Καθε παικτης δικο του προγραμμα....?

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
Bilasdks
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Mon Nov 19, 2007 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σε ολους τους φιλους του footballmanager και του βασιλια ολων των αθληματων. Στα τοσα χρονια που παιζω manager (2000) εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι στο manager κερδιζεις μονο οταν σκεφτεσε λογικα και ρεαλιστικα. Ρεαλισμος για εμενα ειναι να μην εχεις π.χ μια ελληνικη ομαδα με 20 ξενους , να μην εχεις μια ομαδα ανω των 30 παικτων , δεν μπορουν ολοι να ειναι αστερια (βλ. REAL) , χρειαζονται και οι παικτες εργαλεια με χαμηλα στατιστικα αλλα κ χαμηλα συμβολαια (βλ. Παντος) , να μην περνεις εναν παικτη και στο εξαμηνο να θες να τον στειλεις απο κει που ειρθε (τοτε τι τον πηρες!!!).
Ετσι μεσα απο αυτο το σκεπτικο αλλα και μεσα απο topics στο παρα πολυ χρησιμο forum εχω καταληξει πως πρεπει να ειναι το σωστο μανατζαρισμα σε μια ομαδα (κατα την γνωμη μου παντα). Μια ειναι ομως η μεγαλη μου απορια που για μερικους ισως και να μην ειναι!
Μια ομαδα πρεπει να λειτουργει σαν συνολο και προπαντων στην προπονηση! Βεβαια σωστο ειναι αλλη προπονηση π.χ. να κανει ενας επιθετικος και αλλη ενας αμυντικος οχι τοσο στα θεματα Fitness , Strenght αλλα στα υπολοιπα! Ενταξει ........ ολα μεχρι εδω μια χαρα και λογικα! Εκει που κολαω ειναι οταν εχεις εναν επιθετικο τυπου πχ Mondaini ο οποιος εχει τελεια finishing , technic , composure αλλα χαμηλα fyshical και εναν επιθετικο τυπου Borja που ειναι ακριβως το αντιθετο! Θελουν βελτιωση σε εντελως αντιθετους τομεις! Εκει τι κανεις? Βαζεις το ιδιο προγραμμα κ στους δυο ή κανεις δυο διαφορετικα.
Στην πρωτη περιπτωση δεν θα εχεις καλα αποτελεσματα ενω στην δευτερη ,γνωμη μου, δεν γινεται να εχει ο καθε παικτης ξεχωριστη προπονηση(δεν λειτουργουν ετσι οι ομαδες)!
Εσεις τι κανετε σε τετοιες περιπτωσεις????
Ελπιζω να μην κουρασα και θα με ενδιεφερε να ακουσω τις αποψειςσας επι του θεματος! :-)
Gwgos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 358
Joined: Mon Oct 01, 2007 6:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ
Location: Ηρακλειο Κρήτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δοκίμασε να δείς την Fireblast training.Είναι μια προπόνηση που έχει φτιάξει ο Padeloswp8 και υπάρχει τοπικ στο Forum αυτό.Ναι είναι καλό που διαχωρίζονται οι παίκτες σε προγράμματα που εξυπηρετούν την κάθε θέση και τον κάθε παίκτη.Δε χρειάζεται να είναι όλοι μαζί σε ένα πρόγραμμα για να αποκτήσουν ομοιογένεια όπως φαντάζομαι εννοείς.Ψάξε λίγο στο forum θα πάρεις μια ιδέα...


Υ.Γ.:Και μπορείς να κάνεις edit το υπάρχον σου post όταν θές να προσθέσεις κάτι χωρίς να διπλοποστάρεις γιατι μάλλον θα στην πούνε...
Η πείρα έιναι σα μια χτένα που την αποκτάς όταν πια έχεις χάσει όλα τα μαλλιά σου!

http://symfrazomena.wordpress.com/

http://www.facebook.com/apps/applicatio ... 629&v=info
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bilasdks wrote:Εκει που κολαω ειναι οταν εχεις εναν επιθετικο τυπου πχ Mondaini ο οποιος εχει τελεια finishing , technic , composure αλλα χαμηλα fyshical και εναν επιθετικο τυπου Borja που ειναι ακριβως το αντιθετο! Θελουν βελτιωση σε εντελως αντιθετους τομεις! Εκει τι κανεις? Βαζεις το ιδιο προγραμμα κ στους δυο ή κανεις δυο διαφορετικα.
Στην πρωτη περιπτωση δεν θα εχεις καλα αποτελεσματα ενω στην δευτερη ,γνωμη μου, δεν γινεται να εχει ο καθε παικτης ξεχωριστη προπονηση(δεν λειτουργουν ετσι οι ομαδες)!
Εσεις τι κανετε σε τετοιες περιπτωσεις????
Ελπιζω να μην κουρασα και θα με ενδιεφερε να ακουσω τις αποψειςσας επι του θεματος! :-)

Εγώ θα έφτιαχνα ένα καινούριο πρόγραμμα για τον καθένα ανάλογα με τα στατιστικά τα οποία χρίζουν αύξησης. Φυσικά αυτό το ατομικό πρόγραμμα δεν θα ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα αλλά πίστεψέ με, όπως είπε και ο Gwgos μέσα στο παιχνίδι δεν θα επηρεαστεί η ομοιογένεια της ομάδας (η οποία όπως έχουμε ξαναπεί, δεν επιτυγχάνεται μέσα από την προπόνηση). Είναι ανάλογα το πως το βλέπεις. Όλοι οι παίκτες προπονούνται μαζί στον ίδιο χώρο απλά όλοι ανάλογα με τη θέση τους, εστιάζουν στους τομείς που χρειάζονται περισσότερο :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”