Υπολογιστές - απορίες, προβλήματα, συμβουλές

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9105
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

θέματα εμβέλειας δεν έχω και τόσο γιατί εκτός από τα κινητά όλα τα άλλα είναι με καλώδιο(κονσόλες/pc απευθείας στο ρουτερ,οτε tv ενσύρματα κι αυτό μέσω powerline). τα χρήματα έχω να τα δώσω, απλά ρώτησα κι εδώ γιατί όταν κάνεις τέτοια επένδυση, θες να δεις και αποτελέσματα. αν είναι να είμαι μόνο μισό κλικ καλύτερα, ε 200€ είναι πολλά.
Spoiler: show
Image
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2362
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Όταν έγραψα ότι δεν είναι πανάκεια δεν εννοούσα ότι η βελτίωση θα είναι μικρή. Εννοούσα ότι αν η γραμμή είναι πολύ προβληματική σε επίπεδο καμπινας/καλωδίων (υπάρχουν πολλές στην Ελλάδα) το νέο ρουτερ δε θα σε σώσει.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9105
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

έχει καμία 3ετια που μπήκε η καμπίνα στην περιοχή(300 μέτρα από το σπίτι περίπου). μέχρι 50 μου έδιναν από τον ΟΤΕ και όντως τον πρώτο καιρό κλειδωνα 50αρι καθαρό. τώρα αν μέσα σε 3 χρόνια έχει γίνει ζημιά σε καμπίνα ή δίκτυο δεν το ξέρω. και στο σπίτι σχετικά πρόσφατα έκανα ένα σινιαρισμα στην καλωδίωση με ξάδερφο ηλεκτρολόγο και όντως είδα καλύτερο snr αλλά τελευταίο καιρό το χει πάρει η κάτω βόλτα πάλι. αποτι καταλαβαίνω σε τέτοια περίπτωση δύσκολα βρίσκεις που ακριβώς είναι το πρόβλημα και είναι κορόνα γράμματα ότι αποφασίσεις να κάνεις.
Spoiler: show
Image
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2362
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ναι, και τα ρουτερ αν δεν τα δοκιμάσεις δε μπορείς να ξέρεις πώς ακριβώς θα αποδώσουν στον κάθε χρήστη, μπορείς να τα κρίνεις με βάση τα χαρακτηριστικά τους μόνο. Βάσει αυτών το fritzbox είναι όντως καλή επιλογή, εφόσον δε σε ενδιαφέρει κιόλας η εμβέλεια τόσο (νομίζω έχει εσωτερικές κεραίες σε σχέση με άλλα σε αυτή την τιμή που έχουν εξωτερικές).
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9876
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Agent Of Chaos wrote: Fri Feb 19, 2021 9:05 pm για πείτε οι δικτυαδες, αξίζει η επένδυση στο 7590 της fritzbox(διαβάζω ότι είναι το καλύτερο της αγοράς και το καλύτερο για σύνδεση σε καμπίνα οτε γιατί έχουν ίδιας τεχνολογίας τσιπάκια)? ξέρω, πολλά λεφτά για ρουτερ αλλά πολλά και τα προβλήματα με τον ΟΤΕ τον τελευταίο καιρό. ναι οκ, με την καραντίνα ζορίζεται το δίκτυο γενικότερα αλλά το μυαλό μου πάει ότι μάλλον φταίει και το σάπιο ρουτερ που δίνει ο οτε και ότι δεν αντέχει τον αριθμό των συσκευών στο σπίτι. κλειδωνα στα 50 και πλέον όταν πιάνω 35 λέω κι ευχαριστώ και με snr πολύ χαμηλό. όσο χαμηλώνει η ταχύτητα(πολλές φορές πέφτει και στα 20) ανεβαίνει και το snr άρα σημαίνει ότι ζορίζεται να συγχρονιστεί σε υψηλές ταχύτητες. btw ζορίζεται αρκετά στο streaming από νετφλιξ κλπ, για gaming ούτε λόγος, δοκιμάζω καμιά φορά φιφα, κολλάει όσο παίζω και ξεκολλάει όταν έχει μπει ο αντίπαλος με τη μπάλα στα δίχτυα!! ImageImage
Πάρε το 7530 γιατί να πάρεις το 7590; Πάρε και ενα τηλεφωνο στο 13788 δήλωσέ το βλάβη.
Εγώ το 7530 έχω, το προτείνω με κλειστά μάτια. Παντως για το οτι παιζει το SNR, μπορείς να κλείσεις το SRA.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9105
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Πάνο δεν βοήθησε το κλείσιμο του sra,ίσα ίσα έγινε χειρότερο. ναι μεν κλείδωσε σταθερά κοντά στα 50 αλλά έπεσε τόσο χαμηλά το snr που ουσιαστικά είχα απίστευτο θόρυβο στη γραμμή.

υ.γ πιο εύκολα θα πιάσω Τζόκερ παρά γραμμή στο support του οτε. έχει μια βδομάδα τώρα που προσπαθώ να μιλήσω και όλα είναι κατειλημμενα.
Spoiler: show
Image
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9876
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Agent Of Chaos wrote: Sat Feb 20, 2021 4:53 pm Πάνο δεν βοήθησε το κλείσιμο του sra,ίσα ίσα έγινε χειρότερο. ναι μεν κλείδωσε σταθερά κοντά στα 50 αλλά έπεσε τόσο χαμηλά το snr που ουσιαστικά είχα απίστευτο θόρυβο στη γραμμή.

υ.γ πιο εύκολα θα πιάσω Τζόκερ παρά γραμμή στο support του οτε. έχει μια βδομάδα τώρα που προσπαθώ να μιλήσω και όλα είναι κατειλημμενα.
Ε το SRA προσπαθεί να σου σταθεροποιεί τη γραμμή ουσιαστικά για αυτό ρίχνει ταχύτητα για να ανεβεί το SNR.

Ξεκινά με έλεγχο της εσωτερικής σου καλωδίωσης και προχωράς αναλόγως.


https://www.cyta.com.cy/mp/informationa ... and_GR.pdf
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3583
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Γενικά το speedport plus σαν modem είναι τίμιο, δεν θα δεις τεράστια διαφορά στο κλείδωμα. Ειδικά για τα λεφτά που θα δώσεις.
User avatar
BuLLs3y3
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3013
Joined: Mon Jun 26, 2006 10:25 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Φιορεντινα Αρσεναλ
Status: Loading ...
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Θα τρελαθω, έβαλα μολις τα Windows 10 και απευθείας συνέδεσα ethernet.. Δεν μπορω με τίποτα να βρω επιλογή να Wifi, δεν βλέπω κανένα ασύρματο δίκτυο και το πρόβλημα ειναι ότι δεν βρήκα κάτι στο ίντερνετ..
Τι χάνω ρε γμτ;;

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Και μενα οταν εβαλα τα windows ετσι ηταν, μετα απο κανα δυο ρισταρτ ενιωσε μονο του. Μαλλον κανας driver δεν εγκατασταθηκε, τσεκαρε τα windows updates

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι σε αναζήτηση laptop (δεν θέλω με τίποτα σταθερό λόγω δουλειάς) το οποίο θέλω μεταξύ άλλων να σηκώνει το FM χωρίς θέματα, όπως και να τρέχω πάνω του R & Python για ανάλυση δεδομένων (δεν είμαι προγραμματιστής :D ). Έχω βρει τα εξής 2 όσο έψαχνα:

https://www.mediamarkt.gr/product/lapto ... hd/1572610
https://www.skroutz.gr/s/24347470/HP-25 ... -Gray.html

Ταβάνι σε χρήματα είναι 700€. Θεωρητικά το πρώτο είναι πιο δυνατό λόγω RAM & χωρητικότητα σε δίσκο, ωστόσο με προβληματίζει λίγο ο επεξεργαστής και η μη ανεξάρτητη κάρτα γραφικών. Ποιο θα επιλέγατε; Ή θα πηγαίνατε σε άλλο laptop?

Ευχαριστώ!
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8485
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Τι wifi και ασυρματο με ethernet ρε?
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3583
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

BuLLs3y3 wrote: Wed Feb 24, 2021 9:20 pm Θα τρελαθω, έβαλα μολις τα Windows 10 και απευθείας συνέδεσα ethernet.. Δεν μπορω με τίποτα να βρω επιλογή να Wifi, δεν βλέπω κανένα ασύρματο δίκτυο και το πρόβλημα ειναι ότι δεν βρήκα κάτι στο ίντερνετ..
Τι χάνω ρε γμτ;;

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μιλάμε για laptop? Gooogle το μοντέλο σου να δεις ποιο wifi adapter έχει και κατέβασε τους drivers για win10. Λογικά είναι λίγο παλιό και δεν τους τράβηξε αυτόματα το windows update.
User avatar
BuLLs3y3
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3013
Joined: Mon Jun 26, 2006 10:25 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Φιορεντινα Αρσεναλ
Status: Loading ...
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Όχι δεν ειναι λάπτοπ.. είναι desktop και αυτος που μου τα πέρασε μου είπε ότι έχει τις τελευταίες ενημερώσεις..

Αρκά, έχω συνδέσει γράφω με Ethernet, αλλά θέλω να τσεκαρω και την ασύρματη σύνδεση..

Ευχαριστώ πολύ, θα επανέλθω πιο απόγευμα που θα ανοίξω ξανά..

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

dk2991 wrote: Thu Feb 25, 2021 3:25 pm Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι σε αναζήτηση laptop (δεν θέλω με τίποτα σταθερό λόγω δουλειάς) το οποίο θέλω μεταξύ άλλων να σηκώνει το FM χωρίς θέματα, όπως και να τρέχω πάνω του R & Python για ανάλυση δεδομένων (δεν είμαι προγραμματιστής :D ). Έχω βρει τα εξής 2 όσο έψαχνα:

https://www.mediamarkt.gr/product/lapto ... hd/1572610
https://www.skroutz.gr/s/24347470/HP-25 ... -Gray.html

Ταβάνι σε χρήματα είναι 700€. Θεωρητικά το πρώτο είναι πιο δυνατό λόγω RAM & χωρητικότητα σε δίσκο, ωστόσο με προβληματίζει λίγο ο επεξεργαστής και η μη ανεξάρτητη κάρτα γραφικών. Ποιο θα επιλέγατε; Ή θα πηγαίνατε σε άλλο laptop?

Ευχαριστώ!
Και τα δύο λαπτοπ που έβαλες είναι πολύ καλά, για το πρώτο μην το σκέφτεσαι για τον επεξεργαστή τοπ είναι και για αυτά που θες κομπλέ θα είσαι.
Python που λες θες και φουλ visualizations, επεξεργάζεσαι πολλά δεδομένα κτλ ή απλά πράγματα τρέχεις?
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”