Προπόνηση για Ακραίους αμυντικούς (FB,WB)

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Επειδή χρησιμοποιώ αρκετα αυτή την τακτική, αλλά και όταν βάζω DR,DL στο σύστημα τους επιτρέπω να ανεβαίνουν αρκετα για να συμετέχουν στο επιθετικό παιχνίδι έκανα μερικές αλλαγές στην προπόνηση των ακραίων αμυντικών.
Image
Αριστερά είναι από τη Fireblast και δεξιά αυτό που έφτιαξα.
Προσπάθησα να κρατήσω το workload σταθερό και να ανεβάσω τα Aerobic και Ball Contol κυρίως μιας και σύμφωνα με το σύστημα οι ακραίοι αμυντικοί τώρα θα τρέχουν με τη μπάλα και θα συμπεριφέρονται περισσότερο σα wingers.

http://www.sendspace.com/file/kid7r5
User avatar
Mad999p
Amateur
Amateur
Posts: 167
Joined: Mon Oct 22, 2007 8:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλο ειναι για την περιπτωση που θελεις παικτες τυπου roberto carlos που να ανεβαινουν και να φτιαχνουν το παιχνιδι...Αν και με τοσο strength και defending μαλλον θα αφηνουν εντυπωσεις μονο για τα επιθετικα τους προσοντα.
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Mad999p wrote:Αν και με τοσο strength και defending μαλλον θα αφηνουν εντυπωσεις μονο για τα επιθετικα τους προσοντα.
Συμφωνώ, μόνο που γι' αυτό προσέχουμε τι αγοράζουμε.
Πάντα προσπαθώ οι WB να έχουν όλα τα Physical πάνω από 10, αλλιώς κάνουν μόνο για DRL.
Με την παραπάνω παραδοχή νομίζω ότι η προπόνηση κάνει τη δουλειά της.
Παίκτες στους οποίους έχω εφαρμόσει την προπόνηση και έχω δει θεαματικά αποτελέσματα είναι οι: Marvin Angulo, Mattia Cassani, Emiliano Insua, Luca Santonocito, Keith Watson.
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ανάλυσε μας το λίγο αυτό φίλε. Αν οι δύο αμυντικοί σου συμπεριφέρονται επιθετικά σαν wingers, τότε οι wingers σου τι κάνουν; ανοίγουν στις γραμμές προς τα έξω; συγκλίνουν στην περιοχή και δουλεύουν σαν επιθετικοί;
Bob4
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5575
Joined: Thu Feb 15, 2007 5:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ω Μπάνε Μπάνε...
Status: Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική, ΠΑΟΚάρα μου δεν το ξέρουν οι γιατροί..
Location: Στην πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άρα εγώ που έχω τον phillip Lahm θα του πηγαίνει τέλεια -nerd
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σίγουρα, η προώθηση ακραίων αμυντικών τύπου Lahm είναι ιδανικές:
1 γιατί μπορούν να βγάζουν assist αν οι επιθετικοί σου είναι καλοί στο ψηλό παιχνίδι
2 όταν γίνεται επίθεση από την άλλη πλευρά καραδοκούν πλάγια, έξω από την περιοχή και μπορούν εύκολα να γίνουν επικύνδινοι.
Το θέμα είναι με τη σχήμα παίζεις. Για παράδειγμα αν έχεις wingers νομίζω αυτό θα μπερδεύει το τρόπο ανάπτυξής σου, εκτός κι αν οι wingers σου συγκλίνουν προς τα μέσα και μετατρέπονται επιθετικοί.
αν όμως παίζεις με ένα 4-5-1 που πολύ εύκολα μετατρέπεται σε 4-3-3 πιστεύω θα είναι αχρείαστη η προώθηση των αμυντικών. αυτό πάντως σηκώνει συζήτηση και αρκετές δοκιμές...
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

soterakis wrote:ανάλυσε μας το λίγο αυτό φίλε. Αν οι δύο αμυντικοί σου συμπεριφέρονται επιθετικά σαν wingers, τότε οι wingers σου τι κάνουν; ανοίγουν στις γραμμές προς τα έξω; συγκλίνουν στην περιοχή και δουλεύουν σαν επιθετικοί;
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις:
α) Να μην έχω καθόλου wingers δες το παρακάτω:
viewtopic.php?p=422684#p422684
β) Οι ακραίοι αμυντικοί να ανεβαίνουν και να περνούν μπροστά από τον αντίστοιχο ακραίο μέσο (overlap), θυμήσου το γκολ που έβαλε ο Ολυμπιακός κόντρα στην ΑΕΚ, ο Τοροσίδης (DR) πέρασε τον winger (Galleti) και έβγαλε τη σέντρα αφού πρώτα είχαν βάλει στη μέση τον ακραίο αμυντικό της ΑΕΚ.
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

η δεύτερη σου περίπτωση είναι πολύ γνωστή, αφού και στην πραγματικότητα χρησιμοποιείται πολύ αυτή η τακτική, δηλαδή ο ακραίος αμυντικός να προσπερνα τον ακραίο κεντρικό, ο οποίος έχει κατοχή της μπάλας για να του πετάξει την μπάλα μπροστά.
Ώραια τακτική φαίνεται, αλλά λίγο πολύ επαγγελματική και για μένα που παω καλά τώρα στο πρωτάθλημα με τη Leeds, χρησιμοποιώντας wingers ούτε που το ρισκάρω να κάνω τέτοια πειράματα :P .
Επίσης, δεν πιστεύεις ότι θα υπάρχει αμυντικό κενό σε περίπτωση αντεπίθεσης;
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Νομίζω ότι ξεφεύγουμε, εδώ είναι το forum για προπόνηση τις παρατηρήσεις για θέματα τακτικής να τις κάνουμε στο αντίστοιχο post στο forum για τις τακτικές. :wink:
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αα, συγγνώμη, νόμιζα ότι αυτό το forum βρισκόταν στις τακτικές :?
αν μεταφερθεί στις τακτικές, ίσως συνεχίσουμε τη συζήτηση :wink:
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”