Υπολογιστές - απορίες, προβλήματα, συμβουλές

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Εγινε έντιτ, φιλόλογε της αριστείας #ethelontismos #alberteinstein
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9900
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Geologos wrote: Mon Oct 28, 2019 9:23 pm Θα παω με τη σαμσουνγκ, και θα παω και σε λευκο κουτί επίσης, τωρα τα κοιταω, αν ξερετε κανένα κουτι (μοντελο ή γενικά εταιρεία) που να είναι πολύ σκουπιδι και να θέτει σε κινδυνο το build πειτε.

Επίσης, θα πάω με την rtx 2060, ενω για mobo επειδη θέλω και μπλε δοντι(BLUETOOTH) και γουαι φαι(WIFI) θα βαλω την msi την καρμπον, που φαινεται να είναι αρκετα καλή.
Παιρνοντας υποψιν και το πόσο με κράτησε ο παλιος που ήταν χτισμένος απολύτως φθηνά, αλλά και το πως θα είναι ο χρόνος μου και η ζωή μου για τα επομενα χρόνια σε σχέση με τον υπολογιστή, πιστευω ότι το πολύ πολύ να του βαλω καμια ραμ ή καναν σσδ στην πορεία και μετά από 12 χρόνια να ξαναπιαστώ να στήσω πισι με τον μικρό για να του μαθω.




Με σκρουτζομαγαζα τι παιζει υπαρχει κανα κολπο? Καποιο που πρέπει να αποφύγω? Πλερώ με καρτα άφοβα?
Είδα πχ οτι ενα φοξστορ έχει εκπτωση 2 τα εκατο αν παρω με καρτα απο αυτους, οποτε ισως αξιζει να τα παρω ολα απο εκει
Το FoxStore είναι φθηνό και καλό σε γενικές γραμμές αλλά αργεί λίγο να φέρει τα πράγματα γιατι δεν έχει στοκ αλλά κλάιν. Επίτρεψε μου να επιμείνω σε 3600 και 5700ΧΤ ή τον 2600X και την 5700ΧΤ, με μικρή χρηματική διαφορά, οι επιδόσεις είναι πολύ μεγαλύτερες στην κάρτα γραφικών και μάλιστα σε καινούργια τεχνολογία (7nm, GDDR6).

Θα τραβήξει σίγουρα για πολλά χρόνια το μηχάνημα χωρίς να χρειαστεί να επέμβεις πουθενά.

Κουτί το ίδιο που σου έβαλα λευκό αλλιώς το Corsair 275R TG πάλι σε λευκό. Η Β450 Carbon είναι κορυφαία
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

κατα 99 % παω σε αυτό
GPU 355 MSI GeForce RTX 2060 6GB Ventus OC
Processor 145 AMD Ryzen 5 2600X
mobo 135 MSI B450 Gaming Pro Carbon AC
RAM 75 Crucial Ballistix Sport LT
monitor 295 Samsung C27H711
case 80 Sharkoon M25-W White
hdd 115 Crucial MX500 M.2 1TB M.2
psu 80 Corsair TX-M Series TX650M
1280

οι τιμές είναι με τα μεταφορικα.

Νβιδια είναι personal preference, δεν τις θέλω τις Ραντεον, έχω και κακα προηγούμενα. Το κουτι που μου στειλες σε λευκό είναι κουτάρα, αλλα είναι και 25 ευρώ ακριβότερο από το μαυρο(ΚΛΕΦΤΕΣ). παντως κουτί δεν έχω κατασταλλάξει σίγουρα ακόμα.
σε όλα αυτά θα παρω και ένα πληκτρολόγιο της πλάκας μαξ 20 ευρώ προς το παρόν και βλέπομεν αργότερα.

όσο για την παραγγελία, έχουν μεγάλη διαφορα στις τιμές οι Καταστηματαρχες σε μερικα προιοντα (ΚΛΕΦΤΕΣ) οποτε δεν αξίζει να τα πάρω ολα από έναν. Πολύ εκνευριστικό που δεν υπάρχει Αμαζον εδώ ή έστω ενα μεγαλο ονλαιν καταστημα που να έχει τις πιο ανταγωνιστικές τιμές, γαμώ τον καπιταλισμό μου γαμώ.

ωραίος και ευχαριστώ για τις συμβουλες, νομίζω θα μεινω υπερευχαριστημενος με το τελικό αποτελεσμα.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Geologos wrote:Εγινε έντιτ, φιλόλογε της αριστείας #ethelontismos #alberteinstein
Η πλάκα είναι ότι μου έμοιαζε οκ, μιας και δεν καταλάβαινα ΓΡΙ. Λέξη όμως.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9900
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Geologos wrote: Tue Oct 29, 2019 12:33 am κατα 99 % παω σε αυτό
GPU 355 MSI GeForce RTX 2060 6GB Ventus OC
Processor 145 AMD Ryzen 5 2600X
mobo 135 MSI B450 Gaming Pro Carbon AC
RAM 75 Crucial Ballistix Sport LT
monitor 295 Samsung C27H711
case 80 Sharkoon M25-W White
hdd 115 Crucial MX500 M.2 1TB M.2
psu 80 Corsair TX-M Series TX650M
1280

οι τιμές είναι με τα μεταφορικα.

Νβιδια είναι personal preference, δεν τις θέλω τις Ραντεον, έχω και κακα προηγούμενα. Το κουτι που μου στειλες σε λευκό είναι κουτάρα, αλλα είναι και 25 ευρώ ακριβότερο από το μαυρο(ΚΛΕΦΤΕΣ). παντως κουτί δεν έχω κατασταλλάξει σίγουρα ακόμα.
σε όλα αυτά θα παρω και ένα πληκτρολόγιο της πλάκας μαξ 20 ευρώ προς το παρόν και βλέπομεν αργότερα.

όσο για την παραγγελία, έχουν μεγάλη διαφορα στις τιμές οι Καταστηματαρχες σε μερικα προιοντα (ΚΛΕΦΤΕΣ) οποτε δεν αξίζει να τα πάρω ολα από έναν. Πολύ εκνευριστικό που δεν υπάρχει Αμαζον εδώ ή έστω ενα μεγαλο ονλαιν καταστημα που να έχει τις πιο ανταγωνιστικές τιμές, γαμώ τον καπιταλισμό μου γαμώ.

ωραίος και ευχαριστώ για τις συμβουλες, νομίζω θα μεινω υπερευχαριστημενος με το τελικό αποτελεσμα.
Και εγώ είμαι NVIDIA personal perference και εν γνώση μου έδωσα +300€ για 5-10% παραπάνω επιδόσεις πηγαίνοντας σε RTX 2070 Super έναντι της RX 5700 XT (σε κάποια φάση έπαιξε στα 400 ευρω στο Πλαίσιο χαμηλότερη τιμή παγκοσμίως) αλλά η RX 5700 στα 366€ είναι ΠΑΝΩ από την RTX 2060 και σε πιο μπροστά και από την 2060 SUPER. Για εμένα είναι έγκλημα να μην πάρεις την RX 5700. Η AMD δεν είναι αυτή που ήταν, τα προϊόντα της είναι πολύ δυνατά πλέον και δε θα το μετανιώσεις. Επιμένω να πας σε AMD κάρτα και συγκεκριμένα σε αυτήν εκτός αν θες να ανέβεις στα 405€ και να πας στην GIGABYTE RX 5700 XT. Η RX 5700 σου δίνει 60+ FPS στα 1440p άνετα.

RX 5700: https://www.skroutz.gr/s/19852574/Sapph ... 1-20G.html
Review: https://www.youtube.com/watch?v=aPcDfuPuh5w
Bench: https://www.youtube.com/watch?v=Sse7IQw6sio

Δώσε το 10αρικο και πάνε στην 5700.
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13690
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Ερώτηση... Έχω τα win 8.1 αυθεντικά...

Όταν είχε την free αναβάθμιση στα 10 τα έκανα κανονικά... Αν κάνω format όμως τώρα θα ξαναδώ τα 8.1... ξέρω ότι έχει λήξει η δωρεάν αναβάθμιση από την microsoft αλλά διαβάζω ότι μπορείς να την κάνεις ακόμα κανονικά...

Έχει κανείς εμπειρία ή έχει ακούσει αν γίνεται ακόμα???
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9900
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Γιατί να δεις τα 8.1 αν κανεις φορματ;
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13690
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Γιατί τα win που έχω σε cd είναι τα 8.1...
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9900
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Δε χρειάζεται να κάνεις format με CD πρώτον και δεύτερον με USB Flash θα γλιτώσεις. Φυσικά ο πιο εύκολος και απλός τρόπος ειναι αυτος του βίντεο που δε χρειάζεσαι τίποτα από τα 2.

Δες εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=icpf9K36fpA
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9117
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

https://linux-user.gr/t/antio-chrome-ec ... gmail/1248

με προβλημάτισε εκεί που λέει ότι αν δεν βλέπεις διαφημίσεις, τρως μπαν.
Spoiler: show
Image
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Χωρίς να έχω εσωτερική πληροφόρηση, το βλέπω απίθανο να ισχύει με βάση την λογική της εταιρίας.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14547
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Ρε ειδικοί. Τι προτιμούμε σε laptop (υποχρεωτικά) για photo editing δηλαδή photoshop? Μπάτζετ μαξ 1,5 κάπα.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3601
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Επεξεργαστή, ram, και οθόνη σε ενδιαφέρουν περισσότερο. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την οθόνη του Surface Book 2 από φίλους φωτογράφους.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9900
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Mac εναλλακτικά στην BF που έχουν την καλύτερη οθόνη αν δεν κάνω λάθος αλλιώς οτιδήποτε σε DELL με 16GB+ RAM, i7/i9 8700/9900/9700HQ CPU.

https://www.skroutz.gr/s/19670627/Dell- ... html#specs

Πχ
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Surface Book 2 νομίζω είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Αλλιώς σε MacBook.

Surface Book λογικά έχε υπόψιν αν δεν βιάζεσαι ότι Φεβρουάριο - Μάρτιο θα παρουσιαστεί το 3.
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”