[Τεχνικη Ερωτηση] Ξαφνικο Shut Down!

Έχετε τεχνικές δυσκολίες; Δε σας "τρέχει" με τίποτα; Βρήκατε bug και δεν ξέρετε που να το πείτε; Εδώ λοιπόν!
Forum rules
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
Post Reply
antonis273
Amateur
Amateur
Posts: 170
Joined: Sun Jul 08, 2007 3:44 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το θεμα δεν εχει να κανει τοσο με τεχνικα θεματα του ΦΜ αλλα δεν εβρισκα καλυτερο μερος να το ποσταρω... :-k
Λοιπον,καθε φορα που ξεκιναω το παιχνιδι,παιζω κανονικα χωρις κανενα προβλημα,χωρις να κολλαει καθολου.
Μετα απο 5 λεπτα παιχνιδιου(συνηθως σε ωρα αγωνα η ενω προχωραει το παιχνιδι--δλδ οχι ενω απλα οταν οτ εχω ανοιχτο κ πχ κοιταω ενα προφιλ, κλεινει ξαφνικα ο υπολογιστης μου! :|
Ρεσταρτ και ξαναανοιγω παλι το ιδιο.
Να σημειωσω οτι δεν ειχα αυτο το προβλημα με το 2007,και οτι μου συμβαινει μονο οταν τρεχω το συγκεκριμενο παιχνιδι.
Χωρο στον σκληρο εχω πανω απο 2 γκιγκα, μνημη ραμ 1024 και επεξεργαστη 3,2...

Δεν ξερω αν συμβαινει μονο σε μενα,αλλα εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιει,η εστω καμια ιδεα να δοκιμασουμε...? :crybaby:

Edit: sorry για τον τιτλο,τον διορθωσα!
Last edited by antonis273 on Sun Oct 21, 2007 1:05 pm, edited 1 time in total.
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Διόρθωσε τον τίτλο σύμφωνα με τους κανόνες: viewtopic.php?f=109&t=16119

Στο θέμα μας τώρα: Υπερθέρμανση επεξεργαστή το πιο πιθανό αίτιο (στο processing βαράει 100% usage και ανεβαίνει η θερμοκρασία). Μόλις κλείσει άνοιξέ τον αμέσως, μπες στο bios (press del to enter setup), πήγαινε στις θερμοκρασίες και δες πόση έχει η CPU.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
antonis273
Amateur
Amateur
Posts: 170
Joined: Sun Jul 08, 2007 3:44 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ σωστα.Το εκανα και εμεσως μετα το σβησιμο,ειχε θερμοκρασια 67 C(limit 70..)
Τι να κανω για αυτο?λογικα,το ανεμιστηρακι θα φταιει η κατι εσωτερικο.. :|
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτα απ' όλα βεβαιώσου ότι το σημείο που είναι τοποθετημένος ο υπολογιστής επιτρέπει σωστό εξαερισμό του (τουλάχιστον 10 εκατοστά από κάθε πλευρά) και ότι είναι μακριά από εστίες θερμότητας (π.χ. καλοριφέρ). Από εκεί και πέρα, εφ' όσον δεν άλλαξες κάτι λογικά έχει πρόβλημα το σύστημα ψύξης του επξεργαστή σου και πρέπει να το κοιτάξεις σύντομα γιατί σε λίγο μόνο για το 3ο, μέσα σε καντηλάκι, θα είναι χρήσιμος. Το καλύτερο θα ήταν να το πας σε κάποιον τεχνικό να το δει και να σου προτείνει λύση.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
antonis273
Amateur
Amateur
Posts: 170
Joined: Sun Jul 08, 2007 3:44 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταλαβα..Οκ θα το κοιταξω!θα τον ανοιξω να τον καθαρισω κ λιγο γιατι ισως εχει μαζεψει σκονη κτλ..κ μετα τεχνικος.
Ευχαριστω πολυ! :victory:
User avatar
Fox
Amateur
Amateur
Posts: 103
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηλυσιακός
Location: Argentina
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Συμπληρωματικα στα λεγομενα του multiplier εγω θα σου προτεινα να παρεις και ενα μεγαλυτερο case για το συστημα σου και να βαλεις (εαν δεν εχεις) και ανεμιστηρα στο πανω μερος. Και ολοι σου οι πλαγιοι ανεμιστηρες να ειναι 120ρηδες και να ανεβαζουν πανω απο 2000rpm. Επισης, μπορεις να βαλεις μια αλλου τυπου ψυκτρα (χαλκινη κατα προτιμηση) στην cpu γιατι ως γνωστον αυτες που δινουν στη συσκευασια οι κατασκευαστες ειναι για τα μπαζα.....

Δες και εδω για να παρεις ιδεες:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808002
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912207

Cases:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?cata ... uct=752541
Specs: http://www.thermaltake.com/product/Chas ... 000bws.asp
Σου το προτεινω ανεπιφυλακτα. Θα μεινεις ικανοποιημενος για πολλα χρονια...!
AniMaL FaRm HeRe We CoMe
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Νταξει αυτο δε θα ναι PC..ελικοπτερο θα ειναι .... εγω εχω εναν 80mm ανεμιστηρα μπροστα στις 1600 και εναν για τη CPU που δεν ειναι μανισιος αλλα ενας ησυχος 120mm στις 2400rpm... και δεν ανεβαζει θερμοκρασια με τπτ (hdd 38oC και CPU μεχρι 57).


Στο θεμα μας τωρα...τι επεξεργαστη εχεις??
mei
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sun Sep 30, 2007 12:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ποσο καιρο εχεις το pc?Μπορει να χρειαζεται αλλαγη η θερμοαγωγικη παστα του επεξεργαστη και να μην ψυχεται κανονικα για αυτο το λογο.
cal
Trialist
Trialist
Posts: 36
Joined: Wed Feb 18, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Catanzaro
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Status: http://rimologos.blogspot.com/
Location: Nicosia, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το παθαίνω κι εγώ αυτό στο laptop μου όταν παίζω το FM2008 (με το FM2007, δεν εχω κανένα πρόβλημα).
Κατέβασα το SpeedFan και βλέπω ότι η θερμοκρασία πριν ξεκινήσω το παιχνίδι είναι γύρω στους 47 - 50 βαθμούς Κελσίου και όταν ξεκινήσω το παιχνίδι ανεβαίνει στους 65 - 70, με αποτέλεσμα να σβήνει ο υπολογιστής. Υπάρχει κάποιος τρόπος να περιορίσω την αυξηση της θερμοκρασίας?

Χαρακτηριστικά υπολογιστή:
CPU: Intel Centrino Duo Dual Core 2 στα 1,66 GHz
Ram: 2 GB
16 GB free space
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ίσως με μια καλύτερη ψύκτρα. Αλλά αν τον έχεις πάρει έτοιμο δεν θα έπρεπε να έχει προβλήματα. Να το πας να ζητήσεις να στο φτια΄ξουν με την εγγύηση. Αν είναι δική σου σύνθεση τότε πιθανόν θέλει καλύτερη ψήξη το σύστημα, αν και πάλι δεν αποκλείεται να είναι κάτι ελλατωματικό. Κοίταξέ το όσο έχεις ακόμα εγγύηση.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
Post Reply

Return to “Τεχνικές Ερωτήσεις / Bugs FM2008”