Δεν ανεβαίνουν τα στατιστικά!!

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
aris_papa
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Thu Jul 31, 2008 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: Πανάθα κλασσικά...
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στην παρέα και έχω ορισμένες σχετικά με το ΦΜ 2008 (patch 8.0.2).Καταρχήν να σας πω ότι είμαι μάνατζερ στην Benfica με την οποία πάω πολύ καλά.(τη σεζόν 2009-2010 πήρα Τσάμπιονς Λιγκ χωρίς τσατσιές, τώρα είμαι 2010-2011) Για να μην τα πολυλογώ έχω ένα τεράστιο παράπονο από το καινούριο μάνατζερ.Δεν ανεβαίνουν τα στατιστικά των παιχτών!! Έχω από τους καλύτερους coaches στην ομάδα που ο καθένας έχει το φόρτε του (μιλάμε από 18 και πάνω) και έχω βάλει επίσης πολύ καλά schedules σε όλους τους παίχτες επιδιώκοντας να ανεβάσω τα στατιστικά τους.Για παράδειγμα ο Freddy Adu όταν τον παρέλαβα και ήταν 19 χρονών είχε finishing 13.Τώρα είναι 21 και παρ όλο το intesive shooting training που περιλαμβάνει το schedule του δεν έχει ανέβει καθόλου!!! Τι φταίει ρε παλικάρια?? Παρ'όλα αυτά μου κάνει παπάδες και τον ζητάνε Milan,Barcelona κλπ.Συνοψίζοντας ζήτημα να έχουν ανέβει τα χαρακτηριστικά σε 2-3 παίκτες και με πολύ ζόρι.(Σημειώστε ότι περιμένω να ανέβουν τα στατιστικά σε παίκτες κάτω των 24 ετών που αναπτύσσονται ακόμα, και όχι σε τριαντάρηδες π.χ Κατσουράνης --να περιμένω το heading του από 16 στο 20--).Τέλος μια τελευταία απορία.Πόσο σημαντικό είναι το PreSeason Training?? (εγώ δεν κάνω καθόλου και ούτε τη λεγόμενη προετιμασία,απλά κλείνω λίγα φιλικά.Eπίσης διατηρώ το ίδιο Training Schedule καθ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς,έχοντας το σε medium workload αλλά high,intesive ορισμένους τομείς όπως το shooting στους strikers ή το defending στους defenders).Ζητώ συγγνώμη για την πολυλογία και περιμένω με ανυπομονισία τις απαντήσεις σας.
''Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια,ο Θεός γελάει.''
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

καλως ηρθες φιλε στην τρελη παρεα μας!

αναφορικα τωρα για το προβλημα σου...

εγω πιστευω πως, περα ελαχιστων εξερεσεων, τα στατιστικα σε εναν παικτη 8α ανεβαιουν θεαματικα η θα ανεβουν λιγο, αλλα η αποδοση του θα γινεται καλυτερη, ειτε ανεβαινουν τα στατιστικα ειτε οχι.
το εχω παρατηρησει κ εγω αυτο που λες. στην ρεαλ που εχω τωρα αρχισα με την πωληση του ρομπινιο, κ με τα 45 μυρια που πηρα απχισα κ επαιρνα οτι ταλεντο κικλοφορουσε, κ μεχρι την πεμπτη σεζον που ειμαι τωρα, εχω κρατησει στην ομαδα casillas ramos soldado k marcelo κ εχω παρει aguero criscito k fabregas. ολοι οι αλλοι εχουν παρει πουλ... δρομο...! . κ παιζω με τα μικρα τα οποια τα κραταω 3 χρονια στους μικρους να ψηθουν, αλλα και για να ...(πως λεγεται γμτ... οταν διαλεγεις παικτες για τσου λου κ πρεπει να παρεισ 3 πορτακαλι κ 6 κιτρινους... αυτο τελοσπαντων...! για να γινουν πορτοκαλι!!)
κ οταν πηγαινουν στα 20, αν ειναι καλοι τους ανεβαζω, αλλιως δανικοι 1 χρονο κ βλεπουμε. αλλα κ εγω δεν παρατηρω αυξηση των στατιστικων. αλλα η αποδοση τουσ γινεται καλυτερη.


κ για την προετοιμασια που ειπες, εγω σου λεω να τα ψαξεις το θεμα, να διαβασεις καποια πραγματα απο το forum που αφορουν την προπονηση, γιατι ειναι παρα πολλα, κ δεν γραφονται σε ενα ποστ, κ 8α δεις καλυτερα αποτελεσματα κ στα στατιστικα αλλα κ στην αποδοση της ομαδας σου. ουυυυυυυφφφφ... αυτα!!
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου καλωσόρισες 8)



Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά... Με το παιχνίδι να τρέχει σε 8.0.0 έβλεπες τα attributes των παικτών σου να ανεβαίνουν και ορισμένες φορές θεαματικά. Με τα patch έγινε κάποια αλλαγή στον κώδικα κι έτσι τα στατιστικά "ηρέμησαν" κάπως. Πάντως στον συγκεκριμένο τομέα υπήρχε αρκετή διαφορά ανάμεσα στις db που εμπεριείχαν τα patches...


Βέβαια πολλά εξαρτώνται και από το PA των παικτών σου όπως και από τα διάφορα mental τους. Επίσης προπονητικές εγκαταστάσεις, προπονητές, προγράμματα, χρησιμοποίησή του παίκτη σε αγώνες κτλ. Όλα παίζουν ρόλο στο πως θα εξελιχθεί ένας παίκτης. Στο παράδειγμά σου τώρα... Το ότι στο πρόγραμμα του Adu έχεις Intensive το Shooting δε συνεπάγεται πως ο παίκτης θα πάει από το 13 στο 15. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες αυτό να συμβεί αλλά δε συνεπάγεται :wink:


Για την PreSeason δεν είμαι απόλυτος. Δεν πιστεύω πως θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν δεν κάνεις PreSeason αλλά έχω παρατηρήσει πως βοηθάει τους παίκτες να βρουν πιο γρήγορα την καλή τους φυσική κατάσταση όπως και τη φόρμα τους γενικά, καθώς προέρχονται από διακοπές... Επίσης έχω παρατηρήσει πως βοηθά στο condition των παικτών κατά τη διάρκεια της χρονιάς :wink:


Έχω γράψει κι ένα άρθρο σχετικά με την προπόνηση που ίσως σε βοηθήσει...

viewtopic.php?f=106&t=16943


Για οποιαδήποτε απορία/σχόλιο κτλ έχεις, απλά ρωτάς :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

aris_papa
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Thu Jul 31, 2008 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: Πανάθα κλασσικά...
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια ακόμη απορία.Tί είναι το Fireblast Training και πώς μπορώ να το βάλω στο FM??
''Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια,ο Θεός γελάει.''
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

η fireblast ειναι ενα προγραμμα προπονησης το οποιο απλα το περνας μεσα στο παιχνιδι κ βαζεις τον καθε παικτη αναλογα με την θεση του στην καταλληλη προπονηση. αν δεις τα σχολια τησ fireblast που εχουν γινει στο topic απο αυτους που την χρησιμοποιησαν θα καταλαβεις πως ειναι μια παρα πολυ καλη προπονηση, και εχει κ αποτελεσματα. δοκιμασε την. η διαδικασια ειναι απλη. στον φακελο ''τα εγγραφα μου'' υπαρχει ενας φακελος του μανατζερ. εκει μεσα υπαρχει ενας αλλος φακελος (η τον φτιαχνεις εσυ, δεν θυμαμαι) που λεγεται ''training'' στον φακελο αυτο, θα βαλεις μεσα τα αρχεια που θα βρεις οταν κατεβασεις την fireblast, οχι τα ζιπαρισμενα, θα τα κανεις extract στον μεσα στον φακελο training. μετα θα ανοιξεις κανονικα το παιχνιδι, θα πας στο training-senior της ομαδας σου, καπου θα βρεις μια επιλογη ''schedules''. θα πατησεις εκει, μετα θα πας στο edit schedules. μετα πατας import κ ψαξε να βρεις τον φακελο training που εβαλες μεσα τα αρχεια της fireblast. κ μετα πατας οκ. κανεις το ιδιο και στο training-youth αν θες, και μετα βαζεις τους παικτες σου στις αναλογες θεσεις. πολλεσ πληροφοριες θα βρεις στο topic της fireblast. ριξε μια ματια αν θες να ασχοληθεις περισσοτερο...
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”