Movies...

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62653
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Όσο και ωραίος να είναι ο Σάντλερ προς Θεού αν έχετε τπτ θέματα ψυχολογικά μείνετε μακριά από το uncut gems.

Έχει θεματακια η ταινία προς συζήτηση και αναλύει θέματα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8506
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Θα το δω και μετα θα σου ζητησω να μου κανεις συνεδριες για να μου λυσεις και τη Μπουχαλίωση Ζιντάν. Δυο σε ένα.
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακούω ότι είναι διαμαντάκι η συγκεκριμένη ταινία.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62653
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Καλά υπερβολικά το γράφω. Η ταινία έχει ελάχιστα ωραία σημεία. Ο Σάντλερ είναι φοβερός. Σκηνοθετικά και (κυρίως) σεναριακα είναι μετριότητα(σεναριακά προσωπικά δε μου άρεσε καν αλλά αναφέρω μετριότητα) Σχετικά γραμμική ταινία. Αναφέρει θέματα όπως ο τζόγος και την κατάληξη.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
foggy
National Manager
National Manager
Posts: 7833
Joined: Sun Nov 23, 2008 7:13 pm
Football Manager της ομάδας: Southampton
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή σκηνοθεσία ρε και αρκετά καλό το σενάριο!
Αναρωτιέμαι τι ήθελες...
Ταινία που προσωπικά με είχε συνεχώς στην τσίτα χωρίς να έχει σκηνές δράσης!
Από την άλλη ο Σάντλερ κάνει την καλύτερη ερμηνεία της ζωής του μεν αλλά εξακολουθεί να είναι ηθοποιός περιορισμένων δυνατοτήτων...

Το μόνο που με χάλασε σε όλη την ταινία ήταν η μουσική και γενικότερα η 90s αισθητική που προσπάθησαν να βγάλουν τα αδέρφια Sadfie που ενώ ταίριαζε με το ύφος της ταινίας δεν ταίριαζε με την εποχή που εξιστορούσε και η αλήθεια είναι ότι με ξένιζε λίγο και με πετούσε εκτός.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Spoiler: show
ImageImageImageImageImage
*ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΣΕΖΟΝ!
Τι να κάνω ρε παιδιά;;; Αγχώνομαι!!!
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62653
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δε ξέρω σε κάποιες φάσεις δεν έβλεπα ("σκοτεινές")και σε κάποιες φάσεις δεν άκουγα τι λέγανε. Πεφτανε οι φωνές η μία πάνω στην άλλη.

Γενικά εμένα δε μου άρεσε η όλη πλοκή. Και αντί για τσίτα πλήξη μπορώ να πώ είχα. Πιο πολύ ευχαριστήθηκα το Καστελβανια μετά .

Σεναριακά περίμενα κάτι ανάμεσα σε ματωμένο διαμάντι και σνατς και είδα...ταναθεμα .

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lighthouse λοιπόν

Απίστευτο αριστούργημα από ανερχόμενο και πραγματικά σπουδαίο ήδη σκηνοθέτη στα μάτια μου

η ταινία ναι μεν δεν έχει κάποια ευθεία ερμηνεία ή σκοπό , φαινομενικά έστω και μάλλον αποσκοπεί στην ατμόσφαιρα και στο πως θα το εκλάβει ο καθένας μας ... ΑΛΛΑ έχει μπλέξει τόσο αδιανόητα καλά ναυτικούς θρύλους , Λαβκραφτ , Ντ. Λιντς , Προμηθέα , Μομπι Ντικ , φολκλορ τρόμο και ένα σωρό άλλα που ίσως μου διέφυγαν που θα σας καθηλώσει
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8506
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Το Lighthouse ειναι πολύ παρόμοιο κόνσεπτ με το Witch, με διαφορετικό στυλ μόνο. Υπερβολικά αυτά που λες.
Επίσης είναι αρκετά γραμμικό. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ούτε εγώ τι εννοείς εσύ

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8420
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Μιας και είναι trend λόγω Parasite, ποιες ταινίες του ασιατικού κινηματογράφου θεωρείτε must για παρακολούθηση;
(Έχω δει Oldboy, Memories of Murder, The Host, Train to Busan, Ring και The Wailing)
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Το "Departures" που είναι μια από τις αγαπημένες μου, όπως και το "Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring". Επίσης αν μιλάμε για must και το "7 Samurai" παρότι προσωπικά δεν ξετρελάθηκα (το είδα ευχάριστα, δεν το ξαναέβλεπα όμως).
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10057
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Μπορείτε εύκολα να βλέπετε ταινία με Ασιάτες να μιλάνε στη γλώσσα τους; Εμένα αυτό από μόνο του με ζορίζει από την αρχή της ταινίας. Το Parasite κατάφερα και το είδα ίσως γιατί δεν είχα πολύ υψηλά τον ήχο.
I LOVE THIS SITE!!!
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Antoni-o wrote: Wed Feb 19, 2020 5:16 am Μιας και είναι trend λόγω Parasite, ποιες ταινίες του ασιατικού κινηματογράφου θεωρείτε must για παρακολούθηση;
(Έχω δει Oldboy, Memories of Murder, The Host, Train to Busan, Ring και The Wailing)
έχεις δει ήδη κάποιες εξαιρετικές . Επιπλέον προτείνω

I saw the devil
Chaser
Madeo
Yellow sea
The handmaiden
Infernal Affairs ( το ορίτζιναλ departed )
The Raid 1 & 2 ( για ξύλο ασύλληπτης ομορφιάς)
Ran ----> 1985 Kurosawa

όλα είναι must see

Δεν έχω δει και θα τσεκάρω A Taxi Driver κ αυτό που πρότεινε ο ΤζονΝτο "Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Antoni-o wrote: Wed Feb 19, 2020 5:16 am Μιας και είναι trend λόγω Parasite, ποιες ταινίες του ασιατικού κινηματογράφου θεωρείτε must για παρακολούθηση;
(Έχω δει Oldboy, Memories of Murder, The Host, Train to Busan, Ring και The Wailing)
Δεν γράφει πια ο ειδικός Ovrebo, αλλά θα προσπαθήσω να καλύψω επάξια το κενό μιας και είναι αγαπημένα.

Με βάση αυτά που έχεις δει The Handmaiden (συν τις άλλες δύο πριν και μετά το Oldboy από το Vengeance trilogy), I saw the devil, Madeo, Chaser, Battle Royale, A Bittersweet Life, Infernal Affairs, Drug War, Election, The Man from Nowhere. Υπάρχουν επίσης αρκετές τρόμου.

Πολύ δραματικές, Departures, Nobody Knows, Shoplifters, Yi Yi, Grave of fireflies (anime). Kim Ki Duk δικιά του κατηγορία.

Πρόσφατες δυνατές Burning, Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives, Farewell (φετινό). Μια κατηγορία μόνη της το Love Exposure (4 ώρες)

Μεγάλα κινεζικά έπη του Ζανγκ Γιμού: Curse of the Golden Flower, House of the Flying Daggers, Hero. Και οι πιο δραματικές του Raise the red lantern, To Live.

Αγαπημένη τριλογία έβερ το In the Mood for Love, Chungking Express, 2046 και γενικά Wong Kar Wai αρτίστας απλά.

Anime ταινίες εκτός από Μιγιαζάκι Paprika, Perfect Blue

Από παλαιότερες δεκαετίες είναι φυσικά οι μεγάλοι Ιάπωνες κυρίως, Κουροσάβα, Μιζογκούτσι κλπ. Και φυσικά animated Μιγιαζάκι που ανεβαίνουν σιγά σιγά όλες και στο νετφλιξ
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8506
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Μαρέσουν οι προτάσεις του Περικλή γιατί δεν έχω δει τις περισσότερες του Τιζιάνο. Η τριλογία revenge (Oldboy είναι η ενδιάμεση) είναι πολύ καλή, αν και η 3η είναι για ειδικά γούστα (sympathy for lady vengeance).
Chaser, Host, Memories of murder πολύ καλές. Ι saw the devil είναι υπερτιμημένο, αλλά επειδή είναι αμερικανιά κερδίζει κοινό από παντού. The Man from nowhere το ίδιο.
Καλά Horror είναι πέρα από το Host και το Train to Busan, το Thirst και το Shutter, το οποίο όμως είναι Ταιλανδέζικο νομίζω.
Battle Royale και Internal Affairs (το inspiration για να μην πω remake στο οποίο πάτησε το departed) καλες επίσης.
-Από άλλες ασιάτικες γενικά, αγαπημένη μου είναι το Twilight Samurai. Από άλλες Γιαπωνικές Κουροσάβα για ποιότητα και Τακάσι Μίκε για λίγο harcorila (ξεκίνα με κανά 13 assasins για να μπεις σιγά σιγά).
Raid καλά ξυλίκια πέφτουν όπως και στα Ip Man.
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”