Γενικές Training Απορίες

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένα topic που ήθελα να ανοίξω εδώ και καιρό...

Υπήρξαν πολλές φορές που ανοίχθηκαν καινούρια θέματα με αφορμή απορίες γύρω από την προπόνηση και οι οποίες μπρούσαν να απαντηθούν σύντομα. Δηλαδή να μη χρειάζεται πολλή συζήτηση γύρω από τα θέματα αυτά και συνεπώς μέσα σε ένα ποστ, να λύνεται η εκάστοτε απορία...

Μπορείτε λοιπόν να ρωτάτε εδώ ό,τι σχετικό με την προπόνηση σας απασχολεί :wink:
Εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε :wink:

Γενικά σκοπός είναι μέσα από αυτό το τόπικ να βοηθηθούν και κάποιοι κανούριοι στον FMικό μας κόσμο, καθώς θα μπορούν να βρουν συγκεντρωμένες κάποιες απορίες και τις απαντήσεις σε αυτές.

Βέβαια αν πιστεύετε πως το θέμα που θέλετε να θίξετε χωράει αρκετεί συζήτηση, τότε no prob, ανοίγετε καινούριο θέμα! :wink:

Να σημειώσω πως οποιαδήποτε απορία σχετικά με την FireBlast, ρίχτε την στο αντίστοιχο τόπικ...

Δικό σας... 8)
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

owen
Banned
Banned
Posts: 8039
Joined: Thu Dec 01, 2005 11:19 am
Football Manager της ομάδας: ASPRA CHOMATA f.c.(FML)
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ,LIVERPOOL
Status: τα ξηνω κ πληρωνομαι αδρα...
Location: Πολιχνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπον μπορει καποιος να μου εξηγησει γτ μετα το 8.0.2 που περασα πεφτουν ολα τα στατιστικα ολων των παιχτων??κ σορρυ που ποσταρα χτες σε αλλο τοπικ...απλα δεν ξερω τι να κανω...εχω φοβερους coach στην ομαδα μου με world-class reputation σχεδον ολοι αλλα παρολα αυτα ξαφνικα μετα το πατσακι ολα πεφτουν....
Ειμαι πολυ μεγαλος καφρος,απογονος της βαριας βιομηχανιας οπαδων..

Νταμπλουχος Μαο-Μαο 2017-2018...

Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012


P.A.O.K. AGAINST ALL


ΠΑΟΚ στα ευκολα,ΠΑΟΚΑΡΑ στα δυσκολα.

grtainiofagos.blogspot.com Η δικη μου οπτικη γωνια..
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

owen wrote:λοιπον μπορει καποιος να μου εξηγησει γτ μετα το 8.0.2 που περασα πεφτουν ολα τα στατιστικα ολων των παιχτων??κ σορρυ που ποσταρα χτες σε αλλο τοπικ...απλα δεν ξερω τι να κανω...εχω φοβερους coach στην ομαδα μου με world-class reputation σχεδον ολοι αλλα παρολα αυτα ξαφνικα μετα το πατσακι ολα πεφτουν....

Λοιπόν... Εγώ πτώση δεν παρατήρησα μετά το 8.0.2 Αν κάποιος συνάντησε παρόμοια αποτελέσματα με τον φίλο owen, ας ποστάρει... Μήπως όμως εννοείς πτώση των attributes στους παίκτες άνω των 30? Γιατί εκεί πραγματικά υπήρχε ραγδαία πτώση σε όλους τους τομείς ανεξάρτητα από την προπόνηση που χρησιμοποιούσες. Αυτό βέβαια γινόταν από το patch 8.0.1...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

owen
Banned
Banned
Posts: 8039
Joined: Thu Dec 01, 2005 11:19 am
Football Manager της ομάδας: ASPRA CHOMATA f.c.(FML)
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ,LIVERPOOL
Status: τα ξηνω κ πληρωνομαι αδρα...
Location: Πολιχνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οχι φιλε σε λεω για ολους τους παιχτες ανεξαιρετως ηλικιας...ενταξει λογικο ειναι για τους μεγαλους να πεφτουν αλλα για τους 20αρηδες?πως γινεται αυτο?εχω δλδ τον saivet k τον lulinha κ ειναι wonderkids κ μετα το patch πεφτουν ολα τα attributes....θα πεφτουν συνεχεια?κ τους εχω να κανουν προπονηση κανονικα με πολυ καλους coach κ μαλιστα ειναι happy with training scedule...
Ειμαι πολυ μεγαλος καφρος,απογονος της βαριας βιομηχανιας οπαδων..

Νταμπλουχος Μαο-Μαο 2017-2018...

Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012


P.A.O.K. AGAINST ALL


ΠΑΟΚ στα ευκολα,ΠΑΟΚΑΡΑ στα δυσκολα.

grtainiofagos.blogspot.com Η δικη μου οπτικη γωνια..
Bill_xanthi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5131
Joined: Sat Oct 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Man United
Αγαπημένη Ομάδα: Glory
twitter: iBillxan
Status: As the Reds go marching, on, on, on!
Location: Glory
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Φίλε αυτό που λες δεν είναι στάνταρ. Σε μενα, ειδικά για αυτούς του δυο που αναφέρεις τα attributes τους παράμενουν σχεδόν τα ίδια. Και λέω σχεδόν γιατί κάποια έχουν ανεβεί κιόλας!!! -glwssa
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο
και τ' όνομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο..♪♫
User avatar
pafsanias
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Thu Oct 18, 2007 4:44 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και εγώ είχα το πρόβλημα όταν πέρασα το 8.0.2 κ συνέχισα το παλιό save. Ξεκίνησα καινούριο και είμαι Φεβρουάριο χωρίς να έχει εμφανιστεί το πρόβλημα
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο 8.0.2 άλλαξε η διαμόρφωση που κάνει το Current Ability στα attributes, για αυτό ο φίλος παραπάνω βλέπει αυτό που βλέπει.
owen
Banned
Banned
Posts: 8039
Joined: Thu Dec 01, 2005 11:19 am
Football Manager της ομάδας: ASPRA CHOMATA f.c.(FML)
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ,LIVERPOOL
Status: τα ξηνω κ πληρωνομαι αδρα...
Location: Πολιχνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δηλαδη καποια στιγμη λογικα θα σταματησουν την καθοδο κ θα σταθεροποιηθουν ετσι δεν ειναι??
Ειμαι πολυ μεγαλος καφρος,απογονος της βαριας βιομηχανιας οπαδων..

Νταμπλουχος Μαο-Μαο 2017-2018...

Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012


P.A.O.K. AGAINST ALL


ΠΑΟΚ στα ευκολα,ΠΑΟΚΑΡΑ στα δυσκολα.

grtainiofagos.blogspot.com Η δικη μου οπτικη γωνια..
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nαι, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα αρχίσουν να εξελίσσονται πάλι κανονικά. Δεν ξέρω όμως πόσο θα πάρει.
sspyross
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά.
Υπάρχει δυνατότητα να αλλάξεις τον ρόλο ενός απο το staff σου;
Πχ, έχω πολλούς coach στην μικρή ομάδα, αλλά στη μεγάλη σχεδόν τίποτα.
Μπορώ να μεταφέρω κανέναν;

2) Θέλω να πάρω έναν άλλον Ass.Manager γιατί αυτός που έχει είναι μούφα, δεν λέει όμως ο θείος να μου δώσει δικαίωμα για 2ο Ass.Manager. Μπορώ να του κάνω συμβόλαιο για κάτι άλλο, και μετά να τον μπάσω ώς Ass.Man;
User avatar
nestoras7
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Nov 08, 2004 1:28 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΓΑΥΡΟΣ
Location: ΛΑΜΙΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sspyross wrote:Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά.
Υπάρχει δυνατότητα να αλλάξεις τον ρόλο ενός απο το staff σου;
Πχ, έχω πολλούς coach στην μικρή ομάδα, αλλά στη μεγάλη σχεδόν τίποτα.
Μπορώ να μεταφέρω κανέναν;

2) Θέλω να πάρω έναν άλλον Ass.Manager γιατί αυτός που έχει είναι μούφα, δεν λέει όμως ο θείος να μου δώσει δικαίωμα για 2ο Ass.Manager. Μπορώ να του κάνω συμβόλαιο για κάτι άλλο, και μετά να τον μπάσω ώς Ass.Man;
Mπορεις να προτεινεις συμβολαιο coach στους youth coaches σου...Δεχονται ολοι...
Οσο για τον Segura,δε φευγει με τιποτα... -meaculpa -meaculpa -meaculpa
Απλα δεν τον ανανεωνεις...


GIOVANNI ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ!


Ενα αφιερωματακι στον Μαγο
Και η γκολαρα στον Μοντραγκον

sspyross
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοινώς πρέπει να περιμένω μέχρι το 2011...
-gay
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απλά αν θες, μπορείς να εμπιστεύεσαι ένα από τους coach σου, αν δεν σε βοηθάει ο assistant. Μπορείς να βάλεις οποιδήποτε coach θέλεις να αναλαμβάνει τη δεύτερη ομάδα και όταν θες να ρωτήσεις για κάποιον παίχτη κάτι, δεν είναι απαραίτητο να περάσει από τα χέρια του assistant. Το μόνο (αν θυμάμαι καλά) που δεν μπορείς να αλλάξεις είναι εκεί που σου περιγράφει ο assistant την πορεία του παίχτη στην προπόνηση, αν βελτιώθηκε κτλ.
User avatar
gody
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Wed Feb 20, 2008 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Nottingham Forest
Αγαπημένη Ομάδα: Nottingham Forest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια εχω καποιες αποριες στον τομεα της προπονησης και ειπα να γραψω εδω, εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα κατι που να μου λυνει τις αποριες!

1)οταν βλεπω οτι οι παικτες μου κατα την διαρκεια της προπονησης εχουν ενα βελακι πανω σε καποιους τομεις και ενα βελακι κοκκινο σε καποιους αλλους, αυτο πρακτικα σημαινει οτι ο συγκεκριμενος παικτης θα αναιβει κατα μια μοναδα στο attacking αλλα ταυτοχρονα 8α χασει μια μοναδα στα aerobic attributes?

2) καθε μηνα ο βοηθος μου δινει μια λιστα με εξι ατομα 3 που παρεσαν σε καποιο τομεα της προπονησης και αλλα 3 τα οποια απετυχαν! Μου φαινεται λιγο τραγικο απο τους 100 συνολικα παικτες που προπονω στο ajax (resrv +under 19)με τελειες ακαδημιες + προπονητες μονο 3 να οφειλιθηκαν ,μηπως ειναι παραπανο και ενδεικτικα ο βοηθος μου τους αναφερει?

3) τα πολυεργαλεια παικτες ... πως τους συμπεριφερομαστε στη προπονηση ? για παραδειγμα εχω ενα απο τους αγαπημενους μου παικτες jan verthongen οποιος παιζει ως DC/DM/ML,C ο συγκεκριμενος παικτης στο δικο μου save (δεν γνωριζω αν αλλαζει σε αλλου) εχει καλα physical mental attributes ομως στα technical εχει στο marking και στο tackling 11 και 9 αντιστοιχα ,ετσι επιφυλασσομαι αρκετα να τον χρησιμοποιησω ως DC ,πως γιναιται να αυξησω τα αμυντικα του stats χωρις να χασει καποια απο τα δημιουργικα του stats ?


ευχαριστω εκ το προτερων παιδια μου ,ελπιζω να μην σας κουρασα
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gody wrote:1)οταν βλεπω οτι οι παικτες μου κατα την διαρκεια της προπονησης εχουν ενα βελακι πανω σε καποιους τομεις και ενα βελακι κοκκινο σε καποιους αλλους, αυτο πρακτικα σημαινει οτι ο συγκεκριμενος παικτης θα αναιβει κατα μια μοναδα στο attacking αλλα ταυτοχρονα 8α χασει μια μοναδα στα aerobic attributes?

Πρακτικά αυτό σημαίνει. Τώρα μπορεί η άνοδος/πτώση να είναι προσωρινή ή και μόνιμη.

gody wrote:2) καθε μηνα ο βοηθος μου δινει μια λιστα με εξι ατομα 3 που παρεσαν σε καποιο τομεα της προπονησης και αλλα 3 τα οποια απετυχαν! Μου φαινεται λιγο τραγικο απο τους 100 συνολικα παικτες που προπονω στο ajax (resrv +under 19)με τελειες ακαδημιες + προπονητες μονο 3 να οφειλιθηκαν ,μηπως ειναι παραπανο και ενδεικτικα ο βοηθος μου τους αναφερει?

Σου δίνει τα ονόματα των 3 κορυφαίων/τραγικότερων παικτών. Δηλαδή, μπορεί και οι 100 παίκτες σου να μάμησαν συνολικά στην προπόνηση του μήνα αλλά ο assistant θα σου δώσει τα 3 ονόματα των κορυφαίων εκ των επιτυχόντων. Το ότι σου δίνει μόνο 3 ονόματα δε σημαίνει απαραίτητα πως οι υπόλοιποι δεν προόδευσαν :wink: Το αντίστοιχο ισχύει για τους αποτυχόντες...

gody wrote:3) τα πολυεργαλεια παικτες ... πως τους συμπεριφερομαστε στη προπονηση ? για παραδειγμα εχω ενα απο τους αγαπημενους μου παικτες jan verthongen οποιος παιζει ως DC/DM/ML,C ο συγκεκριμενος παικτης στο δικο μου save (δεν γνωριζω αν αλλαζει σε αλλου) εχει καλα physical mental attributes ομως στα technical εχει στο marking και στο tackling 11 και 9 αντιστοιχα ,ετσι επιφυλασσομαι αρκετα να τον χρησιμοποιησω ως DC ,πως γιναιται να αυξησω τα αμυντικα του stats χωρις να χασει καποια απο τα δημιουργικα του stats ?

Εδώ έχουμε ένα λεπτό θέμα... Υπάρχουν 2 τινά
  • Να προπονείς τον παίκτη στη θέση στην οποία τον χρησιμοποιείς περισσότερο (άσχετα αν την έχει Natural ή Accomplished)
  • Να προπονείς τον παίκτη με βάση το Player Description που υπάρχει στο profile του κάθε παίκτη. π.χ. αν σου λέει Strong Center Back να τον προπονείς στους DC ακόμα και αν έχει Natural την θέση ας πούμε του DR

Ελπίζω να πήρες απαντήσεις που σε καλύπτουν φίλε μου!

Για ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”