Υπολογιστές - απορίες, προβλήματα, συμβουλές

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2362
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ναι αυτό ήταν οι μεντεσέδες, ο τεχνικός μου είπε ότι είναι συχνό φαινόμενο να σπάνε...

Με την ευκαιρία θα κάνω αναβάθμιση σε RAM και σκληρό, να είμαι ήσυχος για τα επόμενα χρόνια. Πρέπει να κοιτάξω κάτι ιδιαίτερο για τη συμβατότητα σε laptop;
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Εγώ που τα άλλαξα πρόσφατα και τα δύο, έχω να σου πω τα εξής..
Για την RAM αν ξέρεις την motherboard μπορείς να βρεις πιο εύκολα τι δέχεται και τι όχι.. Εγώ δεν την ήξερα, οπότε με το speccy έλεγξα τη RAM που φορούσε, ώστε η καινούρια να έχει ίδια χαρακτηριστικά, δλδ ίδιος τύπος (τι φοράει η μητρική DDR3 ή DDR4 κτλ), συχνότητα (το speccy βγάζει τη μισή συχνότητα, πχ εμένα μου λέει 798 MHz άρα η συχνότητα είναι Χ2 ->1596 και το στρογγυλοποιείς στην πιο κοντινή συχνότητα δλδ 1600), cas latency, volts και να είναι sodimm (γτ τέτοιες φοράνε τα laptop).. Γενικά δεν ξέρω πολλά από υπολογιστές, αλλά τα βρήκα εύκολα αυτά που χρειαζόμουν..
Για τον σκληρό, επειδή έβγαλα τον HDD και έβαλα ssd φρόντισα να είναι sata και 2,5"..
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2362
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Κατάλαβα, ευχαριστώ!
User avatar
ballistic
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3363
Joined: Tue Jul 02, 2013 9:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Δεν είναι απαραίτητο να διαλέξεις ίδιες συχνότητες, εκτός κι αν τώρα χρησιμοποιείς ένα slot και απλά θες να διπλασιάσεις τη ram, αγοράζοντας και τοποθετώντας ακόμη ένα, δηλαδή ίδιο σε ζευγάρι.

Αλλά γενικώς οι μητρικές μπορεί να υποστηρίζουν και υψηλότερες συχνότητες (MHz), άρα και ταχύτητες, για τις RAM.

Έλεγξε στο google τα όρια συχνοτήτων που υποστηρίζει η μητρική σου, και διάλεξε αναλόγως.
Αρκετές φορές ίσως ο επεξεργαστής να θέτει κι ένα όριο σε αυτό, βέβαια, αλλά συνήθως θα "εναρμονίζεται".
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2362
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Για να δω αν κατάλαβα καλά:

Αυτή τη στιγμή το laptop έχει 6 GB RAM (4+2), συχνότητας 2133 MHz. Μπορώ είτε να βγάλω την 2GB και να την αντικαταστήσω με μια άλλη των 4 ή 8 GB, αλλά ίδιας συχνότητας, είτε να αντικαταστήσω και τις 2 με ένα ζευγάρι πάλι ίδιας μεταξύ τους συχνότητας; (Στο site της Crucial πχ βάζοντας το μοντέλο του laptop βγάζει και RAM που έχουν συχνότητα 3200 MHz.)

User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3583
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Καλό θα είναι όταν έχεις 2 ή παραπάνω dimmακια να έιναι στην ίδια συχνότητα και τα 2 ναι.
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2362
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Πάντως στη σελίδα του επεξεργαστή λέει ότι παίρνει μόνο DDR4 των 2133MHz οπότε θα πάω αναγκαστικά εκεί.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Όλως περιέργως είμαι σε σχολή πληροφορικής, αλλά με το hardware δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά Μάλλον ήρθε η ώρα.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

πήρα αυτήν https://www.gigabyte.com/Monitor/G27QC#kf
στα σπεκς λεει εχει ηχεία. ήχο βγάζει οταν συνδεω ακουστικά, αλλα χωρις αυτά, δε ακούω κατι. παντου βλεπω οτι εχει 2χ2watt.

thoughts?
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Χωρίς να ξέρω 2 πράγματα θέλω να ρωτήσω. Έχεις κατεβάσει το OSD Sidekick που λέει? Μήπως από εκεί έχει κάποια ρύθμιση?

Αλλιώς στα sound settings των Windows να δεις ότι επιλέγεις τα ηχεία του monitor γιατί μπορεί να μην το κάνει by default.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Το κατεβασα και δεν ειδα κατι για τον ηχο, αλλα θα το ξανακοιταξω.

Τα windows λενε βγαζουν ήχο απο g27qc.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Δες και στα settings του monitor που τα χειρίζεσαι με το joystick που έχει αν το volume είναι ψηλά μήπως είναι χαμηλωμένο από εκεί.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Ωραιος ο Κομπαρος για την προσπαθεια.

Αλλα και εκει το χω στο φουλ. Εβαλα και hdmi για να δω μηπως φταιει το DP αλλα παλι δεν.

Υποψιαζομαι οτι απλά δεν έχει speakers. Οταν συνδέω τα ακουστικα στην οθονη με το καρφί, ακούω απο τα ακουστικα, και η συσκευη του ήχου δεν αλλαζει. Και στο μανουαλ της οθονης στο troubleshooting στον ηχο λεει να τσεκαρεις αν ειναι συνδεδεμενο το καρφί αν δεν ακους. Βεβαια στο σαιτ τους την διαφημιζουν οτι εχει 2 ηχειακια 2watt, και το πιο τρελο ειναι οτι ενας στο αμαζον λεει καλη οθονη αλλα τα ηχεια είναι ετσι και έτσι!!!

Να δουμε τι θα πουν και απο το support της gigabyte.

Κατα τα αλλα φαινεται οθονάρα, περιμενω να παιξω κανα παιχνιδι για να δώ πως πάει.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk


User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5887
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Κουλο τεχνικο προβλημα. Εδω και 3 χρονια το ίντερνετ στο σπίτι μου εκανε διακοπες καμποσες φορες την μερα. Οταν λεω διακοπές, σαν να κανει ρεσταρτ το ρουτερ και να περιμενω να ξανασυνδεθει, καμια φορα και 4 φορες την μερα. Ειχα φερει τεχνικο, μου ειχε στειλει η βονταφον νέο ρουτερ, αλλαξα σπίτι, αλλαξα παροχο, εκει αυτο, το ιδιο. Ειδικα με την τηλεεργασια πολυ θεμα, να κανω call και να με πεταει εξω.

Ολο αυτο τον καιρο εχω σπιτι ενα λαπτοπ (turbox, win10), μονιμος ανοιχτο επειδη το ειχα συνδεδεμενο με την τιβι για σειρες. Δεν εμενε ποτε πανω απο 1 μερα κλειστο. Δεν ξερω αν εχει σημασία, αλλα το ειχα με wifi, οχι με καλωδιο

Εδω και 15 μερες, εκλεισα τυχαια το λαπτοπ και δεν το ξανανοιξα, και σταμάτησε να χαλαει το ίντερνετ...

Καμια ιδεα αν μπορει οντως να φταιει το λαπτοπ, και αν φτιαχνει καπως?
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9105
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

για πείτε οι δικτυαδες, αξίζει η επένδυση στο 7590 της fritzbox(διαβάζω ότι είναι το καλύτερο της αγοράς και το καλύτερο για σύνδεση σε καμπίνα οτε γιατί έχουν ίδιας τεχνολογίας τσιπάκια)? ξέρω, πολλά λεφτά για ρουτερ αλλά πολλά και τα προβλήματα με τον ΟΤΕ τον τελευταίο καιρό. ναι οκ, με την καραντίνα ζορίζεται το δίκτυο γενικότερα αλλά το μυαλό μου πάει ότι μάλλον φταίει και το σάπιο ρουτερ που δίνει ο οτε και ότι δεν αντέχει τον αριθμό των συσκευών στο σπίτι. κλειδωνα στα 50 και πλέον όταν πιάνω 35 λέω κι ευχαριστώ και με snr πολύ χαμηλό. όσο χαμηλώνει η ταχύτητα(πολλές φορές πέφτει και στα 20) ανεβαίνει και το snr άρα σημαίνει ότι ζορίζεται να συγχρονιστεί σε υψηλές ταχύτητες. btw ζορίζεται αρκετά στο streaming από νετφλιξ κλπ, για gaming ούτε λόγος, δοκιμάζω καμιά φορά φιφα, κολλάει όσο παίζω και ξεκολλάει όταν έχει μπει ο αντίπαλος με τη μπάλα στα δίχτυα!!
Spoiler: show
Image
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2362
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Καταρχάς, ναι αξίζεις να αλλάξεις ρουτερ. Δεν είναι πανάκεια αλλά τα ρουτερ των παρόχων είναι σάπια, οπότε σίγουρα θα διορθώσεις πολλά πράγματα με ένα νέο, σε θέματα εμβέλειας, ασφαλείας, snr κλπ.

Από κει και πέρα ό,τι αντέχει το μπάτζετ του καθενός. Το συγκεκριμένο ρουτερ που έγραψες πράγματι είναι από αυτά που προτείνει μέχρι και η ίδια η Cosmote (το πουλάνε ακόμα και στη σελίδα τους). Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει καλά λόγια.
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”