Cinema

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Εμένα μου φάνηκε φοβερό σε όλους τους τομείς. Το είδα και σε imax και σε μερικές σκηνές κοιτούσα σαν χαζός.
Απλά
Spoiler: show
δεν είχα ιδέα τι έπαιζε με τα βιβλία και ψιλοξενέρωσα που ήταν μόνο το πρώτο μέρος και η ιστορία δεν ολοκληρώνεται ακριβώς. Θα ήθελα να είχαν ακολουθήσει τακτική lotr και να τις γυρίζαν και τις 3 μαζί, τώρα με αγχώνει το πότε θα δούμε την συνέχεια.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9119
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

ούτε κρύο ούτε ζέστη το dune. τεχνικά άρτιο και για να σαρώσει βραβεία αλλά κάπως αργό μου φάνηκε. νοιώθω ανακούφιση που επέλεξα να το δω σπίτι και όχι σινεμά. 3ωρη ταινία με τόσο αργό ρυθμό, θα έτρωγα φρίκες μέσα στην αίθουσα!! είμαι της άποψης ότι αν το έκαναν σειρά με καλό budget, θα βλέπαμε καλύτερο αποτέλεσμα.
Last edited by Agent Of Chaos on Sat Oct 23, 2021 10:21 pm, edited 1 time in total.
Spoiler: show
Image
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κι εγω πιο υπερ της σειρας. Απο την αλλη εχω αμφιβολιες για την κρίση μου, μιας κ ειχα διαβασει καποτε τα βιβλια κ βλεποντας τ ταινια αρχιζα να θυμαμαι τι γινεται κ δεν υπηρχε καθολου το στοιχειο της προσμονης/εκπληξης
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9119
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

καλά κι εγώ που δεν έχω αγγίξει τα βιβλία, δεν μπορώ να πω ότι ένοιωσα προσμονή ή έκπληξη κάπου. σχεδόν από την αρχή σου δίνει στο πιάτο η ταινία το σενάριο.
Spoiler: show
λίγο κουλά αυτά τα οράματα του Paul. πραγματικά σου δείχνει η ταινία τι θα γίνει στο τέλος ξέρω γω και απλά στο πασάρει με αργό και βασανιστικό τρόποImage
Spoiler: show
Image
User avatar
Zaf
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 19931
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Bayern Mün.
facebook προφίλ: VincenzoZaf
twitter: BRClubUNIVERSE
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

ΕΠΟΣ. ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ.
Οποιος δεν το ειδε στο σινεμα, ειναι σα να μην ειδε τιποτα και οποιος δεν το ειδε ακομά ας κανει τη χαρη στον εαυτο του να παει για να καταλαβει τι ειναι το σινεμα.
ΕΠΟΣ. ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ.
"Μην κάνετε quote το αποπάνω ποστ" :evil:

Blu-Ray Club UNIVERSE
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Το είδα χθες σινεμά. Διχασμένη η παρέα. Εγώ και άλλος ένας ήμασταν στο μιεχ, οι άλλοι 2 γούσταραν.
Εγώ έφυγα έχοντας σημαντικά κενά
Spoiler: show
από τα οράματα/όνειρα του Paul που δεν καταλαβαίνω αν είναι το μέλλον, ένα πιθανό μέλλον ή κάτι άλλο, στο πως ο Duncan αναστήθηκε για να ξαναπεθάνει, στο αν ο Baron που αναστήθηκε από το υγρό είναι special ή κάτι που μπορούν να κάνουν κι άλλοι κλπ
αλλά το βασικότερο μου θέμα είναι ότι δεν υπήρχε στην ουσιά character development σχεδόν για κανέναν χαρακτήρα
Spoiler: show
Με την εξαίρεση του Leto που είχε λίγο development, κατά τα άλλα πέθαναν ένα σωρό χαρακτήρες (γιατρός, Duncan, Gurney, Liet-Kynes) με τους οποίους δεν είχα κανένα δέσιμο ή πραγματικό ενδιαφέρον. Και λίγο πολύ ούτε για τον Paul νιώθω ότι ξέρω κάτι σαν χαρακτήρα (πέρα από το ότι είναι ο εκλεκτός or whatever), ούτε για την μάνα του (λίγο παραπάνω ίσως για αυτή), ούτε για τον leader των Fremen. Οι μόνοι χαρακτήρες που είχαν ένα backstory και development ήταν οι Harkonnen κι αυτό γιατί είναι πιο εύκολο να χτίσεις villains.
If anything, για μένα η ταινία πήγαινε πολύ πιο γρήγορα απ'ότι θα ήθελα.
User avatar
Zaf
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 19931
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Bayern Mün.
facebook προφίλ: VincenzoZaf
twitter: BRClubUNIVERSE
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Ψιλοπαπαριτσα το Βενομ.
Μονό η ποστ κρεντιτς σκηνή άξιζε.
"Μην κάνετε quote το αποπάνω ποστ" :evil:

Blu-Ray Club UNIVERSE
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3608
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Είδα Dune επιτέλους. Τεχνικά δεν υπάρχει. Οπτικοακουστιό υπερθέαμα, παθαίνεις πλάκα. Θα μπορούσα να κοιτάω (και να ακούω τις κόρνες του Ζίμερ) με τις ώρες μόνο τα guild transports να αιωρούνται.

Καθαρά σαν ταινία για κάποιον που δεν έχει καμία επαφή με τα βιβλία την παλιά ταινία ή την mini series, καταλαβαίνω γιατί μπορεί να έχει θεματάκια ρυθμού και γιατί μπορεί να φαίνεται ότι δεν υπάρχει μεγάλο development. Γίνονται πράγματα χωρίς εξήγηση γιατί προφανώς δεν θα έβγαινε χρονικά και θα γινότανε κουραστικό το exposition, οπότε ζητάει από το θεατή να τα ψάξει μόνος του, πράγμα όχι ιδανικό.

Είναι τόσο πυκνογραμμένο και γεμάτο lore το βιβλίο που μια σχεδόν τρίωρη ταινία καταφέρνει να καλύψει την εισαγωγή της ιστορίας ουσιαστικά και παρ' όλα αυτά περνάει αρκετά σημαντικά πράγματα για την κατανόηση της μεγαλύτερης εικόνας, και σημαντικούς χαρακτήρες τελείως επιδερμικά.

Νομίζω ότι ο Βιλνέβ ανέλαβε ένα σχεδόν αδύνατο έργο (που παραλίγο να καταστρέψει την καριέρα του Λίντς και να χρεοκοπήσει ένα στούντιο) και το έφερε σε πέρας καταπληκτικά. Μετά τα Arrival και Blade Runner 2049 δείχνει να έχει εξελιχθεί σε ίσως τον κορυφαίο σκηνοθέτη του είδους. Νιλ Μπλονκαμπ πάρε κανένα μάθημα ρε αγόρι μου, τι κατάντια είναι αυτή? :P
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Εγώ να πω ότι με μηδέν επαφή με το franchise (ούτε την παλιότερη ταινία δεν έχω δει), όχι μόνο δεν το θεώρησα αργό, είχαν γίνει τόσα και κοιτάω τη μπάρα και είχε άλλη μισή ταινία.

Προφανώς αν δεν ξέρεις, κάποια πράγματα δεν βγάζουν νόημα (πχ τι παίζει με τον τύπο από το Τσερνόμπιλ), αλλά μια χαρά πλήρης ταινία είναι για μέρος δι/τριλογίας.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Μέρος 252718λογιας είναι βασικα

Come as you are

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Για εσας που εχετε ψαχτει με τα βιβλια απαντηστε μου μια απορια επειδη δεν θελω να διαβασω υποθεσεις και να φαω σποιλερ μονος μου.
Σε ποσα βιβλια ολοκληρωνεται το μειν στορυ; Εγω βλεπω 5 απο τον Herbert και μετα συνεχισαν να βγαζουν, και λογικα τα περισσοτερα θα ειναι σπινοφς ή αλλοι χαρακτηρες. Στην ουσια ο βιλνεβ θελει να κανει τριλογια μονο για το πρωτο βιβλιο;
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Δεν ξέρω που τελειώνει η ταινία για να σου πω. Στείλε σποιλερακι

Come as you are

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Στο τελος της ταινιας
Spoiler: show
o Paul σκοτωνει τον Jamis και αποφασισει να ενταχθει στους Fremen
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17748
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Απόψεις για No time to die;

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3608
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

fmaras wrote: Wed Oct 27, 2021 6:56 pm Για εσας που εχετε ψαχτει με τα βιβλια απαντηστε μου μια απορια επειδη δεν θελω να διαβασω υποθεσεις και να φαω σποιλερ μονος μου.
Σε ποσα βιβλια ολοκληρωνεται το μειν στορυ; Εγω βλεπω 5 απο τον Herbert και μετα συνεχισαν να βγαζουν, και λογικα τα περισσοτερα θα ειναι σπινοφς ή αλλοι χαρακτηρες. Στην ουσια ο βιλνεβ θελει να κανει τριλογια μονο για το πρωτο βιβλιο;
Η ιστορια του Paul ολοκληρώνεται στα 3 πρώτα βιβλία (Dune, Dune Messiah, Children of Dune), η ταινία τελειώνει λίγο πριν τα μισά του πρώτου βιβλίου. Τα επόμενα βιβλία του F. Herbert, God Emperor of Dune, Heretics of Dune και Chapterhouse Dune διηγούνται τα γεγονότα μετά τον θάνατό του και πάνε τελείως αλλού το sci-fi κοματι της ιστορίας (γίνεται ένας χαμούλης με συμβιωτικά όντα, κλώνους κλπ :P).

Τα υπόλοιπα τα έχουν γράψει οι γιοι του αρκετά χρόνια αργότερα και δεν αξίζουν τόσο πολύ δυστυχώς, είναι 2 prequel τριλογίες και 2 βιβλία μετά το τέλος του Chapterhouse: Dune.
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”