Φιλικά: πολλά ή λίγα; με τι ομάδες; κάθε πόσες μέρες;

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
noel1
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Fri Jan 18, 2008 9:47 am
Football Manager της ομάδας: Athletic Bilbao
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
Location: Aiveen/Netherlands
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το κομματι των φιλικων εξαρταται καθαρα απο τον προγραμματισμο της ομαδας σου για την νεα χρονια και απο την ποσοτητα των παιχτων (δεν μπορει με 18 παιχτες να κανεις 6 φιλικα και να ξεκινας επισημο match για eurovase ας πουμε στις 15 αυγουστου, δεν θα εχουν προλαβει να κανουν recover οι παιχτες σου). Οσον αφορα καθαρα το condition part μην ξεχνας πως ρολο παιζει και το pre-season training(εγω πχ με την αθλετικο μαδριτης με 1 φιλικο και 35 περιπου μερες καλο pre-season training ειχα τους παιχτες μου για το ματς στο ιντερτοτο απο 95% και πανω.)
I'm a bomb technician. If you see me running try to catch up!
User avatar
nestoras7
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Nov 08, 2004 1:28 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΓΑΥΡΟΣ
Location: ΛΑΜΙΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω βαζω τον assistant και τα κανονιζει...Τωρα αν δω κανα φιλικο 2 μερες πριν απο επισημο αγωνα,το ακυρωνω!


GIOVANNI ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ!


Ενα αφιερωματακι στον Μαγο
Και η γκολαρα στον Μοντραγκον

Mitsmann
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 377
Joined: Sun Nov 04, 2007 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: Dagenham and Redbridge
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Βουδδαπεστη. (Ουγγρικη Κινα)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνηθως κανονιζω 7 φιλικα, το πρωτο με το δευτερο εχουν αποσταση μιας βδομαδας και μετα παιζω Σαββατο-Τεταρτη εκτος απ το τελευταιο που απεχει μια βδομαδα απ την εναρξη της σαιζον.

Πρωτο - τελευταιο φιλικο με καφενεια. Τα ενδιαμεσα φιλικα εχουν κυμαινομενη δυσκολια, απο ομαδα μιας μικροτερης κατηγοριας απ τη δικια μου μεχρι και με ομαδα πανευρωπαικου επιπεδου.

Στα πρωτα 3 φιλικα παιζουν 22 παικτες αλλαζω στο ημιχρονο ολη την εντεκαδα. Στο 4ο και στο 5ο παλι αλλαζω απο 5-8 παικτες αλλα μετα το 60. Στα πρωτα 60 παιζουν αυτοι που εχω σχεδιασει στο μυαλο μου σαν βασικη εντεκαδα εκτος κι αν θελω να δοκιμασω καποιον σε καποια θεση (εχω 2 βασικους υποψηφιους π.χ.) οποτε κανω ενα μινι ροτεησον. Στο προτελευταιο φιλικο συνηθως με πολυ σοβαρο αντιπαλο, το χειριζομαι με συνθηκες κανονικου ματς, τρεις αλλαγες (αντε τεσσερις) κι αυτες αναλογα με το πως παει το ματς.

Το τελευταιο φιλικο ειναι παντα με καφενειο εντος εδρας στη λογικη του οτι θελω, αν μπορω κι αν μπορεσουν και τα κοπροσκυλα μου, να πετυχω μια ευρεια νικη με πολλα γκολ, αποσκοπωντας κυριως στην καλη ψυχολογια των στραηκερ μου (η γενικα των επιθετικογενων μου) για την πρεμιερα.
We re high here, forever.
B_Clough
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Wed May 14, 2008 4:51 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: AC Milan,Nottingham Forest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Geia sas football manager funs. Erwtish..Kata tin diarkeia twn filikwn proetoimasias ti programma proponiseis na valw..kai epeisis..prin tin enarksh twn episimwn ypexrewsewn??
Thanks...
Image
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

B_Clough wrote:Geia sas football manager funs. Erwtish..Kata tin diarkeia twn filikwn proetoimasias ti programma proponiseis na valw..kai epeisis..prin tin enarksh twn episimwn ypexrewsewn??
Thanks...

Ρε σεις... Σπαστικός δε θέλω να γίνομαι αλλά με αναγκάζετε... B_Clough, εδώ είναι ένα φόρουμ στο οποίο γράφουμε στα ελληνικά. Αυτό λένε και οι κανόνες τους οποίους καλό είναι να διαβάσεις γιατί θα σε βοηθήσουν να προσαρμοστείς και πιο γρήγορα :wink: Επίσης καλωσόρισες στην παρέα μας :wink:

FORUM RULES


Στις ερωτήσεις σου τώρα... Κατά τη διάρκεια των φιλικών, δηλαδή της περιόδου προετοιμασίας καλό είναι να χρησιμοποιείσεις το πρόγραμμα PreSeason της FireBlast Training για καμιά 25αριά μέρες... Μετά το τελευταίο σου φιλικό, βάλε τον κάθε παίκτη στο πρόγραμμα που αντιστοιχεί στη θέση στην οποία αγωνίζεται :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

matthew21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7315
Joined: Sat May 05, 2007 10:21 am
Αγαπημένη Ομάδα: Πρόεδρος Εδεσσαϊκού
Location: Οn a plane (hopefully)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοίτα, εγώ παίζω 4-5 με χαμηλού επιπέδου ομάδες και μετά 2-3 με δυνατές

(στα 5 πρώτα βάζω τη β ομάδα κυρίως) και στα κενά της σεζόν φιλικά με μικρές ομάδες για ξεμούδιασμα :wink:
zhmiarhs
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sun Aug 26, 2007 7:15 pm
Football Manager της ομάδας: Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Καβάλα
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εμείς που είμαστε μπατιράκια στην Β΄ Εθνική παίζουμε 5 φιλικά με μεσαίες ομάδες από την Πρέμιερ Αγγλίας, Σαμπιονά, Καμπιονάτο για να μαζέψουμε κανένα ? και τελευταίο φιλικό στην έδρα μας με ομάδα του τοπικού ή καλύτερα με ομάδα τοπικού του εξωτερικού (π.χ. Μάλτα) ώστε να κερδίσουμε άνετα και να ανεβάσουμε το ηθικό της ομάδας.
Μάκαρε Θεέ, φέρε τον Ραμπέ(σατρατανά)
zhmiarhs
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sun Aug 26, 2007 7:15 pm
Football Manager της ομάδας: Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Καβάλα
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ενδιάμεσα στην χρονιά ποιό είναι το ενδεδειγμένο σχέδιο φιλικών;
Μάκαρε Θεέ, φέρε τον Ραμπέ(σατρατανά)
KOSTAS PAOK
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Sun May 01, 2005 8:52 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω εχω την Chelsea. Επειδη συνηθως αρχιζω τις αγωνιστικες μου υποχρεωσεις γυρω στις 5-7 Αυγουστου τα φιλικα τα κανονιζω ως εξης: 1 ή 2 (αναλογα με τις διεθνεις διοργανωσεις EURO κλπ) Ιουλιου κανω ενε Tour στην Ελλαδα με τις 4 μεγαλες ομαδες μς αυξουσα δυναμικη μερα παρα μερα, 45 λεπτα καθε ενδεκαδα (βασικοι και αναπληρωματικοι).Μετα απο 2 μερες ξεκουρασης κανω το ιδιο (Tour με 4 ομαδες μερα παρα μερα) στην Πορτογαλια με αναλογια λεπτων 60/30 ή 65/25. Μετα αν μπορω κανω και 2 φιλικα ανα 3 μερες με ομαδες που ανεβαινει η δυναμικη τους. Π.χ. Πρωτα με Ajax, Leverkuzen, At. Madrid, και μετα με μια απο Inter, Real M., Bayer, κ.α. που τα αντιμετωπιζω σαν επισημα παιχνιδια (προβα, 3 αλλαγες κτλ). Συμβουλη, αν εχεις χρονο κανε και ενα φιλικο ξεμουδιασματος με καμμια braga, celta, palermo και γενικα τετοιες ομαδες ή ακομα μικροτερες.Συνολο 8 με 11. Κυριο μελημα μου το τελευταιο φιλικο με τον πρωτο επισημο αγωνα να απεχει τουλαχιστον 8 μερες. Αυτο το συστημα ακολουθω. Τωρα κρινε μονος σου.
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”