AKE-NTEKE

Εδώ μπαίνουν οι συζητήσεις σχετικά με τη μουσική...
Post Reply
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μην τους κακολογείς...
Δεν είχαν ξαναδεί ροκ συναυλία για να ξέρουν πως είναι...
Εκτός αν είχαν ξαναδει τους AC/DC παλιότερα!!!!!!!!!!!!! :D :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Brujitas
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 15076
Joined: Tue Oct 21, 2008 2:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικα πάντως αν και δεν είμαι ο μεγαλύτερος φαν τους την θεωρώ μια απο τις 3-4 καλύτερες που έχω παει μαζι με Metallica, Twisted Sister την πρωτη φορά που τους είδαμε (μην με κοροιδέψει κανείς, όποιος ήταν εκεί καταλαβαίνει τι λέω) και τους maiden τo 2005. Xωρίς καν οι ακεντεκε να είναι στα αγαπημένα μου συγκροτήματα...
User avatar
chris792
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7158
Joined: Mon Dec 29, 2008 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Newcastle United
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Sky Valley
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kατά τ' άλλα μιλάμε για ένα ανεπανάληπτο show σε ένα γεμάτο 2ωρο, την ώρα που πολλοί της ηλικίας τους (βλ. Maiden, που είναι και νεότεροι 5-6 χρόνια) αρκούνται σ' ένα setlist 14-15 κομματιών, που να μη φτάνει καλά-καλά τη 1.30 ώρα....Γι' αυτό και μόνο άξιζε για μένα...
Ήταν οι 2 καλύτερες συναυλιακές μου ώρες, παρέα μ' αυτές των Sabbath το 2005....

Καλύτερη εκτέλεση χτες για μένα έγινε στο Dirty Deeds και σαν δεύτερο βάζω το Highway Το Hell (ΜΕΓΑΛΟΣ χαμός....)
When a man lies, he murders some part of the world.
These are the pale deaths which men miscall their lives.
All this I cannot bear to witness any longer.
Cannot the kingdom of salvation take me home?



ImageImage

Hypocrisy made paramount, paranoia the law.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

+ ότι άκοπα είχαν μία ώρα ακόμα τραγούδια που δεν έπαιξαν..Τραγούδια που άλλα συγκροτήματα ούτε καν ονειρεύονται.
Π.χ. , δεν έπαιξαν τίποτα από BLow up your video!!!!!!!!!!!!!! (αν θυμάμαι καλά)....
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
chris792
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7158
Joined: Mon Dec 29, 2008 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Newcastle United
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Sky Valley
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και απ' το Powerage έλειπαν κομμάτια, κι απ' το Ballbreaker, καλά για Flick.. και Fly On The Wall ούτε καν (και καλύτερα νομίζω....).Αλλά ένα High Voltage στη θέση του Dog Eat Dog κι ένα Skies On Fire ή Stormy May Day νατί για Big Jack νομίζω έπρεπε να μπουν....

Τεσπα, δε μας χάλασαν καθόλου κι αυτά που ακούστηκαν....
When a man lies, he murders some part of the world.
These are the pale deaths which men miscall their lives.
All this I cannot bear to witness any longer.
Cannot the kingdom of salvation take me home?



ImageImage

Hypocrisy made paramount, paranoia the law.
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ θέλω να σημειώσω την παρουσία του Angus για 2 ώρες σερί on stage. Όλοι οι άλλοι πετάνε μέχρι και το μπασίστα να κάνει ότι σολάρει (και να μιλάνε όλοι από κάτω ή και να χασμουριούνται ενίοτε :P ) για να πάνε backstage να κάνουνε χαλάουα μην τους πονέσει ο ποπουδάκος από την ορθοστασία. Και ο τύπος είναι πιο μεγάλος σε ηλικία από 3-4 τέτοιους μαζί. Αυτός ο άνθρωπος θα πεθάνει στη σκηνή, δεν υπάρχει περίπτωση!

-ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
vdeverak
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Sat Nov 18, 2006 6:21 pm
Football Manager της ομάδας: Villareal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Status: υπομονή
Location: Αγιος Νικολαος Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπον μολις γυρισα κρητη.ευτυχως ταλαιπωρηθηκα ελαχιστα.
οσο για την συναυλια.
ο ηχος ηταν αρκετα χαλια.σε καποιες στιγμηες δεν ακουγα καθολου τα τραγουδια.
κ ναι η αληθεια ειναι οτι με χαλασε κ εμενα ο επαγγελαματισμoσ του Johnson.συμφωνω με τον σπονι
κατα τα αλλα γκαμησαν -gioupi -gioupi
User avatar
Oranje
Manager
Manager
Posts: 4272
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
facebook προφίλ: katsavrias.elias
twitter: EliasOranje
Location: Ν Ψυχικο- Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασιλακη εχεις μεγαλωσει και αρχιζεις να παραξενευεις επικινδυνα.
Και πριν μου αρχισεις τις δικαιολογιες ψαξε βρες το Post που ειχες κανει για την συναυλια περσυ (maiden).

Εμενα οι ΑC/DC μου ειναι κατι μεταξυ ουτε κρυο ουτε ζεστη,αλλα απο την στιγμη που δεν τους βλεπεις καθε μερα(ελληνες καλλιτεχνες),καθε χρονο(scorpions Απο το χειμωνα στο FIX),χρονο παρα χρονο,καθε δυο-τρια χρονια(Maiden-Depeche) τοτε απλως το απολαμβανεις οπως και αν ειναι γιατι το πιθανοτερο ειναι οτι για να τους ξαναδεις θα πρεπει να πας εκτος εδρας και αυτο δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα.

ΟΚ παλιογερε συνταξιουχε -pappous..... και αμα δεν σου αρεσε να φυγετε κυριε να πατε αλλου :D :D


PS στο σχολιο του multi περι Angus. Αυτοι ειναι οι ανθρωποι που ΕΙΝΑΙ πραγματικα ευλογημενοι απο τον Θεο να κανουν αυτο που γουσταρουνε τοσο καλα μεχρι να πεθανουν ευτυχισμενοι.
Pao-Roma-Real-Tottenham-Holland
Apollon_18
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2197
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Bayern
Αγαπημένη Ομάδα: Inter-OSFP-Barca-Liverpool
Status: World Cup 2010 mode on
Location: Αγιος Δημητριος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παλι αρνητικα γραφετε ρε?? :P :P

Τι γαματα ηταν χθες....πωρωσα....και δεν τρελενομαι για AC DC κιολας......Απλα respect οι τυποι -ypoklinomai -ypoklinomai
And following our will and wind we may just go where no one's been.
We'll ride the spiral to the end and may just go where no one's been.
Spiral out. Keep going...
Image

This forest....is growing faster than i can tell.....
Image

Image
vdeverak
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Sat Nov 18, 2006 6:21 pm
Football Manager της ομάδας: Villareal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Status: υπομονή
Location: Αγιος Νικολαος Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εννοειτε respect κ ξανα-respect αλλα ο ηχος ηταν πολυ χαλια.
οχι πως μετανιωσαμε τα λεφτα μας.ξαναπαμε κ του χρονου :P
User avatar
Asvos21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3564
Joined: Mon Jan 07, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K & AC Fiorentina
Status: Πολιτική Ανασύνθεση ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Location: Μπουρνάζι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

1.Εμένα μου την εσπασε που στα καινούρια κομμάτια όπως το Black Ice ή το Anything Goes που πραγματικά τα σπάνε, οι περισσοτέροι ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ, ουτε καν χερια δεν σηκώνανε, ούτε τουλαχιστον το ρεφρεν δεν ξερανε -meaculpa

2. Αυτοί που χτυπάνε κόσμο στα πιτ και δεν σπρώχνωνται απλα. Δεν λεω να γίνονται πιτ, να πεφτει σπρωξίδι, αλλά μην χτυπάς με μίσος τον διπλανό σου. Και γω μπήκα στα πιτ δεξιά όπως βλέπουμε τη σκηνή που δημιουργήθηκαν, αλλά δεν έριξα μπουνιές στα πλευρά του αλλου όπως εκαναν σε εναν διπλα μ επιτηδες -kitrinh

3. Μου την εσπασαν οι καγκουρες τα λευκα τζινακια και τα ολσταρακια με το σωβρακο απέξω που ήρθαν μονο κ μονο για να δείξουν το εισιτηριο στο σχολειο και να βρουνε γκόμενα -kwloxero όπως ανέφερε και ο Σπόνις με τον οποιο συμφωνω σε ολα μα ολα :-)

4. Οι κερκίδες που ήταν καθαρά διακοσμιτική η παρουσία τους εκεί

5. Ο Τζόνσον που δεν είπε κουβεντα για κουβεντα. Πες κάτι ρε φίλε τοσο καιρο περιμέναμε :evil:

6. Οι μπαφιάριδες που στο πρωτο σπρωξιδι επεφταν κατω σαν τα φρουτα. Ρε φίλε οχι μονο ενοχλεις εμενα, ασε που μπορείς να με καψεις, καταστρεφεις τον ευατό σου ετσι, και με την πρωτη δυσκολια καταρέεις. ΕΛΕΟΣ

7. Ήχος μετριος, καλύτερος πάντως από answer που αν υιοθετησουν ακόμα περισσοτερα ιρλανδικα στοιχεια στον ήχο τους θα μιλαμε για μια πολύ ποιοτική μπάντα για μένα 8)

8. Τα καραγκιοζιλικια κατα την εξοδο απο το στάδιο και ο τρόπος που επρεπε να βγουμε. Ελεος ρε -wall

9. Τα τρένα και ο φοβος να τα χασουμε, πηγαιναμε με τετοια κουραση και με τοσο γρηγορο βημα προς το σταθμο και τελικα ειδαμε ενα τσουρμο κοσμο εκει -puppie

10. Ούτε ενα βρώμικο δεν προλαβαμε να χτυπησουμε -maxairia


Τώρα για τα καλα ότι και να γράψω είναι λιγο. Μεγάλη εμπειρία, για μένα δεν ήταν βέβαια καλύτερη απο αυτην τον Priest το καλοκαιρι, εξαλλου οι τελευταιοι ειναι και αδυναμια μου, σε αντιθεση με τους συμπαθεις ACDC, που δεν ειναι και στις πρωτες μ επιλογές :wink: .

ο Angus Young είναι ονομα και πραμα.....young.... αγαπάει αυτο που κανει, το λατρευει και ειναι ιδιαιτερο συγκηνιτικο σε τετοια ηλικια να παίζει με τον κοσμο έτσι. ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ!

Σκηνικα και εφε με κανονια και ιστοριες εκπληκτικα λεω απο την μια, αλλά απο την αλλη σκέφτομαι ότι συγκαλείπτει ίσως την ελλειψη κίνησης των υπόλοιπων μελών της μπάντας τραβώντας την προσοχή μας με αυτόν τον τρόπο. Μπορεί να λέω και βλακειες βέβαια.

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Με παπί δανεικό_στους Χημικούς Μηχανικούς!

Πώς να καταλάβουν τι σημαίνεις εσύ;
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Angus είναι 54...Προκαλώ οποιονδήποτε, ροκά, πουροροκά ή μη, απλό άνθρωπο σαν εμάς, οποιονδήποτε, να είναι 54, να είναι με το σορτσάκι του, να κάνει στριπτιζ, να χτυπιέται σαν παρλιακό, και όχι μόνο να μην είναι ρεντίκολο, αλλά να είναι και cool as fuck.... 8)
Α! Δεν έχω δει τον Hendix να παίζει (μόνο σε βίντεο) αλλά αν μπορεί να κάνει άλλος, αυτά που κάνει ο παππούλης με την κιθάρα, πάω πάσο...Και μην μου πείτε για Σαντριάνι και χαζά...Το θέμα δεν είναι να είσαι βιρτουόζος, αλλά να υποτάσεις το τελέντο σου, στην υπηρεσία της μουσικής και του συνόλου.
Ο johnson είναι 60-62...Με τις κινήσεις του ήταν σαν πορνόγερας, αλλά από αυτούς των καφενείων, τους ακίνδυνους... :D
Οι άλλοι, έτσι είναι πάντα, στατικοί. Αλλά ο ρόλος τους είναι πολύ σημαντικός. Είναι τα θεμέλια που στηρίζουν αυτό το συγκρότημα 30 χρόνια τώρα. Από τα καλυτερα rythm section, για να μην πω το καλύτερο.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Jimiriou
Amateur
Amateur
Posts: 147
Joined: Thu Jun 12, 2008 12:00 pm
Status: Unlike in match fitness!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ το μόνο αρνητικό που έχω να μπώ είναι οτί επιδή ήμουν στο δεύτερο κυγκλίδωμα κόντεψαν να μας βγούν τα άντερα έξω και στα πρώτα 5 τραγούδια παλεύαμε για τη ζωλη μας από την τεράστια πίεση!!!

Κατά τα άλλα οι τύποι είναι απλά θεοί!!! Ο Angus είναι κοντά 65 και έτρεχε πάνω κάτω κάνοντας κουτσό μέχρι την μέση του σταδίου σερνόταν κάτω βγάζοντας ριφ o Brian κρεμιόταν από την καμπάνα... Είναι τρομεροί!!! Απο τα καλύτερα live ever...!!!
Μπράβο τους!!!!!!
Γιατί μα τον ΤΟΥΤΑΤΗ ο Santiago Munez δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με την άδεια εργασίας του στην Αγγλία??????
OFI4
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1315
Joined: Sat Aug 11, 2007 6:26 pm
Football Manager της ομάδας: Basingstoke Town
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Φ.Η., Basingstoke Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:Α! Δεν έχω δει τον Hendix να παίζει (μόνο σε βίντεο) αλλά αν μπορεί να κάνει άλλος, αυτά που κάνει ο παππούλης με την κιθάρα, πάω πάσο...Και μην μου πείτε για Σαντριάνι και χαζά...Το θέμα δεν είναι να είσαι βιρτουόζος, αλλά να υποτάσεις το τελέντο σου, στην υπηρεσία της μουσικής και του συνόλου.

Κοιτα υπαρχουν πολλοι καλοι...[ο Angus ειναι 94ος νομιζω κιθαριστας ολων τον εποχων κατα το RollingStone...και 17ος ο Jack White... -rofl -rofl -rofl -rofl οποτε μαλλον [System Interruption: Μη βρίζεις!] γραφει.]...Αλλα ο Angus ειναι ο καλυτερος στα riff...δεν υπαρχει ομοιος...αυτο κανει αλλωστε ολη του τη ζωη!
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλά οι λίστες του Rolling Stone είναι το μεγαλύτερο ψέμα που υπάρχει... Στους 50 μεγαλύτερους καλλιτέχνες/συγκροτήματα όλων των εποχών λάμπουν δια της απουσίας τους οι Pink Floyd και είναι μέσα ο Prince ξέρω γω... :roll:
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
Post Reply

Return to “Μουσική”