4-4-1-1 το συστημα της επαρχιας

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αδερφε το συστημα τα σπαει που εχεις κανει. Ακομη δεν εχς δει βεβαια τα αποτελεσματα που γραφουνε οι αλλοι. Αλλα ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Την δοκιμασ με ατρομιτο RKC και hannover. Αλλα διαπιστωσα προβλημα στιν αρχη δεχομενος σχεδον σε ολα τα ματς γκολ στο 1ο δεκαλεπτο.
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ζεζ: Πρωτη φορα μου λενε για προβληματα στην επιθεση...δες αν οι παικτες που εχεις εχουν τα χαρακτηριστικα που περιγραφω στην αναλυση.Επισης επειδη δεν ξερω τι πρωταθλημα ειναι το Κυπριακο δες μηπως χρειαστει να αλλαξεις το passing και το tempo.... :wink:

crypton:Το προβλημα με τα dl/dr λυνεται με 3 τροπους:Η μειωνεις το closing down η το mentality η το forward runs με χρι να αποδιδουν οπως εσυ θες....
Αφου τρως στο πρωτο δεκαλεπτο γκολ, δοκιμασε να ξεκινας τον αγωνα πιο αμυντικα με τα 2 MC->DMC κτλ και μετα το 15' τους ανεβαζεις παλι...
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φαίνεται τρομερή η τακτική . Θα την δοκιμάσω στο νέο game που ξεκινάω με Ατλέτικο και θα σου πώ εντυπώσεις
η Ωρα των Σπορ 15/8/08 wrote:Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδων της Ομόνοιας στο χθεσινό παιχνίδι.Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο , και ενώ το σκορ ήταν 0-0 , νόμιζε κανείς ότι το παιχνίδι γινόταν στη Κύπρο κι όχι στην Αθήνα !
Manchester City Fan 3/10/08 wrote:They were without a doubt the best set of passionate fans ever seen at our ground.They never shut up.
Tsoplika
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Wed Jan 16, 2008 3:01 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal/Spezia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχοντας παίξει αρκετά πλέον με αυτό το σύστημα, μπορώ να πω εμπεριστατωμένα ότι είναι ίσως το πιο ενδιαφέρον σύστημα απ' όσα έχω δοκιμάσει. Αυτό που μου αρέσει είναι ότι είναι πολύ λογικοφανές, δηλαδή αυτό που πιστεύεις ότι θα συμβεί "παίζοντας" με τα sliders, αυτό συμβαίνει κιόλας in-game. Έχω πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα τόσο με τον Ολυμπιακό όσο και με την Άρσεναλ και την Πάσος Φερέιρα. Συγχαρητήρια λοιπόν.

Επειδή θα ήθελα να είμαι βέβαιος ότι έχω κατανοήσει καλά όσα κάνω στο παιχνίδι, θά ήθελα να ζητήσω βοήθεια σε μερικές απορίες μου.

1) Ποια η γνώμη σας για το tight marking? Το χρησιμοποιείτε καθόλου? Το προτείνετε? Συνδυάζεται με το closing down? Μήπως θα ταν χρήσιμο για παίκτη του αντιπάλου που δημιουργεί παιχνίδι?

2) Free role παίκτη χρησιμοποιείτε? Αν το 10αρι στην ομάδα σου είναι χαρισματικό αξίζει να του δώσεις ελευθερία να αυτοσχεδιάζει? Αν είναι εξτρέμ με πολύ ψηλό βαθμό? (Πχ. Φαν Πέρσι, έχει 20 στο free role και τον χρησιμοποιώ δεξί ή αριστερό εξτρέμ).

3) Μαρκάρισμα πάνω στο weak foot κάνουμε μόνο στους εκάστοτε wingers ή αξίζει να το βάζεις και για παίκτες που αγωνίζονται σε κεντρικές θέσεις (πχ. ST, AMC, MC)?

4) Τι ακριβώς συμβαίνει με το closing down? Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, όταν μαρκάρουμε ψηλά (whole pitch) "πνίγουμε" τον αντίπαλο, αρκεί ταυτόχρονα η άμυνα μας να ανεβαίνει κι αυτή ψηλά, ώστε να μην δημιουργούνται χάσματα μεταξύ των 3 γραμμών. Αυτό είναι σωστό που λέω? Το closing down slider θα πρέπει να το ανεβάζουμε παράλληλα με το push defence up?

5) Τους πολύ δύσκολους αντιπάλους είναι προτιμότερο να τους πιέζουμε σε όλο το γήπεδο ή να τους περιμένουμε πίσω?

Και πάλι συγχαρητήρια για την τακτική.


PS. Και τώρα θα παίξω λίγο με τα ωραιότερα emoticoms που έχω δει ποτέ σε site.

-tsekouri -haterosik -toixosmesh -oxi -thymwmenos -maxairia -georgeous -mcdonalds -kavala -fai
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λεπόν , δοκίμασa για μιση σεζόν την τακτική .

Εχω να κάνω κάποιες ερωτησεις :

Aν ο αντίπαλος παίζει με ΑΜ τύπου Diego δηλαδή γρήγορο τεχνίτη με καλό σούτ τί oppositio n instructions να χρησιμοποιούμε ?
Επίσης παρατήρησα ότι τα πλείστα γκολ που δέχθηκα ήταν απο στημένες φάσεις ή απο σέντρες απο τα πλάγια. Πώς μπορώ να τις αντιμετωπίσω ?

Edit ¨: Βρήκες κάποιες αλλαγές που ίσως πρέπει να γίνουν για το 8.0.2 ?
η Ωρα των Σπορ 15/8/08 wrote:Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδων της Ομόνοιας στο χθεσινό παιχνίδι.Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο , και ενώ το σκορ ήταν 0-0 , νόμιζε κανείς ότι το παιχνίδι γινόταν στη Κύπρο κι όχι στην Αθήνα !
Manchester City Fan 3/10/08 wrote:They were without a doubt the best set of passionate fans ever seen at our ground.They never shut up.
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα δεν εχω ιντερνετ στο φοιτητικο σπιτι ακομα.... :oops:

Συνηθως στα AMC βαζω μονο closing down για να τους κραταω μακρια απο την περιοχη.Αποφευγω το tight marking γιατι τριμπλαρουν ευκολα και αποπροσανατολιζεται και το κεντρο.Βεβαια αν το προβλημα μεγαλωσει φερε τον MC->DMC και βαλε τον αλλον να παιζει μαν-το-μαν τον δεκαρι....

Αυτο με τις σεντρες και τα κορνερ το εχουμε παρατηρισει ολοι.Show onto foot σε D,WB,M,AML/R και βαλε να τους αφηνουν ελευθερη τη πλευρα του κακου του ποδιου...στα κορνερ βαλτε αυτον με περισοτερο jumping,balance,strengh το πρωτο δοκαρι.Μετα με τα ιδια χαραστηριστηκα βαλτε να μαρκαρουν τους ψηλους παικτες, δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε....
Σημ:Πρεπει να μπει και στην αμυνα το outside area πολλες φορες εφαγα γκολ γιατι μεχρι να βγει ο αμυντικος, ειχε σουταρει ο αντιπαλος... :evil:

Δεν εχω παραπονα οτι δεν πιανει στο 8.0.2.Εχω φτιαξει ομως ενα 4-4-1-1 που εχει διαφορετικες instructions και δουλευει σε πιο μεγαλες(ετομες) ομαδες...

Αν ειχατε παιξει με την εκδοση 8.0.0 θα προσεξατε οτι πλεον ο AMC οτι οδηγεις και να παρει(mentality,freedom,free role) δεν παταει περιοχη οσο παταγε με το 8.0.0.Αυτο θα επρεπε η SI να μας δινει το δικαιωμα να το αποφασισουμε εμεις.Το free role εχασε εντελως τη χρησιμοτητα του. -jerk Πλεον πολλες φορες το απενεργοποιω οταν βλεπω οτι ο AMC δεν εχει μπει στο παιχνιδι.... :cry:
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
djody_3
Trialist
Trialist
Posts: 69
Joined: Thu Jul 22, 2004 11:03 am
Football Manager της ομάδας: Atletico Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: AΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hello Nani.
Χρησιμοποιω και εγω το συστημα σου αλλα εχω προβλημα οταν αντιμετωπιζω ομαδες με 3 συστηματα:
4-1(dmc)-3(mc)-2(FC) Valencia
4-2(mc)-3(amc με πλαγια βελακια)-1(FC) Betis
4-1(dmc)-2(mc)-2(amr,aml)-1 Barcelona

Eχω Ατλετικο Μ. με πολυ καλο υλικο στο 8.0.2!
Any tips?
Επισης επειδη οπως ειπες στο 8.0.2 ο AMC δεν παταει και πολυ περιοχη θα αλλαζε πολυ την ισσοροπια του συστηματος αν επαιζα 4-4-2 και χωρις Playmaker (η βαζοντας τον mc playmaker).
Τελος αν εχεις οδηγιες για μεγαλες ομαδες θα με ενδιεφερε!!!
Πρεπει να το σηκωσω το πρωταθλημα και ειμαι ενα βαθμο πισω απο Βαλενθια στα μεσα του πρωτου γυρου!!!
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στο πρωτο συστημα ειχα και εγω προβληματα.Λοιπον:Βαλέ spesific mark στους MCR,MCL απο τα πλαγια μπακ σου.Στον MC βαλε closing down και tight marking ισως.Στους FC tight marking.
Για το 2ο:Εγω το αντιμετωπιζω με tight σε FC, closing down AMC και show onto σε ΑΜL, AMR.
Το 3ο δεν το εχω αντιμετωπισει ποτε νομιζω.

Σε λιγες μερες θα ανεβασω και την τακτικη για τις πιο μεγαλες...
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
intifada
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Jan 21, 2008 6:47 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε Nani η τακτική σου όντως είναι πολύ αποδοτική...αλλά έχω ένα πρόβλημα με saint-ettiene και παρόλο που εχω αρκετά καλούς παίχτες δεν κάνω πολλές ευκαιρίες και δν έχω καθόλου κατοχη....καμιά διόρθωση????
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το δοκιμασα ,αλλα δυστηχως κερδιζα συνεχεια στο γκολ κ ποτε χωρις μηδεν παθητικο(4-3,2-1 κτλ).Εξακολουθω να εμπιστευομαι το 4-3-3 αek-normal(Eιναι το 4-3-3 8.0.2 στο φορουμ) το οποιο μου δινει καλυτερο παθητικο κ πιο μεγαλες νικες..κ φυσικα πολλα γκολ απο κορνερ..
tasos1987
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Wed Apr 09, 2008 8:07 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλημερα με λενε τασο!βρηκα ενδιαφερον το 4-4-1-1 αλλα το δοκιμασα κ βρηκα πολλες ατελειες!!!ολα ωραια με τιν κατοχη 60% αλλα απο γκολ τπτ φιλε!! εχω τοπ κλας παιχτες πεζω πρεμιερ λιγκ ειμαι 2017 κ δε σταυρωνο νικη!!πιστευω πως τακτικες σαν τιν δικι συ ειναι για μικρα πρωταθληματα...
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγω με Μαντσεστερ τα παω μια χαρα στην αγγλια.

Θα ανεβασω ενα συστημα με instructions για πιο μεγαλες ομαδες.Δεν ειναι σημαντικες αλλαγες, αλλα βοηθανε...
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
OFI4
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1315
Joined: Sat Aug 11, 2007 6:26 pm
Football Manager της ομάδας: Basingstoke Town
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Φ.Η., Basingstoke Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε μου η τακτικη σου ειναι ενα ψεμα...ενα BUG!!! -falaina
Με εχει βοηθησει απιστευτα στην League 2.Congrats! :wink:
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Να και το συστημα για πιο ετοιμες ομαδες...

http://www.sendspace.com/file/ze8z26

Εχει καποιες λιγες αλλαγες σε team instructions αλλα στους παικτες υπαρχουν πολλες διαφορες...
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νικησα στην εδρα μου (διναμο βουκουρεστιου) 2-1 την ρομα κανοντας ομως 2 μικρες αλλαγες στο νεο συστημα σου,
Εβαλα το mentality tou Gk τερμα αριστερα και εβγαλα και το playmaker....
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”