Diablo III (PC) - review

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
Sir Pretender
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 565
Joined: Wed Jan 26, 2005 1:53 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Κάτω απ' τα δοκάρια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το review αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία για ‘μένα. Κυρίως γιατί συνδέει δύο τελείως διαφορετικές περιόδους της ζωής μου ανάμεσα στις οποίες παρεμβάλλεται μια δεκαετία –και κάτι ψιλά. Πριν από καμιά δεκαριά χρόνια, θυμάμαι, ψάχναμε εναγωνίως να μάθουμε για το «επόμενο Diablo», έχοντας μόλις καθαρίσει με το Diablo II. Πού να ξέραμε ότι θα τελειώναμε το σχολείο, θα τελειώναμε και τα πανεπιστήμια (πολλοί από ‘μας με μεταπτυχιακά και διδακτορικά), θα πιάναμε δουλειές και λίγο πριν… νοικοκυρευτούμε θα αξιωνόμασταν να πιάσουμε στα χέρια μας το πολυθρύλητο Diablo III. Έστω κι έτσι όμως, τελικά αυτό τον δρόμο του τον βρήκε και παρά τις διάφορες αντιξοότητες, έκανε επιτέλους την εμφάνισή του!

Δώδεκα χρόνια μετά το Diablo II και τέσσερα μετά την επίσημη αποκάλυψή του σε ‘κείνο το Worldwide Invitational του Παρισιού, το Diablo III τρέχει στους υπολογιστές μας! Άξιζε τον κόπο η αναμονή; Βαθιά (αλλά πολύ βαθιά) ανάσα και ξεκινάμε…

Image

Δεν φαντάζομαι να περιμένετε να ασχοληθώ με πράγματα δευτερεύοντα και ελάσσονος σημασίας –σε έναν τίτλο όπως το Diablo III- σαν το σενάριο και την πλοκή φερ’ ειπείν. Ο άρχοντας του τρόμου Diablo έχει βρει τον τρόπο να αλωνίσει και πάλι και έχει κάνει τον κόσμο του Sanctuary μπουρδέλο. Οι δυνάμεις του κακού έχουν καταστρέψει τα πάντα και παράλληλα διαφθείρει κάθε μορφή ζωής, την ώρα που διαβόλοι και τριβόλοι σπέρνουν τον τρόμο και την καταστροφή –με ιδιαίτερη επιτυχία. Τα σημάδια είναι τα χειρότερα δυνατά και προκειμένου το κακό να κατατροπωθεί και το Sanctuary να βρει και πάλι τη γαλήνη χρειάζεται ένας ήρωας. Ε, αυτός είστε εσείς!

Στο Diablo III λοιπόν επιλέγετε τον ήρωά σας μέσα από τους πέντε έτοιμους διαθέσιμους (barbarian, witch doctor, demon hunter, monk, wizard) και ξεκινάτε το μακρύ σας ταξίδι στον κόσμο του Sanctuary. Το στυλ του παιχνιδιού είναι τάλε-κουάλε με αυτό του Diablo II: σταθερή ισομετρική κάμερα, λιτό αλλά επαρκέστατο interface, λίγο μπλα-μπλα, πολλοί εχθροί, ακόμα περισσότερο κλικάρισμα. Το Diablo III κάνει αυτό που ξέρει πάρα πολύ καλά η σειρά: διηγείται μια –τυπική- ιστορία, βγάζοντάς σας αμέτρητες ορδές αντιπάλων στην πορεία και πετώντας σας διαρκώς «δολώματα» για να συνεχίσετε «ένα μισαωράκι ακόμα»: πότε το επόμενο level, πότε το επόμενο boss, πότε το επόμενο «κίτρινο» αντικείμενο…

Image

Ναι, το gameplay του είναι επαναλαμβανόμενο αφού συνοψίζεται σε ένα αέναο «κλικάρισμα» και το role playing με τους διαλόγους και το lore είναι σαφώς περιορισμένο όμως τα παραπάνω δεν αποτρέπουν το παιχνίδι από το να εξελιχθεί σε εθιστική, μανιώδη ενασχόληση η οποία άνετα μπορεί να σας κρατήσει για ώρες μπροστά απ’ την οθόνη σας! Μου έτυχε κι εμένα: παρ’ ότι είχα βαρεθεί (ή τουλάχιστον έτσι έλεγα), έβρισκα για ώρες κι από μία δικαιολογία για να συνεχίσω να παίζω μέχρι το επόμενο «checkpoint» -μου. Και η πλάκα ήταν ότι ήμουν τόσο πειστικός που έπαιζα για ώρες ολάκερες χωρίς φυσικά να καταλάβω για πότε περνούσαν αυτές («Μα πότε πέρασε ένα τρίωρο; Αφού πριν από κοίταξα το ρολόι πριν από δέκα λεπτά» -το παιχνίδι σας δείχνει και in-game τι ώρα είναι αλλά μάλλον χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα…).




Το πλήρες review του παιχνιδιού θα το βρείτε στο byteme.gr
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”