Γενικη συζητηση για το Ikariam

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply
Everest
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2137
Joined: Thu Dec 15, 2005 12:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εννοείται ένα κτίριο για boost της τοπικής παραγωγής του special υλικού.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται το κτίριο για το boost ξύλου.
Επίσης σχεδόν απαραίτητο κρίνεται το κτίριο για μείωση της κατανάλωσης κρασιού.

Το clue πλέον είναι οι νέες αποικίες. Πλέον μπορούμε να φτιάξουμε αρκετές νέες.
Στις νέες θα γίνει πολύ παιχνίδι και στρατηγική χτίζοντας και γκρεμίζοντας σε full ρυθμό τα κτίρια για μείωση των απαιτήσεων σε όσα νέα κτίρια σκοπεύουμε να χτίσουμε.

Έτσι το έχω σκεφτεί αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν αυτή είναι η ορθή στρατηγική. Μπέρδεμα. :D
intercitys
Rotation
Rotation
Posts: 1145
Joined: Sun Jun 26, 2005 10:45 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Πιερικός
Location: Αθήνα, το κερατό μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νομίζω ότι βάρος θα πρέπει να δωθεί σε αποικίες με κρασί... Αυτό ειναι που έχει την μεγαλύτερη καταναλωση σε σχεση με τα αλλα υλικά...
Μετά έρχονται θείο κ μάρμαρο, τα οποία μπορείς κ να τα αγοράσεις σε λογικές τιμες....
Εγώ πάντως το φιλοσόφησα κ κατέληξα: η 5η μου πολη θα γινει σε κρασί κ η 6η σε μάρμαρο...
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

η πρωτεύουσά μου είναι σε μάρμαρο,έχω μια πόλη σε κρύσταλλο και άλλη μία σε κρασί...επειδή από την 3η(και μικρότερη) δεν είμαι ικανοποιημένος από την παραγωγή κρασιού επειδή οι άλλοι δεν προσφέρουν ξύλο,λέω να κάνω άλλη μία αποικία στο ίδιο νησί με το κρασί,αφού πλέον χρειάζομαι και περισσότερο...

θέλω να μου πείτε όσοι έχετε ασχοληθεί αν θα ήταν σωστή κίνηση...


επίσης τι επίπεδο πρέπει να είναι το παλάτι και η κατοικία κυβερνήτη για να μην έχω διαφθορά(για 4 πόλεις)???

ευχαριστώ
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
Everest
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2137
Joined: Thu Dec 15, 2005 12:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το επίπεδο του κάθε παλατιού θα πρέπει να είναι όσο ο αριθμός των πόλεων πλήν 1. :wink:

Επίσης για το άλλο που λες ψάξε ένα άλλο νησί κοντά σου με κρασί, που να έχει τα αμπέλια σε μεγάλο επίπεδο.
Αν δεν γίνεται αυτό και είμασταν στην προηγούμενη έκδοση χαλαρά θα έλεγα για 4η πόλη σε μάρμαρο.
Πλέον όμως με τη 0.3.0 οι ανάγκες για κρασί δείχνουν να κυριαρχούν.
Οπότε κρασί για να πορευτείς εκ του ασφαλούς και ας πάει λίγο πίσω η ανάπτυξη και το χτίσιμο. Εξάλλου αν σου περισσεύει κρασί, το πουλάς ή το ανταλάσσεις με ότι θες. Μην ξεχνάς ότι πλέον είναι το Νο1 υλικό. :wink:

Εγώ με ΜάρμαροΧ2, ΚρασίΧ2, Κρύσταλλο, Θείο σε τι να προχωρήσω; :?
Καμιά ιδέα; Αν και κλίνω προς κρασί για αρχή ... :roll:
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βασικά στις πόλεις μου τα έχω όλα χτισμένα στο μεγαλύτερο επίπεδο εκτός από τα δημαρχεία στις 2 που είναι 23!
αρα την παλεύω για μάρμαρο με 1 πόλη επειδή δεν χρειάζομαι μαρμαρο

έβερεστ κρασι για να το πουλάς πια...είναι το πιο ακριβό,ενώ έχει ανέβει και το ξύλο

για θείο δεν ξέρω αν θα κάνω αποικία,ίσως να είναι η 6η μου,καθώς το αγοράζω εύκολα
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
EZAS
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2349
Joined: Sat Nov 06, 2004 8:22 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
facebook προφίλ: https://www.facebook.com/georg
Status: Ψάχνω ψάχνω για να βρω......
Location: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

παιδες ειμαι στον server epsilon ειναι κανεις εκει να με βοηθησει?
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

βοηθηστε το παλικαρι ρε ρεμαλια ,φιλος ειναι -thymwmenos
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω απο οτι ξερω οι περισσοτεροι ειναι σε αλφα μπετα και γαμα...Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος σε αλλον κοσμο απο εμας...

Ας ρωτησει οτι θελει και θα του πουμε...
EZAS
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2349
Joined: Sat Nov 06, 2004 8:22 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
facebook προφίλ: https://www.facebook.com/georg
Status: Ψάχνω ψάχνω για να βρω......
Location: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Ευχαριστω φιλε nicklloris σας ακουω η μαλλον διαβαζω( :D ) 3 4 5 πολεις κτλπ, λοιπον πρωτον και κυριον κανεις δεν πουλαει μαρμαρο ελεος δλδ ειμαι σε νησι με θειο δυστηχως τι κανετε με αυτο το θεμα? ,δευτερον ηθελα να ρωτησω με το στρατο τι να φτιαξω πρωτα απο ολα για αμυνα της πολης μου γτ ολοι οι αλλοι ειναι δυνατοι στο νησι και με λεηλατουν ,τριτον οτι tips μπορειτε να μου πειτε για βοηθεια αν και εχω διαβασει καμποσα στο post ολο.

Ολη και καθε βοηθεια ευπροσδεκτη :-D

και κανεις απο τον ιδιο server με μεεεεεενααααααα :-D

προκαταβολικα ευχαριστω σας

-titanikos
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

α) Χτίζεις Παλάτι και ψάχνεις αποικία σε νησί με μάρμαρο. Αν δεν υπάρχει κάποιο με ελεύθερη θέση κοντά σου, ψάχνεις μακρύτερα, ανακηρύσσεις εκείνο ως Πρωτεύουσα, γκρεμίζεις την προηγούμενη πόλη και ξεκινάς από εκεί.
Δηλαδή να ήσουν σε κρασί να την πάλευες μέσω ανταλλαγών ή εμπορίου, αλλά θείο είναι δύσκολα τα πράγματα. Όλοι έχουν και είναι το φτηνότερο υλικό στην αγορά.

Δεν χάνεις τίποτα δοκιμάζοντας την ανταλλαγή, ίσα ίσα που μπορείς να βελτιώσεις τη σχέση σου με τους γείτονες.

β) Δυστυχώς με τη νέα έκδοση, ο μόνος τρόπος για να προφυλαχτεί ο νέος παίκτης είναι να μην παράγει πολλά υλικά, παρά μόνον αυτά που του είναι απαραίτητα. Υπάρχει κι άλλος, να μπει σε ισχυρή συμμαχία, αλλά στις μεγάλες συμμαχίες δεν γίνονται δεκτοί νέοι παίκτες. Ίσως στην ακαδημία τους.
Όταν με το καλό αναπτυχθείς, φτιάχνεις κυρίως φάλαγγες και τοξότες για άμυνα και να μεγαλώνεις τα τείχη σου.

Όταν σε λεηλατούν, ένα μήνυμα παράκλησης και όχι του στυλ "μάζεψε τα καραβάκια σου και στρίβε!!!", μπορεί να σε σώσει από επιθέσεις του ίδιου παίκτη στο μέλλον.

γ) Ξύλο και ακαδημία στην αρχή.
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
morgoth
Banned
Banned
Posts: 12305
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Xalandri, Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Η καλυτερη αμυνα ειναι Φαλαγγες+τειχη+ψηλο Κρυσφηγετο για αρχη ;)
Just give me one thing to live, or die for...
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστός ο morgoth! Παρέλειψα το κρησφύγετο. Μ' ένα υψηλό στρατιωτικό σκορ, ο επίδοξος λεηλάτης, δεν θα μπορεί να δει τι στρατεύματα υπάρχουν στην πόλη κι έτσι θα ψάξει γι' αλλού.

Αντιθέτως και πολύ στρατό να έχεις, αν ο άλλος μπορεί να τον δει, είναι εύκολο να καταστρώσει σχέδιο.

Πρόσφατο παράδειγμα:
Βρήκα παίκτη με 5200 στρατιωτικό, αλλά κρησφύγετο επιπέδου 2!!! Σε κάθε πόλη του φύλαγε πάνω από 100.000 κυρίως υλικό. Και μετά από μια επιχείρηση, παρόμοια με το Ισραήλ στον πόλεμο των 6 ημερών, είχαμε ως αποτέλεσμα:

Λάφυρο

* Οικοδομικό υλικό: 100,595
* Κρασί: 10,597
* Μάρμαρο: 142,616
* Κρυστάλλινο γυαλί: 21,326
* Θείο: 37,420

8) -foumarw


Αν όμως είχε υψηλό επίπεδο στο κρησφύγετο και δεν μπορούσα να δω τον στρατό του σε κάθε πόλη, σίγουρα θα 'ψαχνα για άλλο στόχο.
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά είμαι στον μπέτα lvl 9 σε ξύλο-κρασί και lvl 4 σε ξύλο-μάρμαρο.
Έχετε καμία συμμαχία που να μπορώ να μπώ?
Επίσης αν ξέρει κάποιος επιτρέπεται κι άλλο account σε διαφορετικό κόσμο?
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επαιζα πιο παλια..... Βαρεθηκα......... Και ξαναρχισα
Ειμαι στον Γ. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...
Α και 39:87 Moggolia
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kopa wrote:α) Χτίζεις Παλάτι και ψάχνεις αποικία σε νησί με μάρμαρο. Αν δεν υπάρχει κάποιο με ελεύθερη θέση κοντά σου, ψάχνεις μακρύτερα, ανακηρύσσεις εκείνο ως Πρωτεύουσα, γκρεμίζεις την προηγούμενη πόλη και ξεκινάς από εκεί.
Δηλαδή να ήσουν σε κρασί να την πάλευες μέσω ανταλλαγών ή εμπορίου, αλλά θείο είναι δύσκολα τα πράγματα. Όλοι έχουν και είναι το φτηνότερο υλικό στην αγορά.

Δεν χάνεις τίποτα δοκιμάζοντας την ανταλλαγή, ίσα ίσα που μπορείς να βελτιώσεις τη σχέση σου με τους γείτονες.

β) Δυστυχώς με τη νέα έκδοση, ο μόνος τρόπος για να προφυλαχτεί ο νέος παίκτης είναι να μην παράγει πολλά υλικά, παρά μόνον αυτά που του είναι απαραίτητα. Υπάρχει κι άλλος, να μπει σε ισχυρή συμμαχία, αλλά στις μεγάλες συμμαχίες δεν γίνονται δεκτοί νέοι παίκτες. Ίσως στην ακαδημία τους.
Όταν με το καλό αναπτυχθείς, φτιάχνεις κυρίως φάλαγγες και τοξότες για άμυνα και να μεγαλώνεις τα τείχη σου.

Όταν σε λεηλατούν, ένα μήνυμα παράκλησης και όχι του στυλ "μάζεψε τα καραβάκια σου και στρίβε!!!", μπορεί να σε σώσει από επιθέσεις του ίδιου παίκτη στο μέλλον.

γ) Ξύλο και ακαδημία στην αρχή.
Αναθεωρώ πλήρως!!! Για να μην πω ότι είναι ότι καλύτερο να ξεκινάς σε νησί με θείο!!!

Ξεκίνησα πριν λίγες μέρες στον Theta και για μια νέα πρόσκληση, να ξεκινήσω απ' την αρχή, αλλά και για να κάνω το "ψώνιο" μου και να ιδρύσω συμμαχία. Έχω κάνει λίγο Στρατηγός, Υπουργός, τώρα είμαι διπλωμάτης (κόσμος Beta), ας γίνω και Αρχηγός λοιπόν να ολοκληρωθώ! :-P
By the way, Battle Royale [ROYAL] την ονόμασα, πριν από λίγες ώρες δημιουργήθηκε. Όποιος ενδιαφέρεται μου λέει.

Χμμμ... τι έλεγα; Α, ναι, με τη νέα έκδοση έχει χαθεί πια το πνεύμα της ανταλλαγής! Έχω δεχθεί 5 λεηλασίες έως τώρα, το καλό βέβαια είναι ότι δεν με πήραν και τίποτα, αλλά χάνω στρατεύματα, τα οποία και δεν μπορώ να αναπληρώσω, καθώς δεν έχω θείο και επίθεση σε παίκτη που κατοικεί σε θείο, τη βλέπω επίφοβη... Το επίσης κακό είναι, ότι δεν κατασκοπεύουν πρώτα την πόλη να δουν αν αξίζει να χαθούν στρατεύματα για την τάδε ποσότητα υλικών. Και με εκτοξευτές δεν πας πουθενά!

Στην αρχή μου έτυχε Κρύσταλλο, έφτιαξα αποικία σε Μάρμαρο στο διάολο, μιας και οι κοντινές είχαν γεμίσει, οπότε γκρέμισα το κρύσταλλο, για να χτίσω άλλη αποικία δίπλα μου. Κι αφού ήμουν ανάμεσα σε κρασί ή 2η μάρμαρο, έρχεται ένας και μου τρώει το ξύλο! :?
Και με 50 ξύλο/ώρα απ' το επιπέδου 3... πριονιστήριο δεν γίνεται δουλειά!

Οπότε πήρα την απόφαση, η επόμενη θα γίνει σε θείο! Θα βγάλω στρατό και θα παίρνω με λεηλασίες το κρασί και το κρύσταλλο, αλλά και μάρμαρο, κοινώς θα "φαρμάρω" μερικούς, δεν γίνεται αλλιώς!


Είναι τρομερά δύσκολο να ξεκινάς απ' το μηδέν, σε έναν καινούριο κιόλας κόσμο με τη νέα έκδοση...
Αλλά είναι πρόκληση! 8)
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”