting και πιο αργο tempo. απλα μπραβο φιλε μου!!!! ευγε και εις ανωτερα!


Επισης ξεχασα να σου πω οτι εριξα και 5 στην !@#!$%! την Μπαρτσα!!! σε ευχαριστω πολυ μου προσφερεις μεγαλες συγκινισεις!!!
ashton
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed May 24, 2006 4:11 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωραίο το σύστημα.
Το δοκίμασα με Εργοτέλη και πήρα διπλό στο Καυταντζόγλειο ενώ έπαιζα με 9 :shock:
Με ΑΕΚ κέρδισα έξω άνετα και εντυπωσιακά, Ηρακλη, Λάρισα και Άντερλεχτ περνώντας στους ομίλους.

Εντός έδρας όμως δεν ξέρω γιατί, αλλά δε σκοράρω ούτε με αίτηση.. λευκές ισοπαλιες με Αντερλεχτ-Καλαμαριές και δε συμμαζεύεται. Πρέπει να αλλάζω κάτι στα εντός έδρας ;
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Και εγω το ειχα παρατηρησει αυτο καποιες φορες.Οι λυσεις για να κανεις περισοτερες ευκαιριες(το αν θα γινουν γκολ δεν μπορω να το πω σιγουρα) ειναι 3:
1)Βαζεις βελακια στους MR/ML
2)Παιζεις πιο επιθετικα και τους κλεινεις στην περιοχη τους
3)παιζεις πιο αμυντικα και τους χτυπας στην αντεπιθεση
Δεν ξερω πιο ταιριαζει περισσοτερο στην ομαδα σου.Δοκιμασε και πες μας αν δουλεψε. :wink:
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”