Περί Τηλεοράσεων

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14528
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Οι Samsung τηλεοράσεις δεν εμφανίζουν italic/bold μορφοποιήσεις σε εξωτερικούς υπότιτλους; Έχω δοκιμάσει και ANSI και Unicode και UTF-8, αλλά τζίφος. Ειδικά τα italic που είναι σημαντικά ασούμε. Έχω την UE43MU6122KXXH.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
g-max
Indispensible
Indispensible
Posts: 1554
Joined: Tue Oct 19, 2004 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: Veroia United
Αγαπημένη Ομάδα: Veroia
Status: 10+ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FMGREECE
Location: Veroia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Μετά από πολλά χρόνια σκέφτομαι σοβαρά την αγορα νεας tv . Εχω καταλήξει σε μια 55" Sony για την οποια διαβάζω εξαιρετικα reviews αλλα πρόκειται για μοντέλο του 2018. Αυτο που με προβληματίζει είναι η απουσία hdmi 2.1, που οπως αναφέρθηκε σε προηγούμενη σελίδα δεν θα υποστηριζει περισσοτερα απο 60 fps στην επερχόμενη γενια κονσόλων ps5 & Xbox. Μήπως ειναι καλύτερο να περιμένω μερικούς μηνες ακόμη έως τα τέλη του έτους για προσφορες στα νεότερα μοντέλα με hdmi 2.1;
G. Gerara The Proud Manager of Veroia United
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

https://www.lg.com/gr/tileoraseis/lg-55nano916na

εγώ έχω σταμπάρει αυτήν από τότε που ανακοινώθηκε τον Γενάρη. έχει λίγες μέρες που την έβαλε στο ελληνικό site η lg άρα σε λίγο καιρό θα την δούμε και σε καταστήματα. σε αγγλικά καταστήματα είδα τιμή 1300£ άρα εδώ φαντάζομαι κοντά 1500€. προτιμώ lg από Samsung γιατί οι lg έχουν όλες τις θύρες hdmi 2.1 ενώ οι Samsung έχουν μόνο την μια θύρα 2.1 και οι υπόλοιπες είναι 2.0, αν μελλοντικά θέλω να πάρω και ps5 εκτός από xbox series x τότε θα έχω θέμα. επίσης η lg έχουν συμβατότητα με dolby atmos ενώ οι Samsung έχουν ένα υποκατάστατο, dolby digital plus αν θυμάμαι καλά.

edit:γράψε λάθος για τις θύρες hdmi. η lg έχει 2 θύρες 2.1 και 2 θύρες 2.0. και πάλι υπερτερεί της Samsung όμως.
Spoiler: show
Image
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/ ... a-55?cmicc

double post γιατί μου φαίνεται μας διαβάζουν εκεί στα κεντρικά των "μεγάλων" της αγοράς. Image 1600€ αρχική τιμή αλλά ξέραμε κι από πριν ότι για να πάρεις το 100% των νέων κονσολών πρέπει να ματώσει η τσέπη για την tv. προσωπικά θα το άφηνα για Black Friday που θα παίξουν καλές προσφορές και λογικά θα φτάσει η τιμή κοντά 1000€ ίσως και με δώρο την 5ετη εγγύηση από τις γνωστές αλυσίδες.
Spoiler: show
Image
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Image
για πείτε καμιά γνώμη όσοι έχετε χρησιμοποιήσει soundbar. διαβάζω ότι καλύτερα είναι 5.1 αλλά θέλει και το κατάλληλο στήσιμο και ο χώρος μου εδώ δεν βοηθάει άρα μάλλον θα αρκεστώ σε 2.1. υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά εκτός από αυτή την LG?
Spoiler: show
Image
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Αν τώρα ακούς από τα ηχεία της τηλεόρασης σου μ ένα οκ soundbar θα δεις τεράστια διαφορά. Προφανώς δεν είναι true surround κλπ αλλά είναι μεγάλη αναβάθμιση στον ήχο. Το συγκεκριμένο που λες δεν το χω χρησιμοποιήσει, έχουν περάσει από τα χέρια μου το Yamaha YAS 207 και το Sonos beam.

Και τα δύο λίγο ποιο τσιμπιμένα αλλά εξαιρετικά. Το Sonos Beam συνδέεται και με alexa/google assinstant και ουσιαστικά το χρησιμοποιείς και ως ηχοσύστημα όταν δεν βλέπεις tv.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Καμμια μπάρα δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά σωστά αν θες ήχο σινεμοειδες.
Η μπάρα(ότι έχω ακούσει μέχρι 500ευρω)ειναι βελτιωμένη έκδοση ηχείων τηλεόρασης.


Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Image
δλδ είναι πιο vfm να πάω σε κάτι τέτοιο? να πω την αλήθεια τώρα πρόσεξα ότι set home cinema βρίσκεις τόσο "φθηνά". περίμενα παραπάνω από διπλή τιμή σε σχέση με soundbar. βέβαια αν τυχόν πάω σε κάτι τέτοιο, να δω που θα βάλω τα κοντάρια!! Image βοηθάει που 2 από τα κοντάρια είναι ασύρματα και γλιτώνεις κάποια καλώδια αλλά μήπως υπάρχει σημαντική πτώση ποιότητας με τα ασύρματα? btw προφανώς θα βλέπω και ταινίες αλλά πιο πολύ για τα games στις κονσόλες θα το έχω, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στο τι θα επιλέξω αυτό.
Spoiler: show
Image
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Και δεν παίρνεις ένα ζευγάρι ακουστικά με virtual 7.1 καλύτερα;
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times


Agent Of Chaos wrote: να πω την αλήθεια τώρα πρόσεξα ότι set home cinema βρίσκεις τόσο "φθηνά". περίμενα παραπάνω από διπλή τιμή σε σχέση με soundbar.
Καλά παρά δέκα ευρώ διπλή τιμή είναι σε σχέση με το προηγούμενο προϊόν που έβαλες ImageImage.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

δεν το διατύπωσα σωστά. βασικά περίμενα το set να βγαίνει 700-800€, όχι 350€. και σκέφτομαι αν η διαφορά ποιότητας soundbar με ένα 5.1 set είναι αρκετά μεγάλη, ε +100€ δεν είναι και τελείως απαγορευτική διαφορά.
Spoiler: show
Image
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Αν έχεις χώρο να βάλει πίσω ηχεία πίσω σου, προφανώς θα έχεις surround ήχο. Πράγμα που δεν μπορεί να σου δώσει καμία ηχόμπαρα. Από την άλλη αυτά τα home theater in a box έχουνε πολύ χαμηλή ποιότητα κατασκευής και overall ήχου. Επίσης αν σου χαλάσει κάτι το πετάς όπως έιναι.

Το συγκεκριμένο που έχεις βάλει, πρόσεξε το γιατί δεν είναι wireless τα ηχεία, τα συνδέεις wired πάνω σε άλλο boxακι και αυτό ειναι wireless.

Εγώ από ένα φθηνό htiab θα προτιμούσα μια καλή μπάρα. Είναι θέμα προσωπικής αισθητικής αλλά αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε μετριοκακό directional ήχο και γεμάτο 2.1 θα διάλεγα το δεύτερο.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Αν είναι. Να παει σε 2.1 ήχο να πάει να πάρει δύο ηχεία και sub. Η παραδοσιακά δύο ηχεία χωρις το σαμπ.
Πάντως εγω που θέλω ήχο για ΤΒ και ήχο για πικ-απ θα πάω σε 2 ηχοσυστηματα ( κάποια στιγμή στην επόμενη δεκαετία θα τα καταφέρω)

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17737
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Agent Of Chaos wrote:
Spoiler: show
Image
για πείτε καμιά γνώμη όσοι έχετε χρησιμοποιήσει soundbar. διαβάζω ότι καλύτερα είναι 5.1 αλλά θέλει και το κατάλληλο στήσιμο και ο χώρος μου εδώ δεν βοηθάει άρα μάλλον θα αρκεστώ σε 2.1. υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά εκτός από αυτή την LG?
Έχω πάρει το creative stage 2.1 with subwoofer. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3883
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

ποια εταιρεία προτείνετε για τηλεόραση? απο αποψη ποιοτητας-τιμης και service?
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”