ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για μη GAMERS

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62552
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ίσως ότι Αμερική δεν είναι σονιλαντ και ότι ούτως ή άλλως δεν έχουν κυκλοφορήσει πολλές ps κονσόλες οπότε "μικρό" το φετινό κακό.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3582
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Ε δεν τους σταματάει τίποτα από το να το πετάξουν και στο PS plus.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62552
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ε δεν νομίζω ότι θα έχουν κέρδη μέρα 1 αν το βάλουνps+ όπως θα κάνει η ms. Εκεί είναι το χρήμα από τη Σόνυ. Στα ροιαλτις από 3ους.

Αλλά τελικά υπάρχει και μία σοβαρή δικαιολογία ότι για να πάρει τα δικαιώματα η Σόνυ χρειαζόταν να εγγυηθεί μουλτιπλατφορμ. Και θα είναι διαφορετικά τα δύο στούντιο που θα δουλέψουν τα παιχνίδια.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9105
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

δεν ήταν το πρόβλημα το multiplatform. το day one gamepass ήταν. και δόθηκε τελικά εξήγηση γιατί μπήκε day one gamepass, στο xbox publish το κάνει η ίδια η mlb άρα αυτή έκλεισε το deal με ms.
Spoiler: show
Image
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9105
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

διαβάζοντας στο Twitter, βλέπω πολλούς να προβληματιζοντε με τις τελευταίες φήμες που έρχονται από το στρατόπεδο της Sony. ας το πάω αριθμητικά:

1)ακούγεται ότι ακυρώθηκε το days gone 2 και είναι η φήμη που έχει προκαλέσει την μεγαλύτερη αίσθηση. τεράστια εντύπωση μου έκανε γιατί είναι game με αρκετό και φανατικό κοινό. και διάβαζα κι όλας ότι είναι στα top selling παιχνίδια στο store τα τελευταία 2 χρόνια.

2)ακούγεται επίσης για remake του πρώτου last of us, παιχνίδι που έχει ήδη remaster στο ps4 και παίζεται άνετα ακόμα και σήμερα που έχει κλείσει πια 10 χρόνια από την κυκλοφορία του. δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο άρμεγμα.

3)θέλει λέει η Sony να επικεντρωθεί στα μεγάλα franchise της που έχουν μικρότερο ρίσκο. τεράστιο φάουλ για μένα. δλδ από εδώ και πέρα δεν θα βλέπουμε "μικρά" project τύπου days gone ή ghost of tsusima? μα γι αυτό ο κόσμος αγαπάει την Sony, για τις παιχνιδαρες και την ποικιλία που βγάζουν τα studio της. ποιος ο λόγος για τέτοια αλλαγή πολιτικής.

4)γλυκαθηκαν από το μερίδιο της πίτας που έχει το mobile gaming και θέλουν να επενδύσουν κι εκεί. μήπως εδώ κολλάει αυτό που λέω στο 3)? ότι αντί να χρηματοδοτουμε μικρότερα/καινούρια projects, να δώσουμε αυτά τα λεφτά σε project που θα φέρουν God of war και last of us στα κινητά. προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτό.
Spoiler: show
Image
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62552
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Όλα σωστά που λρς τα βλέπω και εγώ στα Σόνυ φορα και δε τους αρέσει καθόλου ο δρόμος της Σόνυ και την καθοδήγηση του Ραιαν έως τώρα.

Για το daysgone οκ δεν ήταν ΤΟΣΟ μεγάλο το κοινό ούτε τόσο μεγάλες οι πωλήσεις (και το σκορ στο μετα είχε 71).

Γενικά όλοι καταλαβαίνουν ότι η Σονυ δεν έχει τα άπειρα χρήματα της μαικροσοφτ. Θα κάνει προσεκτικές επιλογές στο τι θα δημιουργήσει είτε prequel/spinoff/remasters είτε IP.

Εγώ διαβάζοντας τι είχαν καταφέρει τα japan studio (με σχετικά λίγο μπάτζετ) καθώς και το ότι ο Kojima ίσως για ένα (?) παιχνίδι να μεταφερθεί σε MS βλέπω λάθος κινήσεις. Βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμα αλλά όλα τα φορια ξαναλέω που διαβάζω κράζουν αρκετά τη στρατηγική που δείχνει έως τώρα να παίρνει η εταιρεία.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15420
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Remake του LoU1 δεν στέκει πουθενά. Το Days Gone ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι με ζόμπι στο PS4 και θα ήθελα πολύ να δω σίκουελ στο 5.

Sony σε κινητά κτλ για γέλια, μακάρι να έκαναν κανά next-gen portable με ps5 remote play capabilities.

Στα αρνητικά για μένα επίσης ότι δεν έχει φέρει το PS Now στα μέρη μας και ότι αποφάσισε να κόψει ξαφνικά την υποστήριξη και σε λίγο τη λειτουργία των ps3 & vita stores. Θα μπορούσε να βρεθεί λύση να μειωθεί το μπάτζετ αν αυτό τους ενοχλούσε αλλά έτσι φαίνονται γύφτοι. Ελπίζω να κάνουν ένα καλό sale κλεισίμαστος εκεί κοντά στο τέλος μπας και το σώσουν λίγο.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9105
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

days gone είχε κακό ξεκίνημα γιατί είχε πολλά προβλήματα όταν κυκλοφόρησε. με τον καιρό διορθώθηκαν και σιγά σιγά έχτισε κοινό. σίγουρα όχι όσο last of us κλπ ιερά τέρατα, αλλά δεν ήταν και για να ρίξουν άκυρο στο sequel. τώρα για Sony, ποτέ δεν είχε τα φράγκα της ms αλλά ακολουθούσε μια πολιτική που τις απέφερε(λογικά?) κέρδη και την είχε κυρίαρχο στον χώρο. γιατί τώρα η αλλαγή? δημιουργήθηκε οικονομικό πρόβλημα και αλλάζει το πλάνο? safe επιλογές δεν υπάρχουν σε καινούρια ip πάντως. κάθε τι καινούριο έχει και μεγάλο ρίσκο. είτε θα σου βγει επιτυχημένο horizon είτε εμπορική πατάτα σαν το death stranding. με αυτή την λογική μόνο God of war-uncharted-horizon-last of us θα βλέπουμε από δω και πέρα? άσε που τέτοια games θέλουν και χρόνια παραγωγής, δεν βγάζεις ένα κάθε δύο χρόνια. εκτός κι αν πας σε project "miles morales" που είναι σαν dlc. τώρα για kojima λογικό να πάει προς xbox. ψιλοραγισε το γυαλί με Sony μετά το death stranding. τον στήριξαν πολύ οικονομικά με το καινούριο του studio που έφτιαξε από την αρχή, του δάνεισαν και τεχνολογίες από άλλα τους studio κι εν τέλει "μπήκαν και μέσα". ας ελπίσουμε ότι έμαθε από αυτό το πάθημα και το επόμενο game του θα είναι πιο εύπεπτο.
Spoiler: show
Image
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62552
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Καλά αν δείς δεν βγαίνουν ΑΑΑ σινεματικς 45-50 το χρόνο. Κάθε χρόνο 3-4 AAA. Δε ξέρω τι σκέφτονται στη Σόνυ. Και εμένα δε μου πολύ αρέσει αλλά εγώ δεν είμαι hardcore κοινό. Τουναντίον έχω πληρώσει τις συνδρομές μου και παίζω από εκεί πάρα πολλά παιχνίδια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ αλλά καταλαβαίνω κόσμο που επιθυμεί να παίξει day1 games.

Το days gone εγώ το έχω φρι και δε το έχω παίξει...δε με πολύ τραβάει τόσο πολύ το open world με το συγκεκριμένο theme αλλά ίσως του δώσω μια ευκαιρία (νομίζω έχω πάρει και patch ps5 60fps?).

Γενικά και εγώ ξαναλέω δεν είμαι εναντίον του τι λες. Λέω τι διαβάζω (και τρώνε από όλους το ίδιο κράξιμο). Διάλυση ομάδων και στούντιο μεταφορες/μετατόπιση ομάδων, χαμένοι συνεργάτες με τη κονσόλα από εποχές ps3. Δεν ξέρω... πολύ χαρτογιακισμος. Και ούτε firmware updates (είναι δυνατόν να μην έχω folders ρε φίλε?). Μακάρι βελτίωση σύντομα.

Και τα τελευταία νέα για το 'ειδος απάντησης' gamepass (με ταινίες και άνιμε και παιχνίδια+ κάποιο emulator για bc ps1+2+3). Θα δούμε...

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3582
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Όλο αυτό το rumor mill ξεκίνησε από ένα εξαιρετικό άρθρο του Σράιερ στο Bloomberg. Ο οποιός είναι ίσως ο καλύτερος ενεργός gaming reporter αυτή τη στιγμή και το βιβλίο του blood sweat and pixels είναι must για οποιονδήποτε θέλει να έχει μια εικόνα της πραγματικότητας της βιομηχανίας σήμερα.

Αξίζει να το διαβάσετε για να έχετε μια περισσότερο ψύχραιμη ματιά από την υστερία του twitter.

Βγήκανε μαζεμένα πράγματα που είναι μεν άσχημα αλλά είναι αρκετά λογικά και γίνονται κάθε μέρα στη βιομηχανία γενικά. Δυστυχώς αγοράζονται studio από τις μεγάλες εταιρείες και καταλήγουν σε support ρόλους με αποτέλεσμα να μην έχουν δική τους παραγωγή. Δυστυχώς κάποια studio χάνουν την στήριξή τους και μαζί χάνονται και κάποια παιχνίδια.
Σε ποιον όμως προκαλέι έκπληξη ότι δεν θέλει η sony ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία να ξοδέψει εκκατομύρια για το days gone 2? Μιλάμε για ένα παιχνίδι που έκανε 7 χρόνια να φτιαχτεί και τελικά ήταν μια μετριότητα.

Ή ακόμα περισσσότερο το κλείσιμο του Japan studio (εκτος από το Asobi team), που είναι μεν ιστορικό, έχει δε να βγάλει αξιολογο game από το PS3.

Γιατί μας φαίνεται περίεργο το ότι ψάχνονται να μπούνε στα κομάτια της αγοράς που έχουν τα περισσότερα λεφτά?

Γενικά υπάρχει μια υπερβολική αντίδραση γιατί αυτή τη στιγμή λόγω της πανδημίας, δεν υπάρχουν ούτε παιχνίδια, ούτε νέα, οπότε ένα άρθρο μπορεί να συζητιέται και να αναλύεται για μέρες και ο κόσμος να φρικάρει όλο και περισσότερο χωρίςνα έρχεται κάτι άλλο να το αντικαταστήσει.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62552
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Μιας και σας βρήκα πείτε και κάνα χαλαρό παιχνιδάκι. Δεν ξέρω τι να ξεκινήσω. τερμάτισα το 4ο gow και είπα να απέχω λίγο από τη σειρά πρίν ξαναπιάσω το gow2(ascension,original 1, ghost of Sparta and chain of Olympus).

Έλεγα κάνα MediEvil2 αλλά γενικά κάτι χαλαρό ψάχνω μικρό-μεσαίο σε μέγεθος. Σκεφτόμουν και κάνα metal gear.

Μη πείτε κάνα περσόνα5 και σας κυνηγάω ImageImage. Maneater???

Εδιτ:

https://twitter.com/PlayStation/status/ ... 89766?s=19

Λολ Image πάνω που έλεγα για firmware update...δε ζηταγα κάτι με μεγαλύτερη αξία;

Sent from my GM1913 using Tapatalk



Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3582
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Δεν βοηθάς κι εσύ με το τι περίπου θες, 3 τελείως διαφορετικά παιχνίδια έβαλες σε μια πρόταση :P

To Metal Gear 5 btw είναι πολύ καλό για να παίζεις σε μικρά chunks, χωρίς να βάζεις μεγάλη υποχρέωση χρόνου στον εαυτό σου.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9105
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

εγώ ξεκίνησα το zombie army 4 μιας και μπήκε game pass. το δίνει και το ps plus αυτό το μήνα. άκρως διασκεδαστικο το campaign του, με παρέα φαντάζομαι θα είναι ακόμα καλύτερο. το βρήκα και αρκετά χαλαρωτικό γιατί καταφέρνω και παίζω ακόμα και με κούραση μετά τη δουλειά. σίγουρα δεν θα το παρατήσω μόλις τελειώσει το campaign, έχει πολύ κόσμο στο online πλέον και θα μπαίνω για χαβαλέ με άγνωστους.
Spoiler: show
Image
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62552
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δεν πολύ παίζω ζόμπι παιχνίδια ρε. Εδώ χεζομουν να παίζω τη μαλακια το tlou.

Δεν είναι θέμα το gender. Ψιλό μικρό και να μην είναι μουφα με ενδιαφέρει.

Δεν παίζω καθόλου 1st person(δε μπορώ να λοκαρω... είμαι ανίκανος. Και δε μου αρέσει η λογική να κοιτάζω με παρωπιδες που σου δίνει η οπτική του 1st person). Και δεν μου πολύ άρεσαν τα δύσκολα παζλ (πχ oddworldπου είχε αυτό το μήνα η και tomb raider παλιότερα δεν άγγιζα).

Κατέβασα man eater+ace combat και βλέπω. Ίσως κατεβάσω και ratchet (?). Ψάχνομαι και εγώ.

Το Bloodborne είναι soul game?

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3582
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

To bloodborne είναι souls αλλά είναι λίγο πιο προσβάσιμο από τα άλλα. Ενώ είχα προσπαθήσει να παίξω souls παλιότερα δεν με είχαν κρατήσει αλλά το bloodborne με έκανε όχι μόνο να παίξω αυτό μέχρι το τέλος αλλα να γυρίσωα και να παίξω και τα υπόλοιπα. Σίγουρα δεν το λες μικρό και χαλαρό.

Μιας και λέμε για μικρά παιχνίδια πάρτε μια λίστα με τα αγαπημένα μου "μικρά" των τελευταίων χρόνων γιατί βαριέμαι πολύ σήμερα :P

Brothers
Firewatch
Undertale
Gone Home
Her Story
Transistor
Super Hot
Virginia
Hotline Miami
Papers Please
Night in the Woods
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”