Erepublik

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply
sten
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Tue Jul 15, 2008 10:23 pm
Football Manager της ομάδας: olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλώς ορίσατε.

Σε αυτό το κείμενο απευθύνομαι σε κάθε νέο παίκτη και έχω ως στόχο, αυτός που θα το διαβάσει να κατανοήσει τις βασικές λειτουργίες και τον τρόπο λειτουργίας του παιχνιδιού eRepublik.

__________ __________ __________ __________ __________ __________

Πρώτα απ? όλα θα απαντήσω στις πρώτες ερωτήσεις που έχει ένας νέος παίκτης που μόλις βρήκε το link για το παιχνίδι και είπε να ξεκινήσει.

Τι είναι το eRepublik;
Το eRepublik είναι ένα online παιχνίδι το οποίο ανήκει στη κατηγορία MMORPG σε browser. Αυτό σημαίνει ότι παίζεται από τον browser που χρησιμοποιείτε (Mozilla Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, κλπ.).
Το παιχνίδι είναι ένας εικονικός κόσμος με το όνομα New World στον οποίο υπάρχουν τα κράτη που υπάρχουν σήμερα. Ο παίκτης ξεκινάει ως πολίτης κάποιας χώρας και μπορεί να συμμετέχει ενεργά στην οικονομικό τομέα της, στα πολιτικά και στον στρατό της. Επίσης μπορεί να εκδώσει εφημερίδα με προσωπικές απόψεις ή και συνεντεύξεις τις οποίες θα μοιραστεί με τους υπόλοιπους στο παιχνίδι.

Τι εννοείς μπορώ να συμμετέχω στα οικονομικά;
Υπάρχει ένα ανεπτυγμένο σύστημα οικονομικών και αγορά στην οποία η κυβέρνηση κάθε χώρας ορίζει κανόνες, φόρους, κλπ όπως και στην πραγματικότητα. Ο παίκτης μπορεί να ανοίξει επιχειρήσεις που μαζεύουν πρώτες ύλες, φτιάχνουν αγαθά κλπ.

Τι εννοείς μπορώ να συμμετέχω στα πολιτικά δρώμενα;
Στην πολιτική σκηνή υπάρχουν πολιτικά κόμματα και ανά τακτά χρονικά διαστήματα γίνονται εκλογές για την ανάδειξη κυβέρνησης. Κάθε παίκτης μπορεί να μπει σε κάποιο κόμμα, να δημιουργήσει ένα, να διεκδικήσει την προεδρία του κόμματος καθώς επίσης και τη προεδρία της χώρας.

Τι εννοείς ότι μπορώ να γίνω στρατιώτης;
Ο στρατός χρησιμοποιείται για την άμυνα ή και την επέκταση μιας χώρας, κάθε πολίτης μπορεί να συμμετέχει σε μάχες και να ακολουθήσει καριέρα στρατιωτικού, στις περισσότερες χώρες υπάρχει οργανωμένος στρατός που μάχεται πλάι στους συμμάχους σε διάφορες μάχες ανά την εικονική υφήλιο.


Βασικό λεξιλόγιο:
eCitizen: ο κάθε πολίτης του εικονικού κόσμου, συνδέεται μέσω ενός ¨λογαριασμού¨ με ένα username και το password αυτού
Congress: η εκλεγμένη Βουλή της κάθε χώρας
eGreece: η ηλεκτρονική Ελλάδα στο παιχνίδι, ηΕλλάδα στα ελληνικά
q: quality ή ποιότητα ενός προιόντος ή μιας εταιρίας
GRD: το νόμισμα της ηΕλλάδας, η δραχμή


Αρχικά, υπάρχει ένα επίσημο tutorial video, όσους δεν τους καλύπτει αυτό ή δεν θέλουν να δουν το video θα ακολουθήσει μια παρουσίαση σε αυτό το κείμενο.

__________ __________ __________ __________ __________ __________

Ένα βασικό πρώτο βήμα που δίνει experience είναι το upload ενός avatar πηγαίνοντας στο μενού My Places ? Profile και πατώντας το κουμπί edit profile.


Υπάρχουν 3 βασικά πράγματα που πρέπει να γίνονται καθημερινά (και προστίθεται ο πόλεμος ως τέταρτο μετά το level 5) και από εκεί και πέρα ο καθένας ασχολείται με ότι τον ενδιαφέρει περισσότερο.

Α. Δουλειά - Work
Πρώτα απ? όλα πρέπει να βρεις μια δουλειά και να δουλεύεις κάθε μέρα (μια φορά τη μέρα). Η δουλειά είναι η μοναδική πηγή εσόδων τις πρώτες μέρες του παιχνιδιού. Επίσης σου ανεβάζει την ικανότητα (skill) κάθε φορά που δουλεύεις σε ένα συγκεκριμένο τομέα, στον οποίο δραστηριοποιείται η επιχείρηση που δουλεύεις, από τους τρεις που υπάρχουν (Manufacturing, Land και Constructions). Για να βρεις δουλειά πηγαίνεις στο μενού Market και επιλέγεις το Job Market, εκεί αναζητάς μια δουλειά που ζητάει 0 skill και κάνεις Apply και σε δέχονται αυτόματα. Αμέσως μετά μπορείς να δουλέψεις πηγαίνοντας στο μενού My Places και επιλέγοντας Company, εκεί σου εμφανίζει ένα κουμπί Work (με το οποίο δουλεύεις και πληρώνεσαι αυτόματα) καθώς και τις πληροφορίες του χαρακτήρα σου πάνω στα θέματα τις δουλειάς.. Τη διαδικασία My Places ? Company ? Work την επαναλαμβάνεις κάθε μέρα. Αν θες να αλλάξεις δουλειά και δεν μπορείς επειδή πρέπει να δουλέψεις τουλάχιστον 3 μέρες, στείλε μήνυμα στον εργοδότη σου να σε απολύσει.

Β. Τροφή ? Food
Για να επιβιώσει ο πολίτης πρέπει να τρέφεται κάθε μέρα. Την τροφή, μπορείς να την αγοράσεις πηγαίνοντας στο μενού Market ? Marketplace (επιλογή της πιο φθηνής και αγορά). Η τροφή καταναλώνεται αυτόματα στην αλλαγή μέρας του παιχνιδιού (10 πμ. ώρα Ελλάδας) και δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι εσείς από τη στιγμή που την αγοράσατε. Η κυβέρνηση έχει φροντίσει ώστε ο κατώτατος μισθός της χώρας να είναι αρκετός για την αγορά τροφής, αν αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα όμως, μπες στο chat και ζήτα βοήθεια ή επικοινώνησε με το Υπουργείο Νέων Παικτών στέλνοντας ένα μήνυμα και εξηγώντας το πρόβλημα.

Γ. Εκπαίδευση - Train
Η εκπαίδευση ανεβάζει τη δύναμη (Strength) και η δύναμη με τη σειρά της το damage που μπορείς να κάνεις στις μάχες, πρέπει να γίνεται κάθε μέρα από μια φορά. Επίσης, δίνει experience. Όσο ανεβαίνει το συνολικό damage που έχεις κάνει ανεβαίνεις βαθμούς και κάνεις ακόμα περισσότερο. Για να κάνεις train πηγαίνεις στο μενού My Places ? Army και επιλέγεις το κουμπί Train.

Πόλεμος
Μετά το level 5 θα μπορείτε να λαμβάνεται μέρος στις μάχες οι οποίες βοηθούν στη γρήγορη ανάπτυξη του χαρακτήρα. Για να λάβεις μέρος σε έναν πόλεμο πρέπει να εμπλεκόμαστε είτε εμείς ως Ελλάδα είτε μια χώρα με την οποία έχουμε ενεργή συμμαχία. Τους πολέμους στους οποίους συμμετέχουμε τους βλέπεις στο μενού My Places ? Army πατώντας το κουμπί Show active wars. Υπάρχουν 2 είδη πολέμων, πρώτον ο κλασσικός κατακτητικός πόλεμος όπου πολεμούν 2 χώρες μεταξύ τους και ο αμυνόμενος έχει ενεργοποιημένες συμμαχίες και δεύτερον ο Resistance War όπου οι κάτοικοι μιας κατακτημένης περιοχής μάχονται για την απελευθέρωση ενάντια στην χώρα-κατακτητή. Πόλεμος γίνεται με όπλα τα οποία αγοράζονται από το market και καταναλώνονται αυτόματα κάνοντας μάχη είτε με γυμνά χέρια. Εντολές γα τον πόλεμο παίρνουμε από την εφημερίδα του Υπουργείου Άμυνας. Για να πολεμήσεις χρειάζεσαι τουλάχιστον 40 wellness (εξήγηση για wellness αμέσως μετά) και κάθε μάχη κοστίζει 10 wellness το οποίο μπορείς να αναπληρώσεις κάνοντας 1 Heal τη μέρα στο νοσοκομείο της περιοχής σου (ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν έχουν όλες οι περιοχές νοσοκομείο, μέχρι τα 5 level να είστε σε μια από αυτές που έχουν, για πληροφορίες στο chat ή με προσωπικό μήνυμα σε εμένα (Metallium).

Ευεξία
Wellness είναι η υγεία ή αλλιώς ο δείκτης ευημερίας. Όσο πιο μεγάλο, τόσο μεγαλύτερη απόδοση στις ασχολίες καθώς όταν φτάνει το 0 ο χαρακτήρας πεθαίνει. Όταν δουλεύεις χάνεις 1 wellness (σε εταιρία με 1q, δηλαδή αστεράκι), όταν κάνεις Train χάνεις άλλο 1 wellness. Η τροφή που αγοράζεις με 1q, δηλαδή 1 αστεράκι σου δίνει 1 wellness επιπλέον τη μέρα, το σπίτι (είναι ακριβό, αγοράζεται αργότερα, όταν θα έχει λεφτά) σου δίνει καθημερινά wellness επίσης, αυτό το wellness bonus της τροφής και του σπιτιού μειώνεται όσο μεγαλύτερο wellness έχει ο χαρακτήρας. Το wellness ανεβαίνει κυρίως με τη τροφή και με το heal στο νοσοκομείο αν κάνεις μάχη σε κάποιο πόλεμο, σε περίπτωση που πέσει κάτω από 40 μπορείς να μπεις στο chat και να ζητήσεις βοήθεια ή να επικοινωνήσεις με το Υπουργείο Υγείας.
Επίσημος οδηγός για το Wellness από Iphigeneia.

Αστεράκια και Q
Τα αστεράκια δείχνουν τη ποιότητα και αναφερόμαστε σε αυτά ως q από το quality. Το q αναφέρεται τόσο στα προϊόντα όσο και στις εταιρίες. Προϊόν με υψηλότερο q έχει καλύτερη απόδοση, ανάλογα με το προιόν υπάρχει και η ανάλογη διαφορά. Εταιρία με μεγαλύτερο q παράγει καλύτερα προιόντα αλλά όταν εργάζεσαι σε αυτή χάνεις wellness ίσο με το q της εταιρίας.

Gold και νομίσματα
Σε κάθε χώρα υπάρχει ξεχωριστό νόμισμα, στην ηΕλλάδα (eGreece) υπάρχει η GRD (Greek Drachma). Χρησιμοποιώντας τη δραχμή γίνονται όλες οι συναλλαγές στο Market του παιχνιδιού για όλους τους κατοίκους της ηΕλλάδας. Ο χρυσός (Gold) χρησιμοποιείται για τις ανταλλαγές νομισμάτων και θεωρείται ως μέσο σύγκρισης τιμών για αγορές διαφορετικών χωρών.

Εφημερίδες
Μέσα από τη δημιουργία εφημερίδας ο κάθε παίκτης μπορεί να επικοινωνήσει με τον υπόλοιπο κόσμο και να μεταφέρει τις σκέψεις του. Είναι μέσο κοινωνικοποίησης του παιχνιδιού και δεν αποτελεί τρόπο για να βγάλεις κέρδος. Κάθε άρθρο (όπως αυτό) πάνω αναφέρει το όνομα της εφημερίδας και του εκδότη και έχει στα αριστερά ένα κουμπί για να γίνεται Vote και ανεβαίνει στα top news κάθε χώρας και να το βλέπουν όλοι. Επίσης, πάνω δεξιά υπάρχει ένα κουμπί Subscribe για να γίνεις συνδρομητής μιας εφημερίδας και να ενημερώνεσαι για νέα άρθρα αυτής. Παρακαλώ να κάνετε και Vote και Subscribe στην εφημερίδα μου!

Πολιτικά κόμματα
Το παιχνίδι, μέσω πολιτικών κομμάτων, επιτρέπει σε κάθε πολίτη να συμμετέχει στα κοινά και να ζητήσει την ψήφο των υπολοίπων. Η είσοδος σε ένα κόμμα δεν δίνει experience και δεν προτείνεται στους νέους μέχρι να αποκτήσουν εμπειρία με την υπόλοιπη e-κοινότητα. Έχετε τα μάτια σας ανοιχτά, καθώς πολλοί μπλέκουν της πολιτικές ιδεολογίες της πραγματικής ζωής με τη εικονική μικρογραφία και κάτω από τα στενούς κανόνες του παιχνιδιού. Παραπέμπω σε ένα άλλο άρθρο μου για το θέμα. Τα πολιτικά κόμματα εδώ είναι για το καλό της eGreece, ας ορίσουμε εμείς τι αντιπροσωπεύουν στον εικονικό κόσμο ώστε να κάνουμε τη χώρα καλύτερη.


Για οποιαδήποτε άλλη βοήθεια ή ερώτηση επικοινώνησε μαζί μου (Metallium) ή μπες στο chat (δώσε χρόνο σε όποιον είναι online να απαντήσει, δεν γίνεται να το κοιτάμε συνέχεια.


Το NEO ελληνικό chat στο IRC (θα βρείτε κάποιον σίγουρα μέσα): Eδώ βάζεις ένα nick, επιλέγεις από τη λίστα IRC το δίκτυο Rizon (webirc) και γράφεις στο πεδίο channel: #egreece



__________ __________ __________ __________ __________ __________

Προτείνω να διαβάσειςκαι τα ακόλουθα για να κατανοήσεις πλήρως το παιχνίδι: άρθρα με γενικές πληροφορίες και σχετικά με τον πόλεμο από το Υπουργείου Τύπου.
Οδηγοί του Makoulian: για μελλοντικούς επιχειρηματίες το άρθρο αυτό, για τον πόλεμο το άρθρο αυτό και για τις εφημερίδες το άρθρο αυτό.
Πως διαβάζετε μια μάχη από GreekHistoryX.
Οδηγός για νέους από Milios εδώ.
Επίσης, αυτό το video που δείχνει πως μπορεί να μετακινηθεί κάποιος από μια περιοχή σε μια άλλη και αύτο το άρθρο-video σχετικά με μάχες και heal.

by Metallium
Για να μπειτε http://www.erepublik.com/en/referrer/Va ... abdiogenis
http://www.erepublik.com/en/referrer/Va ... abdiogenis patontas edw bohthate thn eGreece voithatek emena.
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαι lvl 13, το παιχνίδι είναι πολύ ενδιαφέρον. Δεν μένω στην Ελλάδα όμως πια, πήγα στο Βέλγιο (εκεί δηλαδή που μένω στην αλήθεια) και κάνουμε τώρα επανάσταση στους Ολλανδούς (οι Ολλανδοί είχαν κατακτήσει το Βέλγιο)
sten
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Tue Jul 15, 2008 10:23 pm
Football Manager της ομάδας: olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pavlos55 wrote:Είμαι lvl 13, το παιχνίδι είναι πολύ ενδιαφέρον. Δεν μένω στην Ελλάδα όμως πια, πήγα στο Βέλγιο (εκεί δηλαδή που μένω στην αλήθεια) και κάνουμε τώρα επανάσταση στους Ολλανδούς (οι Ολλανδοί είχαν κατακτήσει το Βέλγιο)
Καθε προσπαθεια εναντιων τις Peace επικροτητε φιλε μου αν και θα σου προτηνα χωρις να ξερω τι κανεις αν εχεις το χρονο να μπεις ειτε στους ακριτες ειτε στον ελληνικο στρατο οπου κανονηζωνται οργανωμενες ενεργειες απο εμπειρους παιχτες αλλα και απο την κυβερνηση της eGreece.
Καλο θα ηταν αν ελεγες και εσυ σε ποιον μπορει να ξεκινησει να παιζει το παιχνηδη για οποιαδηποτε βοηθεια μπορεις να ρωτησεις ελευθερα. -diatakste
http://www.erepublik.com/en/referrer/Va ... abdiogenis patontas edw bohthate thn eGreece voithatek emena.
TritonXS3
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 496
Joined: Fri Nov 09, 2007 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Barnsley FC
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Αιγάλεω, Ο.Σ.Φ.Π.
Status: Working like a dog
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ ξεκίνησα χθες το παιχνίδι, και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον! Ακόμα ψάχνομαι βέβαια, αλλά σιγά-σιγά θα τα βρούμε όλα :D
sten
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Tue Jul 15, 2008 10:23 pm
Football Manager της ομάδας: olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

TritonXS3 wrote:Εγώ ξεκίνησα χθες το παιχνίδι, και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον! Ακόμα ψάχνομαι βέβαια, αλλά σιγά-σιγά θα τα βρούμε όλα :D
Aν εχεις τιποτα ρωτα ελευθερα η εδω η σε πμ στο παιχνηδι.
http://www.erepublik.com/en/referrer/Va ... abdiogenis patontas edw bohthate thn eGreece voithatek emena.
GGGG75
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:43 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβούμαι τίποτα,είμαι λέφτερος.
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω είμαι ιταλία,σκοπό έχω να κάνω νέο κόμμα κ εφημερίδα,είναι απαραίτητο να εκπαιδευτώ στο στρατό για δύναμη ?
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Υπάρχει ένα παίχνιδι στο Internet που παίζεται σε browser, χωρίς να χρειάζεται να το κάνεις download και να το εγκαταστίσεις στον Η/Υ. Το παιχνίδι αυτό αποτελεί μια μικρογραφία του πραγματικού μας κόσμου! Ο κόσμος μας οργανωμένος σε χώρες όπως στην πραγματικότητα και χιλιάδες παίκτες που ξαναγράφουν την Ιστορία από την αρχή! Το παιχνίδι ονομάζεται eRepublik: The New World.
Το παιχνίδι υπάρχει στα αγγλικά, αλλά και στα ελληνικά για όσους δεν τα πάνε καλά με τα αγγλικά! Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να επιλέξεις στην σελίδα εγγραφής την ελληνική σημαία, στο πάνω- δεξιά μέρος της οθόνης.
Έχεις σίγουρα, όπως όλοι φιλοδοξίες για τον εαυτό σου και την χώρα σου. Η δυνατότητα όμως να τις εκπληρώσεις, μπορεί να μην σου δωθεί στην πραγματική σας ζωή. Θα σου δωθεί σίγουρα όμως στο eRepublik!
Κάντε την εγγραφή σου στο παιχνίδι ΤΩΡΑ ακολουθώντας το παρακάτω link και γίνε από επιχειρηματίας και εκδότης εφημερίδας μέχρι στρατιώτης στο πόλεμο ενάντια της Τουρκίας και Πρόεδρος της χώρας σου! Οδήγησε την Ελλάδα στην κορυφή του κόσμου! http://www.erepublik.com/gr/referrer/Chris+Christou
Για να πάρεις μια γεύση για το παιχνίδι, δες το παρακάτω βίντεο:http://www.youtube.com/watch?v=DcK-RB6f6Go

Το κειμενο ειναι γραμμενο απο ενα φιλαρακι μου το οποιο παιζει αρκετα Erepublik...Εγω ηδη σκεφτομαι να ξεκινησω,φαινεται ωραιος παιχνιδακι...
hookah
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3618
Joined: Mon Aug 08, 2005 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Siena
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: What the f*ck did I do?
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν εχεις αρκετο ελευθερο χρονο, ειναι πολυ ωραιο παιχνιδακι...Το σταματησα οταν εφτασα στο lvl 14, διοτι δεν συμβαδιζε ο ελευθερος χρονος μου με τις φιλοδοξιες μου στο παιχνιδι :P
TazZ wrote: Η πρώτη λέξη του Hookah όταν βγήκε από την κοιλιά της μάνας του ήταν : Μήλο ροδάκινο καρβουνάκι :D
Kastroman wrote:Πραγματικά οι ρυθμοί της ζωής σου μόνο με τους Motley Crue συγκρίνονται :P
sirkostas777
Coach
Coach
Posts: 2580
Joined: Thu Apr 24, 2008 4:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος ,Liverpool
Location: Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thanasis10 wrote:
Υπάρχει ένα παίχνιδι στο Internet που παίζεται σε browser, χωρίς να χρειάζεται να το κάνεις download και να το εγκαταστίσεις στον Η/Υ. Το παιχνίδι αυτό αποτελεί μια μικρογραφία του πραγματικού μας κόσμου! Ο κόσμος μας οργανωμένος σε χώρες όπως στην πραγματικότητα και χιλιάδες παίκτες που ξαναγράφουν την Ιστορία από την αρχή! Το παιχνίδι ονομάζεται eRepublik: The New World.
Το παιχνίδι υπάρχει στα αγγλικά, αλλά και στα ελληνικά για όσους δεν τα πάνε καλά με τα αγγλικά! Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να επιλέξεις στην σελίδα εγγραφής την ελληνική σημαία, στο πάνω- δεξιά μέρος της οθόνης.
Έχεις σίγουρα, όπως όλοι φιλοδοξίες για τον εαυτό σου και την χώρα σου. Η δυνατότητα όμως να τις εκπληρώσεις, μπορεί να μην σου δωθεί στην πραγματική σας ζωή. Θα σου δωθεί σίγουρα όμως στο eRepublik!
Κάντε την εγγραφή σου στο παιχνίδι ΤΩΡΑ ακολουθώντας το παρακάτω link και γίνε από επιχειρηματίας και εκδότης εφημερίδας μέχρι στρατιώτης στο πόλεμο ενάντια της Τουρκίας και Πρόεδρος της χώρας σου! Οδήγησε την Ελλάδα στην κορυφή του κόσμου! http://www.erepublik.com/gr/referrer/Chris+Christou
Για να πάρεις μια γεύση για το παιχνίδι, δες το παρακάτω βίντεο:http://www.youtube.com/watch?v=DcK-RB6f6Go

Το κειμενο ειναι γραμμενο απο ενα φιλαρακι μου το οποιο παιζει αρκετα Erepublik...Εγω ηδη σκεφτομαι να ξεκινησω,φαινεται ωραιος παιχνιδακι...
Φαίνεται ΠΟΛΥ ωραίο :-D
Ξεκίνησα να παίζω,λέβελ 2 :D
Δυσκολεύομαι λίγο,αλλα θα το μάθω,έχω ενθουσιαστεί πάντως :-D
“I often warn people: "Somewhere along the way, someone is going to tell you, 'There is no "I" in team.' What you should tell them is, 'Maybe not. But there is an "I" in independence, individuality and integrity.”
-George Carlin

"An intelligent man is sometimes forced to be drunk to spend time with his fools."
Ernest Hemingway

“Great art is horseshit, buy tacos.”
-Charles Bukowski
Dj Chris-t
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Mon Mar 17, 2008 8:14 pm
Football Manager της ομάδας: P.A.O.K. FC
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Ας πει κάποιος στο Ζαγοράκη να πάρει για προπονητή την λουλου thanasis10!
Location: Σαλλλονικα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanasi αγορι μου θενκς! Παιδία όσοι μπείτε και θέλετε βοήθεια στείλτε μου μήνυμα. Γράψτε στην αναζήτηση Chris Christou. Στο προφίλ μου κάτω από την εικόνα θα βρείτε την Αποστολή Μηνύματος.

eRepublik. Το ΠΙΟ ΓΑΜΑΤΟ παιχνίδι στο intenet, γιατί τα έχει όλα! Οικονομία, πολιτική και φυσικά... Παγκόσμιους Πολέμους, με αντίπαλο άλλους ανθρώπους και όχι το PC :wink:
Παίξτε τώρα το πιο εκπληκτικό ιντερνετικό παιχνίδι, το eRepublik και βοηθήστε την Ελλάδα να γίνει η δυνατότερη χώρα στο Νέο Κόσμο!

http://www.erepublik.com/en/referrer/Cataphract
User avatar
hajdukfan
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 514
Joined: Thu Jun 12, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το παιχνίδι πέρασε πια στην επόμενη έκδοσή του, τη v2. Φυσικά, είναι ακόμα τζάμπα και η Ελλάδα παραμένει στο τοπ-10 του κόσμου.

Το referrer link μου: http://www.erepublik.com/en/referrer/nikosextra
Η αρχική σελίδα αν δε θέλετε να μου χαρίσετε gold: http://www.erepublik.com/en
Image
Bill_xanthi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5131
Joined: Sat Oct 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Man United
Αγαπημένη Ομάδα: Glory
twitter: iBillxan
Status: As the Reds go marching, on, on, on!
Location: Glory
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το έπαιζα αρκετό καιρό, αλλά τελικά το βαρέθηκα, αφού κανεις τα ίδια και τα ίδια συνέχεια! [αφού είχα χώσει και μερικα $$$ μέσω paysafe :evil: ]

ΥΓ: Μου την έσπαγε επίσης, το μεγάλο ποσοστό εθνικιστών εκεί μέσα :!: [εμένα προσωπικά δλδ]
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο
και τ' όνομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο..♪♫
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οσοι ξεκινησαμε με αγγλικη γλωσσα , πως το αλλαζουμε στα ελληνικα?
Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
User avatar
hajdukfan
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 514
Joined: Thu Jun 12, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

@Bill_xanthi ίσως αξίζει να δώσεις μια ευκαιρία στη v2. Όσο για τους εθνικιστές, πλέον είναι κάπως ηπιότερα τα πράγματα.
@IONIKARAS Σε κάθε login πάνω πάνω μπορείς να αλλάξεις τη γλώσσα.
Image
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εδώ και 14 μέρες λιώνουμε στο erepublic....
Ήδη έχω αρχίσει να τσακώνομαι/ασχολούμε με την πολιτική και να πολεμάω σε κάθε γωνιά του κόσμου...τώρα μένω προσωρινά στην Ισπανία/Καταλονία


Αν θέλει κανείς να κάνει register πατήστε το από το Link μου!
http://www.erepublik.com/en/referrer/Kostis7
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”