Αγορές μέσω internet

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρέπει να είναι σχετικό με το επάγγελμα που κάνει ο κάθε ελεύθερος επαγγελματίας. Για παράδειγμα ο αδερφός μου είναι δικηγόρος και έχω πάρει με τιμολόγιο στο όνομα του κινητό και λάπτοπ, που θεωρούνται "εργαλεία της δουλειάς του".

Τώρα το πόσο αυστηροί έλεγχοι γίνονται δεν ξέρω να στο πω σίγουρα.
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι ρίσκο πάντως και λογικά σε περίπτωση ελέγχου θα έχεις θεματάκι. Βέβαια μιλάμε να κάτσει κάποιος να ασχοληθεί πολύ αλλά γενικά νομίζω ότι τα ενδοκοινοτικά χωρίς ΦΠΑ τους ρίχνουν μια ματιά παραπάνω.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

ναι ρώτησα και τελικά δεν αξίζει για 50€ να έχω το φόβο ελέγχου. δειγματολειπτικα ελέγχουν αλλά σε περίπτωση που έρθουν τα πρόστιμα είναι χοντρά!!
Spoiler: show
Image
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13675
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Για πείτε γνώμη για wish... Πιο πολύ ρωτάω γιατί με έχει ταράξει στις προσφορές...
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Τύπου aliexpress είναι με τελωνείο πάνω από 22.

Sent from my iPlay_20 using Tapatalk

User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

απο οτι εχω καταλαβει, το 90% οσων βλεπεις στο wish ειναι re-sell απο αλλα παρομοια site, οποτε λογικα θα τα βρεις αλλου, με ελαχιστα μικροτερο κοστος.
στο youtube θα βρεις μερικα βιντεακια ελληνικα που λενε διαφορα για το wish σαν σαιτ.

ολα τα σαιτ, ειδικα αν εχεις την εφαρμογη κατεβασμενη, σε ταραζουν στις προσφορες, απλα εχε τον νου σου γιατι στις περισσοτερες γραφει
''new user offer'' δλδ ισχυει για την πρωτη παραγγελια που θα κανεις απο εναν νεο λογαριασμο.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Έχει κανείς εμπειρία με κάποιο site που λειτουργούν σαν μεσάζοντες και σου φέρνουν προϊόντα από ΗΠΑ χωρίς να έχει international shipping το original μαγαζί; Γενικά είναι αξιόπιστα πιστεύετε;
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Amazon και κυρίως uk έκδοση, εμπιστευόμαστε? Δεν έχει τελωνείο έτσι? Επιστροφές/αντικατάσταση/κλπ γίνονται εύκολα αν σταβωσει κάτι? Η εγγύηση θα ισχύει εδώ? (μιας κ από Ιανουαρίου πλέον δεν θα ανήκει ούτε εμπορικά στην ΕΕ)

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

fmaras wrote: Mon Nov 30, 2020 3:23 pm Έχει κανείς εμπειρία με κάποιο site που λειτουργούν σαν μεσάζοντες και σου φέρνουν προϊόντα από ΗΠΑ χωρίς να έχει international shipping το original μαγαζί; Γενικά είναι αξιόπιστα πιστεύετε;
Ξέρω κάτι φίλοι μου το κάνουν αυτό στην Βουλγαρία χωρίς πρόβλημα με έναν ντόπιο μεσάζοντα, φαντάζομαι και εδω αθ γίνεται.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

τελεια ευχαριστωω!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

anosamos wrote: Mon Nov 30, 2020 4:06 pm Amazon και κυρίως uk έκδοση, εμπιστευόμαστε? Δεν έχει τελωνείο έτσι? Επιστροφές/αντικατάσταση/κλπ γίνονται εύκολα αν σταβωσει κάτι? Η εγγύηση θα ισχύει εδώ? (μιας κ από Ιανουαρίου πλέον δεν θα ανήκει ούτε εμπορικά στην ΕΕ)

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Amazon uk έχω εμπιστευτεί πολλές φορές, μία φορά μόνο ένα πακέτο άργησε λίγο μέχρι να στείλω μέηλ και να ξεκαθαριστεί η φάση του. Ειδικά όσες πλήρωσα το ακριβό κούριερ ερχόντουσαν εντός 48 και μια φορά σε λιγότερο από 24 ώρες. Επιστροφή μια φορά έκανα και επέστρεψαν γρήγορα τα λεφτά, αντικατασταση ή χρήση εγγύησης δεν χρειάστηκε ποτέ οπότε δεν ξέρω να βοηθήσω. Τελωνείο δεν έχει, δεν ξέρω τι θα γίνει με μπρεξιτ.
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Αρκεί να είναι fulfilled by amazon πως το γράφει, γιατί μπορεί να το στέλνουν και απο Κίνα(δεν έχω πάρει ποτέ).

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk


User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

https://techblog.gr/b2b/nok-aoyt-i-geni ... kleistiko/

νοκ αουτ η γενική ταχυδρομική από την ποσότητα των δεμάτων. φαντάζομαι το ίδιο πάνω κάτω γίνεται και στις υπόλοιπες.
εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ οι εταιρείες ήξεραν τι θα γίνει, δεν πήραν περισσότερο προσωπικό. πραγματικά λυπάμαι τους κουριεραδες που ο καθένας πρέπει κάθε μέρα να βγάζει δουλειά για 3 άτομα και ακούνε και γκρίνια όλη μέρα.
Spoiler: show
Image
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14770
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

(Δε ξερω αν το εχω ξαναγραψει)

Οσο ημουν στην ACS ειχα μιλησει με μερικους αντιπροσωπους,ολοι ειχανε προβλημα με τα λεφτα και ειδικοτερα τα μικροτερα καταστηματα λεγανε οτι ως επιχειρηματιες τρεχουν περισσοτερο απο οσο αξιζει και δε μενουν τοσα λεφτα στην ακρη για να παρουν το προσωπικο που χρειαζεται

Προφανως δεν ζητουσα απο κανενα Ε9 αλλα γενικα απο οσα μαθαινα σχετικα με την τιμολογηση, μου επιβεβαιωναν οσα ελεγαν

Στο τελος του 19,μου ειπε ενας εξ αυτων οτι εχει ανοιξει η συζητηση με τα κεντρικα για αυξηση των χρηματων που πανε στα καταστηματα ( Νομιζω οτι καποια στιγμη το Μαρτη η acs ανακοινωσε ανατιμοληγηση που πηρε πισω λογω αντιδρασεων)

Σε γενικες γραμμες,τα καταστηματα πληρωνονται κυριως απο τις παραλαβες,οπου στους μεγαλους πελατες υπαρχουν ειδικες συμβασεις με τα δεματα να φευγουν με αστεια ποσα
Στις παραδοσεις πληρωνονται,απο την αποσταση αν ειναι εκτος αστικου ιστου ή απο τις αντικαταβολες
Πχ αν μια παραγγελια ειναι πληρωμενη εντος πολης το ποσο που παιρνει το καταστημα που παραδιδει ειναι σχεδον μηδενικο
Καλα μη σας μιλησω για τους λογαριασμους,που βριζαμε ολοι μαζι τα κεντρικα που κατεθεταν αστειες προσφορες μονο και μονο για να εχουν τη φιρμα

Αυτα τα ολιγα :D
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

επιστρατευσαν και τα ταξί τελικά. είχα ένα δέμα για σήμερα και μου το έφερε ταξιτζής.
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”