4-4-2 Diamond NUFC (by Valas)

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
User avatar
KamenosTypas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Oct 29, 2007 6:33 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan, Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε φίλε Βάλα, που είσαι να σου σφίξω το χέρι?

Μόλις πήρα το καινούργιο μάνατζερ στα χέρια μου έκανα παιχνίδι με την Newcastle αλλά ήμουν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, με βασάνιζαν και τα bugs που είχε το παιχνίδι πριν το πατς και έτσι σύντομα το σταμάτησα.

Τώρα όμως που ξεκίνησα περισσότερο με πειραματική διάθεση καινούργιο παιχνίδι με NUFC, κυρίως και για να δοκιμάσω το σύστημά σου, τελικά κόλλησα πολύ άσχημα (και αγνοώ την εξεταστική μου) γιατί βλέπω την ομάδα να παίζει μπαλάρα και μετά από 10 αγωνιστικές είμαι 2ος με 7 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα (από Chelsea εκτός).

Τι να πω ρε συ φίλε? Ο ρόμβος σου είναι κορυφή! Με κάνεις να νιώθω πολύ άσχετος ως μάνατζερ που τα δικά μου συστήματα δεν λειτουργούν σε καμία περίπτωση τόσο καλά, αλλά χαλάλι...
santaface
Amateur
Amateur
Posts: 122
Joined: Sat Oct 28, 2006 7:10 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πραγματικα πολυ καλη τακτικη φαινεται Vala..θα τη δοκιμασω και γω στη Νewcastle. Εχω 2 ερωτηματα να σου κανω:

1. Ειδα οτι εχεις βαλει στον Owen να μη τρεχει με τη μπαλα καθολου αν και γρηγορος και τον Martins να κανει through balls, για ποιο λογο?

2. Eπισης γιατι τους εχεις βαλει να να μη κανουν forward runs often? Για λογους stamina? Πιστευω θα βοηθουσε πολυ τον ΑΜC.


Off Topic:
καλα ρε αθεοφοβε παιζεις με Βarton aμυντικο μεσο που κανει συλλογη τις κοκκινες.. :-P. O Μatias Fernandez τα σπαει!
Last edited by santaface on Tue Feb 12, 2008 7:24 pm, edited 1 time in total.
?Don't worry about a thing, every little thing is gonna be alright? Bob Marley
User avatar
plevris13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 398
Joined: Fri Oct 26, 2007 7:54 pm
Football Manager της ομάδας: παναθηναικος
Αγαπημένη Ομάδα: παναθα τι αλλο;
Location: Ηρακλειο Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα το δολιμασω κ εγω στον παο να δω τι λεει βαρεθηκα το απλο 4-4-2 -ksilo -ksilo
Ο ΠΑΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΚΑΠOΙΟΙ ΤΗΝ ΓΡΑΨΑΝΕ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΠΟΓΙΑ
ΗΤΑΝ 3ΛΕΞΕΙΣ ΠΑΟ ΘΥΡΑ 13
ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΛΑΝΙΑ ΜΕ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΚΥΛΟΥΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ
ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝΕ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ
ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΑYΤΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ
ΓΙΑΤΙ ΘΑΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
gtour13
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Fri Dec 17, 2004 5:07 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Inter
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν, να εκθέσω και τα δικά μου αποτελέσματα πάνω στην ενδιαφέρουσα ομολογουμένως τακτική σου... Τη χρησιμοποίησα με την Ίντερ γύρω στο 2011 και ομολογώ ότι έμεινα άφωνος...
Πήρα πρωτάθλημα (το πιο εύκολο που έχω πάρει ποτέ...)


Image


Στο Ch L αποκλείστηκα από τη Φιορεντίνα στα ημιτελικά πράγμα που με στεναχώρησε και με ώθησε σ'αυτό το ποστ... Γενικά είναι μια πολύ καλή τακτική: πολλές ευκαιρίες και μεγάλα σκορ, ξεκλειδώνει σχετικά εύκολα τις "κλειστές" άμυνες, έχει καλή ανάπτυξη και καλή αμυντική λειτουργία... λέω καλή απλά και εξηγώ...

Η μεγάλη αδυναμία της τακτικής σου είναι απέναντι σε δυνατές ομάδες με πολλά χαφ (βλ. Φιορεντίνα!!!). Οι Βιόλα παίζουν αυτό το εκνευριστικό christmas tree 4-3-2-1 με 5(!) ποιοτικότατα χαφ εκ των οποίων τα δύο είναι καθαρόαιμα 10ρια...με αποτέλεσμα να πελαγώνει το ένα αμυντικό χαφ σου όσο καλό και να είναι (Cambiasso)

Και τι δε δοκίμασα: Έβγαλα το free role απ'το δεκάρι, το γύρισα ακόμα και πίσω καμιά φορά, έβγαλα το counter attack για να έχω πιο πολλή κατοχή...τπτ...

2-3 αλλαγές που έκανα και βγήκαν σε καλό:

--Swap position τους 2 strikers. Βοηθάει κι ας μη του φαίνεται...

--Στα κόρνερ έβαλα τον επιθετικό που έχει near post flick on να κάνει challenge keeper. Αντί να χανω τα κορνερ με τις εκνευριστικές προβολές στο πουθενά τελείωσα με 9 γκολ από κόρνερ στο πρωτάθλημα...

--Έβγαλα το counter attack και η ανάπτυξη έγινε πιο ορθολογική χωρίς να χάσω τις αντεπιθέσεις μου...

--Έβγαλα το free role απ'το δεκάρι (είναι Ευρωπαίος!!!) και έγινε πιο κινητικός.. (κομψή έκφραση για το ότι πριν έπαιζα με 10 -papas )

Αυτά τα ολίγα από μένα. Συνοψίζοντας είναι μια εξαιρετική τακτική για το 95% των παιχνιδιών που θα συναντήσετε στο manager. Έλα όμως που το 5% δίνει κούπες...
Δεν υπαρχουν ετοιμες τακτικες... Καθε ομαδα εχει το υλικο της λεεεεμμμμεεεεεε!
User avatar
stratos79
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 640
Joined: Sat Oct 16, 2004 11:41 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικος και όχι μόνο!!!
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος-Α.Ο.Καβαλας
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Παιδια εγω δεν τα πηγα καθολου καλα αν και παντα παιζω με ρομβο.Στην αμυνα πηγα καλα αλλα μπροστα τπτ.Ειμαι στο Παο και βγηκε δευτερος με 8 βαθμους διαφορα,με παιχτες οπως ο Ροζαλες και λετο στα ακρα.Μιχελιτς AMC και DMC τον Μοττα και μπροστα Σαλπι Μανουτσο και Ποστιγκα.Θα δοκιμασω τις αλλαγες που προτινει ο ΑΕΚERGO στην αρχη και θα δω.Αν καποιος τις εκανε ας πει αν ειδε διαφορα
Η Σιωπή είναι η πιο Τέλεια Εκφραση της Περιφρόνησης...
BbbyronR21
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1290
Joined: Thu Nov 08, 2007 4:10 pm
Football Manager της ομάδας: Debrecen
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Chelsea.Real M.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν μπορω να κατεβασω την τακτικη μεσα απο το SENDSPACE γινεται να το διορθωσει καποιος?
Δεν χωράει τρεις η Championship, απλά ΔΕΝ χωράει
Απο τους δημιουργους των επιτυχημενων Δεν χωραει δυο το Λονδινο και The Cook,The Thief,His Wife and her Lover
Because when the going gets tough, the tough gets going...
User avatar
ChoulakoZz
Trialist
Trialist
Posts: 88
Joined: Wed Dec 19, 2007 7:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την κατεβασα και την χρησημοποιω στην Man Utd πρωτη χρονια...συντομα θα σας πω αποτελεσματα.Αν καποιος εχει να κανει καμια καλη παρατηρηση σχετικα με την συγκεκριμενη τακτικη για την Man πειτε μου....
Mitsmann
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 377
Joined: Sun Nov 04, 2007 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: Dagenham and Redbridge
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Βουδδαπεστη. (Ουγγρικη Κινα)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιζω με στοουκ σιτυ. Χρησιμοποιω αυτουσια την τακτικη σου. Την πρωτη σαιζον ειχα -σχετικα- καλα αποτελεσματα, εφτασα τελικο για ανοδο στην Πρεμιερ οπου και εχασα.

Στη 2η σαιζον ανεβηκα στην Πρεμιερ. Εστω κι αν κοιμηθηκε ο θεος στις 2 τελευταιες αγωνιστικες, αλλα ανεβηκα 2ος. Με συνεχεια την αυτουσια τακτικη σου.

Ξεκινωντας την Πρεμιερ εχω 2 νικες 1 ισοπαλια 5 ηττες. Με προβληματιζει παρα πολυ ομως οτι μεσος ορος ευκαιριων του αντιπαλου ειναι 20 και βαλε. Μετατοπισα την αμυντικη μου γραμμη εντελως βαθια πισω, αλλα και παλι μια απ τα ιδια. Η τσελσι με κερδισε εκτος εδρας με 7-1, η Λιβερπουλ επισης εκτος εδρας με 4-1, η Πορτσμουθ εντος στο γηπεδο μου με κερδισε 2-1, αλλα ειχε 20 ευκαιριες.

Ξοδεψα το 75% του μπατζετ μου για ενισχυση αμυντικης γραμμης επειδη φοβομουν ακριβως αυτο. Αλλα τιποτα. Δωστε ιδεες οσοι τη δοκιμασατε.

Το ενα αμυντικο χαφ ειναι αυτοκτονια?

η αμυντικη μου γραμμη ειναι (διπλα εχω τη βαθμολογια τους)
Bernando Leyenda GK 7.11
Ibrahim Tall DR 6.60
Walter Garcia DC 6.90
Gabriel Tamas DC 7.20 (εδωσα 7.25 εκατομ. λιρες στην Οσερ για να τον παρω, )
Joe Mattock DL 6.70

Aμυντικο χαφ Adrian Ropotan. 6.63

στο κεντρο εχω Carlos Marinelli 10ρι και υστερα απο ενα χρονο training εκανα τον Buonannotte αριστερο εξτρεμ και τον εχω εκει. Βαθμολογια και των 2 ανω του 7.


Δε ξερω. :?



edit. Ηττα απ την Αστον Βιλα εκτος με 5-2. Και δεν εχουν καν την κατοχη. την ειχα εγω με 54-46. Τι διαολο συμβαινει, δε το καταλαβαινω.
We re high here, forever.
Mitsmann
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 377
Joined: Sun Nov 04, 2007 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: Dagenham and Redbridge
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Βουδδαπεστη. (Ουγγρικη Κινα)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θελω να ειμαι δικαιος και να μη βαζω το Vala να γραψει τιποτα αν το δει, οποτε αν και κουτουλω απ τη νυστα θα πω λιγα πραματα.

Η κατασταση δειχνει να βελτιωθηκε. Το 2-1-5 στην Πρεμιερ εγινε 5-3-7. Ειδικα εντος εδρας παιρνω νικες ανασες η νικες "6 βαθμων" που θα λεγαμε. Ιδιως μαλιστα αν προηγηθω στο σκορ, στο τελευταιο 25 λεπτο που ο αντιπαλος βγαινει μπροστα, τον ξεβρακωνω στις αντεπιθεσεις. Μες το γηπεδο μου απ το τελευταιο ποστ μεχρι τωρα εφερα 2-2 με Μαντσεστερ Γιουναητεντ (που ισοφαρισαν στο 90φευγα με φαουλ Καρρικ), 2-1 την Μπολτον (που επαιζε με 10 παικτες απ το 15' αλλα δε με χαλασε καν) και 2 ματς καρμπον 3-1 την Μιντλεσμπρο (σε τρελο ματς ιδιων στοχων παραμονης) και 4-1 την Μπλακμπερν με τον ιδιο τροπο. Μετα το 2-1 βγηκαν μπροστα και τους "σκοτωσα"


Εκτος εδρας βεβαια χανω σχεδον με κατω τα χερια και προσπαθω να κανω βελτιωσεις. Δεχομαι αρκετα γκολ με δυνατα σουτ απ τα 25 μετρα και προσπαθω να το λυσω με closing down στους μεσους και hard tackling επισης. Σαν να τους κοβει τον τσαμπουκα ιδιως το τελευταιο.
Ισως να τρωω πολλα μακρυνα γιατι ο Leyenda να παιζει στα ορια του σαν τερμα και να πρεπει να βρω καποιον καλυτερο. Ειμαι κοντα σε Bouzani (τον εχω απο κοντα με τη βρωμερη μεθοδο των συνεχομενων δανεισμων.) Θα δουμε.

Οποτε θα δειξει. Μπορει οι πρωτες αγωνιστικες να ηταν το σοκ της μικρης ομαδουλας στα σαλονια. ιδιως το 7-1 πρωτη αγωνιστικη καταρρακωσε ολο το μικρο Στοουκ. Αλλα σταθηκαμε στα ποδια μας σαν Μαχητες και Παληκαρια. Τελεία.
We re high here, forever.
Carabinieri
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Thu Nov 22, 2007 1:46 pm
Football Manager της ομάδας: Hercules(LBBV)
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Internazzionale
Location: Salonica
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πραγματι το 442 με ρομβο ειναι ενα πολυ αποδοτικο συστημα.Εγω βαζω βελακι κ στον AMC ο οποιος αν εχει καλα τελειωματα γινεται ανετα κ κρυφος φορ.Επισης το mentality το εχω σχεδον all out attack,tackling hard,pass ball:fron both sides για να εκμεταλλευομαι τους γρηγορους πλαγιους.Ενω με το τεχνητο οφσαιντ λυνεται κ το προβκημα της αντεπιθεσης.Βεβαια αν στην ομαδα δν υπαρχουν ποιοτικοι επιθετικογενεις παιχτες το συστημα παει στραφι.

Στις προσωπικες οδηγιες ο AMC εχει το ελευθερο να σουτρει να κανει μπουκες κ να κουβαλαει την μπαλα αλλα κ να βγαζει καθετες μπαλιες.(αποτελεσμα στο τελος της σεζον πανω απο 20 γκολ απο τον AMC κ μαματα μακρυνα γκολακια που ξεκλειδωνουν καθε ταμπουρωμενη αμυνα).

υ.γ 1. καποιοι απο τουςγνωστους μου μανατζερακιδες που παιζουν αλλες παραλλαγες του 442 με ρομβο βαζουν βελακια κ στους DRL.

υ.γ. 2 Χαιρομαι πραγματικα που υπαρχουν παιχτες που χρησιμοποιουν το442 ρομβο με επιθετικογενη διαθεση γιατι αυτο το μαμημενο 433(το συστημα του κλεφτοκοτα) που αμα λαχει γινεραι 451 η 460 μας πονεσε τα ματια ΠΙΑΑΑΑΑΑΑΑ -meaculpa
BbbyronR21
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1290
Joined: Thu Nov 08, 2007 4:10 pm
Football Manager της ομάδας: Debrecen
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Chelsea.Real M.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Carabinieri wrote:Πραγματι το 442 με ρομβο ειναι ενα πολυ αποδοτικο συστημα.Εγω βαζω βελακι κ στον AMC ο οποιος αν εχει καλα τελειωματα γινεται ανετα κ κρυφος φορ.Επισης το mentality το εχω σχεδον all out attack,tackling hard,pass ball:fron both sides για να εκμεταλλευομαι τους γρηγορους πλαγιους.Ενω με το τεχνητο οφσαιντ λυνεται κ το προβκημα της αντεπιθεσης.Βεβαια αν στην ομαδα δν υπαρχουν ποιοτικοι επιθετικογενεις παιχτες το συστημα παει στραφι.

Στις προσωπικες οδηγιες ο AMC εχει το ελευθερο να σουτρει να κανει μπουκες κ να κουβαλαει την μπαλα αλλα κ να βγαζει καθετες μπαλιες.(αποτελεσμα στο τελος της σεζον πανω απο 20 γκολ απο τον AMC κ μαματα μακρυνα γκολακια που ξεκλειδωνουν καθε ταμπουρωμενη αμυνα).

υ.γ 1. καποιοι απο τουςγνωστους μου μανατζερακιδες που παιζουν αλλες παραλλαγες του 442 με ρομβο βαζουν βελακια κ στους DRL.

υ.γ. 2 Χαιρομαι πραγματικα που υπαρχουν παιχτες που χρησιμοποιουν το442 ρομβο με επιθετικογενη διαθεση γιατι αυτο το μαμημενο 433(το συστημα του κλεφτοκοτα) που αμα λαχει γινεραι 451 η 460 μας πονεσε τα ματια ΠΙΑΑΑΑΑΑΑΑ -meaculpa
Ποιον ειχες AMC?
Δεν χωράει τρεις η Championship, απλά ΔΕΝ χωράει
Απο τους δημιουργους των επιτυχημενων Δεν χωραει δυο το Λονδινο και The Cook,The Thief,His Wife and her Lover
Because when the going gets tough, the tough gets going...
vagelis451
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Mon May 12, 2008 9:59 pm
Football Manager της ομάδας: palermo,panionios,at.madrid
Αγαπημένη Ομάδα: valencia,paok,panserraikos
Location: serres
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλο φαινεταιφιλε το συστηματακι σου.θα το δκιμασωστην παλερμο αφου οι 2 ομαδεσ ειναι τησ ιδιασ δυναμηκοτητασ.ελπιζω να παω καλα. -papas -kavouras -ypoklinomai -diatakste
vagelis451
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Mon May 12, 2008 9:59 pm
Football Manager της ομάδας: palermo,panionios,at.madrid
Αγαπημένη Ομάδα: valencia,paok,panserraikos
Location: serres
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακολουθησα την τακτικη σου με ελαχιστες διαφορες και βγηκα κερδισμενος.Την πρωτη χρονια μου με την παλερμο τερματισα 2ος με εκανα πολλεσ καλεσ εμφανισεις.Τωρα την δευτερη χρονια συνεχιζω με εκπλικτικες εμφανισεις και ειμαι πρωτος εχοντας αφησει πισω μου τουσ πολυ δυνατουσ φετος ιντερ,μιλαν,ρομα και γιουβεντους. :ribo
User avatar
elcorto
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Sun Apr 13, 2008 10:58 am
Football Manager της ομάδας: sslazio
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος-sslazio-volivia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχει διαφορα ποιο σκιν ?????
με χαλια ελληνικα και ουτε ξενοι γλωσα παιζω μανατζερ απο το μεγαλο επος του cm01-02
στο παλμαρε μονο 1 cl
καλω χειμωνα
υ.γ σε οσους γραφουν αρνιτηκα σχολια για τα λαθη μου στην ορθωγραφια εγω σας διαβεβαιωνω οτι θα συνεχισω τα λαθη
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”