Γκολ απο κόρνερ

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
madmax7
National Manager
National Manager
Posts: 8258
Joined: Fri Mar 26, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
facebook προφίλ: madmaxouris11
Status: τα ξυνει...
Location: Ηλιουπολαρα !!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για να ειναι οσο πιο αληθοφανες γινεται, προτιμω να βαζω καποιον ψηλο amc η st να κανει chall gk, τουλαχιστον δε θα ναι αμυντικος με 20 γκολ/σεζον :wink:
Mundolinks - Internet Directory PageRank5-δωρεαν καταχωρηση sites/blogs
Φθηνά Αεροπορικά Εισητήρια
Diego Maradona wrote:"Τωρα μπορειτε πλεον να το ρουφηξετε. Και να συνεχισετε να το ρουφατε."
Petrucus
Trialist
Trialist
Posts: 71
Joined: Sun May 11, 2008 9:40 pm
Football Manager της ομάδας: Journeyman Manager
Αγαπημένη Ομάδα: PAO, Reims, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξερω ποσους τους απασχολει οντως αλλα το 6 yard box+ challenge GK ειναι bug και οχι τακτικη. Δουλευει με εναν DC της Cocacola 2 στην premier. Για οσους ενδιαφερονται.
r_io5
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:56 am
Football Manager της ομάδας: REAL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

EGW PANTWS XRHSIMOPOIW NEAR POST FLICK ON KA8E XRONO PRWTOS SCORER BGAINEI O VIDIC M THN MAN UTD/OTAN PERNW REAL PRWTOS SCORER CANNAVARO.DN EXW DOKIMASEI AUTO POU LETE 8A TO DW..
User avatar
Dinos7
Backup
Backup
Posts: 778
Joined: Fri Nov 30, 2007 8:12 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Πανσερραϊκός
Location: Ηράκλειο(Κρήτης)/Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω παιζω με τα κορνερ να εκτελουνται στο πρωτο δοκαρι. εκει ο ψηλος επιθετικος μου να κανει near post flick on και ενας αμυντικος (ψηλος) να κανει attack near post. 1 στα 2 κορνερ ειναι γκολ με αποτελεσμα να μαμαω απο τις στημενες φασεις..
hansi667
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Sun May 13, 2007 3:42 am
Football Manager της ομάδας: FC Nantes Atlantique
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλής/AS Livorno
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

o_kalos wrote:βαλε να τα εκτελουν στο 6 yard box...
βαλε εναν παικτη να '' παρενοχλει'' τον αντιπαλο goalkeeper...
επισης ανεβασε ολους τους παικτες μπροστα και κρατα πισω μονο 2 γρηγορους (back if needed)

πιστευω να βοηθησα... :wink:
Μετά από 1,5 σχεδόν σεζόν έβαλα γκολ με κόρνερ στο 2ο παιχνίδι που έπαιξα. Από τον παίχτη που "παρενοχλούσε" τον τερματοφύλακα. Και μάλιστα στο 93'. Fulham-Ipswich 2-3 :headbang:
FORZA LIVORNO
Nasis
Trialist
Trialist
Posts: 96
Joined: Sat Dec 22, 2007 5:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ballas38 wrote:διοτι ολες πηγαινουν αουτ οι κεφαλιες απο το near post.

Λοιπον, μια ειναι η τακτικη:


2 παικτες stay back (κατα προτιμηση DL/R)
αυτος που εκτελει κορνερ stay back
2 παικτες με καλουτσικες κεφαλιες attack near και far post αντιστοιχα
2 παικτες attack ball from deep
1 με καλα long shots lurk outside area
1 offer short option
ο καλυτερος κεφαλοσφαιριστης σας (jumping, heading, strength, bravery) Challenge GK


Προσοχη!!! Τα corner να εκτελουνται στο 6 yard box. Ο παικτης που κανει challenge GK θα σκοραρει αβερτα.


εγγυηση!
Μπααααααα!! Σε εμένα τουλάχιστον δεν έχει δουλέψει καθόλου... Άσε που μου την έδωσε επειδή δέχομαι αρκετά γκολ από κόρνερ!! Μου πουλάει ειρωνία το παιχνίδι... -haterosik -toixosmesh
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι λέτε ρε παιδιά που πάνε όλες άουτ από το ear post; Με Valencia ο Zigic ου έβαλε 40 γκολ σε μία σαιζόν και τα μισά τουλάχιστον ήταν από το near post σε κόρνερ και φάουλ. Και τη δεύτερη σαιζόν που (εννοείται :D ) τον πούλησα και, λόγω τραυαμτισμού του Huntelaar, έπαιζα με τον 20χρονο Adrian που είχα πάρει από Depor με jumping 17, heading 16 μου έβαλε άλλα 15-20 τεμάχια από near post. Με 8.0.2 όλα αυτά.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
filippos666
Trialist
Trialist
Posts: 62
Joined: Mon Jul 28, 2008 11:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Boca J.
Location: Ηρακλειο Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μεγαλη απατη το 6 yard box πιστευω. Αυτο το συστημα ειχα κανει στην αρχη και αντι να βαζω ετρωγα -fai

Τωρα με cannavaro στο flick επιτελους βαζω πολλα απο κορνερ -papas
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

την τακτική του ballas38 την δοκίμασα και δούλευε μια χαρά..
έχετε κάτι άλλο εσείς να προτείνετε με near post ή flick on που δουλεύει;

Ειλικρινά, κι εγώ πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο bug με το 6 yard box, αφού υπήρχε παιχνίδι που έβαλα 4 goal με αμυντικό με τον ίδιο γνωστό τρόπο. :P
Petrucus wrote:Δεν ξερω ποσους τους απασχολει οντως αλλα το 6 yard box+ challenge GK ειναι bug και οχι τακτικη. Δουλευει με εναν DC της Cocacola 2 στην premier. Για οσους ενδιαφερονται.
Είσαι σίγουρος για αυτό;
User avatar
JackoS
Backup
Backup
Posts: 982
Joined: Wed May 24, 2006 10:50 pm
Football Manager της ομάδας: Girona Futbol Club
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: PAOK τρελαίνομε!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι καλύτερο και αναλυτικό; Αυτό δεν δουλεύει καλά..
plakuas
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:15 pm
Football Manager της ομάδας: AELimassol, Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Ael Lemesou
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ουσια πιστευω ειναι να εχεις εσυ την εμπνευση να κανεις το δικο σου και να σκεφτεις "αυτο που εκανα πως θα με βοηθουσε αν ειμουν πραγματικος μανατζερ ?" Δεν πρεπει να περιμενουμε τα παντα απο σελιδες και αλλους λειτουργώντας σαν ρομποτ :wink: Προσωπικα εγω τα παω χαλια :D
Direct
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 677
Joined: Fri Jun 01, 2007 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο.Καβάλας
Αγαπημένη Ομάδα: Καβάλα
Location: Καβάλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τρώω πολλά γκολ από τα κόρνερ, καμία ιδέα, τακτική, οδηγίες για τους παίκτες? :(
Image
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η συνηθισμένη τακτική που ακολουθώ για να μην τρώω πολλά γκολ από κόρνερ είναι:

τους AMR AML στα δύο δοκάρια να τα φυλάνε(αφού για να μαρκάρουν είναι παλτά)
το βαρύ σέντερ φορ να κάνει close on μπας και κόψει κανένα κόρνερ(αν και συνήθως ξανά κόρνερ την βγάζει)
τα ψηλό σέντερ μπακ να μαρκάρει τον tall man και το κοντό σέντερ μπακ τον small player....αν έχετε απέναντι κανένα παίκτη θηρίο-φόβητρο τύπου Zigic ή Τέρυ μπορείτε να βάλετε και τα δύο σέντερ μπακ πάνω του.....
όλοι οι άλλοι άμα είναι μέτριοι κεφαλοσφαιριστές και γενικά στο μαρκάρισμα, απλά man mark ενώ αν έχετε κανένα σκυλί αμυντικό χαφ με bravery, heading, jumping κλπ τύπου Στολτίδης ή Lassana Diarra καλό θα ήταν να μην τον χαραμίσετε σε ένα απλό Man mark αλλά να τον ρίξετε και αυτόν στην μάχη εναντίον του tall man.

Να σημειώσω τέλος ότι επειδή εμένα συνήθως με καταστρέφουν τα "μαμούνια" ποδοσφαιριστές στα κόρνερ, τύπου DeFoe, που αναστατώνουν την θηριώδη και ψηλή άμυνά μου με το τρελό off the ball και agility βάζω έναν αντίστοιχο γάτο(συνήθως DR,DL) να τους αρπάξει και να τους βγάλει εκτός διεκδίκησης.

Τέλος τον γρήγορο φορ μας τον αφήνουμε μπροστά να λιώσει στην αντεπίθεση κάθε παλτοομάδα που τολμάει να σταθεί αντίπαλός σας 8)

Τώρα αν ο τέρμας σου έχει Rushing out κάτω από 13 ή Punches κάτω από 13 και όλοι σου η ομάδα είναι πιο κοντή από τα στρουμφάκια δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.... :D
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”