Πληρης αναλυση για την δημιουργια μιας τακτικης

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την εχω αλλαξει πολυ.Η διαταξη ειναι διαφορετικη.Τωρα ειμαι στη φαση που βγαζω μεσους ορους των στατιστικων στα ματς που εχω παιξει.Ενδεικτικα σου αναφερω παντως οτι σε 13 ματς εχω χασει 2 μονο κ εχω παιξει με αντιπαλους οπως Μαντσεστερ ,Μποκα,Ιντερ,Μιλαν,Ρομα,Ριβερ,Λεβερκουζεν,Τσελσι...
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυστυχως ενα λαθος με τα save (εκανα λαθος κ το εσβησα) του παιχνιδιου θα καθυστερησει την αναλυση της τακτικης.Θα ξεκινησω νεο παιχνιδι κ θα κρατησω photo για την σωστη αναλυση του συστηματος ωστε να το καταλαβετε καλυτερα.Εχω επικοινωνησει με τον Nani23 κ εχω παρει την αδεια του να το βαλω σε νεο post.Ισως κ μεσα στην ημερα να ανεβασω πληροφοριες για την τοποθετηση των παικτων μας στα κορνερ.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
User avatar
Touristas3
Trialist
Trialist
Posts: 39
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:17 pm
Football Manager της ομάδας: Newcastle Utd
Αγαπημένη Ομάδα: Aris FC
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορει να ειμαι και off topic αλλα εχω παρατηρησει οτι ασχετως τακτικης και παικτων υπαρχουν συγκεκριμενες θεσεις οι οποιες ''αποδιδουν'' και καποιες αλλες οι οποιες οχι.
Για παραδειγμα οποιος κι αν παιζει AMC,AMR,AML και οι επιθετικοι εχουν μεσο ορο αποδοσης πανω απο 7.25-7.30.Το αναποδο συμβαινει με τις υπολοιπες θεσεις...Οποιον παικταρα κι αν εχω σε θεσεις MC,DMC,DC και στα πλαγια μπακ με το ζορι πιανουν μεσο ορο κοντα στο 7.
Για να γίνεις μεγάλος πρέπει να τα βάζεις με τους μεγάλους...
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εισαι οντως off topic.Διαφωνω εντελως παντως.Αναλογα με την κακτικη σου θα εχουν αποδοση ολοι οι παικτες σου.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σόρυ π άργησα να ποστάρω,δν παρακολούσα.Αναμένω αποτελέσματα σε αναμμένα κάρβουνα πλέον..Anyway,μπράβο για την προσπά8εια!! =D> :hello1: :notworthy:
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ασε ξενερωσα.Ειχα ετοιμασει τα παντα για την τακτικη κ απο κεκτημενη ταχυτητα εκανα διαγραφη στο save.Παλι απο την αρχη τωρα.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε λιγο θα ανεβασω σε νεο post οδηγιες για τις θεσεις των παικτων στα κορνερ.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
User avatar
Chameleon75
Rotation
Rotation
Posts: 1122
Joined: Wed Sep 17, 2003 11:00 pm
Location: Serres/Italy
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εντυπωσιακό το ποστ σου εξ'αρχής...Με "ανάγκασες" και ποσταρα εδώ μετά από πολλούς μήνες' μόνο και μόνο για να σου δώσω συγχαρητήρια για την ανάλυσή σου,φίλε... :wink:

Λέω να την εφαρμόσω (μιας και θα ελέγχω κι εγώ τον Ολυμπιακό...), και ποιός ξέρει, πορεί να μου δημιουργηθούν και κάποιες απορίες που (ίσως και πάλι...) θα μπορούσες να μου λύσεις... :oops: (:
I'm on a roll,
I'm on a roll this time
I feel my luck could change.
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν παιρνεις Ολυμπιακο θα σε βοηθησει παρα πολυ.Μην την χρησιμοποιησεις παντως σε παιχνιδια Ευρωπης κ ειδικα με πολυ δυσκολες ομαδες.Ειναι πολυ καλη για εντος εδρας ματς με μετριες κ κακες ομαδες.Μην βιαστεις να την εγκαταλειψεις αν δεν εχεις καλα αποτελεσματα στην αρχη.Οπως εχω αναφερει παραπανω η συγκεκριμενη τακτικη αποδιδει με συνδυασμο επιλογων στα oppossition instructions.Πειραματισου αρχικα αρκετα στα φιλικα κ μετα προχωρα στα επισημα.Το ροστερ του Ολυμπιακου απο την αρχη κ χωρις προσθηκη δεν εχει προβλημα.Ανταποκρινεται στις θεσεις του συστηματος.Θα σου προτεινα να παρεις ενα καλο DMC ειτε για βασικα ειτε για back up.Δοκιμασε την κ περιμενω εντυπωσεις.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιας κ βγηκε επιτελους to patch ειμαι υποχρεωμενος κ παλι να ξεκινησω νεα σεζον.Επειδη ομως μου ζητατε πολλοι να ανεβασω την νεα τακτικη κ να την αναλυσω,θα το κανω συντομα,απλα θα αργησω λιγο τις φωτογραφιες με τα αποτελεσματα που θα πιστοποιουν την αποτελεσματικοτητα της.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
Dimitris20
Coach
Coach
Posts: 2920
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:55 am
Football Manager της ομάδας: Parma FC - Juventus (online)
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus, FC Timisoara
Location: Timisoara, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον φιλε...κατεβασα την τακτικη σου και την δουλεψα με juventus δυο χρονιες...
Φυσικα οπως καθε προπονητης την αλλαξα ελαχιστα για να ταιριαζει με τους παιχτες που εχω αλλα ουσιαστικα ειναι η ιδια..Διμιουργησα επεισης μια τακτικη για τους εκτος εδρας δυσκολους αγωνες πχ Ιντερ,Φιορεντινα,Μιλαν,Ρομα,Λατσιο...Εντος εδρας μονο με την ιντερ παιζω με την πιο αμυντικη τακτικη που διμιουργησα...Λοιπον την πρωτη χρονια εχασα το πρωταθλημα στην ισοβαθμια με την Ιντερ χωρις να εχω κανει μεταγραφες στην Juve πλιν του Zaccardo...Για οποιον εχει παιξει Ιταλια καταλαβαινει ποσο δυσκολο ειναι να κοντραρεις την Ιντερ την πρωτη χρονια...Λοιπον 83 βαθμοι εγω και οι ακατοναμαστοι πρωτος σκορερ μου ο τρεζεγκε με μολις 19 γκολ-3 ασσιστ αλλα απο πισω Ντελ Πιερο 16 γκολ - 9 ασσιστ Καμορανεζι 14γκολ - 8 ασσιστ Νεντβεντ 11 και 15 ασσιστ :shock: Ιακουιντα 10 γκολ - 2 ασσιστ Παλλαντινο 8 γκολ - 3 ασσιστ.Πλουραλισμος στην επιθεση γεμισμα της αντιπαλης περιοχης απο 4 και 5 παιχτες και χαμος...!Αμυντικα θελει προσοχη αν δεν εχεις καλο τερμα (Μπουφον ΟεΟ)Θελει ενεργο ρολο του προπονητη ειδικα για το τεμπο γιατι προς το τελος αν νικας πρεπει να το χαμηλωνεις γιατι αλλιως ψοφανε οι παιχτες...Αν καποιος εχει προβλημα με τις μπαλιες πισω απο την αμυνα μπορει να μειωσει ενα μονο κλικ την μενταλιτη των αμυντικων να ανεβασει ενα κλικ την μενταλιτη του τερματοφυλακα και ενα κλικ αριστερα την defensive line...Μονο αυτα γιατι αν κανετε κατι παραπανω η τακτικη δεν θα ειναι λειτουργικη...Επεισης προτεινεις τα opossition instructions στους αντιπαλους full backs να ειναι locing down always και tight marking always...Εχω να προτεινω να μην τα αλει κανενας ποτε αν παιζει με καλυτερη ομαδα για οι κεντρικοι σας μεσοι θα χασουν τα αυγα και τα πασχαλια...εχω τα μονο που βαζω ειναι στα χαφ στα εξτρεμ στους επιθετικους και στον τερματοφυλα για να μενεουν οι επιθετικοι ψηλα οπως πολυ σωστα σκεφτηκες

Εν κατακλειδη η τακτικη σου ειναι 9.5/10 ασφαλως θελει προσαρμογη στην ομαδα που την παιζεις ( :D :jerk: :D ) αλλα ειναι σουπερ!!!

Hints:

1.γρηγορα κεντρικα χαφ - ταχυτητα και επιταχυνση τουλαχιστον 12 με καλο off the ball(λογω closing down ) αριστα mentality οπως positioning - bravery - anticipation
2.αμυντικοι με πολυ καλα mentality λογω defensive line
3.Goalkeeper με καλο passing με αυτην την τακτικη θα εχει τουλαχιστον 3 ασσιστ ανα χρονια (buffon - 5 assist πρωτη χρονια 3 την δευτερη)
4.Εξτρεμ με αριστο finishing και οσο το δυνατον καλυτερα heading και jumping (πολλα γκολ με κεφαλια απο τα εξτρεμ)
5.Σε δυσκολους αγωνες το γρηγορο σεντερ φορ ταργκετ μαν με επιλογη να παιρνει την μπαλα μπροστα και να τρεξει για να την παρει...Με αυτη την επιλογη αν εχεται καποιον που εχει fav move try to brake the offside trap θα βαλετε τσουβαλια γκολ πχ πηρα τον villa την δευτερη χρονια με 75 μυρια και εβαλε 24 γκολ τα μισα τουλαχιστον με τετ α τετ με αυτην την επιλογη
6.Προτεινω ανεπιφυλαγκτα αν εχετε γραγκα τον miguel veloso σαν κεντρικο χαφ....αριστο marking - tackling - passing πολλα αριστα mentality και fav move dictates tempo πολυ σοβαρο για αυτην την τεχνικη...αν και οι δυο κεντρικοι σας χαφ εχουν αυτην την αγαπημενη κινηση τοτε η τακτικη τα σπαει!!!!επεισης το tries killer balls offten ειναι παρα πολυ καλο να το εχει ο κεντρικος χαφ με τον επιθετικο προσανατολισμο...

Βαρυ Hint

Επιθετικος γρηγορος με αριστο off the ball και fav move try to brake the offside trap και καλο finishing σε συνδυασμο με κεντρικο χαφ(επιθετικων προσανατολισμων) που εχει αριστο passing - creaticity - desicions και fav moves dictates tempo και tries killer balls offten ειναι απλα ο πιο Θανασιμος συνδυασμος γι αυτην την τακτικη

Αυτες ηταν οι δικιες μου παρατηρησεις μεα απο δοκιμη αυτης της τεχνικης....Ειμαι οχι απλα ευχαριστημενος αλλα ενθουσιασμενος με το ποσο καλα δουλευει μεσα στον αγωνα!!!!!

Καλησπερα σας!
Dimitris20
Coach
Coach
Posts: 2920
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:55 am
Football Manager της ομάδας: Parma FC - Juventus (online)
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus, FC Timisoara
Location: Timisoara, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στο πανω ποστ οπου τεχνικη βαλτε τακτικη :D :oops: :oops: :oops: :oops:

ΥΓ.Γιατι δεν εχει edit :D
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε dimitris20 επιτελους βρεθηκε καποιος που πραγματικα δειχνει οτι ασχοληθηκε με την τακτικη μου.Το 9.5/10 που δινεις σαν βαθμο με κολακευει αλλα πιστευω πως η επιτυχια της ομαδας σου οφειλεται στο οτι δουλεψες την τακτικη κ την προσαρμωσες στις απαιτησεις της.Πραγματι υπαρχει πλουραλισμος στην επιθεση με αυτην την τακτικη.Οτι δεν μπορουν να κανουν καποιες φορες οι επιθετικοι το κανουν οι εξρεμ κ το αντιθετο.Επισης μπορεις να παρεις γκολ κ απο τα χαφ η τους αμυντικους σου αν βρεις ενα καλο συστηματακι για τα στημενα (κορνερ,φαουλ).Αν δεις εχω κανει ενα post με θεμα τα κορνερ,μελετησε το κ πες μου εντυπωσεις η αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο.Πραγματι το closing down κ tight marking ειναι επικινδυνο στα ακραια μπακ αν παιζεις με δυνατες ομαδες.Η ομαδα μενει πολυ ψηλα με αποτελεσμα αν περασει η μπαλα να τρεχουν οι κεντρικοι χαφ κ τα μπακ να σωσουν την κατασταση.Επισης κανει τους παικτες να κουραζονται πολυ γρηγορα.Προτεινω να ενεργοποιησετε την επιλογη αυτη στο ξεκινημα του ματς μεχρι να προηγηθειτε κ μετα αλλαξτε το.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ο GK μπορει να δωσει ασιστ.Αν θυμαμαι καλα του εχω επιλογη defender collect.Εσυ φανταζομαι του εχεις την long kick η quick throw για να πιασεις στον υπνο τους ανιπαλους.Λεγοντας ο τερματοφυλακας να εχει passing φανταζομαι πως εννοεις throwing,γιατι δεν η υπαρχει η πρωτη επιλογη για τερματοφυλακες.Για τον target man εγω χρησιμοποιω τον βαρυ φορ.Με επιλογη της ομαδας να πασσαρει στο κεφαλι, ο ψηλος φορ παιρνει την κεφαλια κ την σπαει η στον γρηγορο φορ η στους ακραιους με αποτελεσμα να δημιουργειται προβλημα στην αντιπαλη αμυνα.Τα hints σου βοηθουν πολυ.Κυριως οσους ασχολουνται με καλυτερες ομαδες.Σε ευχαριστω πολυ για τις επισημανσεις σου.Σε λιγες μερες θα ανεβασω κ θα αναλυσω την νεα τακτικη που θα βοηθαει στα δυσκολα ματς.Ειναι ηδη ετοιμη απλα θελω screenshots παιχνιδιων για να δειξω οτι δεν λεω ψεματα.Θα χαρω πολυ να την δοκιμασεις κ αυτη κ να κανεις τις επισημανσεις σου!
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιας κ δεν με περνει ο υπνος σημερα θα ανεβασω σε λιγο χρησιμες οδηγιες για την χρηση του τερματοφυλακα σας μεσα στην τακτικη.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
Dimitris20
Coach
Coach
Posts: 2920
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:55 am
Football Manager της ομάδας: Parma FC - Juventus (online)
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus, FC Timisoara
Location: Timisoara, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον φιλε Sparos27

Για τον τερματοφυλακα εχεις δικιο εγραψα passing ενω ειναι kicking :oops: και καλο ειναι να εχει καλα mental attributes
δεν του εχω να βαλει long kicks, defender collecting τον εχω για να παιζω με την μπαλα κατω απλα λογω του οτι η τακτικη ειναι φουλ επιθεση οι επιθετικοι μου ειδικα ο γρηγορος εχει ορισμενες φορες πολυ καλη θεση και τον τροφοδοτει με βολε.

Για τα κορνερ ακριβως οπως τα εχεις στην αρχικη τακτικη τα εχω και αμυνα και επιθεση με την μονη διαφορα επειδη δεν παιζω με ψηλο αμυντικο, (Criscito 1.83, Zaccardo 1.82, Andrade 1.83, {Legrotagglie 1.85 ο ψηλοτερος...}) στο πρωτο δοκαρι βαζω τον Trezeguet η τον Iaquida ...Δεν εχω κατι το ιδιαιτερο σαν απολογισμο με 5-6 γκολ απο κορνερ τη χρονια αλλα στην προπονηση που εχω επιλεξει δεν εχω υψηλο set pieces οποτε το θερω λογικο...και αμυντικα δεν τρωω πανω απο τρια την χρονια!

Πηρα Juventus με media prediction 7η για να την δοκιμασω σε μια ομαδα που ειναι καλη αλλα θελει αρκετη ενισχυση για να χτυπησει πρωταθλημα...Την πρωτη χρονια η μονη μου μεταγραφη πρωτης ομαδας ηταν ο Zaccardo οι αλλες ηταν ο Dalla Valle (πουλεν :snif: -τον ειχα βρει πριν τον διαβασω περισυ στο σαιτ :snif: )ο Saivet o Swartch o Piatti o Tuia και o Lomski δηλαδη παιχτες με μελλον κι οχι για να βοηθησουν αμεσα....Αυτο σημαινει οτι ισοβαθμησα με την Ιντερ χωρις βελτιωση του υπαρχων ροστερ...χαρακτηριστiκο ειναι οτι βασικος καθ'ολη την χρονια ο 35αρης Nedved (Δεν επαιζε μονο αν δεν μπορουσε (: ).Το πρωταθλημα χαθηκε στα μεταξυ μας παιχνιδια με την Ιντερ, απολογισμος στο πρωταθλημα δυο ηττες απο τους ρουφιανος (ma que rufiano) (με πελατωσαν και στο κυπελο που με απεκλεισαν με μια ηττα και μια ισοπαλια-χαρακτηριστικο της διαφορας δυναμικοτητας των δυο ομαδων, ειναι οτι στο κυπελο οι οπαδοι ηταν χαρουμενοι για το οτι τους κοντραραμε...)

Τωρα για το target man που λες.Κι εγω τον ψηλο εχω...αν ομως σε καποια ματς εχουν πολυ δυνατους η πολυ ψηλους αμυντικους οι αντιπαλοι τοτε βαζω target τον κοντο-γρηγορο αλλα οχι στο κεφαλι του αλλα την μπαλα μπροστα και να τρεξει να την παρει(δεν θυμαμαι πως την λεει την επιλογη αλλα αυτο κανει :D )

H εκτος εδρας τακτικη που εχω διμιουργησει εχει λιγες διαφορες και ειναι οι εξης:
Εβγαλα τα βελακια στα full backs μου
Team instructions:ενα κλικ αριστερα το mentality ολων των παιχτων και δυο κλικ του κεντρικου χαφ με τους επιθετικους προσανατολισμους
Δυο κλικ αριστερα η defensive line και
αναλογα το πως παρατασετε ο αντιπαλος αντι για zonal marking βαζω man marking

Δηλαδη και παλι επιθεση παιζουμε απλα οχι τοσο πολυ Μπροστα...προσεχουμε και λιγο πισω!!!!

Βαρυ Hint Τακτικης-γατα ειναι ο coach-Mourinho-Bajevic :D (: :D

Οσοι παιζεται αυτην τη τακτικη κι εχετε οπως εγω το ματς σε extended highlights θα εχετε παρατηρησει οτι:
Τον παιχτη που εχετε target man ο αντιπαλος προπονητης απο οταν το καταλαβει τις περισσοτερες φορες τον παιζει man marking....
Ανακαλυψα μετα απο πολυ ψαξιμο(που ειχε σπασει τα νευρα!!!!) πως τον κανεις ρεντικολο γι αυτην του την επιλογη....
Swap positions του ψηλου Target man επιθετικου με τον δεξι εξτρεμ και target man τον δεξιο εξτρεμ μας με pass to feet...
-Μεχρι να το παρει πρεφα ο αντιπαλος προπονητης εχετε μεσο ορο 15 λεπτα-Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ο Επιθετικος μας να γινεται δεξι Εξτρεμ και ο αμυντικος τους βγαινει δεξια για να τον μαρκαρει αφινοντας ενα τεραστιο κενο στην αμυνα...το οποιο το εκμεταλευεται το δεξι μας εξτρεμ που δεν εχει man marking πανω του και βγαινει συνεχεια μονος του :D :D :D :D (πολλα goal ο Camoranesi με αυτον τον τροπο)
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”