Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

ξεχωριστο τοπικ για αυτα τα ριμαδια

http://www.ellak.gr/
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένα όνειρο χρόνων γίνεται πραγματικότητα κλπ κλπ.

Ματ τελικά τα έβαλες τα ubuntu ή ακόμα το σκέφτεσαι;
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
matthew21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7315
Joined: Sat May 05, 2007 10:21 am
Αγαπημένη Ομάδα: Πρόεδρος Εδεσσαϊκού
Location: Οn a plane (hopefully)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mενι θενκζ το μαστρογιοντα :-D :-D


Kατέβασα το dvd και του τραγικου μου τελείωσαν τα άγραφα :D :D

Θα πάω μέχρι το πλαίσιο αύριο να πάρω καμια 50αδα και μάλλον θα κάνω το κολπάκι με dualbot.

Έχω διαβάσει και αρκετά πράγματα εδώ

http://forum.ubuntu-gr.org/index.php?si ... a936aa0f51

Θησαυροί -ypoklinomai -ypoklinomai
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και μιας και πιάσαμε το ΕΛΛΑΚ να αναφέρω και το bygfoot που είναι παιχνίδι μάνατζερ ανοιχτού λογισμικού.

Ματ θυσαυροί και γενικά βοήθεια αν έχεις πρόβλημα. Τσέκαρε και τα μαθήματα python που είναι εκπληκτικά.
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αυτή την στιγμή σας γράφω μέσα από τα YDL 6.0 που είναι εγκατεστημένα στο...
Spoiler: show
PlayStation 3 8)
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Σε εμάς τους αδαείς, τους άσχετους, τα UFO, μπορεί να εξηγήσει κάποιος σε απλά Ελληνικά τι στα κομμάτια είναι αυτό το ΕΛ/ΛΑΚ;
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Είναι λογισμικό (προγράμματα δηλαδή, που λέμε) το οποίο είναι δωρεάν. Και είναι δωρεάν, όχι γιατί το έβγαλε κάποιος σε τόρρεντ, αλλά γιατί το έφτιαξε κάποιος ή μια ομάδα κάποιων, οι οποίοι δεν ζητάνε τα χρήματα μας για να το χρησιμοποιήσουμε. Ακόμα και το πώς φτιάχτηκε το πρόγραμμα (ο κώδικας που γράφτηκε δηλαδή), είναι ελεύθερος ωστε να τον δούμε και (μετα απο άδεια) να τον επεξεργαστούμε. Εξ ού και η ονομασία "λογισμικό ανοιχτού κώδικα".

Κυρίως γίνεται λόγος για τα λειτουργικά συστήματα ανοιχτού κώδικα. Αντί δηλαδή να βάλεις Windows, Macintosh ή κάποιο άλλο λειτουργικό επι πληρωμή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ελεύθερο λειτουργικό (Ubuntu, Fedora κτλ). Χαρακτηριστικό αυτών είναι ότι είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμα, συνήθως αρκετά πιο γρήγορα και ασφαλή, αλλά απαιτούν πολλές φορές ειδικές γνώσεις και εξειδίκευση προκειμένου να κάνεις κάτι άλλο εκτός απο την απλή χρήση τους (πχ αν θες να αλλάξεις μια ρύθμιση, να βάλεις έναν driver που δεν δίνεται έτοιμος).

Σε γενικές γραμμές αυτό είναι... :-)
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Χαρακτηριστικό αυτών είναι ότι είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμα, συνήθως αρκετά πιο γρήγορα και ασφαλή, αλλά απαιτούν πολλές φορές ειδικές γνώσεις και εξειδίκευση προκειμένου να κάνεις κάτι άλλο εκτός απο την απλή χρήση τους (πχ αν θες να αλλάξεις μια ρύθμιση, να βάλεις έναν driver που δεν δίνεται έτοιμος).

Σε γενικές γραμμές αυτό είναι...
=
ξεχωριστο τοπικ για αυτα τα ριμαδια
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μαστρογιόντα τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολύ τα τελευταία 2 χρόνια. Πλέον είναι απλό και για έναν μη πεπειραμένο χρήστη να καταφέρει να βάλει τα λίνουξ και να τα δουλέψει. Ειδικά φέτος που πλέον παίζει εύκολα και το fm είναι μια καλή ευκαιρία να κάνουν το πέρασμα όσοι ενδιαφέρονταν αλλά δεν το δοκίμασαν.

Προτείνω σε όποιον ενδιαφέρεται να κατεβάσει το livedvd από εδώ ή εδώ και να δοκιμάσει μόνος του. Υπάρχει και επιλογή για εκκίνηση των linux απευθείας από το cd χωρίς να κάνετε αλλαγές στο σύστημά σας ώστε να τα δοκιμάσετε, να δείτε αν σας αρέσουν και να αποφασίσετε αν θα τα βάλετε κανονικά ή όχι.
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
User avatar
Dal-
Banned
Banned
Posts: 4626
Joined: Mon Sep 08, 2008 11:45 pm
Status: I was born into the Christian persuasion, but when I got older I converted to narcissism.
Location: Moravia.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Black-and-white TV with the sound turned low.
Spoiler: show
Image
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΠΡΟΣΟΧΗ! Τo wubi ΔΕΝ κάνει σωστή εγκατάσταση. Προτείνετε μόνο για δοκιμή των linux. Για μακροχρόνια χρήση απαραίτητο είναι να γίνει installation με bootarisma από το cd (το άκουσες Ματ; :p)
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
User avatar
Dal-
Banned
Banned
Posts: 4626
Joined: Mon Sep 08, 2008 11:45 pm
Status: I was born into the Christian persuasion, but when I got older I converted to narcissism.
Location: Moravia.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προφανώς αλλά είναι εξαιρετικό για αρχή και για να δεις πως είναι το linux.
Black-and-white TV with the sound turned low.
Spoiler: show
Image
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και εσύ μου ποστάρεις δάλεια χωρίς να εξηγείς τι είναι τούτο που γράφεις.
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Να κάνω κι εγώ μια γενική τοποθέτηση.
Αναγκάστηκα, αρχικά, να δουλέψω πάνω σε διάφορες διανομές του Linux λόγο της σχολής. (Mandrake, Suse, Fedora, Ubuntu)
Ξεκίνησα το 2003 που τότε δεν ήταν πολύ διαδεδομένα στο ευρύ κοινό με αποτέλεσμα να έχω προβλήματα με την αναγνώριση του hardware. Προσπαθώντας να λύσω τα προβλήματα που αντιμετώπιζα και λόγο των γενικών μου γνώσεων, κατάφερα να μάθω καλά τα Linux για έναν καθημερινό απλό χρήστη και πιο εξειδικευμένα αυτό που ζητούσα.
Την προτελευταία φορά που τα χρειάστηκα είχα βάλει τα Ubuntu και μπορώ να πω ότι έμεινα κατά ενθουσιασμένο καθώς υποστήριζαν τα πάντα και τα φόρουμ τους είχαν απλά λύσεις για όλα τα προβλήματα.
Αυτό όμως που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί κάποιος να δουλέψει Linux που το interface τους είναι χειρότερο από τα windows7. Και μιλάμε για χρήση: ταινίες, τραγούδια, internet και Office. Επειδή τα έχω δουλέψει τα κομμάτια αυτά και στα 2 λειτουργικά, θα επέλεγα ανετότατα τα windows7.

sind τι απόδοση έχει το Football Manager 2010 σε Linux συγκριτικά με τα win?
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Mιας και δώσατε την σελίδα του ΕΛΛΑΚ στο πρώτο πόστ, ας δώσω και εγώ αυτό το link από την ίδια σελίδα, που δείχνει μια αντιστοίχιση του τι ελεύθερα προγράμματα υπάρχουν σε αντιστοιχία με τα παραδοσιακά των windows:

http://www.ellak.gr/index.php?option=co ... _2008_2009

Έχω (για διάφορους λόγους δουλειά και σπίτι) συνολικά 5 υπολογιστές (3pc και 2laptop).

Και οι 5 τρέχουν Ubuntu. :-D
Οι 3 από αυτούς τρέχουν και windows ενώ οι 2 μόνο ubuntu.

Σαν εργαλείο δουλειάς δεν συγκρίνεται με τα windows, αλλά οκ δεν κάνετε όλοι την ίδια δουλειά με εμένα :D
Μέχρι πρόσφατα υπήρχε η πεποίθηση ότι είναι δύσχρηστο, πλέον δεν ισχύει στον βαθμό που ίσχυε, μια δοκιμή θα σας πείσει. Έχει browser, έχει email client, έχει office (OpenOffice) γενικά έχει ό,τι χρειάζεται ένας χρήστης υπολογιστή. Όπως είπε και ο sindarta παίζουν και το FM kai to FML οπότε και αυτός ο λόγος καταρίπτεται. Απότι ξέρω παίζει μέχρι και το steam...

Επιπλέον έχει πολλά ακόμα που δεν έχουν τα windows, αλλά θέλυν λίγο ψάξιμο.
Π.χ. η κάρτα TV για το pc μου, που είχα αγοράσει το 2003, στα windows 7 δεν παίζει γιατι οι taiwanέζοι δεν βγάζουν driver και δεν την υποστηρίζουν μετά τα vista. Στο Ubuntu, κάνεις κλικ στο install TVtime και παίζει με ένα κλικ :)

O λόγος που διατηρώ εγώ προσωπικά τα windows;
1. Oι εφαρμογές ebanking των Ελληνικών τραπεζών είναι μόνο για windows :roll:
2. Επειδή δουλειά μου είναι να φτιάχνω σites, πρέπει να τα τεστάρω πώς φαίνονται και σε Ιnternet Explorer και Windows (οκ αυτό λύνεται και με Virtual Machine αλλά μην σας μπλέξω άλλο)
3. Μ'αρέσουν πολύ τα windows 7 :oops: To gnome που χρησιμοποιεί το Ubuntu σαν "GUI" είναι λίγο πίσω όπως είπε και ο DVD από πάνω. To "Eυρωπαϊκό" KDE πάλι, που χρησιμοποεί το Κubuntu http://www.kubuntu.org/ (και άλλες διανομές linux), δεν υστερεί, το αντίθετο, αλλά έχει πολλά bugs :)
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”