Cinema

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8511
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Για να σώσεις ένα franchise θέλεις κάτι καλύτερο από έναν wannabe Spielberg.
User avatar
Sargon16
Coach
Coach
Posts: 2560
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα,
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ σαν fanboy μπορώ να πω ότι την απόλαυσα την ταινία. Από την αρχή μέχρι το τέλος. Τα ειχε ολα.

Τέλος να πω ότι και η πρώτη τριλογία φτιάχτηκε στην πορεία, δεν υπήρχε κεντρική ιδέα για αυτό και υπήρχαν αστοχίες (το romance luke -leia που στην πορεία έγιναν αδέρφια, η καταγωγή του luke κλπ). Επίσης ανακαλύπτοταν "force powers" σε κάθε ταινία (λογικό από την μία μιας και δεν υπήρχε βάση, όλα ήταν νέα). Αλλαγές γίνονταν στα edits μέχρι και σχεδόν 20 χρόνια μετά (η σκηνή solo - greedo).
Με αυτά θέλω να πω ότι και η πρώτη τριλογία δεν ήταν σε καμία περίπτωση τέλεια είχε αρκετές αστοχίες, στην καλύτερη αμήχανη ηθοποιία από αρκετούς πρωταγωνιστές και πολλές τέλειες ιδέες και σκηνές. Δεν εχει μείνει σε, εμένα τουλάχιστον, μέσα μου τόσο βαθιά ούτε για το σεναριακό του βάθος ούτε για την ηθοποιία των πρωταγωνιστών. Είναι τα συναισθήματα που μου έβγαλε όταν το είδα για πρώτη φορά στο σινεμά και ήταν η πρώτη ταινία που είδα ποτέ. Αν τις έβλεπα τώρα είμαι σίγουρος ότι δεν θα ένιωθα τα ίδια πράγματα. Οπότε όπως είπα, η τελευταία ταινία τα έκλεισε όλα μια χαρά , ήταν αρκετά συναισθηματική και λυπάμαι που δεν το είδαν οι περισσότεροι (fanboys) έτσι.

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3-10-2007 ΒΕΡΝΤΕΡ 1-3 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Δεν έχω δει το τελευταίο ακόμα αλλά ποια ήταν η πολιτική ατζέντα του Rian Johnson? Ο φεμινισμός; Σοβαρά ρωτάω.


Sent from my VOG-L09 using Tapatalk

ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14801
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Ίσως αναφέρετε στο πλανήτη καζίνο το οποίο οκ είναι άσχετο με star wars, το πετάς απέξω και η ταινία δεν χάνει τπτ σχεδόν αλλά δεν με χάλασε, ήταν ωραίο όμως να δούμε έναν νέο πλανήτη, με χαρακτήρα, φτάνει η σκόνη και η έρημος

Sent from my Nokia 6.1 using Tapatalk


Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

E όλο αυτό που γίνονταν γύρω από την βασική πλοκή (η οποία ήταν: κάναμε ένα jump, μας βρήκαν οι κακοί και τώρα πρέπει να βρούμε τρόπο να μας χάσουν στο επόμενο jump -δηλαδή ο πιλότος του battlestar galactica) ήταν ένα απέραντο, ατελείωτο πολιτικό σχόλιο. Και δεν με πειράζει η αντιτραμπική ρητορική αλλά τόσο πολύ και τόσο forced, ήταν άσχημο.
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

ΟΚ δεκτό (ισχύει και για BSG φυσικά), αλλά και πάλι το δεύτερο το προτίμησα μακράν από τα άλλα δύο, γιατί είχε έστω κάποια δραματουργία, είχε λίγο πιο ζωντανούς χαρακτήρες, είχε καλή χρήση Λουκ και είχε και κάποια νέα πράγματα, αντί για check list με κουτάκια όπως ήταν το τελευταίο. Και φυσικά είχε σκηνοθέτη ο οποίος στην καριέρα του έχει κάνει καλές ταινίες, σε αντίθεση με τον JarJar Abrams, ο οποίος μάλλον είναι καλός κυρίως ως παραγωγός, και δεν δείχνει να κατανοεί τι σημαίνει πλοκή (έλεος με τα ΜακΓκάφιν). Επίσης πολιτικά προτιμώ ένα αντιτραμπικό μήνυμα (σε χαλαρά πλαίσια βέβαια, Ντίσνεϋ παραμένει), παρά την απόλυτη υποταγή στα ιντερνετικά τρολ με την εξαφάνιση του χαρακτήρα της Κέλι Τραν.

Γενικά με ξενέρωσε πάρα πολύ η τελευταία ταινία από την αποκάλυψη της πρώτης σκηνής. Είναι να γελάει κανείς με αυτό που έκαναν. Κατέληξε σε κάτι ανέμπνευστο, με όλα τα κουτάκια σαν OCD που καταλήγει να χαλάει και θρυλικά πράγματα από τις παλιές ταινίες (αλλά και ίσως το καλύτερο πράγμα από την προηγούμενη ταινία). Και μια προσπάθεια να ικανοποιήσει τους πάντες χωρίς να καταφέρνει να γίνει κάτι παραπάνω από χαλαρή συλλογή στιγμών και ατακών. Δεν βοήθησε και ο θάνατος της Κάρι Φίσερ.

Συμφωνώ με όλα όσα έγραψε ο Γιόντα στο πρώτο σπόιλερ. Όλα όμως, με κάλυψε πλήρως. (Επίσης νισάφι με τον χοντρό που έχει σε κάθε ταινία ο JJ). Ο ρόλος του Φιν σε όλη την τριλογία ποιος ήταν, πραγματικά όμως;

Υπάρχει recency bias αλλά λογικά είναι η χειρότερη και των 9 ταινιών. Αν δεν ήταν ο Rian Johnson στην καινούρια τριλογία που θα βγει δεν θα με έτρωγε να το δω κατευθείαν ας πούμε.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Σχόλιο κατά του φασισμού και του άκρατου καπιταλισμού σε μία σειρά ταινιών που οι κακοί είναι ξεκάθαρα οι ναζί με λέιζερ, δεν νομίζω να ήτανε τόσο ουρανοκατέβατο. Περισσότερο πέσανε να τον φάνε γιατί έβαλε πολλούς γυναικείους χαρακτήρες και φοβήθηκαν τα παιδιά μην μας πάρουνε το star wars οι γυναίκες και οι κακές φεμινίστριες που χαλάνε το pop culture μας.

Eίναι καιρός να πάει ο JJ να κάνει καμιά καλή πρώτη σεζόν τηλεόρασης και να δούμε το arch του Rian Johnson.


Tο episode one είναι δύσκολο να ξεπεραστεί σαν χειρότερη star wars movie, αλλά η φετινή ταινία παίρνει θέση κάπου μαζί με τα prequels και το solo για μένα. Καθαρά υποκειμενικά η κορυφαία ταινία της νεότερη εποχής είναι το Rogue One και δείχνει το potential του σύμπαντος για καλές stand alone ταινίες, πέρα της οικογένειας skywalker.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

tiziano wrote: Tue Jan 07, 2020 5:11 pm είχε καλή χρήση Λουκ
Spoiler: show
Πως ρε συ είχε καλή χρήση Luke; Ο τύπος αποφάσισε να πάρει ένα χαρακτήρα που είχε γίνει develop σε 3 ταινίες και να τον ξανακάνει "develop" μέσα σε μια ταινία απλά γιατί γούσταρε. Τον μετέτρεψε σε έναν καταθλιπτικό κυνικό μοναχό που το καλύτερο που μπορούσε να κάνει είναι να αρμέγει ζωντανά. Αν θες να με πείσεις ότι ένας χαρακτήρας που ξέρω και έχει περάσει όλα όσα έχει περάσει ο Luke, έχει αλλάξει σε τέτοιο βαθμό γιατί του έχει στοιχίσει η ιστορία με τον kylo, ΔΕΙΞ'ΤΟ μου το γαμήδι. Μην μου δείχνεις ένα κωλοδάχτυλο τύπου "Let the past die, kill it if you have to". Ασε που ο κόπανος πήρε την ίσως πιο iconic σκηνή των sequels (μαζί με το "Chewie, we're home"), δλδ την σκηνή που ξαναβλέπεις τον Luke να κρατά lightsaber και αποφάσισε ότι δεν γαμιέται, βότσαλο στον ωκεανό το lightsaber. Ροχάλα κανονική στους fans.
tiziano wrote: παρά την απόλυτη υποταγή στα ιντερνετικά τρολ με την εξαφάνιση του χαρακτήρα της Κέλι Τραν.
laugh wrote: Περισσότερο πέσανε να τον φάνε γιατί έβαλε πολλούς γυναικείους χαρακτήρες και φοβήθηκαν τα παιδιά μην μας πάρουνε το star wars οι γυναίκες και οι κακές φεμινίστριες που χαλάνε το pop culture μας.
Η πλειοψηφία των fans που δεν γούσταραν την Rose και ένα σωρό άλλους χαρακτήρες δεν είναι ούτε τρολς, ούτε σεξιστές που φοβούνται τις γυναίκες. Αν ήταν της προκοπής αυτοί οι χαρακτήρες, μια χαρά θα τους άρεσαν. Απόδειξη: Princess Leia. Άλλη απόδειξη: Jyn Erso.
Προφανώς και υπάρχουν και σεξιστές και trolls και όλα, αλλά το βασικό πρόβλημα είναι το ότι είναι κακοδιαχειρισμένοι οι περισσότεροι νέοι γυναικείοι χαρακτήρες και ο κόσμος αδιαφορεί για αυτούς (αυτός είναι και ο βασικότερος λόγος που κόπηκε η Rose, εκτός αν πιστεύετε ότι θα είχε η Disney έναν δημοφιλή χαρακτήρα που θα της έβγαζε λεφτά μέσω merchandise και δεν θα τον χρησιμοποιούσε).
Για να το πάμε και συγκεκριμένα:
Rose: Γλυκανάλατος χαρακτήρας, που γουστάρει έναν από τους πρωταγωνιστές και είναι ταγμένη στην αντίσταση. Μια χαρά για minor supporting role, όχι για το exposure που είχε. Και εννοείται ότι η φάση που:
Spoiler: show
σώζει τον Finn και πετάει την ατάκα για το ότι θα κερδίσουμε τον πόλεμο σώζοντας ότι αγαπάμε και όχι σκοτώνοντας ότι μισούμε
την κάνει να είναι 1000% περισσότερο γλυκανάλατη και καταλληλότερη για το Twilight. Πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχε η αδερφή της κι ας την είδαμε ελάχιστα.
Holdo: Ανύπαρκτος χαρακτήρας. Ειλικρινά.
Spoiler: show
Φέρνεις σκηνοθετικά ένα χαρακτήρα από το πουθενά, δεν γίνεται develop καθόλου, σε όλη την ταινία είναι μυστικοπαθής και αυταρχική και περιμένεις να νιώσω κάτι όταν πάει και αυτοθυσιάζεται; Στα @@ μου είτε ζήσει είτε πεθάνει.
Captain Phasma: Μια χαρά potential για development χαρακτήρα, δημοφιλής στους φανς στο Force Awakens. Πως τον εκμεταλλεύεσαι;
Spoiler: show
Τον σκοτώνεις χωρίς λόγο. Ούτε δείχνεις κάποιο force sensitivity του Finn, ούτε κερδίζεις οτιδήποτε. Πόσο περισσότερο θα γάμαγε αν στο TROS αντί να σκοτώσει τον Hux ο ουρανοκατέβατος Pryde τον σκότωνε η Phasma και αναλάμβανε εκείνη; Ή αν εκείνη ήταν η κατάσκοπος και όχι ο Hux;
Jannah & Zorii: Μια χαρά ενδιαφέροντες badass χαρακτήρες για να κάνεις build. Μηδενική αξιοποίηση στο TROS, ειδικά για την Jannah.
Spoiler: show
Ακόμα βέβαια δεν μπορώ να ξεπεράσω τα άλογα στο διάστημα αλλά anyway.
Ο μόνος γυναικείος χαρακτήρας που δεν είχε κακή διαχείριση στην τριλογία ήταν η Maz Kanata. Και σε ένα βαθμό η Rey.

Αντίστοιχα κακή αξιοποίηση χαρακτήρων υπάρχει και για αντρικούς χαρακτήρες (π.χ. δεν καταλαβαίνω γιατί έφεραν τον Merry στο Star Wars και τον έδειξαν να μιλάει τόσες φορές χωρίς πρακτικά να έχει τον οποιοδήποτε άλλο ρόλο).

Long story short: αν θέλει να φτίαξει νέα τριλογία η Disney ας έχει εξαρχής όλο το σενάριο (και όχι ο καθένας να κάνει ότι παπαριά θέλει στην κάθε μια), σεβόμενη τους ήδη υπάρχοντες χαρακτήρες, το established universe και φτιάχνοντας νέους με τους οποίους να μπορεί ο κόσμος να ταυτιστεί και να ενδιαφερθεί. Αν κρίνω από το TLJ δεν βλέπω πως θα τα κάνει ο Johnson αυτά. May the force be with us.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να πα να γαμηθεί η Disney, πήγε να καταστρέψει σοβαρό μέρος της παγκόσμιας pop κουλτούρας, ευτυχώς που άντεξε 40 χρόνια και θα αντέξει άλλα 400 γαμώσπιτοι.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Τα χεις μπλέξει λίγο Τζον. Αν κάποιος δεν σεβάστηκε την παλιά τριλογία ήταν ο JJ. Αν σε πείραξε η φάση με το φωτόσπαθο του Λουκ στο προηγούμενο, ΟΚ αλλά ήταν πταίσμα (εμένα μου άρεσε γιατί ήταν μια ενδιαφέρουσα φρέσκια οπτική επιτέλους στο franchise, και δείχνει και την αλλαγή στις εποχές. Υπήρχε μια εξέλιξη χαρακτήρα τουλάχιστον, όχι ξύλινη απαγγελία). Θα έπρεπε όμως να σε πειράζει επί χίλια το πώς χειρίστηκαν στη φετινή ταινία ένα από τα πιο σημαντικά κομμάτια της ορίτζιναλ τριλογίας.
Spoiler: show
Είναι απλά αστείο και ιερόσυλο οτιδήποτε είχε να κάνει με τον Έμπερορ σε αυτή την ταινία. Για να μην πω το ότι ήταν εγγονή του η Ρέι είναι από τα πιο γελοία πράγματα στις τρεις τριλογίες. Δηλαδή γιατί να μην ισχύει του δεύτερου επεισοδίου η εξήγηση. Τι να πω. Έπρεπε εκεί να το λυσσάξει, αλλοιώνοντας ακόμα και την τελική ιστορία του χαρακτήρα του Βέιντερ.
Η πλειοψηφία των fans που δεν γούσταραν την Rose και ένα σωρό άλλους χαρακτήρες δεν είναι ούτε τρολς, ούτε σεξιστές που φοβούνται τις γυναίκες. Αν ήταν της προκοπής αυτοί οι χαρακτήρες, μια χαρά θα τους άρεσαν. Απόδειξη: Princess Leia. Άλλη απόδειξη: Jyn Erso.
Εννοείς την Princess Leia που ούρλιαζαν τα τοξικά fanboys ότι δεν έπρεπε να έχει Force? Εγώ μίλησα μόνο για την Ρόουζ btw. Και εδώ ονλάιν ήμασταν όλοι, είδαμε τι έγινε, τι επίθεση δέχτηκε η γυναίκα για έναν απλό δεύτερο ρόλο. Και έβαλαν την ουρά στα σκέλια στη φετινή ταινία και της έδωσαν το 1/10 των ατακών του Τσάρλι από το Λοστ. ΟΚ. Μιλάμε έβλεπες την ταινία και γέλαγες. Πιστεύεις ότι αυτή η "εξέλιξη" ήταν φυσική για τον χαρακτήρα; "Δεν ήταν της προκοπής" δηλαδή.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Έτσι για να σπάσουμε την ένταση τουιτεροαστείo που μ έκανε και γέλασα:

Maybe she's born with it, maybe it's Palpatine!
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

@tiziano: Αν διαβάσεις πιο πάνω στο thread έχω γράψει ότι την φετινή την θεωρώ την χειρότερη ταινία Star Wars ever. Ένας από τους (πολλούς) λόγους είναι και αυτό που λες, αλλά γενικά το TROS τα γαμάει όλα. Το TLJ είναι μια κακή ταινία, με κατά την γνώμη μου πολύ κακή διαχείριση του Luke (επιμένω, αν θες να μου δείξεις αλλαγή στις εποχές, πρέπει να αφιερώσεις και τον χρόνο να μου δείξεις το journey του Luke μέχρι τότε, όχι να μου δείχνεις έναν depressed τύπο και να μου λες αυτός είναι πλέον deal with it) και κακή διαχείριση μιας σειράς από χαρακτήρες. Η φετινή είναι μια απαράδεκτη ταινία που μου έσπασε τα νεύρα, σε σημεία μου προκάλεσε νευρικό γέλιο και κατούρησε στα πάντα.
tiziano wrote: Εννοείς την Princess Leia που ούρλιαζαν τα τοξικά fanboys ότι δεν έπρεπε να έχει Force? Εγώ μίλησα μόνο για την Ρόουζ btw. Και εδώ ονλάιν ήμασταν όλοι, είδαμε τι έγινε, τι επίθεση δέχτηκε η γυναίκα για έναν απλό δεύτερο ρόλο. Και έβαλαν την ουρά στα σκέλια στη φετινή ταινία και της έδωσαν το 1/10 των ατακών του Τσάρλι από το Λοστ. ΟΚ. Μιλάμε έβλεπες την ταινία και γέλαγες. Πιστεύεις ότι αυτή η "εξέλιξη" ήταν φυσική για τον χαρακτήρα; "Δεν ήταν της προκοπής" δηλαδή.
Συγχέεις πράγματα. Το κράξιμο για την Leia έγινε γιατί
Spoiler: show
η σκηνή της Mary Poppins στο διάστημα είναι αστεία
Η princess Leia είναι καθολικά αποδεκτή από όλους ως ένας από τους πλέον αγαπημένους χαρακτήρες. Κανένας δεν έχει πρόβλημα με το ότι είναι γυναίκα με την διαχείρισή της υπήρχε πρόβλημα, ακριβώς όπως και για τον Luke.
Αναφορικά με την Rose: φυσικά και έφαγε επίθεση από τους online κόπανους. That being said, αν οι fans γούσταραν τον χαρακτήρα της και αγόραζαν merchandise δικό της κλπ, μια χαρά θα την κρατούσαν ενεργή. Για χρήματα ενδιαφέρονται πρωτίστως, ειδικά μετά την πτώση των εσόδων από το TLJ (και φαντάζομαι η πτωτική πορεία θα συνεχιστεί με το φετινό σίχαμα).
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

johndoe wrote: Wed Jan 08, 2020 5:47 pm Αναφορικά με την Rose: φυσικά και έφαγε επίθεση από τους online κόπανους. That being said, αν οι fans γούσταραν τον χαρακτήρα της και αγόραζαν merchandise δικό της κλπ, μια χαρά θα την κρατούσαν ενεργή. Για χρήματα ενδιαφέρονται πρωτίστως, ειδικά μετά την πτώση των εσόδων από το TLJ (και φαντάζομαι η πτωτική πορεία θα συνεχιστεί με το φετινό σίχαμα).
Δεν καταλαβαίνω πώς πας από την πρώτη πρόταση στη δεύτερη. Ναι αν ήταν κάτι δημοφιλές θα το εμπορευματοποιούσαν, ποιος διαφωνεί; Η Ρόουζ δεν ήταν αρεστή όχι ως γράψιμο χαρακτήρα, αλλά κυρίως επειδή ήταν γυναίκα, μειονότητα κ.ο.κ.. Είναι ακόμα στο ίντερνετ οι επιθέσεις που δέχτηκε. Ε για αυτό μετά εξαφάνισαν τον χαρακτήρα. Δεν είναι περίπτωση Τζαρ Τζαρ Μπινκς ξέρω γω. Και ακόμα και αν ήταν, η δουλειά μιας ταινίας δεν είναι να γίνεται από επιτροπή ούτε από τους φαν.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Το ότι δεν ήταν αρεστή στους fans επειδή ήταν γυναίκα και minority, τεκμαίρεται από τους λίγους βλαμμένους που την έκραξαν στα social media για αυτούς τους λόγους;
Η πλειοψηφία του κόσμου δεν την έκραξε αλλά δεν αγόρασε δικό της merchandise. Και αυτοί πρέπει αναγκαστικά να μην το έκαναν επειδή είναι γυναίκα και minority;
Επισης αυτό που λες στο τέλος δεν το καταλαβαίνω. Ταινίες που στοχεύουν να γίνουν blockbuster (και όχι να πάνε στις κάννες ξέρω γώ), φυσικά και γίνονται με στόχο να ικανοποιήσουν τους fans. Και για να το αντιστρέψουμε, αν η Tran δεν ήταν γυναίκα/minority και δεν είχε δεχτεί το κράξιμο από τους βλαμμενους, ελαχιστοι εως κανενας δεν θα ασχολιόταν με το ότι ο χαρακτήρας της Rose εξαφανίστηκε στο TROS. Όπως κανείς δεν ασχολήθηκε με το ότι δεν επανήλθε καθόλου ο DJ.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ταινίες που στοχεύουν να γίνουν blockbuster (και όχι να πάνε στις κάννες ξέρω γώ), φυσικά και γίνονται με στόχο να ικανοποιήσουν τους fans
Άλλο το να έχουν στόχο να ικανοποιήσουν τους φαν, άλλο να διαμορφώνουν και σχεδιάζουν την ταινία με βάση το τι γράφουν στο τουίτερ. Ο κοινός παρονομαστής δεν μπορεί να αποτελεί τόση κινητήρια δύναμη. Το είδες άλλωστε στο αποτέλεσμα και μόνος σου. Ήταν μία ανέμπνευστη ταινία που προσπαθούσαν απλά να τικάρουν κάθε κουτάκι, δε νομίζω εντέλει να ενθουσιάστηκε κανείς. Η Ευτυχία έκανε περισσότερα εισιτήρια :)
Η πλειοψηφία του κόσμου δεν την έκραξε αλλά δεν αγόρασε δικό της merchandise.
Είσαι πιο αισιόδοξη ψυχή από εμένα τι να πω.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”