Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
matthew21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7315
Joined: Sat May 05, 2007 10:21 am
Αγαπημένη Ομάδα: Πρόεδρος Εδεσσαϊκού
Location: Οn a plane (hopefully)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γειααααα :D

Μόλις έστησα το δεύτερο dualboot της υπολογιστικής μου καριέρας (win7 - Ubuntu 11.04), αυτή τη φορά ελπίζω να στεριώσει μιας και πλεον το pc το έχω για office (πολλές εργασίες..) για τραγούδια/ταινίες/surfing και καθόλου gaming.

Έχω θέμα με τους drivers όμως. Η εξωτερική κάρτα δικτύου κουβαλάει το chipset της Realtek rtl8187, όταν έτρεξα το live cd έπαιξε κανονικά, τώρα όμως δεν την αναγνωρίζει καν με αποτέλεσμα να χρησιμοποιώ μόνο την onboard (μία atheros) με αρκετά χαμηλώτερες ταχύτητες. Γενικά πως λύνετε τα θέματα με τους drivers; Α και κανένα λινκ για νέοπες θα ήταν ωραίο :D
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν την αναγνωρίζει καθόλου; Δώσε ένα

Code: Select all

lsusb
Επίσης βλέπω πως θα έπρεπε να δουλεύει out of the box, περίεργο να έχεις πρόβλημα.

Θανάση έχεις το ίδιο πρόβλημα και με το νέο emesene (2.11.4);
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
matthew21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7315
Joined: Sat May 05, 2007 10:21 am
Αγαπημένη Ομάδα: Πρόεδρος Εδεσσαϊκού
Location: Οn a plane (hopefully)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mετά από 2 restart έστρωσε :D Κατέβασα και το μεταφρασμένο οδηγό να διαβάσω. Πρέπει να μάθω και να δουλεύω terminal σιγά σιγά.
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι, σαφώς, από την στιγμή που μαθαίνεις terminal και vim ή emacs ανοίγει ένας ολόκληρος καινούργιος κόσμος στην χρήση του υπολογιστή.
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
FM_MaNI@C
National Manager
National Manager
Posts: 8332
Joined: Wed May 18, 2005 7:54 pm
Football Manager της ομάδας: Getafe Club de Fútbol S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Location: Thessalonique
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αύριο έχει στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας συνέδριο ΕΛ/ΛΑΚ, οι Θεσσαλονικείς που δεν το ξέρετε και τυχόν ενδιαφέρεστε, κοιτάξτε το.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
04/03/2009- Παναθηναϊκός-Πανσερραϊκός 2-3

(75' Χριστοδουλόπουλος, 90+3' Παπάζογλου(αυτ)-23' Μπαϊκαρά, 55' Τσέχ (ΠΕΝ), 71' Τσέχ)

27/10/2009- Πανσερραϊκός - Ολυμπιακός 3-1

(17' Λεοζίνιο, 52' Αθανασιάδης, 84' Ριμόλντι (Πεν.) - 66' Μήτρογλου)
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Σιντ με το νέο emesene δεν με το κάνει.Θενκς.


Λοιπόν.Μιας και τελείωσα με τις πανελλήνιες θα ξαναβάλω το desktop στο δωμάτιο που έτσι και αλλιώς χρειαζόταν format.Μιας και γουστάρω linux λέω να κάνω dualboot με win7 και Ubuntu 11.04.

Τα Win7 θα τα έχω ξεκάθαρα για gaming και τέτοια.Μάλλον και για να γράφω και να επεξεργάζομαι μουσική και τα linux για τις άλλες εφαρμογές.

1)Τα Win7 θα τα έχω μάλλον από βδομάδα αλλά να βάλω τα Ubuntu είναι το μόνο εύκολο.Θα υπάρχει πρόβλημα αν βάλω πρώτα τα linux?

2)Είδα και τα Kubuntu!Ποιες οι διαφορές μεταξύ Ubuntu και Kubuntu?
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προτιμότερο να βάλεις πρώτα win και μετά τo linux. Πιο εύκολη εγκατάσταση.

Το Kubuntu έχει διαφορετικό περιβάλλον εργασίας, κατέβασε το livecd για να το δεις. Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ αλλά είναι και θέμα γούστου.

Gaming μπορείς να κάνεις και στο λίνουξ μέσω wine, βέβαια παίζουν κυρίως παλαιότερα παιχνίδια. Το μάνατζερ παίζει σίγουρα πάντως.
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Θενκς Σιντ και πάλι.

Για gaming θέλω και Pro,nba2k11 και τέτοια να παίζω εκτός από Manager.Αν έπαιζαν όλα τέλεια στα Ubuntu δεν θα σκεφτόμουν καν τα win.Το κάνω μόνο για αυτό και για μερικές άλλες εφαρμογές.Να κατεβάσω τα 32 ή τα 64 bit?

Επίσης,το νέο emesene δεν εμφανίζεται δεξιά επάνω δίπλα στο ρολόι όπως το παλιό.Τι κάνουμε;
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμφανίζεται στο μενού του mail μαζί με το empathy και το evolution.

Το προ παίζει τέλεια από ότι διαβάζω, το nba 2k11 επίσης παίζει αρκετά καλά.

Σίγουρα κατέβασε 64 μπιτ. Δοκίμασε και kubuntu, για εμένα αξίζουν.
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
nemo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5829
Joined: Sun Dec 09, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: Braga
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Run Theo Run
Location: Εδώ κι εκεί και παραπέρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επίσης έχε κατά νου ότι τα ubuntu 11.04 έχουν νέο γραφικό περιβάλλον, το unity, που διαφέρει αρκετά από το gnome 2.0 που έχεις συνηθίσει. Θέμα συνήθειας είναι, ξεπερνιέται μέσα σε μια βδομάδα.

Πήγαινε στο osarena.net και τσέκαρε τα πάρα πολλά άρθρα που έχουν για να καταλάβεις τι γίνεται και να φτιάξεις το unity όπως θες. Αν δε σου αρέσει βέβαια, εύκολα το γυρνάς σε gnome ή kde ή σε πολλά άλλα γραφικά περιβάλλοντα.
Dilbert wrote:Never argue with an idiot, they will drag you down to their level, and defeat you with experience!
http://dendurent.com/Humor/dilb.htm
sindarta wrote:Ψάξε πως «εμείς» θα σώσουμε την Ελλάδα και όχι πως θα την σώσουν οι «άλλοι».
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικά πάντως έπαιξα 10 λεπτά με το unity και μετά το γύρισα στο κλασικό gnome. Ίσως είναι καλό για όσους πρωτομπαίνουν στο λίνουξ αλλά προσωπικά το βρήκα πολύ περιοριστικό.
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Λοιπόν.Κατέβασα την τελευταία έκδοση το emesene και το πρόβλημα που είχα με την προσθήκη επαφών λύθηκε.Ωστόσο έχω νέο πρόβλημα.Ενώ η παλιά έκδοση εμφανιζόταν δεξιά επάνω,δίπλα στο ρολόι και μπορούσα να την "ελαχιστοποιώ" και να την ανοίγω,τώρα δεν έχω αυτήν την επιλογή.Έτσι αν κλείσω το αρχικό παράθυρο το emesene αυτό εξαφανίζεται και δεν υπάρχει πουθενά ενώ εγώ είμαι συνδεδεμένος κανονικά.Για να μιλήσω σε κάποιον πρέπει να το ανοίξω εκ νέου για δεύτερη φορά.

Τι κάνουμε για να λυθεί το πρόβλημα;Δηλαδή να εμφανίζεται κανονικά δεξιά επάνω μαζί με τις άλλες ανοικτές εφαρομγές,πχ το Vuze.
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sindarta wrote:Εμφανίζεται στο μενού του mail μαζί με το empathy και το evolution.
Στο μενού με σήμα τον φάκελο.
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Θενκς.Δεν το είχα δει ο λαλάκας. :D

Αν θυμάμαι καλά υπήρχε ένα τέτοιο μενού δεξιά επάνω αλλά τώρα δεν είναι εκεί.Δεν ξέρω τι βλακεία έκανα. :\
User avatar
Erevis Cale
Coach
Coach
Posts: 2714
Joined: Thu Sep 24, 2009 1:36 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Μπανάθα , Man Utd, Valencia
Status: C, κρασί και AC/DC
Location: London, UK
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Tι Ubuntu ρε, βάλε κει FreeBSD εκεί να νιώσεις :D (πλακίζω)

Το Kubuntu έχει KDE αντί για GNOME, τα οποία είναι 2 διαφορετικά είδη user interface ( είναι πολύ παραπάνω από αυτό αλλά τον απλό χρήστη δε τον νοιάζει).

To GNOME είναι το default που χρησιμοποιούσαν οι εκδόσεις του Ubuntu πριν την 11.04 και είναι πολύ δυνατό και μινιμαλιστικό , κάτι που είναι το μεγάλο του όπλο για μένα.

Τo KDE είναι πολύ πιο fancy και έχει τρελό eye-candy, το Aero των Windows μοιάζει σαν κακή αντιγραφή του. Έχει άπειρες επιλογές για customization και η κύρια φιλοσοφία του βρίσκεται πίσω από τα widgets. Αν θες να δεις πως είναι περίπου μπορείς να googlareis KDE 4 στις εικόνες. Το κακό με τις Debian-based εκδόσεις linux (όπως είναι το Ubuntu) είναι πως έχει αρκετά θέματα από stability, γι'αυτό το Debian που χρησιμοποιώ εγώ έχει μια παλαιότερη έκδοσή του που είναι τεσταρισμένη.
I think Supernatural is a pretty cool guy. eh has secs with Demons and doesnt afraid of anything!
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”