4-4-2 Diamond NUFC (by Valas)

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η τακτική οπωσδήποτε δεν είναι εντελώς τελειοποιημενη. Παρόλο που μέχρι τώρα τα αποτελέσματα της ομάδας είναι άκρως ικανοποιητικά. Οποιοδήποτε σχόλιο θα βοηθούσε να κάνουμε την τακτική ακόμη καλύτερη.

Σχηματισμός
Image


Το γνωστό σε όλους 4-4-2 Diamond . Μπορεί κάποιοι να το θεωρήσουν ριψοκίνδυνο για Αγγλία όμως μέχρι τώρα δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα πίσω .

Τeam Instructions
Image

To mentality στο μέσο μιας και η ομάδα δεν είναι και η πιο επιθετική

Creative Freedom στο little έτσι όστε οι παίκτες να ακολουθούν τις οδηγίες και να μην κάνουν του κεφαλιού της. Υψηλο freedom έχω μόνο στον ΑΜ και στον 1 επιθετικο ( θα τα δούμε αργότερα)

Passing Style στο mixed έτσι όστε οι παίκτες να είναι πιο ελεύθεροι στο είδος της πάσας ανάλογα με την περίσταση.

Τempo όπως απαιτεί το αγγλικο ποδόσφαιρο , είναι στο quick εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα των παικτών και παίζοντας και με αντεπιθέσεις.

Width στο νόρμαλ για να μην αφήνουμε ανοικτούς διαδρόμους όταν επιτιθόμαστε.

Closing Down λίγο κάτω απο τη μέση , αφου γνωρίζοντας την ταχύτητα των επιθετικών στην Αγγλια, υψηλό closing down Θα ήταν αυτοκτονεία.Το ίδιο ισχυεί και για το defensive line

Player Instructions

DC
Image
Τίποτα το ιδιαιτερο δεν χρειάζεται. Τα κλασσικά αμπιλιτις των αμυντικών.

Full Backs
Image
Πιο ψηλό μεντάλιτυ απο τους στόππερ αλλά και πάλι προτιμήστε αμυντικογενείς παίκτες.

DM
Image
O παίκτης για τη βρόμικη δουλεία , που θα πρέπει να καλύπτει και την έλλειψη κεντρικού μέσου. Πρέπει να έχει ψηλό στάμινα , τακλινγκ και πάσα για αποφυγη τυχών λαθών. Για σιγουριά έβαλα χαμηλά και το creative freedom του

Wings
Image

Παίζοντας πολύ απο τα πλάγια γίνονται οι κύριοι εκφραστές της επίθεσης της ομάδας. Πρέπει να είναι γρήγοροι kai να έxουν ψηλό dribbling και crossing .

AM

Image

Ενα πραγματικό δεκαράκι με ψηλό creativity , passing , dribbling , και καλά physical θα ήταν ότι πρέπει . Ακόμη καλύτερα αν έχει και ψηλό finishing (Matias Fernandez :twisted: )

Και οι δύο επιθετικοί πρέπει να είναι γρήγοροι έτσι ώστε να δουλεύουν οι αντεπιθέσεις. Ειδικά ο FC1
FC1
Image
Εδώ μπαίνει ο παίκτης "ρουκέττα" π.χ Μαρτινς . Tαχύτατος, με καλή dribbling και φυσικά finishing...
FC2
Image
Εδώ βάζουμε τον λίγο πιο αργό απο τον αποπάνω επιθετικό. Σε καμία περίπτωση hold up ball αφού θα καταστρέφει τις αντεπιθέσεις.

Μέχρι τώρα αποτελέσματα
Image

Όπως βλέπετε η ομάδα παίζει πολύ καλά εκτός και εντός . Τα διπλά με τους μεγάλους (εκτος απο την Μαν Γιου.) είναι ενδεικτικά.

Download Link

http://rapidshare.com/files/77499351/4- ... _.tac.html
http://www.sendspace.com/file/ohc8rm
η Ωρα των Σπορ 15/8/08 wrote:Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδων της Ομόνοιας στο χθεσινό παιχνίδι.Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο , και ενώ το σκορ ήταν 0-0 , νόμιζε κανείς ότι το παιχνίδι γινόταν στη Κύπρο κι όχι στην Αθήνα !
Manchester City Fan 3/10/08 wrote:They were without a doubt the best set of passionate fans ever seen at our ground.They never shut up.
User avatar
Cavanagh
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 290
Joined: Tue Oct 02, 2007 4:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Liverpool
Status: it's fucking cold in here !!!
Location: Tampere, Finland
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή φαινεται η τακτικη σου, αν και μεχρι στιγμης το diamond με εχει προδωσει στο 08...Τι opp.istructions χρησιμοποιεις???
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Opp. Instructions χρησιμοποιώ μόνο στα δύσκολα ματς. Στους αντιπαλους wingers show onto weaker foot αν παιζουν με το καλό τους πόδι , στους στοππερ και τον τερματοφύλακα closing down always και σε γρήγορους παίκτες, closing down never
η Ωρα των Σπορ 15/8/08 wrote:Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδων της Ομόνοιας στο χθεσινό παιχνίδι.Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο , και ενώ το σκορ ήταν 0-0 , νόμιζε κανείς ότι το παιχνίδι γινόταν στη Κύπρο κι όχι στην Αθήνα !
Manchester City Fan 3/10/08 wrote:They were without a doubt the best set of passionate fans ever seen at our ground.They never shut up.
AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Χμμμμμ....Πολυ ενδιαφερον συστημα, ειδικα για την Αγγλια που ειναι το καταλυλοτερο. Θα ηθελα να κανω καποια σχολια.(Στο fm07 ειχα τη man utd για 27 χρονιες και ειχα φτιαξει πολυ καλο συστημα)

1. Θα ηταν προτιμοτερο το Passing style να ειναι direct. Αυτο θα βοηθησει τις αντεπιθεσεις να βγαινουν ευκολοτερα.(Οπως βλεπω εχεις τικαρει το counter attack)

2.Εφοσον εχεις βαλει τον AMC σε free role χρησιμοποιησε τον ως target man και playmaker. Tικαρε βεβαια και τα use playmaker, use target man. Aυτο πιστευω πως θα σε βοηθεισει να βαζεις πιο πολλα γκολ αλλα και στην αναπτυξη του παιχνιδιου.(Απ οτι βλeπω εχεις τον Matias που εχει πολυ καλα attribiutes για playmaker και target man. Aν ειχε και καλυτερο finishing πραγματι θα ηταν μαλαμα!)

3.Τα instructions που εχεις δωσει σε ολους σου τους παικτες ειναι πολυ καλα, μπραβο!!! :wink: :wink:

4.Για δοκιμασε να ανεβασεις λιγο το closing down και το width
Να 'ταν ο υπνος για δουλεια, τα ονειρα αγγαρεια, μωρο μου στο κρεβατι σου να κανω υπερωρια
sindarta wrote:Κοίτα, από την στιγμή που δεν σπουδάζεις με δικά σου λεφτά αλλά υπάρχει μια οικογένεια κάπου που στερείται για να μπορείς εσύ να πηγαίνεις πανεπιστήμιο, τότε ναι, δουλειά σου είναι να σπουδάζεις και όχι να "περνάς καλά".
johan0497
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Mon Jun 04, 2007 9:17 pm
Football Manager της ομάδας: Stoke City
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΙΚ Solna , Manchester United
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα σου έλεγα να έβαζες τα DC σου cross from : deep,αλλά παρατήρησα ότι η άμυνα σου λειτουργεί πολύ καλά,με βάση τα αποτελέσματα που έδειξες.

Off Topic:
Ποιό σκιν χρησιμοποιείς?
μίλα καλύτερα
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Xρησιμοποιώ το dds 2.1

Στον φίλο AEKERGO :

Κατά την αποψή μου το counter attack είναι αντίθετο του playmaker και του ταργκετ μαν αφου θα καθυστερούσε την ανάπτυξη :wink:
η Ωρα των Σπορ 15/8/08 wrote:Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδων της Ομόνοιας στο χθεσινό παιχνίδι.Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο , και ενώ το σκορ ήταν 0-0 , νόμιζε κανείς ότι το παιχνίδι γινόταν στη Κύπρο κι όχι στην Αθήνα !
Manchester City Fan 3/10/08 wrote:They were without a doubt the best set of passionate fans ever seen at our ground.They never shut up.
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Valas δοκίμασα την τακτική σου στη Liverpool και δουλεύει μια χαρά.
Για παιχνίδια που ο αντίπαλος κλείνεται πίσω προτείνω να ξετικάρεις το "Counter Attack" και να ελευθερώνεις λίγο τους Full Back (mentality --> δεξιά, λίγο)
Μου δούλεψε πολύ καλά με Target Man τον Torres (εκεί που έχεις τον Owen) αλλά με Target man supply = To Feet.
Για AMC σου προτείνω τον Riga από τη Levante, απίστευτος AMC.
Επίσης για να κλειδώσω αποτέλεσμα αλλά και να κάνω ευκαιρίες στην κόντρα χρησημοποιώ την τακτική που έφτιαξα και ταιριάζει γάντι με τη δικιά σου, (είναι και οι δυο 442 diamond).
viewtopic.php?f=105&t=18011
AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Valas δοκιμασες να ενεργοποιησεις τον target man και τον playmaker σε συνδιασμο με το counter attack και ειχες προβλημα στην αναπτυξη??????? :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
Να 'ταν ο υπνος για δουλεια, τα ονειρα αγγαρεια, μωρο μου στο κρεβατι σου να κανω υπερωρια
sindarta wrote:Κοίτα, από την στιγμή που δεν σπουδάζεις με δικά σου λεφτά αλλά υπάρχει μια οικογένεια κάπου που στερείται για να μπορείς εσύ να πηγαίνεις πανεπιστήμιο, τότε ναι, δουλειά σου είναι να σπουδάζεις και όχι να "περνάς καλά".
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

H τακτικη στιριζεται σε αυτην του Ακυλα η καμοια σχεση;
Εχω estudiantes πρωτη χρονια και οτι συστημα και να βαλω το γκολ μπαινει με το τσιγκελι. Αυτοι περιπου ειναι η βασικοι 11
GK Αndujar
DR P. Alvarez :roll:
DL Debasato :roll:
DC Cahais
DC Basanta :roll:
MR Belluschi
ML Manso
DMC R. Brana :roll:
AMC Veron-Piatti
FC Nanni
FC Prso

Nα σημειωσω οτι εκτος απο αυτους τους 2φαινομαινικα αργους strikers εχω και μερικα ελπιδοφορα πιτσιρικια (δικοι μου) για την γραμμη κρουσης, αγνωστοι στο ευροι κοινο 8)
Image
Vala απο οτι βλεπεις η αμυνα καλα κρατει... θα μπορεσω με το συγκεκριμενο συστημα και τους επεθετικους που ανεφερα πιο πανω να τα βγαλω περα :roll: :?:
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις πολύ αργή επίθεση, γι αυτό πιστεύω...
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καμοια φορα βαζω μπροστα μπελουσι και εναν αλλον γρηγορο πιτσιρικο.
Θα το δοκιμασω ετσι στη τακτικη του παιδιου και βλεπουμε....
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απ'ότι βλέπω οι επιθετικοί σου είναι όντως αργοί. Ίσως να έχεις πρόβλημα λίγο πρόβλημα. Δοκίμασα τον Viduka (aka χελώνα) και δεν είχε και την καλύτερη απόδοση ενώ μετα απο στημενες φάσεις αντιπάλων , σπανίως προλάμβαινε να μπεί στην περιοχη τους όταν έβγαινα αντεπίθεση.

Ο Smith όμως με pace k acceleration 13-14 τα πήγαινε μια χαρά. Όμως επιβάλλετε να έχεις ένα γρήγορο επιθετικό και στη θέση που έδειξα στο πρώτο ποστ.
η Ωρα των Σπορ 15/8/08 wrote:Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδων της Ομόνοιας στο χθεσινό παιχνίδι.Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο , και ενώ το σκορ ήταν 0-0 , νόμιζε κανείς ότι το παιχνίδι γινόταν στη Κύπρο κι όχι στην Αθήνα !
Manchester City Fan 3/10/08 wrote:They were without a doubt the best set of passionate fans ever seen at our ground.They never shut up.
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή τακτική φίλε μου Vala. Την χρησημοποιω στην Τότεναμ και η ομάδα πάει σούπερ. Ειδικά επιθετικά έχω την καλύτερη επίθεση με διαφορά από τον 2ο. Βέβαια αμυντικά πάσχω λίγο αλλά αυτό είναι μάλλον δικό μου λάθος αφού ξεχάστηκα και δεν έχω έναν καλό DMC. Πάντως έχω στείλει τους scout για αναζήτηση και τον Ιανουάριο θα πάρω σίγουρα 2.
Κάποια άλλα σχόλια. Ακόμα και όταν μένω πίσω στο σκορ αλλάζοντας λίγο το mentality της ομάδας σε attacking και το pass σε direct το γκολ δεν αργεί να έρθει καθόλου. Και το αντίθετο φυσικά όταν είμαι μπροστά στο σκορ. Μια μικρή αλλάγη στο mentality και το time waste και πολύ δύσκολα τρως το γκολ (εώ το τρώω πιο εύκολα λόγω των κακών DMC που έχω)
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="filologos"]Την χρησημοποιω στην Τότεναμ και η ομάδα πάει σούπερ. Ειδικά επιθετικά έχω την καλύτερη επίθεση με διαφορά από τον 2ο. quote]
Δεν εχει edit??? δεν πειραζει ελπιζω να μην θεωρηθει spam

Για του λόγου το αληθές ο Defoe έχει 27 γκολ & 7 ασσιστ σε όλες τις διοργανώσεις (σε 24 ματς) και ο έταιρος επιθετικός Berbatov έχει 11 γκολ & 10 ασσιστ σε 25 ματς. επίσης ο Keane έχει 13 γκολ & 4 ασσιστ σε 17 ματς. Συνολικά η ομάδα σε 29 ματς έχει 72 γκολ υπερ και 45 :evil: κατα
User avatar
KamenosTypas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Oct 29, 2007 6:33 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan, Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε Βάλα, αν και ήμουν προκατηλειμμένος ενάντια στο 4-4-2 ρόμβο γιατί είχα την αίσθηση ότι δεν λειτουργεί και σε κάνει να χάνεις τον έλεγχο του κέντρου, μου άρεσε η τακτική σου και ο τρόπος που την τεκμηρίωνες, οπότε αφού είμαι κι εγώ από παλιά φαν της Newcastle, είπα να την δοκιμάσω, ξεκινώντας καινούργιο game.

Μέχρι στιγμής δεν μπορώ να εκφέρω αξιόπιστη γνώμη γιατί έπαιξα μόνο 4-5 φιλικά και τα 4 πρώτα ματς της σεζόν. Θέλω να ολοκληρώσω τουλάχιστον 10-15 αγωνιστικές για να θεωρώ ότι έχω άποψη που μετράει. Ωστόσο μέχρι στιγμής μου φαίνεται ότι δουλεύει αρκετά καλά. Όχι εξωπραγματικά ή εντυπωσιακά (όπως περίμενα από τα αποτελέσματα που φαίνονται στην φώτο που πόσταρες), ωστόσο δουλεύει αξιοπρεπέστατα, ειδικά σε σχέση με τακτικές δικής μου εμπνεύσεως που βγαίνουν όλες αποτυχημένες μέχρι τώρα ( :( ). Έφερα δύο λευκές ισοπαλίες εντός έδρας με Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτυ. Νίκησα εκτός έδρας 2-3 (!!!) την Έβερτον και την 0-2 την Ρέντινγκ.

Συμπερασματικά, τα αποτελέσματα είναι μία χαρά έως τώρα. Δεν είναι και κανένα broken υπερσύστημα που τα κερδίζει όλα, αλλά είναι εξαιρετικό συστηματάκι και ένα τέτοιο έψαχνα. Όπως είπα, θέλω να παίξω κι άλλα ματς για να έχω σφαιρική άποψη και να είναι δίκαιη η κρίση μου, αλλά εκ πρώτης όψεως σου βγάζω το καπέλο, Βάλα! Πολύ ωραίο το σύστημα που επινόησες. Μα κάνει να νιώθω άσχετος... Μου άρεσε ιδιαίτερα η μικρή αλλά κρίσιμη διαφοροποίηση στον τρόπο που λειτουργούν τα 2 φορ! Έξοχο!

Επίσης, αναγκάστηκα να επινοήσω δύο παραλλαγές για το σύστημά σου, ώστε να ταιριάζει ανάλογα με την εξέλιξη του ματς και του αποτελέσματος: μία αμυντική παραλλαγή και μία επιθετική. Στην αμυντική, ο AMC γίνεται MC και χάνει τον ελεύθερο ρόλο του και δίνει σαφώς μεγαλύτερο βάρος στα αμυντικά καθήκοντα. Επίσης το σχήμα στενεύει και βαθαίνει, και οι πλάγιοι (και τα μπακ και τα χαφ) προωθούνται σαφώς λιγότερο, ενώ άλλαξα το μαρκάρισμα των πλάγιων μπακ σε μαν-του-μαν. Στην επιθετική παραλλαγή ο DMC παίζει ως MC με λιγότερο αμυντικογενείς εντολές, ενώ παράλληλα οι πλάγιοι χαφ έχουν βελάκια που φτάνουν μέχρι τέρμα μπροστά. Αυξάνει το πλάτος του formation και η αμυντική γραμμή ανεβαίνει ψηλότερα. Δεν δοκίμασα και πολύ αυτές τις παραλλαγές ακόμη ώστε να συμπεράνω αν λειτουργούν καλά, αλλά στην θεωρία φαίνονται λειτουργικές. Δεν ξέρω αν εσύ ο ίδιος έχεις να προτείνεις κάποιες καλές αντίστοιχες παραλλαγές για το σύστημά σου.
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”