4-4-1-1 το συστημα της επαρχιας

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θα γραψω για την σημασια του ρυθμου στο συγκεκριμενο συστημα....

1)Οταν θελετε να παιξετε πιο επιθετικα ανεβαστε το tempo και καντε πιο normal to passing, αλλα κρατηστε το παντα 2-3 κλικ πριν το direct....Αναλογα με τους παικτες αλλαξτε και το closing down, μπορει να χρειαστει να πιεσετε πιο ψηλα για να κλεισετε τον αντιπαλο....
2)Οταν προηγηστε με διαφορα η θελετε να κρατησετε το αποτελεσμα ριξτε αρκετα το tempo του παιχνιδου.Ετσι θα πετυχετε κατοχη της μπαλας με λιγοτερα ομως λαθη και λιγοτερο τρεξιμο.Η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο συστημα κουραζει παρα πολυ τους μεσους οποτε η συγκεκριμενη οδηγια ειναι πολυ σημαντικη...

Για το depth και closing down

Αυτα τα 2 ειναι αμεσα συνδεδεμενα.

1)Αν εχετε αργους DC σε καμια περιπτωση μην βαλετε push up.Οσο πιο deep γινεται η αμυνα τοσο πρεπει να μειωνεται το closing down των αμυντινκων και του αμυντικογενους MC.
2)Αν παλι μπορειτε να παιξετε πιο ψηλα προσπαθηστε το αλλα με προσοχη.Εδω καλο ειναι να βαλετε το closing down των DR,DL στο team.
3)Δωστε πολυ σημασια στο closing down των 2 MC.Εγω το εφτιαξα ετσι ωστε ο ενας να μενει κοντα στους στοπερ και ο αλλος να πιεζει πιο ψηλα.Εσεις αν χρειαζεται αλλαξτε το.


*geol13, εχεις προβλημα και στο σκοραρισμα η μονο στην αμυνα?Διαβασε τις παραπανω οδηγιες και δες και το 3ο ποστ μου για να σε βοηθησει στο αμυντικο στησιμο της ομαδας σου....Αν χρειαστει παιξε με 1 MC και 1 DMC με η χωρις βελακι.
Για το ηθικο ψαξε στη Γενικη συζητηση για το FM2008 και θα βρεις μια απαντηση του krazy που εξηγει τι πρεπει να κανεις...επισης μην τους "την λες" μετα τον αγωνα επειδη δεν νικησαν, αυτο δεν βοηθαει καθολου, το διαβασα σε ανα hint στο παιχνιδι....
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαρη στην τακτικη σου νικησα την Σελτικ εισαι θεος ρε παλικαρι
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Krazy θελω να το ανεβασεις στην ιστορια σου....θελω ακριβες σκορ...

Μολις αρχισω την δευτερη σεζον στις ιστοριες μπες να δεις τι αγωνες πηρα....
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Συγχαρητήρια! Με τον που έβαλα την τακτική σου στην Καλαμαριά κέρδισα 1-0 την ΑΕΚ και πήρα Χ στη Λεωφόρο από Παναθηναϊκό! Ρε μήπως είναι cheat? :D :D :D
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nani23 wrote:*geol13, εχεις προβλημα και στο σκοραρισμα η μονο στην αμυνα?Διαβασε τις παραπανω οδηγιες και δες και το 3ο ποστ μου για να σε βοηθησει στο αμυντικο στησιμο της ομαδας σου....Αν χρειαστει παιξε με 1 MC και 1 DMC με η χωρις βελακι.
Για το ηθικο ψαξε στη Γενικη συζητηση για το FM2008 και θα βρεις μια απαντηση του krazy που εξηγει τι πρεπει να κανεις...επισης μην τους "την λες" μετα τον αγωνα επειδη δεν νικησαν, αυτο δεν βοηθαει καθολου, το διαβασα σε ανα hint στο παιχνιδι....
Λοιπόν,βασικά από ΑΙΚ με σουτάρανε,αλλά το πίστεψα το σ΄στημα κ πιστεύω ό,τι όντως είναι πολύ μα πολύ καλό.Κάνω και αυτά με το ρυθμό και τα opp.instructions και πάω καλά τώρα στην εχεμ..Ισλανδία,αλλά θα το εφαρμόσω και αλλού.Το ΄μόνο πρόβλημα είναι ό,τι τρώω πολλές κόκκινες,έχει να κάνει με το σύστημα ή είναι του παιχνιδιού;Θα τα ψάξω όλα πιο πολύ σιγά-σιγά..Αν υπάρχει κάποιο άλλο tip πείτε μου
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Βαλε easy tackling.Αν οχι σε ολη την ομαδα τουλαιστον σε αμυντικους και MCs.

Αν δεν εχεις βαλει το beta patch νομιζω οτι οι κοκκινες οφειλονται και σε αυτο....
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκιμασα το συστημα σου σε ματς δυσκολα.Ειναι παρα πολυ καλο επιθετικα αλλα αμυντικα υπαρχουν πολλα προβληματα.Το δοκιμασα με Ολυμπιακο.Παρατηρησα οτι υπαρχει ποικιλια στο σκοραρισμα.Σκοραρουν παρα πολυ οι MC αλλα χανονται κ παρα πολλες ευκαιριες.Οι ΜC κανουν παρα πολλα σουτ κ αν ειναι ικανοι στο σουτ μπορεις να παρεις αρκετα γκολ απο αυτους.Σε ματς με γρηγορους κ καλους επιθετικους ειχα μεγαλο προβλημα στην αμυνα.Οι παικτες δεν μαρκαρουν παρα πολυ στο κεντρο, οποτε δοκιμασα να ανεβασω την αμυντικη γραμμη αλλα ειχα προβλημα με τους γρηγορους επιθετικους που εκαναν παρτυ.Δοκιμασα να τους μαρκαρω ατομικα με tight marking στο always κ closing down never ωστε να μην βγαινουν πολυ πανω τους οι αμυντικοι κ να κινδυνευουν να τους περασουν.Με αυτο το συστημα ομως μου εβγαζαν πασες σε ακραιους που εκοβαν μεσα κ ετσι δεχομουν γκολ απο αυτους.Ανεβασα το closing down του αμυντικογενους MC να ειναι ιδιο με την mentality κ παρατηρησα λιγο πιο καλο μαρκαρισμα στο κεντρο.Σε γενικες γραμμες ειναι καλη τακτικη.Στην Ελλαδα δεν εεις πολλα προβληματα με αυτην,στην Ευρωπη ομως λογο αμυνας υπαρχουν προβληματα.Επειδη ημουν στο τελειωμα του πρωταθληματος δεν μπορεσα να την ψαξω με λεπτομερειες κ να προσπαθησω να βελτιωσω κ να δοκιμασω πιο πολυ την αμυντικη λειτουργια,θα το κανω με πολυ προσοχη τωρα που τελειωσα σεζον.Οταν τελειωσω τις δοκιμες κ εχω καταφερει να βελτιωσω κ την αμυντικη λειτουργια θα ανεβασω την βελτιωμενη τακτικη εδω.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
User avatar
van_hossen
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Fri Jun 08, 2007 10:39 am
Football Manager της ομάδας: Barca&LasPalmas
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος
Location: Νικαια Ιραν Καμποτζη Βιετναμ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκιμασα το συστημα με ΑΕΚ μετα απο ενα μεγαλο σερι ατυχων αποτελεσματων και η ομαδα αρχισε να παιρνει τα πανω της κανοντας αηητητο σερι στο τελος καμια 15αρια παιχνιδια. :D Μαλιστα πειραματιστικα ελαφρως με πιο αμυντικες ρυθμισεις και καθαρο αμυντικο χαφ με πολυ καλα αποτελεσματα. Βεβαια εφαγα και μια πενταρα απο Παναθηναικο στα πλευ οφς αλλα ηταν περισσοτερο χαλια εμφανιση, ανταποδωση για το 3 στα 3 στα προηγουμενα ματς παρα το συστημα. Γενικα =D>

Αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι σχετικα με το σεντερφορ. Παιζω με Μπλανκο ή Λυμπε, ενιωτε Παυλη που ειναι γρηγορος και τωρα δευτερη σαιζον πηρα απο Μποκα τον Jose Manuel Perillo (γεν1985, finishing 16, drib 15, heading 17, first touch 17, Pace & Acc 16 kai Off the Ball 13) Το προβλημα ειναι οτι δεν μπαινουν σε καμια στιγμη στο παιχνιδι. Φαινεται τα χαφ να σουταρουν απο παντου και οι αμοιροι να μην παιρνουν πασα για δειγμα. Αποτελεσμα ειναι να κανουν 1-2 σουτ σε συνολο 15-25 να βαζουν 3 γκολ ο καθενας τη χρονια και AvRat σταθερα 6. :( Δοκιμασα να αλλαξω ρυθμισεις, μεχρι και ταργκετ μαν τους εβαλα, φρι ρολ, κατεβασα μακρινα σουτς στο ελαχιστο στα χαφ, αλλα τιποτα. Εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο προβλημα?
Αν δεν βαλει ο σεντερφορ τη μπαλα στα δυχτια στα δυσκολα δεν μπορω να το περιμενω απο τον Ενσαλιβα και τον Τοζερ :roll:

Ευχαριστω πολυ!
Γιατί δεν βγαίνει ο κύριος Δούρος στο τηλέφωνο;
User avatar
dimitrispgr
Amateur
Amateur
Posts: 234
Joined: Mon Dec 20, 2004 12:09 am
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Φιλε μου τα θερμα μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!

Στους 16 του UEFA και παιζω πρωτο ματς εκτος με Bayern... Δεν ημουνα ευχαριστημενος απο το συστημα μου στο champions league για αυτο αλλωστε και συνεχιζω στο UEFA.. Και ψαχνωντας στο forum για μια καλη τακτικη δοκιμασα το δικο σου ΚΥΡΙΩΣ για την τρομερη αναλυση που του εκανες.. Αποτελεσμα? 0-2 μεσα στο Allianz arena... Να πω επισης οτι τα oppotions ηταν αυτα που ειπες στο 4-4-2 της Bayern οπως και οτι δεν εβαλα close down στους αντιπαλους DL-DR ΑΣ ηταν μεγαλος ο αντιπαλος... Τελος πιστευω οτι παιζει ρολο και το καλο κλιμα που εχω στην ομαδα καθως και η εντεκαδα που κατεβασα στο ματς... Bouzanis
4απο δεξια προς αριστερα Ponzio-Fazio-Cahais-Christiansen
4----------------------- Ninis-Karagounis-Nengomashe-Nicklas Pedersen (MVP)
1Alex
1Salpiggidis

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ!!!
User avatar
king george
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Fri May 05, 2006 7:02 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπραβο!!!!!!!!!! την δοκιμασα στα μεσα της πρωτης χρονιας αλλα στα πλει οφ εμεινα τεταρτος, στη δευτερη χρονια ομως πρωταθλημα(ιδρωσα βεβαια) και δεν θυμαμαι ποτε εχασα τελευταια φορα! (: . παντως πολλα αστοχα σουτ απ'τους μεσους
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδη βλεπω πολλα καλα σχολια απο πολλους χρηστες θα τσιμπησω την τακτικη σου και οταν αρχισω με παναχαικη θα την εφαρμοσω..Κανονισου μονο να με καψεις... :D :D :D
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θα αρχίσω να την δοκιμαζω και εγω και θα στειλω άμεσα αποτελεσματα αντε καλη μας τυχη!!!!
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πετρο κοιτα τι λεει το παληκαρι πιο πανω πως να κανεις αυτο το συστημα πιο επιθετικο επειδη με τον παναθηναικο δεν πρεπει να παιζεις σαν ομαδα επαρχιας...Πρπει να πιεζεις... :wink:
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Βασικα την ονομασα ετσι κυριως λογω των ομαδων που την δοκιμασα(Αστερας Τριπολης,Εθνικος).Με Ολυμπιακο που παιζω τωρα δουλευει μια χαρα, αν και βεβαια πηρα δεκαρι κλασης γιατι αλλιως....

Φανταζομαι και με Παναθηναικο καθως εχει τους παικτες για τις θεσεις-κλειδια...

Ceidmaster αν παρε δεκαρι βαρβατο για β εθνικη γιατι εξηγησα ποσο σημαντικο ρολο παιζει στην τακτικη...

Κοιταξτε και τις παραλαγες της τακτικης για πιο επιθετικο η αμυντικο παιχνιδι στα πρωτα μου ποστ αμα βλεπετε οτι υστερει η ομαδα καπου...
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
{NightStalker}
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Thu Mar 31, 2005 2:27 pm
Football Manager της ομάδας: Man Utd,Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Location: Elland Road-We'll take it back-
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δοκίμασα την τακτική σου για ένα χρόνο με τη Dortmund.Η αρχική 11άδα συνήθως ήταν:Weidenfeller(GK),Degen(DR),Dede(DL),Kristjan Orn Sigurdsson(DC),Amedick(DC),Blaszcykowski(MR),Bjarnasson(ML),Rogerio Conceicao(MC),Kehl(MC).Tinga(AMC),Stancu(ST)

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι το σύστημα απέδωσε ικανοποιητικά.Τερμάτισα 5ος(media prediction 8th) με διαφορά τερμάτων 57-35.Παρατήρησα ότι η τακτική στα εντός έδρας παιχνίδια απέδιδε αρκετά καλά(με πολλές χαμένες ευκαιρίες βέβαια-ίσως φταίνε και οι επιθετικοί μου) με ωραίο passing game στο κέντρο.Στα εκός έδρας παιχνίδια δυσκολευόμουν λίγο περισσότερο κυρίως όταν έτρωγα πρώτος goal.Αν και άλλαζα mentality,instructions,έβαζα επιθετικόυς κλπ για κάποιο μυστήριο λόγο δυσκολευόμουν αφάνταστα.Επίσης όταν έπαιζα ενάντια σε ομάδες που έπαιζαν με width wide και είχαν καλούς wingers έβλεπα πολλά κενά στην άμυνα.Γενικά ήταν πολύ καλη ενάντια σε ομάδες που παίζανε 4-4-2 diamond(καημενη Werder),flat 4-4-2 και μάλλον απογοητευτική ενάντια σε ομάδες που χρησιμοποιούν το 4-2-3-1 (με 2 wingers και 1 AMC).Οβερολ που λένε και στο χωριό μου η τακτική είναι αρκετά καλή :-D
''Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι στο οποίο αγωνίζονται 11 εναντίον 11 και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί..'' -Gary Lineker
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”