Γενικές Training Απορίες

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και εγω εχω μια απορια.Ζηταω απο τον εκαστοτε fitness coach να μου κανει ενα ριπορτ της ομαδας και μου απαντα πως δεν εχει να σημειωσει κατι ιδιαιτερο.Αυτο σημαινει οτι δεν ειναι κανενας επιρεπης στους τραυματισμους?
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επτελους τα καταφερα:
Image
εφτα αστερια σε ολους τους τομεις..
ειμαι πολυ χαρυμενος.....
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@panatha

Ήμουν διακοπές ρε γι αυτό και δεν είδες απάντηση πιο πριν... Πάντως είδα πως τη βρήκες τη λύση :wink:

Συμφωνώ με όσα έγραψε ο iceburn. Γενικά είναι πολύ σημαντικό να βγάζεις 7 αστεράκια σε Strength/Aerobic. Είναι οι πλέον σημαντικοί τομείς και μετά ακολουθούν Defending/Attacking.


paixtaras wrote:Και εγω εχω μια απορια.Ζηταω απο τον εκαστοτε fitness coach να μου κανει ενα ριπορτ της ομαδας και μου απαντα πως δεν εχει να σημειωσει κατι ιδιαιτερο.Αυτο σημαινει οτι δεν ειναι κανενας επιρεπης στους τραυματισμους?

Ναι, σημαίνει πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το καταλαβα παντελω.ελπιζω να περασες καλα μακρια μας μου σε πρηζουμε συνεχεια.... (: (: (: (: (: (: (:
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
La Balone
Amateur
Amateur
Posts: 200
Joined: Tue Oct 30, 2007 4:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Boca Juniors
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω μεγαλη αναγκη ενα προγραμμα προπονησης για part time!

Υπαρχει καπου ? Heeeeelp... καταρρεω!! :cry:
"Some people think football is a matter of life and death.
I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."


- Bill Shankly -
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι... Έψαξα και σε άλλα sites αλλά τίποτα.

Δημιούργησε ένα δικό σου πρόγραμμα που θα βασίζεται πάνω στα settings των Youth προγραμμάτων της FireBlast μόνο που πρέπει να αυξήσεις την ένταση στα Physical :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

La Balone
Amateur
Amateur
Posts: 200
Joined: Tue Oct 30, 2007 4:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Boca Juniors
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να'σαι καλα!

Στο επομενο FM μην μας ξεχασεις!

Φτιαξε και ενα part time.. :wink:
"Some people think football is a matter of life and death.
I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."


- Bill Shankly -
User avatar
Lazaros1995
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sat Aug 02, 2008 1:30 pm
Football Manager της ομάδας: Αεκ
Αγαπημένη Ομάδα: AEKARA
Location: Καστοριά
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παίζει μεγάλο ρόλο το morale για την απόδοση του παίχτη :?:
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι παίζει σημαντικό ρόλο και στην απόδοση του παίκτη στον αγώνα αλλά και στην απόδοσή του κατά τη διάρκεια των προπονήσεων :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
al3xk
Manager
Manager
Posts: 4332
Joined: Sun Jul 01, 2007 11:07 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Man Utd,Εργο,Πανναυπλιακος
Location: Στον κοσμο μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν, παρατήρησα το εξής:

Ξεκίνησα νέο παιχνίδι χωρίς να αναλάβω ομάδα, και εβλεπα την πρόοδο του Παναθηναϊκού μεσω του genie scout. Ειδα οτι τα CA των Γκούμα και Φυσσα αυξανονταν αντι να μειωθούν!! Μονο στην αρχή της 2ης σεζόν άρχισε καπως να πέφτει ο Φύσσας. Επίσης, παρατήρησα οτι και άλλες ομαδες δεν είχαν πρόβλημα με τους 30αρηδες, παρα μόνο κάποιες χειρότερες ομάδες με κάποιους 35αρηδες (πχ Αναστασίου)

Εγώ λοιπόν που άρχισα νέο παιχνίδι με τον ΠΑΟ, χρησιμοποιόντας την fireblast pre-season, παρατήρησα οτι στο τέλος της προετοιμασίας ο Γκούμας είχε αυξήσει το CA κατα 1, ενώ του Φυσσα του έπεσε κατα 1.


Πως καταφέρνει ο CPU να αυξήσει το CA των υπερηλίκων; Παίζει ρόλο η προπόνηση σε αυτό; Μήπως να υπάρχει κάποιο ειδικό schedule για 32+χρονους;


Υ.Γ. παιζω με 8.0.0
http://den-pame-kala.blogspot.com/

Η ζωη ειναι ωραια...
Οι π.....ες ειναι ωραιες...
Αρα η ζωη ειναι π.....να!!
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μα η PreSeason βοηθάει μόνο στη φυσική κατάσταση του παίκτη. PreSeason κάνουμε όχι τόσο για να ανέβουν ορισμένα physical attributes, όσο για να αποκτήσει ο παίκτης όσο το δυνατόν γρηγορότερα αλλά και καλύτερη Match Fitness.

Οπότε η άνοδος της 1 μονάδας CA είναι δικαιολογημένη καθώς τα Technical, Mental Attributes τα οποία είναι αυτά που ανεβάζουν κατά κύριο λόγο το CA, κατά τη διάρκεια της PreSeason ουσιαστικά τα παραμελούμε. Οι υπόλοιπες ομάδες που ελέγχονται από τον CPU δε νομίζω να κάνουν κάποια προετοιμασία...

Γενικά μετά το patch -και δη το 8.0.2- όσοι παίκτες βρίσκονταν σε ηλικία 30+ είχαν μια σταθερά καθοδική εικόνα στα attributes τους. Προσπάθειες έγιναν, αλλά δυστυχώς δε βρέθηκε κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί -έστω και για περιορισμένο διάστημα- να σταματήσει την τρελή πτώση των atts. Βλέπω όμως ότι παίζεις με το 8.0.0 οπότε δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα στον συγκεκριμένο τομέα...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26364
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Padeloswp8 wrote: Γενικά μετά το patch -και δη το 8.0.2- όσοι παίκτες βρίσκονταν σε ηλικία 30+ είχαν μια σταθερά καθοδική εικόνα στα attributes τους. Προσπάθειες έγιναν, αλλά δυστυχώς δε βρέθηκε κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί -έστω και για περιορισμένο διάστημα- να σταματήσει την τρελή πτώση των atts. Βλέπω όμως ότι παίζεις με το 8.0.0 οπότε δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα στον συγκεκριμένο τομέα...
Πανω που ηθελα να σε ρωτησω..εχω το Τζολε και βλεπω ολα του τα attributes να γκρεμοτσακιζονται..το ιδιο και στο Νταρκο..ειναι ρεαλιστικο αυτο? δε λεω πτωση υπαρχει αλλα αυτο πια..ουσιαστικα παικτης μετα τα 31 δεν υπαρχει γιατι τα physical τα ριχνει και ο Cezar και ο Αντζας..Λυση καμια ρε γμτ? :( Και να σκεφτεις πχ ο Καφου ειχε pace 14 αν δεν κανω λαθος..ε δε γινεται σε ενα χρονο να παει 10 και σε λιγους μηνες 7..δε γινεται..τι διαολο του κοβουν 1 δαχτυλο καθε μηνα??
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι κάτι το οποίο το έχουμε ξανασυζητήσει καθώς πρόκειται για ένα -κατά την άποψή μου- τρισμέγιστο bug που μας προσέφερε το patch και το οποίο φυσικά και δεν είναι ρεαλιστικό... Κατά τη γνώμη μου πάντα, σου καταστρέφει το παιχνίδι και προσωπικά ξενέρωσα πολύ και προσπάθησα να βρω λύση για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Δυστυχώς ότι και να δοκίμασα δεν είδα αποτελέσματα. Τα attributes συνέχιζαν να πέφτουν σαν τρελά και σε εκπληκτικά μη ρεαλιστικό βαθμό... Έψαξα και σε ξένα sites και forums μήπως βρω κάποιο πρόγραμμα που να δίνει λύση αλλά και πάλι τζίφος :|

Ελπίζω στο 09 τα πράγματα να είναι καλύτερα :?
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ξερει κανεις τι attributes πρεπει να εχει ο assistant manager??sorry αν ειναι σε λαθος τοπικ αλλα δεν ηξερα που να το βαλω!!!
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”