4-3-3 Typical Dutch Formation

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

ballas38 wrote:Οπως ειπα πριν, επαιζα με αυτο το σχημα και 90% τετοιες instructions, αλλα ειπα να δοκιμασω τη δικια σου αυτουσια.

Μερικες παρατηρησεις:
1)Ο επιθετικος MC πρεπει να το χει το σκοραρισμα γιατι αλλιως με crative freedom στο τερμα δεξια, σουταρει απο οπου να ναι και φυσικα την πεταει 2ο διαζωμα.
2)Τα DC κρατανε πολυ καλες θεσεις και εμπνεουν σιγουρια.
3)Τα DL/R καμια φορα ανεβαινουν για να μαρκαρουν τα αντιπαλα μπακ (υψηλο closing down) αφηνοτας ακαλυπτα τα αντιπαλα εξτρεμ και ο αντιπαλος πλαγιοκοπει.
4) Το def line θελει κατεβασμα και σε συναρτηση με το ποσο γρηγορη ειναι η αντιπαλη επιθεση.
5) Χωρις target man την παλευω καλυτερα γιατι δεν εχω καποιον που να ταιριαζει στο "To feet" (Carignano, Pap, Salpi)
6) Αν φατε κοκκινη μαλλον βγαλτε τον AML ή AMR απο το συστημα και καντε το "down both flanks" σε "Down Right Flank" και "Down left flank" αντιστοιχα.


Και μια ερωτηση... Opposition Instructions τι βαζεις??? Εγω με αρκετη επιτυχια... Closing Down Always σε ολους τους επιθετικους και τα εξτρεμ. Tight Marking Never σε οσους απο αυτους εχουν καλη ντριμπλα ή ειναι γρηγοροι οποτε ο αμυντικος δεν πεφτει πανω στη μπαλα αλλα περιμενει τον αντιπαλο να κανει κινηση να τον περασει και κανει τακλιν οταν πρεπει. Hard tackling σε οσους δεν εχουν καλα aggresion/bravery. Weaker Foot στα εξτρεμ που χρησιμοποιουν μονο το ενα ποδι. Tight Marking Always σε αργο επιθετικο που εχει και καλο Jumping. Αν ο επιθετικος δεν ειναι ουτε γρηγορος ουτε αργος δεν αλλαζω το Tight Marking.
1) ολοι στην 11 αδα long shots στο rarely και το creative freedom του MC που το χει τερμα παει ακριβως εκει που γινεται much. Επισης, through balls στο often για την 3αδα των μεσων και τα 2 εξτρεμ καθοτι ετσι οπως ειναι τωρα, εχετε πολυ κατοχη και λιγες ευκαιριες.
3) Closing down ενα δεξιοτερα του "τερμα αριστερα" και creative freedom τερμα αριστερα, ενδεχομενως να θελει και μαν του μαν στα αντιπαλα πλαγια χαφ αλλα δε το χω δοκιμασει. Επισης, αν χαμετε τη μπαλα στο πλαι , ριξτε δυο κλικ το mentality των DL/R
4) Αναλογα με τους αμυντικους που εχετε και τον αντιπαλο


Επισης, passing ενα αριστεροτερα του τερμα δεξια για τον FC.

Αυτα εκανα και βελτιωθηκε αισθητα η εικονα μου, η οποια ηταν καλη και πριν, ειχα κατοχη, εκανα αρκετες φασεις αλλα δεν εβαζα τη μπαλα στα διχτυα, τωρα υπαρχει νορμάλ αναλογια γκολ σε σχεση με τις φασεις που κανω
Che7
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 524
Joined: Sat Aug 11, 2007 12:41 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Ρόμα
Location: Αθηνα - Ηρακλειο Κρητης (σπουδες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη η τακτικη :!: αλλα απο θεμα σκοραρισματος δεν παω καθολου καλα...Τι και αν εχω Αλκμααρ με Ντεμπελε και αλλαγη Αρι ...Τι και αν κανω 20 σουτ στον αγωνα κ τα 15 πανε στην εστια...Στο πλεχτο δεν παει κανενα ....Τι να αλλαξω ? :roll:
User avatar
EricTheGreat
Backup
Backup
Posts: 867
Joined: Tue Oct 17, 2006 12:29 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd/Ο.Φ.Η/Π.Ο.Α
Location: Sir Matt Busby Way
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από ότι έχω παρατηρήσει στις ομάδες που το δοκίμασα, και όπως σημείωσα είναι πρωτοκλασσάτες ομάδες, το σκοράρισμα δεν το περίμενα από τον στράικερ, αλλά από τους wingers, και το κεντρικό επιθετικό χαφ. Επίσης σε ένα πρόσφατο lan game, παρατήρησα μια δυσκολία στο σκοράρισμα, λόγω έλλειψης καθαρών winger, έκανα την εξής κίνηση: πήρα τους 3 κεντρικούς και τους έβαλα στην ευθεία στο κέντρο ,3 MC δηλαδή, και τους 2 winger επέλεξα να ειναι AML,ST AMR,ST κτλ κτλ, και τα βελάκια τα έβαλα προς την περιοχή δηλαδή στην ουσία ήταν περιφεριακοί επιθετικοί. Αυτό το έκανα, όταν έβλεπα ότι είχε πάει 50'-60' και δεν τράβαγα επιθετικά. Το σύστημα διαμορφωνόταν κάπως έτσι:

Image

Αυτή η αλλαγή, συνοδευόταν και με μια αντικατάσταση στα χαφ, για περισότερες αντοχές και πίεση.
1966 was a great year for England, Eric "The King" Cantona was born


You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer you make me happy, when skies are grey
Oh Alan Shearer was F***ing dearer, so please please don't take my Solskjaer away

boukoumtsa wrote:Ο ΟΦΗ είναι πολύ μεγάλη ομάδα για να χωράει σε μισή καρδιά
User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πιστευεις οτι κανει για την manchetser unt??
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
Kws7
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Wed Jun 06, 2007 3:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ίδιο σύστημα έπαιζα (κ ακόμα παίζω) κ εγώ στον ολυμπιακό (3η χρονιά). Με διαφορτικά instructions όμως.

link: http://www.sendspace.com/file/skhjt6

Αποδίδει πολύ καλά, αλλά κ εγώ έχω το κλασικό πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων. Κάνω πολλά shots on target, έχω κατοχή, αλλά δυσκολεύομαι να βρω δίχτυα. Στο τέλος τα καταφέρνω, αλλά μου βγάζει την ψυχή να χάνω 15 φάσεις κ να σκοράρω στο 75 ή το 80. Το αστείο είναι πως μετά βάζω κ άλλα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο κ τελικά νικάω 2-0, 3-0, κλπ.

Η σπουδαιότερη στιγμή μου ως τώρα είναι η νίκη με την Rangers στους ομίλους. 'Επαιζα στο Καραισκάκι και ήθελα νίκη με 2 γκολ διαφορά για να καλύψω το 1-0 π έχασα στη Σκωτία, ώστε σε περίπτωση ισοβαθμίας να περάσω εγώ στην επόμενη φάση. Από το 10' έμεινα με παίχτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τοροσίδη. Το μόνο π έκανα ήταν να θυσιάσω έναν κεντρικό χαφ, βάζοντας τον δεξί μπακ (στην ουσία έπαιζα 4-2-2-1). Στις εντολές δεν άλλαξα τίποτα. Κράτησα τις ίδιες επιθετικές. Μετά έφαγα κ γκολ (0-1) κ όχι μόνο δεν έχασα, αλλά κέρδισα 4-2!!!
User avatar
EricTheGreat
Backup
Backup
Posts: 867
Joined: Tue Oct 17, 2006 12:29 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd/Ο.Φ.Η/Π.Ο.Α
Location: Sir Matt Busby Way
Has thanked: 0
Been thanked: 0

panatha-13- wrote:πιστευεις οτι κανει για την manchetser unt??
To δοκίμασα στην United, αλλά δεν μου έκανε καρδιά να παίζω με ένα επιθετικό, την στιγμή που έχω Tevez - Rooney, και το άλλαξα. Είχα αυτά τα αποτελέσματα με το σύστημα

Image

Και η εντεκάδα ήταν κάπως έτσι (1η σεζόν, χωρίς μεταγραφές)

Image

Μάλιστα, σαν δοκιμή ήταν η μόνη ομάδα, που δεν παρατήρησα το φαινόμενο, 30 φάσεις 2 γκόλ. Για παράδειγμα:
Image

Όπως, όμως, είπα παραπάνω, για συναισθηματικούς λόγους το γύρισα στο 4-4-2. Αυτοί οι συναισθηματικοί λόγοι είναι που δεν μανατζάρω ποτέ την United :D :drinking:
1966 was a great year for England, Eric "The King" Cantona was born


You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer you make me happy, when skies are grey
Oh Alan Shearer was F***ing dearer, so please please don't take my Solskjaer away

boukoumtsa wrote:Ο ΟΦΗ είναι πολύ μεγάλη ομάδα για να χωράει σε μισή καρδιά
Joey
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 263
Joined: Sun Jul 29, 2007 1:39 pm
Football Manager της ομάδας: Stjarnan FC
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Πανναυπλιακός
Location: Νέα Σμύρνη / Ναύπλιο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή τακτική, εγώ απλά βάζω τους wingers να είναι περιφερειακοί επιθετικοί (με βελάκι προς την περιοχή), και όταν έχω αδύναμο αντίπαλο βάζω δεύτερο ST αντί για DM.1 γκολ παθητικό σε 11 αγώνες με αυτή την τακτική, και μόνο μια φορά έχω νικήσει 0-1, όλες τις άλλες 2,3,4 κλπ.. Παρατηρώ βέβαια και εγώ το φαινόμενο 55-65% κατοχή μπάλας, μίνιμουμ 15 ευκαιρίες (έναντι μάξιμουμ 4 του αντιπάλου) αλλά από γκολ...κεφτέδες! Τουλάχιστον μέχρι το 50'!
intercitys
Rotation
Rotation
Posts: 1145
Joined: Sun Jun 26, 2005 10:45 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Πιερικός
Location: Αθήνα, το κερατό μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιας κ είστε κ εσείς φαν του 4-3-3, δείτε και αυτή την τακτική. Με την Μπάρτσα και Ronaldinho κ Messi στα άκρα στην επιθετική τριπλέτα και αντίθετο πόδι, παπάδες...Εγώ δυο χρονιές τώρα παίζω με αμυντικό χαφ τον Toure. Με κανέναν καλύτερο κόφτη, πιστεύω ότι θα ρολάρει καλύτερα...
link: http://www.sendspace.com/file/utb324
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε EricTheGreat , δοκίμασε την τακτική στο 8.0.2 . Δυστυχώς δεν έχει τα ίδια καλά αποτελέσματα όπως παλια. Έχεις κάτι να προτείνεις γενικα για την τακτική ?
η Ωρα των Σπορ 15/8/08 wrote:Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδων της Ομόνοιας στο χθεσινό παιχνίδι.Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο , και ενώ το σκορ ήταν 0-0 , νόμιζε κανείς ότι το παιχνίδι γινόταν στη Κύπρο κι όχι στην Αθήνα !
Manchester City Fan 3/10/08 wrote:They were without a doubt the best set of passionate fans ever seen at our ground.They never shut up.
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οντως στο 8.0.2 εχει μερικες δυσκολιες στο σκοραρισμα αλλα και σε καθε ματς σχεδον δεχομαι γκολ στο τελος οταν τη χρησιμοποιω.. Και της πιο πολλες φορες χανω το αποτελεσμα!! Αλλα περα απο αυτα εχει καλη αμυντικη λειτουργια (εκτος απο τα τελευταια λεπτα) αλλα παιζεις και στρωτο ποδοσφαιτο με αυτην.
Τεστ με Καμερουν, Νιγιρια, Παοκ, NAC breda, Πανιονιο
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
User avatar
EricTheGreat
Backup
Backup
Posts: 867
Joined: Tue Oct 17, 2006 12:29 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd/Ο.Φ.Η/Π.Ο.Α
Location: Sir Matt Busby Way
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυστυχώς δεν είχα τον χρόνο να την δοκιμάσω σε πολλά save με το 8.0.2, αλλά παρατήρησα την δυσκολία στο σκοράρισμα.

Ίσως τελικά η όποια επιτυχία είχε, να οφειλόταν σε ελλείψεις του παιχνιδιού, που διορθώθηκαν με το πάτς.
1966 was a great year for England, Eric "The King" Cantona was born


You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer you make me happy, when skies are grey
Oh Alan Shearer was F***ing dearer, so please please don't take my Solskjaer away

boukoumtsa wrote:Ο ΟΦΗ είναι πολύ μεγάλη ομάδα για να χωράει σε μισή καρδιά
vagelis451
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Mon May 12, 2008 9:59 pm
Football Manager της ομάδας: palermo,panionios,at.madrid
Αγαπημένη Ομάδα: valencia,paok,panserraikos
Location: serres
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλαρακι με σωζεις.Ειχα βρει τον σχηματισμο μα οχι και τα instructions.Εχω Μπαρτσα και ο σχηματισμος ειναι οτι πρεπει με messi amr και ronaldinho aml.Αντε παω να σηκωσω το τσου λου. -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai
billy_marseille
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Dec 04, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique de Marseille
Αγαπημένη Ομάδα: Olympique de Marseille/Osfp
Location: Athens/Marseille
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλο συστημα το 4-3-3 αλλα βασιζεσαι στους παιχτες κατα την γνωμη μου! επειδη συνηθως παιζω με μικρες ομαδες δεν μπορω να παιξω ετσι!θελεις τους καταληλους για να αποδοσει το συστημα!
DROIT AU BUT
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

γενικά το φετινό φμ, έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα, με όσα πατς κι αν βγήκαν, για να σκοράρεις πρέπει να κάνεις 2 ντουζίνες ευκαιρίες... ενώ στην πραγματικότητα όποιο ματς κι αν παρακολουθήσεις οι ομάδες ανάθεμα κι αν κάνουν πάνω από 8-10 φάσεις στον αγώνα κι όμως σκοράρουν 2-3 γκολ... τεσπα, ελπίζω να διορθωθεί αυτό στο 09
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”