Game of Thrones(TV-Series Only)

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply

Ποιος θα καθήσει στον Θρονο;

Poll ended at Sun May 19, 2019 7:41 pm

Daenerys
2
6%
Arya
2
6%
Sansa
9
26%
Bran
3
9%
Jon
5
14%
Tyrion
9
26%
Davos
0
No votes
Other
5
14%
 
Total votes: 35
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14528
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Geologos wrote:αυτο που οι Ντοθράκι εμφανίζονται και εξαφανιζονται κατα το δοκούν σε όλη τη σεζόν, είναι απιστευτο.
Επίσης, όταν σαν σειρά αποφασίζεις να επιβεβαιώσεις την μεγαλύτερη θεωρία/μυστικό, το R+L=J, αλλά καταφέρνεις με όλη την πλοκή, να ΜΗΝ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΡΟΛΟ στην ιστορία(change my mind), ε μαλλον δεν κατάλαβες τίποτα από την ιστορία που έκανες σειρα.
Βάθος, 0.
μέσα σε δυο σεζόν ακύρωσες όλη την ιστορία που μας έδειχνες, κανοντας irrelevant ότι είδαμε στις 6 πρώτες σεζόν (ακόμα και με τα τεράστια κενά που αφησες και εκεί)
Το όλο στόρι με τα φλασμπακς μέχρι να μας αποκαλύψουν την αλήθεια ήταν μαγικό. Δηλαδή ανατριχιάζω όταν σκέφτομαι ποσό γαμάτα μας το παρουσίασαν και ποσό [System Interruption: Μη βρίζεις!] είχα μείνει ακόμα και αν ήξερα τη συγκεκριμένη θεωρία. Για μένα είναι το καλύτερο κομμάτι της σειράς.

Δυστυχώς τα κατέστρεψαν όλα. Έφαγαν τους WW σε ένα επεισόδιο χωρίς να μας εξηγήσουν πολλά πράγματα για εκείνους ενώ 8 χρόνια μας είχαν τρελάνει με τον Night King.

Νομίζω ο περισσότερος κόσμος εκεί ξενέρωσε. Όχι επειδή έχασαν (ήμουν λίγο μαζί τους ομολογώ), αλλά επειδή μας είχαν ανεβάσει υπερβολικά ψηλά τον πήχη και δεν μπόρεσαν να το μαζέψουν.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Spoiler: show
Το τέλος της ιστορίας, είναι ένα τέλος και σίγουρα κάποιοι θα μείνουν δυσαρεστημένοι κλπ. Ούτε θεωρώ ότι πρέπει αναγκαστηκά για να κλείσει μια ιστορία, να αξιοποιηθεί κάθε κομάτι lore των τελευταίων 10 χρόνων. Μερικές φορές το backstory είναι απλά backstory. Πόσοι και πόσοι χαρακτήρες δεν χτίστηκαν για να πεθάνουν από το πουθενά? Το θέμα είναι να το δώσεις σωστά τεχνικά όμως. Να έχει ένα βάρος όλο αυτό.

Είδαμε μισό επισόδειο exposition από τον Tyrion (όπως όλη η σεζόν εκτός από της μάχες) 2-3 σκηνές συμβολισμού επιπέδου φοιτητικής ταινίας στο youtube ( Drogon ανοίγει τα φτερά του ακριβώς πίσω από τη Ντάνι, Drogon κοιτάει Jon αλλά γυρνάει και καίει τον θρόνο κλπ γραφικότητες.) και ένα μοντάζ στο τέλος που το μόνο που του έλειπε ήτανε στοπ κάρε και άπρα γραμματάκια να μας λένε τι έκανε μετά ο κάθε χαρακτήρας.


Ε σε πιάνει μια αηδία
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σιγουρα το "κακο" σεναριο επεσε θυμα των μελλοντικων κερδων ας το πουμε.
Αν ελυνε ολα τα μυστηρια δεν θα χε νοημα να δει κανεις τα σπιν οφφ.
Αν ακολουθουσε τη μορφη του βιβλιου ποιος θα τ αγοραζε.
Δεν με ευχαρίστησε ιδιαίτερα το τελος αλλα δεν ειναι και τελος ντεξτερ οπως πολλοι ειπατε εδω μεσα.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

offtopic:δεν έχω δει dexter αλλά πόσο πιο χάλια τέλος να έχει πια?
Spoiler: show
Image
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Agent Of Chaos wrote:offtopic:δεν έχω δει dexter αλλά πόσο πιο χάλια τέλος να έχει πια?Image
Γμησε τα

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Agent Of Chaos wrote: Tue May 21, 2019 11:54 am offtopic:δεν έχω δει dexter αλλά πόσο πιο χάλια τέλος να έχει πια?Image
Τοσο χαλια που δεν αρεσε καθολου ακομα και σε εμενα που μου αρεσε παρα πολυ το τελος του λοστ και του game of thrones
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8490
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Τελος Ντέξτερ είναι χειρότερο από τέλος λοστ (που είναι μέτριο) και χειρότερο από Got (που είναι καλούτσικο).
Βασικά η τελευταία σεζον Ντέξτερ ολόκληρη είναι το πρόβλημα (όπως και του λοστ) παρά το τελευταίο επεισόδιο.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

ρε αρκα 15 παραγράφους έγραψες για το πόσο κακό είναι το endgame και τώρα που έπρεπε να γράψεις άλλες τόσες για το το τελευταίο επεισόδιο μόνο, μας λες καλούτσικο. μην τρολαρεις!!
Spoiler: show
Image
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος που δε γελασε με το τελευταιο επεισοδιο. Δηλ ηταν τετοια η απογοητευση, που απλα γελαγα ξερω γω. Αστειο.

Και το λεω εγω που μεχρι 5ο επεισοδιο υποστηριζα και διαφωνουσα με οσους κραζαν.

Χειροτερο τελος κι απο λοστ κατ'εμε.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

ένας λόγος να θυμάμαι το τελευταίο επεισόδιο είναι το παίξιμο του Peter Dinklage... o μονόλογος του μπροστά σε όλους, ο τόνος του στο " I freed my brother [etc], η αντίδραση με τις πέτρες κτλ κτλ
[δε γράφω πιο περιγραφικά για να μην κάνω spoiler]

και ότι τελείωσε και δε θα μάθουμε ποτέ τι έγινε τότε που "once I brought a jackass and a honeycomb into a brothel"
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Εγω ειμαι με τους λιγους που δηλωνουν οτι τους αρεσε το τελος και οτι η σεζον ηταν του 7/10 και οχι του 1/10. Αλλα δεν ειχαμε μια σκηνη σε ολη τη σεζον που μας συγκλονησε οπως αυτες:
https://luben.tv/nerdcult/series/177774 ... SVjxSFPiQA
User avatar
Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 27169
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:02 pm
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Geologos wrote:Επίσης, όταν σαν σειρά αποφασίζεις να επιβεβαιώσεις την μεγαλύτερη θεωρία/μυστικό, το R+L=J, αλλά καταφέρνεις με όλη την πλοκή, να ΜΗΝ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΡΟΛΟ στην ιστορία(change my mind), ε μαλλον δεν κατάλαβες τίποτα από την ιστορία που έκανες σειρα.
Η άποψη μου είναι πως εδώ δεν έχεις δίκιο. Η αποκάλυψη του μυστικού, οι ανασφάλειες και ο συσχετισμός δυνάμεων μεταξύ των ηγετών των οίκων, ήταν που καθόρισε όλο το mindset και τις πράξεις της Ντάνυ και οδηγηθήκαμε σε αυτό το τέλος θεωρώ...



Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Το πιθανότερο να είναι έτσι, αλλά δεν μας το δώσανε, ξαφνικά η άλλη τρελάθηκε έπαθε ΜαντΚινγκ και όλα νταξ

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
stavros_skala
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2207
Joined: Fri Dec 17, 2010 3:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Blackburn, ΑΕΚ Λάρνακας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το "υπόλοιπο¨ του αστείου του Tyrion που δεν ακούσαμε ποτέ, τσιμπημένο από φβ
Spoiler: show
Image
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εμένα το τέλος, δηλαδή τι απέγιναν οι χαρακτήρες μου άρεσε. Ο τρόπος που φτάσαμε εκεί δεν ήταν καλός.
Spoiler: show
Θετικά:
O Bran βασιλιάς είναι σίγουρα ανατρεπτικό.
Η Σέρσει πέθανε.
Η Καλίσι δεν γλύτωσε από την μοίρα της και είχε τραγικό τέλος
Ο Τζον που έσωσε όλο τον κόσμο, που ήταν το καλό παιδί, που ήταν ο νόμιμος διάδοχος του θρόνου κατέληξε με παγωμένη ψολή εις τον αιώνα τον άπαντα.
Η Άρυα έπαιξε σημαντικό ρόλο στην σειρά.

Αρνητικά:
Επιπόλαιη και απλή η νίκη ενάντια στους νεκρούς.
Ο θάνατος της Σέρσει ήταν αδιάφορος. Όλοι θέλαμε βασανιστικό, αλλά βάση της γοτ λογικής μάλλον θα έπρεπε να έχει κωμικότραγικό, σαν τον πατέρα της. Τώρα δηλαδή απλά την πήραν τα σκάγια.
Η τελευταία μάχη ήταν κι αυτή επιπόλαια. 2 δράκοι πέθαναν για πλάκα αλλά τον 3ο δεν τον πέτυχε κανείς και για κανέναν λόγο. Και δεν δοθηκε μεγάλη έμφαση στον ξέσπασμα του θυμού της Καλίσι.
Πολύ αγάπη μεταξύ Καλίσι και Τζον. Η σχέση τους αναπτύχθηκε περισσότερο σε επίπεδο γλυκανάλατης ταινίας και δεν ανέδειξε ιδιαιτερότητες.
Γενικά η σειρά είναι από τις καλύτερες αλλά νομίζω στο τέλος είχε το θέμα που έχουν όλες οι φαντασίας που δεν υπάρχει ολοκληρωμένο σενάριο από την αρχή. Χάθηκε μέσα στα τεράστια ερωτήματα που ανέπτυξε. Πιστεύω ότι αν είχε ξεκινήσει μετά την ολοκλήρωση των βιβλίων θα ήταν αισθητά καλύτερη. Και πάλι θα ήταν αναγκασμένη αν αποκλίνει για οικονομικούς/τηλεοπτικούς κτλ λόγους αλλά το κεντρικό σενάριο θα την κρατούσε εκεί που έπρεπε.

Το μόνο πράγμα που με χαροποιεί είναι που επιτέλους τέλειωσε αυτό το μαρτύριο των σπόιλερς. Ήσουν αναγκασμένος να δεις κάθε επεισόδιο μέσα σε 24 αφού βγήκε καθώς τα σπόιλερς υπήρχαν παντού.
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”