Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
User avatar
Erevis Cale
Coach
Coach
Posts: 2714
Joined: Thu Sep 24, 2009 1:36 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Μπανάθα , Man Utd, Valencia
Status: C, κρασί και AC/DC
Location: London, UK
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Το Arch για μένα είναι το καλύτερο linux και ο pacman απλά σπέρνει, αλλά ρε παιδιά με το που βγάζει upgrade γαμιέται ο Δίας. Στο τελευταίο που κάναν upgrade και τον pacman στην έκδοση 4 σπάσανε ένα διάολο πακέτα τα οποία δε βρίσκανε κάποια shared libraries. Απ'ότι φαίνεται ήθελαν upgrade όλα τα πακέτα που είχα εγκαταστήσει από το AUR, για να γίνει όμως αυτό έπρεπε να κάνω update τα kernel-headers στην 3.2, με τα οποία όμως δεν είναι συμβατός ο driver του wifi -> αντίο ζωή, έβαλα opensuse τα οποία δε μ'ενθουσιάζουν αλλά είναι σταθερά.

Γενικά έχει πολύ καλό documentation αλλά όντως για αρχάριους ΔΕΝ είναι εύκολο λειτουργικό, για μενα πχ. που σπουδάζω πληροφορική είναι αλλά άντε πες στο μέσο χρήστη ν' ανεβάσει μόνος του τον Χ και να στήσει και τον window manager. Απλά δε θα το κάνει εκτός αν είναι πορωμένος.
I think Supernatural is a pretty cool guy. eh has secs with Demons and doesnt afraid of anything!
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bump.

Ubuntu 13.10 ή Sabayon?
User avatar
pirovatis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7325
Joined: Tue Jan 18, 2005 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: NK Gospic '91
Αγαπημένη Ομάδα: Rayo Vallecano
Status: Ίδια είναι τα αφέντικα, πράσινα πορτοκαλιά...
Location: Vanuatu
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ένας μίνι οδηγός που έφτιαξα για στήσιμο XBMC με άπειρα addons που μπορεί να περάσει σε pc, ios, android συσκευές και με λίγο linux tweaking απευθείας plug n play σε οποιαδήποτε TV έχει HDMI.
Δωρεάν streaming ταινίες, σειρές, κανάλια.

Απορίες για ότι θέτε.

XBMC installation

1. Κατεβάζουμε τη πλατφόρμα XBMC από το xbmc.org . Η τελευταία stable edition είναι η 12 (Frodo).
2. Συνέχεια μέσα από την πλατφόρμα:
a. System > File Manager> Add Source
b. Πληκτρολογούμε http://install.mashupxbmc.com, βάζουμε 1 όνομα στο source (πχ. Mashup) και πατάμε ΟΚ.
3. Επιστροφή στην κεντρική σελίδα (κατά προτίμηση με το βέλος back) και:
a. System > Settings> Add-ons> Install from zip file> Επιλέγουμε το source που φτιάξαμε (πχ. Mashup) και από τη λίστα με τα zips επιλέγουμε το ….mashup1.4
4. Πατάμε στο “Get add-ons” και επιλέγουμε το repository που έχει δημιουργηθεί (πχ. Mashup repository)
5. Επιλέγουμε το Video Add-ons > Mashup > enable.

Έτσι τελείωσε η εγκατάσταση του Mashup που καλύπτει σειρές, ταινίες και κάποια κανάλια. Με το supersearch ψάχνει για links σε διάφορα site και όχι μόνο σε ένα όπως τα υπόλοιπα addons.

Σε περίπτωση δυσκολιών, οι άνωθι οδηγίες υπάρχουν και στο http://www.mashupxbmc.com/install/

Αντίστοιχα στο βήμα 2b βάλουμε http://mirrors.superrepo.org ενεργοποιούμε το μεγάλο repository του http://superrepo.org/

Σε αυτό από το Settings> Add-ons > Get addons επιλέγουμε (ότι τραβάει η ψυχή του καθενός):

Superrepo All > Video Addons >

YIFY movies 1080p για ταινίες από YIFY
Hellenic Movies/Player/Toons/TV για ελληνικές ταινίες, σειρές, live tv και άπειρα παιδικά.
Λίστα ελληνικών καναλιών

Sportsdevil για link από:
atdhenet
http://www.gofirstrow.eu/
http://livetv.ru/
LShunter.tv
http://www.rojadirecta.me/
http://www.vipboxeu.co/
http://www.wiziwig.tv/

Subtitle addon activation:

1. Get addons > Subtitles addons > XBMC subtitles
2. Αφού εγκατασταθεί, το επιλέγουμε και πάμε στο Configure, όπου υπάρχουν 3 tabs.
a. Στο 1ο επιλέγουμε σαν 1η γλώσσα Greek, 2η English και 3η ότιδήποτε (πχ. English)
b. Στο 2ο επιλέγουμε τα site που θα ψάχνει για υπότιτλους. Προτείνονται:
i. Subs4free.com
ii. subtitles.gr
iii. opensubtitles.org
iv. Αν βρεθεί κάποιο άλλο θα προστεθεί
c. Στο 3ο ενεργοποιούμε το «manual sub search» για την περίπτωση που δε βρίσκονται υπότιτλοι από το αυτόματο σύστημα.


Subtitle encoding problems (κινέζικοι υπότιτλοι)

System > Settings> Video > Subtitles > Greek ISO

Υπάρχουν εφαρμογές remote control για ios και android.

Στο android υπάρχει και το Yatse remote.

Ακόμα το ψάχνω κι εγώ με τα άπειρα addons (μέχρι και για arcade games από την τιβι έχει), αν βρίσκω τίποτα ενδιαφέρον θα ποστάρω.

Απορίες/ευρήματα/προτάσεις φηλφρη.
Το σύστημα σας 3-5-2, το σύστημα που παίζω παγκό.
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16067
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Εύγε, Πίρο! -doublekiss
spacetimer8032
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Fri Aug 16, 2013 11:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

bump

Για πείτε, έχει κανείς για main OS κάποια διανομή λίνουξ; Μόνο ο johndoe μου έρχεται στο μυαλό, βγείτε και οι άλλοι. :P


υγ. βρήκα την κατάλληλη να ξεθάψω το τόπικ, ξέρω ξέρω.
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αν χρειάζεται να ρωτας, τοτε πανε για ubuntu που ειναι η πιο safe επιλογη!
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
User avatar
bouzouxis7
National Manager
National Manager
Posts: 8899
Joined: Fri Apr 24, 2009 2:04 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Newcastle #No_Transfers FC
facebook προφίλ: nikos.bachtis
twitter: DoctorWho7777
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Έχω linux mint στο laptop. Αρκετά τίμια, user friendly και εύκολα, μιας και αυτός είναι ο σκοπός τους. Ubuntu, όπως λέει και ο koufa, είναι απλά εγγύηση.

Από 'κει και πέρα υπάρχουν άπειρες επιλογές για κάθε γούστο. Αν δεν δοκιμάσεις μόνος σου μια πεντάδα τουλάχιστον, δεν πρόκειται να καταλάβεις τι σ' αρέσει. Ενδιαφέρον πχ είναι και το Zorin Os, αν και δεν ξέρω αν αξίζει για main σε σχέση με linux mint ή ubuntu.
This isn't funny Dean, the voice says I'm almost out of minutes!


Όταν είσαι ένα τίποτα, τίποτα δεν θα αλλάξει αν δεν είσαι. allons-y
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17736
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Έχω κάνει τρελή βλακεια σε ενα παλιό pc που έχω με 2 δίσκους και όταν στον έναν πήγα να ξαναπεράσω τα Ubuntu, χάλασα το grub. Υποτίθεται ότι το έφτιαξα αλλά δε μπορώ με τίποτα να μπω στα windows. Μέχρι και με απευθείας load από υο δίσκο προσπάθησα αλλά τίποτα. Το θέμα είναι ότι ο δίσκος δουλεύει, γιατί από Ubuntu διαβάζω κανονικά το περιεχόμενό του. Δε ξέρω μήπως κατέστρεψα κάτι στο system των Windows. Καμιά ιδέα μήπως μπορέσω και το επαναφέρω;

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

@spacetimer8032: Δεν κατάλαβα ότι ρωτάς τι distro να βάλεις. Εξαρτάται καθαρά τι χρήση θες να κάνεις και πόσο άνετος είσαι με το OS. Για πρώτη επαφή, όντως θα πρότεινα κι εγώ ubuntu. Αν θες κάτι απλό αλλά σταθερό, βάλε Debian. Αν ξέρεις τι κάνεις είτε Arch είτε Gentoo.
Προσωπικά είμαι σε Debian και σε γραφείο και σε laptop, αν και περιμένω να τελειώσω το PhD να το γυρίσω σε Gentoo γιατί το σιχαμένο το systemd που μας φόρτωσαν θέλει μαύρη μαγεία για να δουλέψει σωστά (αδιάφορο για εσάς, αλλά κάπου πρέπει να τα πω κι εγώ).

@vagelis2005: Όταν λες χάλασες το grub, τι εννοείς; Επίσης για εξήγησε λίγο το setup γιατί δεν κατάλαβα τι παίζει. Στον ίδιο δίσκο έχεις στα installed windows και το ubuntu ή το καθένα σε δικό του;
spacetimer8032
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Fri Aug 16, 2013 11:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

johndoe wrote: Thu Aug 09, 2018 3:00 pm @spacetimer8032: Δεν κατάλαβα ότι ρωτάς τι distro να βάλεις.
Ναι, ούτε εγώ το κατάλαβα. :P
Δεν ήταν στόχος μου να πάρω προτάσεις για το τί να βάλω, αλλά να γίνει ένα refresh στο τόπικ και να ακουστούν εμπειρίες/προβλήματα από άτομα που χρησιμοποιούν λίνουξ. Προσωπικά έχω καταγράψει πολλές ώρες με τα arch, οπότε λίγο δύσκολο να γυρίσω σε κάτι πιο "mainstream" όπως τα ubuntu.
Gentoo δεν ήξερα ότι μπορείς να κάνεις και χωρίς systemd, αλλά γιατί να τρως τόση ώρα στο compiling που τελικά δεν προσφέρει και τόσα πολλά;

@vaggelis2005
Δεν ξέρω πολλά από ubuntu, αλλά έχεις δοκιμάσει να κάνεις ένα "sudo update-grub"?
Επίσης, έχεις UEFI ή BIOS σύστημα; Αν έχεις το πρώτο, φρόντισε να είναι mounted το EFI partition - με "lsblk" μπορείς να δεις αν έχει γίνει, αλλιώς "sudo mount /dev/sdxY /boot/efi", όπου x το γράμμα του δίσκου που βρίσκεται το EFI partition (π.χ. a, b κτλ) και Y το νούμερό του (π.χ. 1, 2 κτλ). Με "sudo fdisk -l" μπορείς να βρεις αυτά τα στοιχεία.
Α, και υποθέτουμε ότι το os-prober είναι ήδη εγκατεστημένο.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Προσωπικά για να είμαι με sysv μια χαρά τρώω χρόνο για compilation. Θα τον γλυτώσω μακροπρόθεσμα και με το παραπάνω από τα άχρηστα kernel config options που θα πετάξω έξω αφού δεν θα χρειάζονται για τα σιχαμένα systemd "features". :P
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17736
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Δύο διαφορετικοί δίσκοι είναι. Είχα χάσει την εικόνα του grub αλλά το επανέφερα αυτό, αλλά στην επιλογή για windows μου βγάζει σφάλμα. Τώρα δεν είμαι σε χώρο να δω τι λέει ακριβώς. Φοβάμαι μήπως πειραχτηκε κάτι στο system των Windows και δεν μπορεί να ξεκινήσει.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Όταν είσαι στο μηχάνημα, στείλε τι ακριβώς γίνεται για να σου πούμε. Όπως το ακούω, μάλλον κάτι minor είναι.
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”