FireBlast Training '08

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
never-enough
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Mon Jul 28, 2008 7:52 am
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στην προετοιμασια θα χρησιμοποιουμε το ιδιο training και απλα 8α ανεβαζουμε την κα8ε θεση στο very heavy?
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για την προετοιμασία υπάρχει ειδικό πρόγραμμα, το PreSeason. Επίσης υπάρχει και το PreSeason (light) για τους παίκτες που είναι επιρρεπείς στους τραυματισμούς :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
Tom7
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 727
Joined: Fri Apr 18, 2008 8:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ερώτηση: για να δω ποιοι παικτες είναι επιρρεπείς στους τραυματισμους πρέπει να δω το ριπορτ του καθενα ξεχωριστα?
Image
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Padeloswp8 wrote:
Μερικές χρήσιμες συμβουλές για την Pre Season

Πριν αρχίσετε την Pre Season, ζητήστε από τον καλύτερο σας Physio, physio report για όλους σας τους παίκτες. Αν κάποιοι από τους παίκτες σας είναι injury prone (επιρρεπείς στους τραυματισμούς), αυτό θα φανεί στο report. Αυτούς τους παίκτες καλό είναι να τους βάλετε σε ένα πιο ?light? πρόγραμμα προετοιμασίας, ώστε να αποφύγετε τους τραυματισμούς
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
TSIKHS
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sun Mar 02, 2003 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα

Κατεβασα το FireBlast General '08

1) εβαλα καθε παιχτη πχ forward

2) Πρεπει να βαλω και προπονητη σε καθε τομεα? πχ forward η γενικα


ευχαριστω
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εννοείται. Πρέπει να έχεις από έναν τουλάχιστον προπονητή σε κάθε τομέα :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
TSIKHS
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sun Mar 02, 2003 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρεπει να εχω 1) coach defenter 2) gk 3) strikers 4) midl πως μπορω να βαλω coach σε καθε ενοτητα
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν...

Όταν είσαι στην οθόνη που σου δείχνει το squad (ρόστερ) σου, στα αριστερά σου θα έχεις κάποιες επιλογές.

Κάπου λέει Training. Εκεί κάνεις κλικ.

Τώρα θα σου έχουν εμφανιστεί 2 επιλογές κάτω από την αρχική του Training.

Η πρώτη: Players (εκεί που βλέπεις και τα προγράμματα)
H δεύτερη: Coaches

Στη 2η επιλογή λοιπόν θα πας και θα βάλεις τους προπονητές σου να προπονούν κάποιο τομέα. Αν δεν είσαι σίγουρος για το ποιον θα βάλεις πού, τότε πάτα το κουμπάκι που γράφει Auto Assing All.

Πιο αναλυτικά δεν μπορώ να τα γράψω...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
TSIKHS
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sun Mar 02, 2003 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστω :D
User avatar
kostasd
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά συγνώμη αν έχει κάνει κάποιος την ίδια ερώτηση ήδη.... Χρησιμοποιώ την προπόνηση αλλά έχω μια απορία σε σχέση με το pre-season. Όταν τελειώνει η προετοιμασία σε ποιο σημείο πρέπει να βρίσκονται οι μπάρες που δείχνουν την κατάσταση του παίκτη στους τομείς strength-aerobic? Βλέπω ότι σε κάποιους παίκτες ανεβαίνει έυκολα μέχρι το κόκκινο ενώ σε άλλους αργεί πάρα πολύ...
Τι πρέπει να κάνω όταν ένας η μπάρα ενός παίκτη δεν φτάνει σε πολύ υψηλό σημείο? Να τον βάλω κανονικά στην προπόνηση ή να τον αφήνω στο preseason μέχρι να φτάσει εκεί που θέλω.
Επίσης γενικά επειδή θέλω η ομάδα μου να έχει αντοχές και να τρέχει θ΄πελω να δώσω αρκετό σημασία στα physical χρησιμοποιώντας όμως την FireBlast....πώς μπορώ να το κάνω χωρίς να χάσω σε άλλα στοιχεία και χωρίς να χαλάσω την προπόνηση?

Πολλά ζητάω μάλλον....ευπρόσδεκτες όλες οι συμβουλές!
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι μπάρες πρέπει να βρίσκονται όσο το δυνατόν ψηλότερα. Και φυσικά τα βελάκια από την Training Screen να είναι πράσινα και ανοδικά στους τομείς Strength και Aerobic.
kostasd wrote:Τι πρέπει να κάνω όταν ένας η μπάρα ενός παίκτη δεν φτάνει σε πολύ υψηλό σημείο? Να τον βάλω κανονικά στην προπόνηση ή να τον αφήνω στο preseason μέχρι να φτάσει εκεί που θέλω.

Τον αφήνεις μέχρι το τέλος της PreSeason στο πρόγραμμα :wink:


Για το τελευταίο... Με την PreSeason η ομάδα σου αποκτά επιπλέον πνευμόνια και θα παρατηρήσεις ότι οι παίκτες σου τρέχουν αρκετά μέσα στο γήπεδο. Τώρα αν θέλεις να ανεβάσεις ακόμα περισσότερο τα Physical στα κανονικά προγράμματα της προπόνησης τότε θα πρέπει να κατεβάσεις κάποιους άλλους τομείς και να χάσεις λίγο από εκεί. (κερδίζεις όμως σε physical αλλά παράλληλα ρισκάρεις σε τραυματισμούς :wink: )
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
kostasd
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Padeloswp8 wrote:
Τον αφήνεις μέχρι το τέλος της PreSeason στο πρόγραμμα :wink:
Aπλώς φοβάμαι μήπως τους αφήνω πιο πολύ από ότι χρειάζεται. Γενικά προσπαθώ να τους φτάνω τουλάχιστον λίγο πάνω από την τελευταία γραμμή (σε εμένα τουλάχιστον φαίνεται κόκκινο εκεί). Πολλές φορές όμως για να γίνει αυτό μπορεί κάποιοι παίκτες να μείνουν στο preseason μέχρι 3η-4η αγωνιστική.....δεν είναι πρόβλημα αυτό?
Δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω και κανάν προπονητή ακόμα...δε με αφήνει η διοίκηση.
Last edited by kostasd on Sat Aug 09, 2008 10:43 am, edited 1 time in total.
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοίταξε η λογική λέει πως: Έχουμε π.χ. 20 ημέρες PreSeason. Εκείνες τις 20 ημέρες μπαίνουν όλοι στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Τώρα στο τέλος των 20 ημερών που προκαθορίσαμε βλέπουμε τα αποτελέσματα και ότι έκανε ο κάθε παίκτης, έκανε. Εγώ έτσι το εφαρμόζω και τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

georgerigo
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Wed May 21, 2008 5:22 pm
Football Manager της ομάδας: Man Utd
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορείτε να μου πείτε
-πως μπορώ να πάρω physio report για όλη την ομάδα?Ή πρέπει να πηγαίνω σε έναν έναν παίκτη ξεχωριστά?
-όταν ένας παίκτης έχει τις μπάρες προπόνησης (αυτές που δείχνουν πόσο καλά προπονείται) σε χαμηλότερα επίπεδα από τους άλλους,διορθώνεται?Τι παίζει ρόλο?Happiness at the club,work rate,ηλικία,τραυματισμοί?Έχω ένα αστεράκι με PA 185 και δεν δουλεύει πολύ...Έχω Man Utd.
You should include Football Manager in your CV!!!!Θεοί...
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

georgerigo wrote: -πως μπορώ να πάρω physio report για όλη την ομάδα?Ή πρέπει να πηγαίνω σε έναν έναν παίκτη ξεχωριστά?
Απλό. Βρίσκεσαι στην οθόνη "Squad". Κάνεις κλικ πάνω στη γραμμή ενός παίκτη (προσοχή όχι πάνω στο όνομα γιατί εμείς θέλουμε απλά να "πρασινίσει" η γραμμή με τα στατιστικά του) και στη συνέχεια κρατώντας πατημένο το Ctrl του πληκτρολογίου κάνεις κλικ σε όλους τους υπόλοιπους παίκτες. Μετά κάνεις δεξί κλικ και ζητάς Physio Report από τον καλύτερό σου Physio :wink:

georgerigo wrote:-όταν ένας παίκτης έχει τις μπάρες προπόνησης (αυτές που δείχνουν πόσο καλά προπονείται) σε χαμηλότερα επίπεδα από τους άλλους,διορθώνεται?Τι παίζει ρόλο?Happiness at the club,work rate,ηλικία,τραυματισμοί?Έχω ένα αστεράκι με PA 185 και δεν δουλεύει πολύ...Έχω Man Utd.

Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο...

Κυρίως όμως:
  • Το Morale του παίκτη
  • Αν ο παίκτης είναι Happy with training schedule
  • Το Professionalism του παίκτη. Όσο πιο επαγγελματίας, τόσο πιο σκληρά δουλεύει στην προπόνηση.
  • Happiness at the club
Οι τραυματισμοί σίγουρα παίζουν κάποιο ρόλο αλλά είναι κυρίως πισωγυρίσματα και ο παίκτης χάνει λίγο από τη φυσική του κατάσταση. Τώρα αν ο παίκτης σου είναι έξω για κανα 2μηνο τότε σίγουρα θα δεις τις μπάρες να πιάνουν πάτο...

Το Work Rate του παίκτη δεν έχει σχέση με την προπόνηση. Δείχνει το πόσο σκληρά δουλεύει ο παίκτης μέσα στο γήπεδο και όχι στην προπόνηση :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”