Albums

Εδώ μπαίνουν οι συζητήσεις σχετικά με τη μουσική...
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Πρώτο τραγούδι σας είπα ... "Seventh son of a seventh son" αλλά πρώτο άλμπουμ που άκουσα ολόκληρο... "No Prayer For The Dying" το οποίο το είχα πάρει φρέσκο-φρέσκο μόλις είχε βγει. Κάτι που κάνω από τότε , μόλις βγαίνει καινούριο άλμπουμ των Maiden τσουπ την επόμενη μέρα το έχω...

Το "No Prayer..." τότε μου είχε κάνει καλή εντύπωση και ακόμα και τώρα το ακούω ευχάριστα...
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Spawn_I"]Πρώτο τραγούδι σας είπα ... "Seventh son of a seventh son" αλλά πρώτο άλμπουμ που άκουσα ολόκληρο... quote]

καταπληκτικό! το έχω ::wink:
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

πρώτο τραγούδι?

νομίζω Aces High...


Ευτυχώς πάντως που δεν έφαγα θάψιμο...


Ά ρε Βασίλη, υψηλά στανταρ έβαλες. Ποιος κάθεται να γράψει...
I fart in your general direction.Image
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Άπλώς είναι ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ δίσκος από το ΚΟΡΥΦΑΙΟ συγκρότημα για μένα οπότε βγήκε μόνο του. Γράψτε και εσείς με δικά σας λόγια , δε δαγκώνουμε...

Και να δανειστώ και μια φράση... ΜΙΛΗΣΤΕΕΕΕ
tanasis1990
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Nov 22, 2006 1:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Μίλαν,Λίβερπουλ, Βαλένθια
Location: Νίκαια-Leicester
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σούπερ ντούπερ ξεθάψιμο!!!4 χρόνια μετά και το τοπίκιον τούτο ξαναζωντανεύει!!Σειρά μου λοιπόν να προτείνω κι εγώ ένα cd από την αγαπημένη μου μπάντα,τους Coldplay,το X&Y.

Album: X&Y
Group: Coldplay


Image

Tracklist:
1. Square One
2. What If
3. White Shadows
4. Fix You
5. Talk
6. X&Y
7. Speed of Sound
8. A Message
9. Low
10. The Hardest Part
11. Swallowed in the Sea
12. Twisted Logic
Bonus Track:
13. 'Til Kingdom Come

Line Up:

Chris Martin(Vocals/Piano)
Jonny Buckland(Guitar)
Guy Berryman(Bass)
Will Champion(Drums)

Το cd αυτό κυκλοφόρησε το 2005.Μετά το εξαιρετικό Rush of blood to the head,που κυκλοφόρησε το 2002,το συγκρότημα έψαχνε για κάτι καινούργιο,αλλά παράλληλα εφάμιλλο του προηγούμενου.Πέρασαν 3 χρόνια ώσπου η μπάντα να συγκεντρώσει το υλικό που χρειαζόταν για το νέο cd.Και οι προσδοκίες επαληθεύτηκαν.Ένας καταπληκτικός δίσκος,από τους καλύτερους του 21ου αιώνα.Μπορεί να μην έχει το τραγούδι-σύμβολο(όπως ήταν το Clocks στον προηγούμενο δίσκο),η συνέπεια και η συνοχή του όμως δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση.Ας δούμε λοιπόν τα τραγούδια αναλυτικά...


1. Square One
Καταπληκτική εισαγωγή,θυμίζει λίγο Dire Straits.Δυνατό ρεφρέν και στίχοι που προσπαθού να σε ανεβάσουν όταν νομίζεις ότι έχεις πιάσει πάτο...Από τα καλύτερα στο δίσκο.

2. What If
Από τα πιο μελωδικά κομμάτια στο δίσκο,χαρακτηριστική μπαλάντα από το συγκρότημα.Ίσως το χειρότερο-κατ'εμέ-κομμάτι του δίσκου.

3. White Shadows
Περισσότερο ποπ παρά ροκ κομμάτι,με δυνατή εισαγωγή και ανάλογη συνέχεια.Από τα πρώτα που ηχογραφήθηκαν.

4. Fix You
Από τα πιο γνωστά τραγούδια του άλμπουμ,πολύ καλή μπαλάντα με δυνατό τελείωμα.Θυμίζει λίγο Jimmy Cliff,αλλά η μπάντα επηρεάστηκε και από τους Pixies για τη σύνθεση του τραγουδιού.

5. Talk
Από τα κορυφαία κομμάτια όχι μόνο του άλμπουμ,αλλά της μπάντας γενικότερα,παρόλο που χρησιμοποιούν έναν ασυνήθιστο γι' αυτούς ηλεκτρονικό ήχο.Βέβαια,η μουσική δεν είναι δική τους αλλά είναι παρμένη από το Computer Love των Kraftwerk.

6. Χ&Υ
Το πιο ψυχεδελικό τους κομμάτι-μαζί με το Twisted Logic.Ιδανικό κομμάτι για εκείνες τις μέρες όπου κάτι μας τσαντίζει αλλά δεν ξέρουμε τι..

7. Speed of Sound
Το πρώτο single του δίσκου,καθώς είναι το τραγούδι που συνδέει καλύτερα αυτόν τον δίσκο με τον προηγούμενο.Καταπληκτική εισαγωγή,στίχοι με νόημα και μια φωνή που ταιριάζει απόλυτα.Η καλύτερη επιλογή για την προώθηση του δίσκου.

8. A Message
Ρομαντική,χαλαρωτική,αλλά καθόλου άσχημη μπαλάντα,ό,τι πρέπει για να το αφιερώσετε στην κοπέλα σας(Πιάνει! :wink: )

9. Low
Γρήγορο κομμάτι,από τα πιο αγαπημένα μου.Λίγο ποπ ύφος,αλλά μπορεί να σου φτιάξει τη διάθεση σε δευτερόλεπτα..

10. The Hardest Part
Το πιο ποπ τραγούδι του συγκροτήματος.Πολυ ωραία εισαγωγή,με λίγα λόγια σε πείθει ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα αρκεί να το θελεις..Ακόμα πιο ωραίο και με νόημα βέβαια είναι το βίντεοκλιπ του τραγουδιού.

11. Swallowed in the Sea
Δεν θυμίζει σε τίποτα τα ρποηγούμενα,έχει όμως τον χαρακτηριστικό ήχο των Coldplay..Τελικά ο Χρηστάρας(ο Μάρτιν) ό,τι και να τραγουδήσει το κάνει καλά(σαν τον Freddie Mercury ένα πράγμα-γίνομαι ιερόσυλος το ξέρω! :D )

12. Twisted Logic
Δεν έχει μελωδία(όσο περίεργο κι αν ακούγεται αυτό!),αλλά και πάλι ακούγεται το ίδιο βαρύ και θυμωμένο.Τόσο σκοτεινό όσο το X&Y,σου αφήνει όμως 40 περίπου δευτερόλεπτα στο τέλος για να ξεθυμάνει η οργή που σου προκαλεί..(Το κομμάτι κρατάει 5:01,αλλά τελειώνει στο 4:24).

13. 'Til Kingdom Come
Το τραγούδι αυτό γράφτηκε από τον Chris για τον Johnny Cash.Είναι ένα είδος φόρου τιμής προς αυτόν,γι' αυτό και συμπεριλήφθηκε στο δίσκο.


Με λίγα λόγια,αυτό είναι το Χ&Υ.Ελπίζω να σας άρεσε η παρουσίαση μου,και να ποστάρετε κι εσείς στο τόπικ.Χαιρετίσματα!

@Θείο Σπόνη
Το Can I play with madness είναι ο ήχος κλήσης του κινητού μου,το Infinite dreams το αγαπημενο μου τραγούδι από Maiden,το Clairvoyant το πιο πολυπαιγμένο στο ipod μου και το Only the good die young μου χει κολλήσει τις τελευταίες 3 μέρες..Πώς σου φαίνομαι;;;
morgoth
Banned
Banned
Posts: 12305
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Xalandri, Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τι ξεθαψες ρε, 4 χρονια ποστ! Συγκινηση, ο μικρος Γκεκς μαθαινε το μεταλ και ελεγε οτι οι Sentenced παιζουν black -puppie
Just give me one thing to live, or die for...
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Eυτυχώς έχω σοβαρέψει έκτοτε. :D
I fart in your general direction.Image
tanasis1990
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Nov 22, 2006 1:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Μίλαν,Λίβερπουλ, Βαλένθια
Location: Νίκαια-Leicester
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γι' αυτό κι εγώ το ξέθαψα..Για να μας δείξεις τι έμαθες... :D :D :D
Post Reply

Return to “Μουσική”