ΤV series κτλ... (Προσοχή, Spoilers Inside)

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

διαφωνω με γιορντι.

δεν θα αλλαζα το lost με καμμια σειρα!
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Σειρές οι οποίες βγήκαν με σκοπό να έχουν ένα Χ αριθμό επεισοδίων/σεζόν και με ένα τέλος που ήταν προκαθορισμένο από την αρχή, ε λογικό να αποτύχουν όσο τις τραβάνε...για το καζά είχα διαβάσει ότι όταν βγήκε στην Ισπανία, είχε σκοπό να έχει 15 επεισόδια κ είχαν βρει ήδη κ το τέλος εξ αρχής και νομίζω ότι φαίνεται αυτό σε αυτα τα 15 επεισόδια... Μετά το πήρε το νετφλιξ, είχε επιτυχία, το τράβηξαν κ άλλο κ ξεχείλωσε...

προσωπικά μου θυμίζει prison break και Vikings που από κάποια φάση κ μετά, κάθε σεζόν ήταν ίδια με την προηγούμενη, εννοώ σαν φορμάτ...

Και σίγουρα παίζει ρόλο κ το μάρκετινγκ στο ότι το βλέπει τόσος κόσμος...δεν είναι κακο που πουλάει, κακό είναι να την τραβάνε από τα μαλλιά για να συνεχίσουν να πουλάει με αποτέλεσμα να γίνεται μια μέτρια προς κακή σειρά κατά τη γνώμη μου...εγώ ξενέρωσα από τη τρίτη σεζόν κ δεν ξέρω αν θα καταφέρω να δω τη τέταρτη (στη τρίτη είχα σταματήσει κ το prison break και το Viking αλλά κ το piky blinders για τους ίδιους λόγους )

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δηλαδή υπήρξε σειρά απο τις Top που υπήρχε πλάνο για όσες σεζόν παίχτηκε;

Ήρεμα ρωτάω, ας μας πεί κάποιος γνώστης πχ @master yoda
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14800
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

ρε παιδια το στορυ με τον
Spoiler: show
αρτουριτο
δεν εχει καμια γαμημενη λογικη, δεν βοηθαει πουθενα στην πλοκη, προκυπτει απο πουθενα τετοια εξελιξη χαρακτηρα, το να το μπαλωσουν στο 5ο part δεν ua δικαιολογει αυτο που ειδαμε

επισης δεν γινεται μεσα στην τραπεζα να παιρνανε κατι ωριτσες και εξω απο την τραπεζα να γινονται πραματα που θελουν βδομαδες, ενταξει 1-2-3 ποσες φορες;

και ποσα αλλα


===========
δεν μπορεις να εχεις πλανο για ολες τις σεζον που θα παιχτουν γιατι οταν ξεκιναει η πρωτη σεζον δεν ξες καν αν θα τελειωσει, τι πλανο να εχεις;

εχεις μια κεντρικη ιδεα, θελω αυτοι εδω οι ανθρωποι να τελειωσουν ετσι και η βασικη ιδεα για το στορυ ειναι ετσι, και που θες να δωσεις βαρυτητα στους χαρακτηρες ή στην υποθεση

οταν εσυ υπολογιζεις οτι αυτο θα σου παρει 3 σεζον, αλλα το καναλι σε κοβει στην 2η ή τελικα γινονται 5 σεζον, ε δεν ειναι ευκολο να ειναι τοσο καλα δομημενο ΄

το θεμα ειναι να μενεις πιστος στην ιδεα και στους χαρακτηρες και να μην πηγαινεις οπου σε παει το κυμα, οι μετρησεις και το network και
καταληγεις να μην εχεις νορμαλ τελος, οπως πχ δεν ειχε το gossip girl που το τελος ακυρωνει ολη την σειρα, ή το Himym που οκ ξερω γω αναρρωτιοταν ο κοσμος γιατι εγινε αυτο!

ειδικα για το λοστ ηταν μια σειρα για τους χαρακτηρες που το 80% ξερω γω την εβλεπε για την πλοκη, ετσι οταν ηρθε το τελος για τους χαρακτηρες εψαχνε το τελος του στορυ και ξενερωσε


υπαρχουν σειρες που τα κανουν καλα ολα και να μην τα κανουν ολα καλα το θεμα ειναι να περνας καλα οταν την βλεπεις
αν περναει κανεις καλα οταν βλεπει καζα ντε παπελ, μπραβο του

εγω δεν νοιαζομαι για κανεναν εκει μεσα και τα προσπερναω ολα στο γρηγορο για να δω πως θα τελειωσει,
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Jordi_7 wrote:Δηλαδή υπήρξε σειρά απο τις Top που υπήρχε πλάνο για όσες σεζόν παίχτηκε;

Ήρεμα ρωτάω, ας μας πεί κάποιος γνώστης πχ @master yoda
Breaking bad.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Και το λοστ ειχε πλανο. ασχετα που πιεσαν τους δημιουργους να την τραβηξουν λιγο στην μεση και ειχαμε επεισοδια οπως αυτο με τα τατου του τζακ..
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8506
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

To Breaking Bad δεν είχε καλό ξεκίνημα.
Το Λοστ επίσης είχε μια σεζόν ολόκληρη που δεν ήταν καλή.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

karembeu-7 wrote:
Jordi_7 wrote:Δηλαδή υπήρξε σειρά απο τις Top που υπήρχε πλάνο για όσες σεζόν παίχτηκε;

Ήρεμα ρωτάω, ας μας πεί κάποιος γνώστης πχ @master yoda
Breaking bad.
Βασικά το ακριβώς αντίθετο, το Breaking bad είναι το κορυφαίο παράδειγμα ότι οι σεναριογράφοι δεν είχαν πλάνο και δεν ήξεραν πού θα πάει η ιστορία. Το έχουν πει άπειρες φορές σε συνεντεύξεις.

Το καζα ντε παπελ είναι επιπέδου τηλεοπτικής σειράς παλιάς δεκαετίας με την κακη έννοια. Απίστευτα κακή σειρά. Φοβερή μαλακ ία. Τραγική παπατζα.

Σε πολλούς αρέσει όμως οπότε όλα καλά.

Sent from my VOG-L09 using Tapatalk

ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9907
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Το Breaking Bad έχει αφόρητα βαρετή πρώτη σεζόν, ως θαύμα επιβιώνει. Το Ozark που το έχω φρέσκο επίσης ξεκιναει χλιαρά αλλά παίρνει πορεία Breaking Bad.

Το Breaking Bad ξεπεράστηκε από το Better Call Saul ωστοσο imo.

Το La Casa είναι μια ανάλαφρη σειρά για να περνάνε οι ώρες μας. Η 4η σεζόν ήταν καλύτερη της 3ης. Αυτό που γίνεται με τον τύπο που ανέφερε κάποιος στο spoiler δεν έχει νόημα. Απλά ξέρουν ότι δε το συμπαθεί το κοινό και τον έκαναν αναίτια ακόμη πιο σιχαμερό.

Όπως είπα δεν αξιζε αυτή η ιστορία να συνεχιστεί για 3η σεζόν, μιλάω αποκλειστικά για τη ληστεία της Τράπεζας της Ισπανίας, αλλά ας είναι. Θα δούμε και την 5η για κλείσιμο.

Εντάξει Ισπανική σειρά δράσης-Δράμα είναι μην περιμένετε σειρά επιπέδου ΗΒΟ.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν ξέρω αν το θεωρείτε τοπ , για μένα είναι η καλύτερη σειρά εβερ , οπότε θα πω The Wire . Υπήρχε σαφές πλάνο για κάθε σεζόν και νομίζω το καταλαβαίνεις βλέποντας τη σειρά

Ο David Simon έχει πει ότι παρακαλούσε το HBO μετά από την 3η σεζόν να μην την ακυρώσουν και ευτυχώς τους έπεισε παρουσιάζοντας τους το πλάνο του για την 4η & 5η .

Υπάρχει και το Walking Dead που είχαν πει οι δημιουργοί από πολύ νωρίς ότι θα πάει τουλάχιστον 10 σεζόν αλλά μεγάλη κουβέντα , υπάρχει source material

Σπαρτακος λογικά δεν είναι τοπ και μάλλον δεν κολλάει στο θέμα γιατί ήταν μια ιστορία , την είπαν δεν χωρούσε πολύ ξεχείλωμα , αντίο

La casa de papel σταμάτησα στο 3ο - 4ο επεισόδιο της 3ης σεζόν . Οι δύο πρώτες ήταν μια χαρά , προσπέρασα τα πάντα γιατί ήταν διασκεδαστική . Ε, μετά δεν την πάλεψα καθόλου
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

To the wire το έχω ξεκινήσει 3 φορές αλλά πάντα στο 4ο-5ο επεισόδιο με χάνει και το παρατάω. Αντίστοιχα κάτι παρόμοιο παθαίνω και με το Peaky Blinders.
Νομίζω το πιο κοντινό σε φουλ δομή καθόλη την διάρκεια που έχω δει είναι το Mad Men που κι αυτό μισοξεχείλωνε σε ένα βαθμό.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ταλέντο και έμπνευση με αποτέλεσμα να μπορούν να βγάλουν σενάριο δυνατό, πχ Breaking Bad και υπάρχουν και άνθρωποι που τους λείπει η έμπνευση και μπορεί να έχουν χάσει τον οίστρο ή την όρεξη πάνω σε ένα σενάριο οπότε καταλήγει σαν το cdp..!
Δυστυχώς το cdp ενώ ξεκίνησε σαν μια καλή σειρά δράσης εξελίχθηκε σε μια πατάτα.. Προσωπικά το παράτησα κάποια στιγμή στον τρίτο κύκλο..
Το BB κάθε κύκλος είναι και καλύτερος από τον προηγούμενο και κάθε επεισόδιο δυνατότερο από το προηγούμενο..

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

johndoe wrote:To the wire το έχω ξεκινήσει 3 φορές αλλά πάντα στο 4ο-5ο επεισόδιο με χάνει και το παρατάω. Αντίστοιχα κάτι παρόμοιο παθαίνω και με το Peaky Blinders.
Νομίζω το πιο κοντινό σε φουλ δομή καθόλη την διάρκεια που έχω δει είναι το Mad Men που κι αυτό μισοξεχείλωνε σε ένα βαθμό.
The wire αν και όλοι λένε τα καλύτερα και είναι πάντα σε κάθε λίστα που βγαίνει για καλύτερες σειρές, στο s2e2 δεν άντεξα άλλο και το σταμάτησα κι αυτό, δεν με ενθουσίασε και μου φάνηκε κ "αργό"

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαιρετική είναι η 1η σεζόν του Breaking Bad.
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε σχέση με τις άλλες σεζόν είναι μέτρια η 1η. Αν και θεωρώ ότι αν κάποιος αντέξει και δει τα πρώτα επεισόδια της 2ης και δεν το παρατήσει, δεν πρόκειται να το αφήσει μετά.

Ξεκίνησα το Ozark, είδα τα πρώτα 2 επεισόδια. Χλιαρό ξεκίνημα μεν, ελπιδοφόρο δε.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”