Αγορές μέσω internet

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

titos wrote:Θέλω άδεια να ανοίξω τόπικ στην επικαιρότητα για το e-bay. Δεν έχω ασχοληθεί με το σάιτ και θα ήθελα να συζητήσω με τα άτομα εδώ μέσα γι' αυτό και για να μου λύσουν κάποιες απορίες αν ξέρουν. Έψαξα να βρώ σε κανένα τόπικ να το ποστάρω αλλά δεν βρήκα κάτι που να του ταιριάζει.
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Όπως μου εξήγησε χθες το βράδυ ο Χρήστος, δεν έχει μπει ΠΟΤΕ στη e-bay και θέλει να μάθει πανω - κάτω και σουμου του, τι παίζει εκεί


Οι βασικές του απορίες είναι το το γίνεται με αντικείμενα που δεν του ήρθαν, πως επικοινωνεί με αυτούς που πουλάνε κτλ..




Ο καλύτερος τρόπος, για μένα, είναι οι αγορές μέσω του paypal. έχω κάνει δεκάδες και ουδέποτε είχα πρόβλημα.
Αν δεν λάβεις κάτι που αγόρασες ενώ το έχεις πληρώσει κανονικά επικοινωνείς με τους υπεύθυνους του site, έχοντας τα αποδεικτικά πληρωμών. Προσωπικά αυτό δε μου 'χει τύχει ως τώρα.



Χρήστο, για ότι άλλο θες, ρώτα...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

το θέμα είναι ότι με το e-bay μπλέκεις και με απλούς sellers... δεν είναι ντε φάκτο αγορά από site ώστε να απευθυνθείς εκεί...

τώρα με τους sellers ψάχνεσαι... εγώ που έφερα μία εμφάνιση το έκανα γιατί
Α. την ήθελα πολύ
Β. είδα ότι ο τύπος ήταν power seller και είχε πάρα πολύ καλό feedback [99-100% αν θυμάμαι καλά]
και επιπλέον ήταν αυτό που ζήτησα, οπότε πήρε και από μένα το +

μία και μοναδική φορά που έχω χρησιμοποιήσει το e-bay... και η πληρωμή μέσω paypal φυσικά φυσικά...
giannakis3
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2344
Joined: Thu May 03, 2007 8:36 am
Football Manager της ομάδας: Άρης
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για την αποστολή αντικειμένων το e-bay συνεργάζεται με την UPS (Διεθνή ΕΛΤΑ των ΗΠΑ) και την USPS (ΕΛΤΑ των ΗΠΑ). Αν ο πωλητής επέλεξε τον τρόπο αποστολής που προσφέρει το ebay τότε μπορεί να παρακολουθεί και την εξέλιξη της αποστολής μέσα από το e-bay.

Σε περίπτωση που δεν του έρθει κάτι τότε λογικά επικοινωνεί με τον πωλητή και το e-bay. Έχει κέντρο διαχείρησης διενέξεων (κάπως έτσι το λέει). Γενικά μπορείς να δεις και τα στατιστικά των πωλητών και τα σχόλια των αγοραστών για τον πωλητή. Μπορείς να δεις και τις πωλήσεις του. Τι πωλήσεις έκανε και πόσες έκανε.

H pay pal ανήκει στον όμιλο του ebay και είναι φυσικό να χρησιμοποιείται ευρέως στο site. Είναι ασφαλής (από σχόλια που ακούω) και την χρησιμοποιεί και συνάδελφος εδώ και καιρό.

Έχει οδηγίες για getting started, για το πως να γίνεις καλός πωλητής, έχει FAQ. Και να μην αγοράσεις κάτι, γράψου και ψάξ' το.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62570
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

2-3 πραγμματακια απο καποιον που εχει κανει 1 πωληση και καμια 35ρια αγορες(+αγορες απεξω παμπολες...Απο πρωτεινη μεχρι και ρουχα).
Το ebay.κατι(de,co.uk,com,it)ειναι ενα απο τα πιο αξιοπιστα site αγοροπωλησιων

Τι παιζει τωρα...Ειτε βρεις κατι που σε ενδιαφερει απο καποιον user(πχ ΜΟΙ)η βρισκεις καποιον power seller(το οποιο ειναι κατα 99% μαγαζι και κατα 1% αποθηκη).

Στους power seller δε παιζει ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...Αν δε σου ερθει το πραγμα που πραγγειλες ειτε στο ξαναστελνουν ειτε λες στο paypal να μη στειλει λεφτα μεχρι να ξεκαθαρησει το θεμα.

Εμενα μια φορα δε μου ηρθε αντικειμενο και δε πηρα λεφτα.Εστειλα τις αποδειξεις πως πληρωσα εστειλε και το παλικαρι το οτι εστειλε το πακετο...Οποτε ηταν μουφια ειτε των ΕΛΤΑ ειτε καποιος το αρπαξε μπροστα απο τη πορτα μου το παιχνιδακι του psx2.

paypal ειναι πραγματικα οτι καλυτερο να πληρωνετε...Ουτε πιστωτικες ουτε τσεκ ουτε τπτ...Και γενικα στις αγορες μεσω ιντερνετ να το πρωτιματε...Η διαφορα που εχει με τις τραπεζες στις μετατρωπες(Ειτε σε καναδικο ειτε σε Αμερικανικο ειτε σε Αυστραλιανο δολαριο ειναι πραγματικα ελαχιστες μπροστα στην ασφαλεια που σου προσφερει).

Επισης εγω ΠΟΤΕ δεν εχω πληρωσει για ασφαλεια του προιοντος.Ακομα και σε 1 mobo και σε 1 ρολοι που ηταν κοντα στα 80+? δεν ηθελα...Ο περισσοτερος κοσμος ομως βαζει ειδικα οταν προκειται για αγορες >100?

ΥΓ:Εξαρταται απο ποιο ebay θα παρεις...Το αγγλικο συνηθως ειναι με royal mail ενω 1 φορα απο πωλητη ηρθε και fedex
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Όσες φορές έχω παραγγείλει (είτε από hong kong, είτε από Αυστραλία, είτε απο Ελβετία), ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Πάντα με paypal για την αξιοπιστία του πράγματος.
I fart in your general direction.Image
User avatar
Aris7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6702
Joined: Sun Apr 06, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Andy Roddick
Αγαπημένη Ομάδα: Andy Roddick
twitter: Maritus7
Status: Andy Roddick
Location: Andy Roddick
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

εχω παραγγειλει on-line απο

Amazon (.uk, .com, .de, .fr)
Ebay (co.uk, .com)
Play.com
Γερμανική ομοσπονδία ποδοσφαιρου ( :D ) (2 φορες)
Επισημο σαιτ του Ρολαν Γκαρος
Tennis Warehouse (μακραν οτι καλυτερο παγκοσμιως για πραγματα σχετικα με το τεννις)
E-tennis.gr (πολυ καλο και εμπιστο ελληνικο σαιτ παλι για τεννις)
και πολλα μα πολλα αλλα

Γενικα εχω ξοδεψει τα απειρα λεφτα σε ονλαιν αγορες και προβληματα εχουν παρουσιαστει 2 φορες
Μια απο Ebay, που ειχα αγορασει μια μπλουζα απο Ισπανια, η οποια δεν εφτασε ποτε και μετα απο συνεννοηση με τον σελλερ, μου την ξαναστειλε με πολυ μεγαλη εκπτωση
Μια προσφατα απο Αμαζον Αγγλιας οπου δεν παραδοθηκε ποτε ενα Ντιβιντι που ειχα παραγγειλει. Τους εστειλα μειλ, που απαντησαν την ιδια μερα λεγοντας μου να περιμενω μερικες μερες μπας και χαθηκε καπου. Τους ξαναστειλα μετα απο μερες λεγοντας τους οτι ποτε δεν ηρθε και μου απαντησαν παλι την ιδια μερα λεγοντας μου οτι ηδη εχουν κινησει διαδικασιες για δωρεαν αποστολη του ιδιου Ντιβιντι, το οποιο και εφτασε μετα απο 4 μερες!

Παντα (ή σχεδον παντα) πληρώνω μεσω Paypal εκτος απο καποια εμπιστα site (οπως καποιων συγκροτηματων) τα οποια δεν εχουν paypal. Το καλο ειναι οτι η Citibank, (της οποιας εχω πιστωτικη καρτα) (Visa) εχει μια υπηρεσια που την λεει Citibank Alerts (ή κατι τετοιο) και η οποια στοιχιζει 1 ευρω το μηνα. Αυτη λοιπον η υπηρεσια σε ειδοποιει με sms στο κινητο (σε real time), καθε φορα που χρεωνεται η πιστωτικη καρτα. Αυτο σημαινει οτι εχω απολυτο ελεγχο του τι γινεται με την καρτα μου. Αν ξαφνικα δω οτι χρεωθηκε κατι, το οποιο εγω δεν εχω αγορασει, τοτε παιρνω τηλεφωνακι Citibank, μπλοκαρουν την πληρωμη και γινονται οι απαραιτητες διαδικασιες. Οποτε νιωθω απιστευτη ασφαλεια :-)

Οποιος εχει πιστωτικη καρτα, του συνιστω να ψαξει αν η τραπεζα του, εχει τετοια αντιστοιχη υπηρεσια, και αν εχει, τοτε να εγγραφει σε αυτη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ :!:
Sponis wrote:την τριγωνομετρία που δίδαξαν οι Σπόνης-Τζιο-Αρης ούτε ο Αρσέν ούτε ο σερ Αλεξ την έχουν δει ακόμα λέμε...
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Aris7 wrote:Οποιος εχει πιστωτικη καρτα, του συνιστω να ψαξει αν η τραπεζα του, εχει τετοια αντιστοιχη υπηρεσια, και αν εχει, τοτε να εγγραφει σε αυτη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ :!:

Συμφωνω με τον κύριο απο πάνω (δε θέλω να γράψω το νικ του, αρχή εβδομάδας είναι... :D ). Εγω δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι για την πιστωτική κάρτα που έχω, καθώς οι ίδιοι αν δουν κάτι περίεργο - παράξενο με τηλεφωνούν...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nαι, το citibank alerts πολύ βολικό. Το ενεργοποίησα και εγώ πρόσφατα (αφού την έπαθα από άλλο site, κατά πάσα πιθανότητα το επίσημο των AC/DC και επίσης κατά πάσα πιθανότητα από το δικό μου PC και όχι λόγω κακής ασφάλειας του site).

Τώρα για το ebay συγκεκριμένα, επειδή το χρησιμοποιώ πολύ και εγώ και ο αδερφός μου και έχουμε κάνει και σχετικά ακριβές αγορές (200?+) μπορώ να πω ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μία μόνο φορά που δημιουργήθηκε ένα θέμα ήταν καθαρά -nerd των ΕΛΤΑ που δε μου έφεραν ποτέ ειδοποίηση (προφανώς το ζώον ο ταχυδρόμος την πέταξε αλλού ή στα σκουπίδια και τις δύο φορές) με αποτέλεσμα το δέμα να επιστραφεί (είχα τον κωδικό εύρεσης/tracking number και πήρα στα ΕΛΤΑ και μου το είπε μια υπάλληλος που περίμενε να ακούσει ούτε ξέρω τι από τον τόνο της φωνής της όταν είδε ότι το δέμα είχε γυρίσει στην Bangkok της Ταϋλάνδης...), όμως ο πωλητής ήταν εξυπηρετικότατος και με μια απλή αποστολή των μεταφορικών εκ νέου το ξαναέστειλε χωρίς να μου δημιουργήσει το παραμικρό άλλο πρόβλημα. Από τότε (και το συνιστώ, γιατί ΕΛΤΑ είναι αυτά :drinking: ) ζητάω ΠΑΝΤΑ στο μήνυμα που μπορείς να βάλεις με την πληρωμή να μου στείλει με ένα e-mail αυτό το tracking number (όποτε φυσικά υπάρχει τέτοιο, γιατί εξαρτάται από τον τρόπο αποστολής) και τσεκάρω τακτικά την πορεία της διαδικασίας για να μην ξανατρέχω.

Τώρα στο θέμα των πωλητών/αγοραστών στο ebay αυτοί κρίνονται από δύο παραμέτρους. Το ένα είναι το positive feedback percentage και το δεύτερο ο αριθμός πωλήσεων. Το πρώτο είναι ένα σύστημα βαθμολόγησης των υπηρεσιών που έχει το e-bay για πωλητές αλλά και αγοραστές. Όταν γίνεται μία πώληση μέσα από το site και οι δύο εμπλεκόμενοι συμπληρώνουν αντίστοιχα μία φόρμα βαθμολογίας κάποιων κατηγοριών (εξυπηρετικότητα, επικοινωνία, ταχύτητα αποστολής κλπ για τους πωλητές από τον αγοραστή, το αντίστροφο δεν ξέρω τι περιλαμβάνει, δεν έχω πουλήσει ποτέ κάτι για να βαθμολογήσω αγοραστή) και το πιο βασικό ένα overall feedback με επιλογές Positive, Neutral και Negative. Το δεύτερο στοιχείο ουσιαστικά είναι ένα δείγμα του πόσο αξιόπιστο είναι το πρώτο αφού κάποιος με 5 πωλήσεις και 100% positive feedback να έχει δεν λέει κάτι. Μπορεί να έχει ένα δεύτερο λογαριασμό (ή περισσότερους για να μην φαίνεται, αφού μπορείς να τσεκάρεις σε ποιους έχει πουλήσει) και να βάζει στον εαυτό του positive feedback. Αντίθετα ένας με 5.000 πωλήσεις και 98% positive feedback προφανώς και είναι πλήρως αξιόπιστος. Απλώς πιθανόν δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα κατά τύχη σε κάποια πώληση (οπότε ο αγοραστής στα @@ του αν φταίει ή όχι, τον θάβει :P ) ή απλά κάποιος ξέχασε να αφήσει feedback (εγώ για παράδειγμα, πρέπει να εκρεμούν 2-3 τώρα που το σκέφτομαι, να θυμηθώ να πάω μετά να τα συμπληρώσω :D ).

Τώρα οι Power Sellers που αναφέρθηκαν πιο πάνω ΔΕΝ είναι οι πωλητές με μεγάλο positive feedback percentage, αλλά οι πωλητές με μεγάλο αριθμό πωλήσεων! Προφανώς βέβαια για να φτάσει κάποιος κάτι χιλιάδες πωλήσεις θα έχει και κοντά στο 100% pf (βαρέθηκα να το γράφω ολόκληρο, φαντάζομαι και εσείς να το διαβάζετε :D ), αφού πολύ απλά σε αντίθετη περίπτωση θα σταμάταγαν να βρίσκουν αγοραστές.

Τέλος το paypal να εξηγήσω τι ακριβώς είναι. Η εταιρεία αυτή είναι θυγατρική του ebay και δημιουργήθηκε καθαρά για να εξασφαλίσει ασφάλεια στους πελάτες της δεύτερης και άρα περισσότερες πωλήσεις. Ουσιαστικά κάνοντας ένα λογαριασμό στο paypal δίνεις τα στοιχεία σου και κάποια ή κάποιες πιστωτικές κάρτες και παίρνεις ένα user name και ένα password. Αυτό έχει δύο σημαντικά ωφέλη. Το πρώτο και το πιο βασικό δεν δίνεις τον αριθμό της πιστωτικής όταν κάνεις κάποια αγορά, με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος να τον δει - υποκλέψει κάποιος, αλλά δίνεις τα στοιχεία του paypal. Θα μου πείτε ε και; Άμα πάρει αυτά πάλι το ίδιο δεν είναι; Το θέμα είναι ότι όταν πληκτρολογείς αριθμό κάρτας τα νούμερα είναι εμφανή, ενώ αντίθετα όταν δίνεις κωδικό εμφανίζονται τα γνωστά * ή κυκλάκια ή δεν ξέρω τι άλλο που είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο εώς απίθανο ακόμα να διαβαστούν - αναγνωριστούν. Για την ακρίβεια αν σπάσει την ασφάλεια του site δεν θα δει τπτ. Ο μόνος τρόπος να διαβάσει τον κωδικό είναι μέσω του δικού μας PC καταφέρνοντας να παίρνει όχι το αποτέλεσμα της οθόνης, αλλά τι πλήκτρα πατάμε στο πλητρολόγιο (νομίζω δηλαδή :D , πάντως σίγουρα είναι τρομερά πιο δύσκολο να διαβάσει κωδικό σε σχέση με κάτι φανερό στην οθόνη). Το δεύτερο και εξίσου σημαντικό είναι ότι ο πωλητής δεν παίρνει τον αριθμό της πιστωτικής και στη συνέχεια χρεώνει το ποσόν (το οποίο φυσικά μπορεί να το αλλάξει μετά αν είναι λαμόγιο και να τρέχουμε), αλλά το paypal παίρνει απευθείας από το ebay το τελικό ποσόν της προσφοράς του χρήστη (αυτό δηλαδή που έχεις συμφωνήσει να πληρώσεις) και κάνει τη χρέωση αυτό και όχι ο πωλητής και στη συνέχεια του μεταβιβάζει το ποσόν. Επίσης ο ίδιος ο πωλητής δεν βλέπει ΠΟΤΕ τον αριθμό της κάρτας για να μπορεί να τη χρεώσει ερήμην μας αργότερα (αν είναι λαμόγιο και πάλι :P ). Τέλος υπάρχει μία σημαντική δικλείδα ασφαλείας στο paypal. Όταν του δίνεις έναν αριθμό πιστωτικής κάρτας δεν είναι ελεύθερη προς χρέωση. Σου επιτρέπει να χρεώσεις ένα σχετικά μικρό ποσόν (νομίζω γύρω στα 300? maximum) μέχρι να την ξεκλειδώσεις. Για να γίνει αυτό σου κάνει μία χρέωση 1.50? στην κάρτα με ονομασία χρεώστη paypal μπλα μπλα μπλα 1234 (τυχαίο τετραψήφιο νούμερο). Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να απελευθερώσει πλήρως την κάρτα μόνο ο κάτοχός της όταν λάβει τον λογαριασμό του. Φυσικά αυτό το ποσόν αφαιρείται αργότερα (εφ' όσον έχει γίνει η ενεργοποίηση) από οποιαδήποτε χρέωση του λογαριασμού του paypal. Με λίγα λόγια δεν παίζει να υπάρχει πιο ασφαλής τρόπος πληρωμής μέσω internet και καλό είναι όποιος σκοπεύει να κάνει οποιαδήποτε αγορά (όχι μόνο από ebay, αφού πλέον το δέχονται και πολλά άλλα sites, ακόμα και στοιχηματικά sites για προσθήκη υπολοίπου) και δει ως επιλογή το paypal να μην το σκεφτεί καν και να φτιάξει το λογαριασμό του να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

ΥΓ. Δεν ξέρω αν θα έχει κανένας το κουράγιο να το διαβάσει όλο, ελπίζω πως ναι και πως δεν έγραφα τσάμπα τόση ώρα. :P
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62570
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ανπιστευταμπλ το ποστ του Αντωνη...Οτι ειπε εχει δικιο(πλην του θεματος του Power seller...POwer seller σιγουρα δεν εχει σχεση με το feedback αλλα ειναι οπως το Amazon που εχει μαγαζια καπως ετσι...Υπαρχει νομιζω και ebaystores καπου σαν επιλογη.Το 99% power seller ειναι μαγαζια.Το αλλο 1% ειναι στο κατζιδικα η αποθηκες πειτε τα οπως θελετε.Αυτο ξερω εγω δλδ.Δεν εχει σημασια δλδ σε ενα μαγαζι αν εχει 1000 πωλησεις η 1000000.Αν ειναι μαγαζι και εχουν κανει αιτηση που θα γινει δεκτη θα γινουν power seller.Γενικα εμπιστευτειτε τους περισσοτερο απ'οτι απλους user ειδικα αν εχουν 99%+ feedback Θετικο)

ΥΓ:Οτι λεει για paypal...Δεν εχω ιδεα αν ισχυουν :D .Απλα μου ειχανε πει και μενα ατομα οτι ειναι πολυ καλυτερα

ΥΓ:Μηπως να βαλω και εγω αυτο το citibank alerts?Αν και ποτε δεν ειχα prοbs
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λες αρλούμπες κλασσικά. :D
Earn the mark of a high-quality seller

When buyers see the Member is a PowerSeller icon next to a seller's user ID, they know they're working with a seller who ranks among the most successful sellers in terms of product sales and customer satisfaction on eBay. Members of the PowerSeller program get a range of special benefits, including prioritized customer support, promotional offers, eBay promotional merchandise, advanced selling education, opportunities to participate in research, and other special rewards.

For example, as a PowerSeller you will have access to additional product sources in eBay?s Reseller Marketplace where manufacturers, liquidators, and wholesalers can sell excess inventory in bulk to eBay PowerSellers looking for items to resell.

To qualify for the PowerSeller program, sellers must consistently sell a significant volume of items, maintain a 98% positive Feedback rating and provide a high level of service to their buyers.

eBay assists PowerSellers with tools like Seller Dashboard, a quick reference guide to help you monitor your progress to achieve your goals and earn seller discounts.

Learn more about the Seller Dashboard.

If you're interested in becoming a PowerSeller or want to know the specifics of how to qualify, learn more.

Stay informed by joining the PowerSellers News Group.
http://pages.ebay.com/help/sell/sell-powersellers.html

Όπως τα λέω, με τη διαφορά ότι τελικά υπάρχει και όρος για 98% positive feedback και δεν πάνε βάση λογικής όπως έλεγα εγώ. Συν ότι δεν μετράει μόνο ο αριθμός πωλήσεων, αλλά θέλει τακτικά να πουλάνε αντικείμενα και να δέχονται θετικά σχόλια συνολικά και όχι μόνο βάση overall feedback.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5166
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Eγώ χρησιμοποιώ την paysafecard για πληρωμή. Πας στο σαιτ, βρίσκεις το πλησιέστερο ψιλικατζίδικο που την πουλάει και πας και παίρνεις ή των 10 ή των 25, 50, 100?.

Απλά και γρήγορα :wink:

Το κακό είναι ότι πολλά σάιτ ακόμα δεν την έχουν ως επιλογή :|
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συν ότι είναι για μικροποσά από ότι βλέπω. Paypal ρε, δεν υπάρχει πιο ασφαλές. Και με αυτή που λες μπορεί να σου βουτήξουν το υπόλοιπο, όσο και αν είναι. Με paypal δε σου παίρνουν ούτε ένα λεπτό του ευρώ με καμία παναγία (εκτός αν πέσεις σε κανάν σούπερ ντούπερ χάκερ, που φαντάζομαι δεν θα έρθει να κλέψει τη δική μου φοιτητική κάρτα αλλά καμιά golden platinum turbo VGA κανενός ζάμπλουτου να κάνει την τύχη του :P ).
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5166
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Εγώ που είμαι κάτω από 18, πως θα βάλω λεφτά στο paypal ρε? :P
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι δική σου η κάρτα. :P
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”