Αγορές μέσω internet

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply
vitriolis192837465
Indispensible
Indispensible
Posts: 1596
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:19 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

demakos21 wrote:Γνωρίζει κάποιος εάν chinavasion & banggood είναι αξιόπιστα για αγορές?
Από το banggood πήρα ένα ρολόι 30€, όλα μια χαρά, όπως στα γνωστά κινέζικα site.
So this is how liberty dies... with thunderous applause

29.10.2001 - 19.07.2013
User avatar
geoliol
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Sat Nov 24, 2007 7:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τι αποψεις εχετε για gearbest και banggood συγκεκριμενα απο αποθηκη του hong kong;;; σε καποια σχολια διαβασα οτι το gearbest δεν στελνει σε συσκευασια δωρου και χαμηλη τιμη στη συσκευασια ισχυει;;
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Για gear δρ γνωρίζω αλλά από Banggood έχω κάνει αρκετές αγορές απροβλημάτιστα. Έχει υπ όψιν μόνο την κινεζική πρωτοχρονιά όπου και μέχρι 4 Φλεβάρη δεν στέλνουν


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

gearbest τον Νοέμβρη πήρα το tv box μου και ήρθε χωρίς πρόβλημα αλλά δεν θυμάμαι τι είχαν γράψει πάνω στη συσκευασία είναι η αλήθεια. επίσης πριν λίγες μέρες παρήγγειλα από κει και το xiaomi router 3. στο bangood έχω account αλλά δεν έτυχε ποτέ να ψωνίσω από εκεί.
Spoiler: show
Image
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω να κάνω μια αγορά από ebay (UK) και έχω βρει 2 sellers που εκτός από διαφορετική τιμή (λογικό) έχουν και διαφορά στα μεταφορικά. Αναφέρουν κ οι 2 England. Φαντάζομαι θα είναι από διαφορετικές περιοχές της Αγγλίας εξού κ η απόκλιση στα μεταφορικά. Υπάρχει πιθανότητα να υπάρξουν extra charges που δεν τις ξέρω ή βλέπω?
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

κάτι κρυφό όχι. έτσι κι αλλιώς αν πατήσεις proceed to check out θα δεις την τελική χρέωση κι αν έχει μπει κάτι έξτρα.
Spoiler: show
Image
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όλα οκ.Thanks Agent.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
geoliol
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Sat Nov 24, 2007 7:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ερωτηση... περιμενω αρκετες παραγγελιες απο aliexpress και την παρασκευη μου ηρθε μια η οποια το tracking ελεγε οτι ακομα ταξιδευει... οταν ηρθε με ελτα εγω την βρηκα το σαββατο το πρωι στην πορτα του διαμερισματος μου καποιος το ειχε βαλει μεσα στην πολυκατοικια... και εδω παραξενευομαι τι γινεται αν ξανατυχει αυτο και την επομενη φορα δεν το βρω στην πορτα μου αλλα καποιος το παρει;; πως μπορω να αποδειξω οτι δεν το εχω παραλαβει;;
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

κανονικά αν δεν το παραδώσουν σε κάποιο πρόσωπο πρέπει να αφήνουν χαρτί... τώρα μετά τρέχα γύρευε να βγάλεις άκρη + ότι τι αποδεικτικό θα στείλεις στους Κινέζους για να αποζημιωθεις έστω μερικώς. τώρα μετά το επόμενο λογικό μου φαίνεται η καταγγελία στα ΕΛΤΑ αλλά κι αυτό χρονοβόρο θα είναι και δεν ξέρω κι αν θα βγεις κερδισμένος. δεν ξέρω αν μπορείς να δηλώσεις στα ΕΛΤΑ, να μην τα φέρνουν αλλά να αφήνουν πάντα χαρτί και να πηγαίνεις να τα παίρνεις εσύ.
Spoiler: show
Image
User avatar
geoliol
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Sat Nov 24, 2007 7:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστω για την απαντηση θα προσπαθησω αυριο να κανω ενα τηλεφωνο στα ελτα να δω τι μπορει να γινει
preacher
Manager
Manager
Posts: 4449
Joined: Thu Oct 20, 2011 5:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κι εμενα παλια ειχε τυχει πολλες φορες το πακετο να ειναι αφημενο μεσα στην πολυκατοικια σε σημειο που μπορουσε να το παρει οποιος ηθελε. Τρεις φορες (μια απο αμαζον, μια απο ebay και μια απο το play.com) δεν μου ηρθε καθολου το δεμα (δεν ξερω αν το καβατζωσε καποιος ή αν χαθηκε καπου) αλλα και τις 3 φορες μονο που τους ειπα οτι δεν μου ηρθε κατευθειαν μου ειπαν να μου δωσουν τα λεφτα μου πισω ή να το ξαναστειλουν. Δεν ειχα καποιο αποδεικτικο στοιχειο.

Τελευταια παντως παιζει πολυ το χαρτακι που σου λεει να περασεις να το παρεις απο τα ΕΛΤΑ.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Εμενα παντα χαρτακι αφηνουν αν δεν ειμαι εκει εκτος απο μια φορα που αφησε χαρτακι ενω ημουν εκει.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

ξερει κανεις να μου πει τι παιζει και πως λειτουργει ακριβως το τελωνειο?

θελει η κουμπαρα μου να παρει ενα μηχανημα για την δουλεια της απο το alibaba και το ebay αλλα μιλαμε για μεγαλα σε ογκο μηχανημα αξιας 3-4.000 ευρω. και αλλα πιο μικρα αξιας 500-1000 ευρω.
αντιστοιχο μηχανημα απο ελλαδα κοστιζει 8-10-15.000.

δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπτωση να περασει ποτε το τελωνειο κατι της αξιας 3-4.000 ευρω, αλλα τι γινεται με τα πιο φθηνα?
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

ας υπολογίζει και το τελωνείο μέσα στο τελικό κόστος των μηχανημάτων. πολύ δύσκολα πιστεύω θα το γλιτώσει και αντε και κάποιο από όλα την γλιτώσει πιστεύω θα είναι θέμα τύχης. btw εμπιστεύεται να δώσει τόσα λεφτά για να ψωνίσει από Κίνα?
Spoiler: show
Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Μεγάλο σε όγκο μηχάνημα λογικά θα έρθει με καράβι από Κίνα οπότε αφού πληρώσει θα περιμένει κανά μήνα να έρθει στο αντίστοιχο λιμάνι όπου προφανώς και θα ελεγχθεί στο τελωνείο και θα πληρώσει το ποσό που αντιστοιχεί. Χωρίς να πολυέχω ιδέα αλλά νομίζω πληρώνει τον ΦΠΑ(επί του προιόντος και των μεταφορικών)+διάφορους άλλους δασμούς οπότε πιάνει τουλάχιστον το χιλιάρικο και ίσως αρκετά παραπάνω στην τιμή. Παραμένει πάντως φθηνότερα από το να το αγοράσει από εδώ.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση να ρωτήσει τελωνειακό πράκτορα να της τα πει ακριβώς. Την αμοιβή του ούτως ή άλλως θα την πληρώσει είτε κατευθείαν σε αυτόν που επιλέξει είτε στον αντίστοιχο που θα χρησιμοποιήσει η μεταφορική.

Χοντρικά το πλεονέκτημα είναι ότι ακόμα και με τελωνεία θα της βγει λιγότερα λεφτά αλλά το μειονέκτημα πως θα μπλέξει με διαδικασίες που δεν γνωρίζει, μεγάλη αναμονή ενώ θα έχει πληρώσει ένα μεγάλο ποσό, πιθανή έλλειψη τεχνικής υποστήριξης κτλ που δεν θα είχε ίσως θέμα αν το αγόραζε πιο ακριβά από έλληνα έμπορο. Οπότε τα ζυγίζει και αποφασίζει τι προτιμά.
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”