Αγορές μέσω internet

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Λοιπον παιζακια

Δωστε μου σας παρακαλω πληροφοριες για το Paypal.Πως λειτουργει,πως πληρωνεις και τα λοιπα.Ειναι ασφαλες;

Οτι ξερετε πειτε
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

multiplier wrote:Nαι, το citibank alerts πολύ βολικό. Το ενεργοποίησα και εγώ πρόσφατα (αφού την έπαθα από άλλο site, κατά πάσα πιθανότητα το επίσημο των AC/DC και επίσης κατά πάσα πιθανότητα από το δικό μου PC και όχι λόγω κακής ασφάλειας του site).

Τώρα για το ebay συγκεκριμένα, επειδή το χρησιμοποιώ πολύ και εγώ και ο αδερφός μου και έχουμε κάνει και σχετικά ακριβές αγορές (200?+) μπορώ να πω ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μία μόνο φορά που δημιουργήθηκε ένα θέμα ήταν καθαρά -nerd των ΕΛΤΑ που δε μου έφεραν ποτέ ειδοποίηση (προφανώς το ζώον ο ταχυδρόμος την πέταξε αλλού ή στα σκουπίδια και τις δύο φορές) με αποτέλεσμα το δέμα να επιστραφεί (είχα τον κωδικό εύρεσης/tracking number και πήρα στα ΕΛΤΑ και μου το είπε μια υπάλληλος που περίμενε να ακούσει ούτε ξέρω τι από τον τόνο της φωνής της όταν είδε ότι το δέμα είχε γυρίσει στην Bangkok της Ταϋλάνδης...), όμως ο πωλητής ήταν εξυπηρετικότατος και με μια απλή αποστολή των μεταφορικών εκ νέου το ξαναέστειλε χωρίς να μου δημιουργήσει το παραμικρό άλλο πρόβλημα. Από τότε (και το συνιστώ, γιατί ΕΛΤΑ είναι αυτά :drinking: ) ζητάω ΠΑΝΤΑ στο μήνυμα που μπορείς να βάλεις με την πληρωμή να μου στείλει με ένα e-mail αυτό το tracking number (όποτε φυσικά υπάρχει τέτοιο, γιατί εξαρτάται από τον τρόπο αποστολής) και τσεκάρω τακτικά την πορεία της διαδικασίας για να μην ξανατρέχω.

Τώρα στο θέμα των πωλητών/αγοραστών στο ebay αυτοί κρίνονται από δύο παραμέτρους. Το ένα είναι το positive feedback percentage και το δεύτερο ο αριθμός πωλήσεων. Το πρώτο είναι ένα σύστημα βαθμολόγησης των υπηρεσιών που έχει το e-bay για πωλητές αλλά και αγοραστές. Όταν γίνεται μία πώληση μέσα από το site και οι δύο εμπλεκόμενοι συμπληρώνουν αντίστοιχα μία φόρμα βαθμολογίας κάποιων κατηγοριών (εξυπηρετικότητα, επικοινωνία, ταχύτητα αποστολής κλπ για τους πωλητές από τον αγοραστή, το αντίστροφο δεν ξέρω τι περιλαμβάνει, δεν έχω πουλήσει ποτέ κάτι για να βαθμολογήσω αγοραστή) και το πιο βασικό ένα overall feedback με επιλογές Positive, Neutral και Negative. Το δεύτερο στοιχείο ουσιαστικά είναι ένα δείγμα του πόσο αξιόπιστο είναι το πρώτο αφού κάποιος με 5 πωλήσεις και 100% positive feedback να έχει δεν λέει κάτι. Μπορεί να έχει ένα δεύτερο λογαριασμό (ή περισσότερους για να μην φαίνεται, αφού μπορείς να τσεκάρεις σε ποιους έχει πουλήσει) και να βάζει στον εαυτό του positive feedback. Αντίθετα ένας με 5.000 πωλήσεις και 98% positive feedback προφανώς και είναι πλήρως αξιόπιστος. Απλώς πιθανόν δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα κατά τύχη σε κάποια πώληση (οπότε ο αγοραστής στα @@ του αν φταίει ή όχι, τον θάβει :P ) ή απλά κάποιος ξέχασε να αφήσει feedback (εγώ για παράδειγμα, πρέπει να εκρεμούν 2-3 τώρα που το σκέφτομαι, να θυμηθώ να πάω μετά να τα συμπληρώσω :D ).

Τώρα οι Power Sellers που αναφέρθηκαν πιο πάνω ΔΕΝ είναι οι πωλητές με μεγάλο positive feedback percentage, αλλά οι πωλητές με μεγάλο αριθμό πωλήσεων! Προφανώς βέβαια για να φτάσει κάποιος κάτι χιλιάδες πωλήσεις θα έχει και κοντά στο 100% pf (βαρέθηκα να το γράφω ολόκληρο, φαντάζομαι και εσείς να το διαβάζετε :D ), αφού πολύ απλά σε αντίθετη περίπτωση θα σταμάταγαν να βρίσκουν αγοραστές.

Τέλος το paypal να εξηγήσω τι ακριβώς είναι. Η εταιρεία αυτή είναι θυγατρική του ebay και δημιουργήθηκε καθαρά για να εξασφαλίσει ασφάλεια στους πελάτες της δεύτερης και άρα περισσότερες πωλήσεις. Ουσιαστικά κάνοντας ένα λογαριασμό στο paypal δίνεις τα στοιχεία σου και κάποια ή κάποιες πιστωτικές κάρτες και παίρνεις ένα user name και ένα password. Αυτό έχει δύο σημαντικά ωφέλη. Το πρώτο και το πιο βασικό δεν δίνεις τον αριθμό της πιστωτικής όταν κάνεις κάποια αγορά, με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος να τον δει - υποκλέψει κάποιος, αλλά δίνεις τα στοιχεία του paypal. Θα μου πείτε ε και; Άμα πάρει αυτά πάλι το ίδιο δεν είναι; Το θέμα είναι ότι όταν πληκτρολογείς αριθμό κάρτας τα νούμερα είναι εμφανή, ενώ αντίθετα όταν δίνεις κωδικό εμφανίζονται τα γνωστά * ή κυκλάκια ή δεν ξέρω τι άλλο που είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο εώς απίθανο ακόμα να διαβαστούν - αναγνωριστούν. Για την ακρίβεια αν σπάσει την ασφάλεια του site δεν θα δει τπτ. Ο μόνος τρόπος να διαβάσει τον κωδικό είναι μέσω του δικού μας PC καταφέρνοντας να παίρνει όχι το αποτέλεσμα της οθόνης, αλλά τι πλήκτρα πατάμε στο πλητρολόγιο (νομίζω δηλαδή :D , πάντως σίγουρα είναι τρομερά πιο δύσκολο να διαβάσει κωδικό σε σχέση με κάτι φανερό στην οθόνη). Το δεύτερο και εξίσου σημαντικό είναι ότι ο πωλητής δεν παίρνει τον αριθμό της πιστωτικής και στη συνέχεια χρεώνει το ποσόν (το οποίο φυσικά μπορεί να το αλλάξει μετά αν είναι λαμόγιο και να τρέχουμε), αλλά το paypal παίρνει απευθείας από το ebay το τελικό ποσόν της προσφοράς του χρήστη (αυτό δηλαδή που έχεις συμφωνήσει να πληρώσεις) και κάνει τη χρέωση αυτό και όχι ο πωλητής και στη συνέχεια του μεταβιβάζει το ποσόν. Επίσης ο ίδιος ο πωλητής δεν βλέπει ΠΟΤΕ τον αριθμό της κάρτας για να μπορεί να τη χρεώσει ερήμην μας αργότερα (αν είναι λαμόγιο και πάλι :P ). Τέλος υπάρχει μία σημαντική δικλείδα ασφαλείας στο paypal. Όταν του δίνεις έναν αριθμό πιστωτικής κάρτας δεν είναι ελεύθερη προς χρέωση. Σου επιτρέπει να χρεώσεις ένα σχετικά μικρό ποσόν (νομίζω γύρω στα 300? maximum) μέχρι να την ξεκλειδώσεις. Για να γίνει αυτό σου κάνει μία χρέωση 1.50? στην κάρτα με ονομασία χρεώστη paypal μπλα μπλα μπλα 1234 (τυχαίο τετραψήφιο νούμερο). Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να απελευθερώσει πλήρως την κάρτα μόνο ο κάτοχός της όταν λάβει τον λογαριασμό του. Φυσικά αυτό το ποσόν αφαιρείται αργότερα (εφ' όσον έχει γίνει η ενεργοποίηση) από οποιαδήποτε χρέωση του λογαριασμού του paypal. Με λίγα λόγια δεν παίζει να υπάρχει πιο ασφαλής τρόπος πληρωμής μέσω internet και καλό είναι όποιος σκοπεύει να κάνει οποιαδήποτε αγορά (όχι μόνο από ebay, αφού πλέον το δέχονται και πολλά άλλα sites, ακόμα και στοιχηματικά sites για προσθήκη υπολοίπου) και δει ως επιλογή το paypal να μην το σκεφτεί καν και να φτιάξει το λογαριασμό του να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

ΥΓ. Δεν ξέρω αν θα έχει κανένας το κουράγιο να το διαβάσει όλο, ελπίζω πως ναι και πως δεν έγραφα τσάμπα τόση ώρα. :P
Έλεος ρε... Διαβάστε και κανά post πιο πριν. 8 ώρες έκανα να το γράψω για να μπεις μετά εσύ να ρωτάς τι και πως; :P
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nταξ μουλτι ειμαι πολυασχολο αγορι και δεν μπορω να ψαχνω... :D

Θενκς παντως :wink:
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Έχει ψωνίσει κανείς απο uksoccershop? Γιατί μπήκα να ψάξω και έχει σχετικά χαμηλές τιμές ακόμα και σε νέα πράγματα.

Δλδ όλες τις νέες φανέλες απο ευρωπαικές ομάδες τις έχει -10 ? απ' όπου αλλού έχω κοιτάξει + τα επίσημα sites.

Και κοίταξα και την διανομή και είναι πάλι 6 £ ~ 6?. Παίζει καμιά φουστιά ή απλά είναι χουβαρντάδες;

Αν ισχύει το 2ο έχω βρεί ήδη που θα ξοδέψω ~200? μόλις γυρίσω απο διακοπές. :D
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άθλιο κατάστημα. Δεν έχει την καινούργια της Valencia...
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62700
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Jordi_7 wrote:Δλδ όλες τις νέες φανέλες απο ευρωπαικές ομάδες τις έχει -10 ? απ' όπου αλλού έχω κοιτάξει + τα επίσημα sites.
Λεει ο gay Ευρωπαικες ομαδες και εσυ λες
multiplier wrote:Άθλιο κατάστημα. Δεν έχει την καινούργια της Valencia...
Συμπαιρενουμε ειτε οτι η Βαλενθια δεν ειναι Ευρωπαικη ομαδα,ειτε ειναι γτπ ομαδα και δεν αγοραζει κανενας,και γι'αυτο το μαγαζι δε τη φερνει επειδη δεν εχει κερδος.Διοτι κατα τα αλλα μια χαρα μαγαζακι ειναι

Ιν αδερ σοβαρα νιους μιας και μας δημιουργηθηκε πρωτη φορα προβλημα

Ειχα παρει απο ενα μαγαζι καποια πραγμματα
You received a full or partial refund of $217.84 USD from ***********.com.

Note from Merchant: We can not accept your PayPal account due to the shipping address is unconfirmed. Please submit another order and submit a credit card payment through our secure checkout page.
Πρωτη φορα μου το βγαζει αυτο.Και ειναι πλεον εκνευριστικα τα Αμερικανικα site του ειδους αυτου διοτι το ενα δε τα φερνει Αθηνα το αλλο,μου δημιουργει προβληματα και τα Ευρωπαικα δεν εχουν αυτα που θελω...Οσον αφορα τα Ελληνικα μαγαζια για να παω να αγορασω μιλαμε για τραγικες διαφορες στις τιμες.

Ξερει κανενας τι ακριβως πρεπει να κανω για να γινε confirm η διευθυνση μου;;;;;;;;;;;;;
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62700
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

ΔΛΔ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ confirmation της διευθυνσης σας;
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Τσου. Ο Κοκκαλης φταει.

ΥΓ. Μονο confirmation της παραγγελιας μου εχει τυχει.
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
User avatar
Aris7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6702
Joined: Sun Apr 06, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Andy Roddick
Αγαπημένη Ομάδα: Andy Roddick
twitter: Maritus7
Status: Andy Roddick
Location: Andy Roddick
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

zidane72003 wrote:ΔΛΔ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ confirmation της διευθυνσης σας;
εγω εχω confirmed την διεθυνση μου στο paypal, αλλα δεν σου λεω τι να κανεις γιατι εισαι [System Interruption: Μη βρίζεις!] 8)
Sponis wrote:την τριγωνομετρία που δίδαξαν οι Σπόνης-Τζιο-Αρης ούτε ο Αρσέν ούτε ο σερ Αλεξ την έχουν δει ακόμα λέμε...
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

zidane72003 wrote:
Jordi_7 wrote:Δλδ όλες τις νέες φανέλες απο ευρωπαικές ομάδες τις έχει -10 ? απ' όπου αλλού έχω κοιτάξει + τα επίσημα sites.
Λεει ο gay Ευρωπαικες ομαδες και εσυ λες
multiplier wrote:Άθλιο κατάστημα. Δεν έχει την καινούργια της Valencia...
Συμπαιρενουμε ειτε οτι η Βαλενθια δεν ειναι Ευρωπαικη ομαδα,ειτε ειναι γτπ ομαδα και δεν αγοραζει κανενας,και γι'αυτο το μαγαζι δε τη φερνει επειδη δεν εχει κερδος.Διοτι κατα τα αλλα μια χαρα μαγαζακι ειναι
Προφανώς το μαγαζί είναι ΓΤΠΚ. Όλα τα άλλα είναι αυθαίρετα συμπεράσματα ενός βυσματία (γαμώ τους τίτλους για ταινία btwass... Τα αυθαίρετα συμπεράσματα ενός βυσματία ναυτικού. Μια ταινία με πολύ βάψιμοοοοοο που θα έλεγε και ο Σεφερλης).
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Θελω να αγορασω σκληρο δισκο. Να αγορασω εσωτερικο η' εξωτερικο Μουλτι? Εκτος του οτι αργει λιγο παραπανω ο εξωτερικος, εχουν αλλες διαφορες? (το οτι ο ενας βρισκεται μεσα στο pc και ο αλλος οχι δεν μετραει :P )

Επισης, για 500GB, ποια ειναι μια νορμαλ τιμη?
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Το έχεις καταλάβει ότι έχεις ποστάρει εκτός τόπου και χρόνου; :D

Ρώτα στο σωστό σημείο γιατί αν απαντήσω εδώ και εγώ εκτός τόπου και χρόνου θα έχω ποστάρει. :P
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Παίζει να εννοεί οτι θέλει να τον αγοράσει απο ebay? :|
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Βασικα εννοει οτι τον παιζει :D
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ξέρει κανείς πως αλλάζω το paypal account που έχω δηλώσει στο account μου στο ebay?

Όταν είχα φτιάξει το account είχα βάλει μια πιστωτική της μητέρας μου, ενώ τώρα θέλω να βάλω μια prepaid δικιά μου. :!:
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”