Training levels

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γειά χαρά. Αυτό το ποστ εξηγεί μερικά πράγματα για τις "training level" μπάρες. Αυτές τις μπάρες μπορείτε να τις βρείτε στην "training overview" οθόνη κάθε παίκτη. Τα συμπεράσματα οφείλονται σε ένα τσεκ που έκανα στους παίκτες τού Παναθηναϊκού.

1) Οι "training level" μπάρες δείχνουν πόσο καλά προπονείται αυτόν τον καιρό ο παίκτης σε κάθε τομέα προπόνησης. Ουσιαστικά, πρόκειται για αναλυτική παρουσίαση της τελευταίας "training progress" μπάρας, που μπορείτε να δείτε στα δεξιά τής ίδιας οθόνης.

2) Αν όλα πάνε σύμφωνα με το πλάνο, τότε οι training level μπάρες είναι ακριβώς ίδιες με τα sliders τού προγράμματος προπόνησης.

3) Παρόλα αυτά, καμιά φορά υπάρχουν παράγοντες που επηρεάζουν τις training level μπάρες και τις κάνουν να διαφέρουν από τα sliders. Μερικοί λόγοι (αυτοί που έχω παρατηρήσει) είναι:

- Όταν ένας παίκτης έχει κάποιο coach ως "favored personnel", τότε υπάρχει περίπτωση αυτός ο παίκτης να προπονείται ιδιαίτερα καλά στον τομέα αυτού τού coach.
Παρεμπιπτόντως, φαίνεται ότι οι coaches με υψηλό "training youth" attribute έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνουν συμπαθητικοί από τούς νεαρούς, οπότε δώστε βάση σε αυτό το attribute.

- Όταν ένας παίκτης είναι unhappy, εξαιτίας τής πολύ βαριάς προπόνησης ή άλλου άσχετου λόγου, τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην προπονείται πολύ καλά σε κάποιους τομείς (ή όλους).
Δεν έχω καταλάβει ακόμα τελείως σε ποιούς τομείς επηρεάζεται πιο πολύ, χρειάζεται περισσότερη έρευνα. Φαίνεται πάντως ότι το χειρότερο συμβαίνει σε τομείς που δεν τού αρέσουν. Ας πούμε, αν έχεις ένα γρήγορο και αδύναμο επιθετικό, τόε υπάρχει κάποια πιθανότητα να μην τού αρέσει η προπόνηση στο strength.

- Αν κάποιος coach είναι ιδιαίτερα καλός ή κακός, τότε αυτό ενδέχεται να επηρεάσει τις training level μπάρες.

Αυτά είναι τα συμπεράσματά μου μέχρι τώρα, θα επανέλθω αν παρατήσω κάτι επιπλέον ή υπάρξουν απορίες.
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρελό οφ τόπικ όμως.....(μοντς επιτρέψτε μου)



Η.... επιστροφή???

Πω πω είδα το nick σου και πήγα χρόνια πίσω.
Με έπιασε νοσταλγία...

Τότε που στο CM 02 ακόμα διάβαζα τους οδηγούς σου μπας και βγάλω άκρη... (νέος στο CM τα έιχα όλα στο μυαλο μπερδεμένα.)...

Πω πω.

Το καλωσόρισες και κάθε άλλη ευχή δεν ταιρίαζει (είναι σαν να σε καλωσορίζω στο σπίτι σου....) δεν ξέρω τι να πω.

Σόρυ παιδία για το οφ τόπικ αλλά τι να κάνω θυμήθηκα τα παλια και ήθελα να πω ένα "καλη επιστροφή" στο Thrasso.
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”