Γιατί δεν μου βγάζει προτάσεις για learning των μικρών?

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
User avatar
KamenosTypas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Oct 29, 2007 6:33 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan, Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά, ήθελα να ρωτήσω γιατί στο νέο παιχνίδι που έκανα με Newcastle, ο assistant ή οποιοσδήποτε από το προσωπικό τέλος πάντων δεν μου βγάζει προτάσεις για ποιος από τους μικρούς μου παίκτες (και εννοώ και τους 16, 17, 18χρονους της μικρής ομάδας, αλλά και τους 20χρονους που παίζουν στην μεγάλη) θα επωφελείτο από το να τον διδάξει ποιος μεγάλος παίκτης.

Είναι ξεκάθαρο τι εννοώ ή σας μπέρδεψα? Μπορώ να δώσω εντολή σε έναν μικρό παίκτη να κάνει learning από έναν μεγάλο, απλά δεν μου εμφανίζει πουθενά προτάσεις του βοηθού για το ποιος μεγάλος παίκτης είναι κατάλληλος να εκπαιδεύσει ποιον μικρό. Σε άλλα games μου έβγαζε προτάσεις νομίζω ή στο coach reports ή στο training -> overview. Τώρα όμως δεν μου βγάζει για κανέναν μικρό παίκτη!!!

Τι φταίει γι' αυτό? Είναι όλοι μου οι μικροί παίκτες τόσο χάλια ή απλά δεν είναι καλός ο ασσίσταντ ή δεν έχω το κατάλληλο μέλος του επιτελείου για να κάνει προτάσεις? Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...

Υ.Γ. Σόρυ αν έχει ξανα-αναφερθεί τέτοια απορία, αλλά τουλάχιστον στον τομέα της "προπόνησης" που φαντάζομαι ότι είναι ο σωστός για να θέσω το ερώτημά μου, δεν βλέπω κάτι τέτοιο...
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικά, δεν μου έτυχε ποτέ να δω recommendation από coach αν και ξέρω πως γίνεται... Ελπίζω να βοηθήσουν κάποια παιδιά που τους έχει τύχει κάτι παρόμοιο :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

pxgjon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 432
Joined: Fri Nov 03, 2006 4:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: πορτοχελιακος - ολυμπιακος
Location: Πορτο Χελι-Κορινθος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εμενα ο ιδιο coach μου ελεγε αυτο ακριβως που λες δηλαδη απο ποιον θα ηταν καταλληλο να διδαχθουν αλλα τις τελευταιες δυο χρονιες δεν μου λεει για κανεναν δεν ξερω τι παιζει ρολο . μπορεις ομως και μονος σου να δεις ποιος θα ηταν καταλληλος κοιταζοντας τον χαρακτηρα των παιχτων η ακομα μηπως ο μικρος θαυμαζει καποιον μεγαλο που θα μπορουσε να τον διδαξει .
User avatar
KamenosTypas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Oct 29, 2007 6:33 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan, Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυστυχώς απ ότι καταλαβαίνω ούτε ο χαρακτήρας, ούτε το ο μικρός να θαυμάζει κάποιον μεγάλο, ούτε η θέση του παίκτη βοηθάνε και πολύ. Μου συμβαίνει πολύ συχνά οι μικροί να στραβώνουνε και λόγω "διαφορών προσωπικότητας" να μην μπορούν να μάθουν απ τον μεγάλο, οπότε να χάνεται η ευκαιρία να βελτιώσω τα στατιστικά τους, και σπάζομαι!!! -wall

Padelo, εσύ (και οι υπόλοιποι) με τι κριτήρια διαλέγεις ποιον θα βάλεις να εκπαιδεύσει ποιον?
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικά το tutoring έχει γίνει πολύ ζόρικο... Και κάθε φορά που το προσπαθείς, ρισκάρεις όσο να 'ναι...

Εγώ προσπαθώ να ταιριάξω χαρακτήρες. Αλλά κυρίως είναι το στυλ του παιχνιδιού, τις prefered moves και μερικές φορές και τη νοοτροπία του mentor που θέλω να περάσω στον πιτσιρικά. Αυτά κοιτάω πιο πολύ :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατ'αρχας ψαξε λιγο στην γενικη συζητηση για tutor...κατι θα βρεις

Οταν παιρνεις εναν παικτη και συγκεκριμενα μικρο ο assistant σου προτεινει στο coach report ποιον να του βαλεις για εκπαιδευση...εξαρταται απο τον ασσισταντ δν το κανουν ολοι :wink:


Ο Θρασσος μπορει να βοηθησει σε αυτο που ασχολειται με τετοια
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
KamenosTypas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Oct 29, 2007 6:33 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan, Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Padeloswp8 wrote: Αλλά κυρίως είναι το στυλ του παιχνιδιού, τις prefered moves και μερικές φορές και τη νοοτροπία του mentor που θέλω να περάσω στον πιτσιρικά. Αυτά κοιτάω πιο πολύ :wink:
Κι εγώ μ' αυτά προσπαθώ να λειτουργήσω αλλά μου συμβαίνει πολύ συχνά ο πιτσιρικάς να στραβώνει και να λέει ότι δεν έμαθε κάτι από τον μεγάλο παίκτη γιατί έχουν διαφορά προσωπικότητας κλπ κλπ κλπ. Οπότε δεν μαθαίνει τίποτα και τζάμπα το tutoring...

Πάντως ευχαριστώ, θα ψάξω και στην "γενική συζήτηση" για να βρω κάτι!
User avatar
KamenosTypas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Oct 29, 2007 6:33 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan, Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν βρήκα κάτι στην "γενική συζήτηση" που να καλύπτει την απορία μου, αλλά επειδή έχει 10 σελίδες με ποικίλα τόπικς δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος ότι δεν μου ξέφυγε κάτι... :(

Τον Θράσσο που μπορώ να τον βρω?
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δες το πόστ του για τις διάφορες προσωπικότητες παικτών...

viewtopic.php?f=103&t=18437&p=442623#p442623


Ίσως σε βοηθήσει :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βασικα με το search κοιτα...οχι ενα ενα...θα γερασεις μεχρι να τελειωσεις...

Ο τυπος το εχει σπουδασει :D
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν έχω καταλάβει πότε υπάρχει coach με προτάσεις, πότε δεν υπάρχει και γιατί. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι οι προτάσεις, όταν υπάρχουν, συχνά δεν είναι καλές. Σου προτείνω να βρεις τον Οδηγό Προσωπικοτήτων (που σού έκανε Link ο Παντέλος) και να πάρεις τις αποφάσεις σου με βάση εκείνο. Το πιο σημαντικό είναι να έχει ο tutor καλύτερα Determination, Professionalism και Pressure από το νεαρό, ώστε να τού τα ανεβάσει.
User avatar
KamenosTypas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Oct 29, 2007 6:33 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan, Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanks, Θράσσο! Βασικά αυτό έκανα και προσπαθώ να λειτουργήσω με αυτό το κριτήριο.
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δύσκολη υπόθεση το tutoring :roll:
User avatar
KamenosTypas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Oct 29, 2007 6:33 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan, Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

soterakis wrote:δύσκολη υπόθεση το tutoring :roll:
:| Δεν λες τίποτα, φίλε... Ακόμη και με τις προτάσεις του Θράσσου, μετά τις οποίες προσπάθησα να βρίσκω tutors με ίδια προσωπικότητα με τους μικρούς που θέλω να εκπαιδεύσω ή έστω με τα χαρακτηριστικά προσωπικότητας που προτείνει ο Θράσσος ως ιδανικά για tutors, πάλι δυστυχώς μου συμβαίνει τις περισσότερες φορές οι μικροί πάλι να καταλήγουν να μαθαίνουν ελάχιστα πράγματα λόγω διαφοράς προσωπικότητας... -toixosmesh

Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά........ -meaculpa
Θα ξαναδώ το τόπικ του Θράσσου πιο προσεκτικά μήπως και δεν εφάρμοσα σωστά τις προτάσεις του.

Βλέπω πάντως ότι οι μόνες περιπτώσεις που φαίνεται να λειτουργεί καλά το tutoring είναι αν βάλω έναν καταξιωμένο παίκτη να εκπαιδεύσει έναν σχετικά άσχετο μικρό (απ αυτούς που ο assistant με συμβουλεύει να τους ξεφορτωθώ) και επιπλέον ο tutor είναι και similar type of player στην περιγραφή του μικρού...
santaface
Amateur
Amateur
Posts: 122
Joined: Sat Oct 28, 2006 7:10 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

KamenosTypas wrote:
soterakis wrote:δύσκολη υπόθεση το tutoring :roll:
:| Δεν λες τίποτα, φίλε... Ακόμη και με τις προτάσεις του Θράσσου, μετά τις οποίες προσπάθησα να βρίσκω tutors με ίδια προσωπικότητα με τους μικρούς που θέλω να εκπαιδεύσω ή έστω με τα χαρακτηριστικά προσωπικότητας που προτείνει ο Θράσσος ως ιδανικά για tutors, πάλι δυστυχώς μου συμβαίνει τις περισσότερες φορές οι μικροί πάλι να καταλήγουν να μαθαίνουν ελάχιστα πράγματα λόγω διαφοράς προσωπικότητας... -toixosmesh

Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά........ -meaculpa
Θα ξαναδώ το τόπικ του Θράσσου πιο προσεκτικά μήπως και δεν εφάρμοσα σωστά τις προτάσεις του.

Βλέπω πάντως ότι οι μόνες περιπτώσεις που φαίνεται να λειτουργεί καλά το tutoring είναι αν βάλω έναν καταξιωμένο παίκτη να εκπαιδεύσει έναν σχετικά άσχετο μικρό (απ αυτούς που ο assistant με συμβουλεύει να τους ξεφορτωθώ) και επιπλέον ο tutor είναι και similar type of player στην περιγραφή του μικρού...

Eγω δε δινω τοσο σημασια στη διαφορα προσωπικοτητων και νιωθω δικαιωμενος :-P . Κοιταω πρωτα να μοιαζουν παικτικα και τα αλλα ερχονται σαε δευτερη μοιρα.
?Don't worry about a thing, every little thing is gonna be alright? Bob Marley
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”