Dungeons & Dragons {pnp}

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
etzimas
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Panserraikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βεβαια σε οσους κακοπροαίρετους και ποταπους δεν θελουν να ξοδευτουν και (θα επρεπε να ντρεπονται) δεν τους ενδιαφερουν οι νομοι περι πνευμ. ιδιοκτησιας αυτα κυκλοφορουν και σε ηλεκτρονικη μορφη .pdf ΝΟΜΙΜΑ απο ηλεκτρονικα βιβλιοπωλεια ήήήήήήήή και αλλιως (ονοματα δεν λεμε, υποληψεις δεν θιγουμε). Σε οποιαδηποτε μορφη και να τα παρετε πηγαινετε συχνα στο site που προαναφερθηκε απο τον αγαπητο μας DM (θελω XP για αυτο :) ) :twisted: και αγοραστε παιχνιδια για PC της WIZARDS και στα αντιστοιχα σε ολα τα σχετικα site
Αλλωστε απο τις διαφημισεις εκει βγαααααααζουν ηδη αρκετα χρηματα!!!
User avatar
Chameleon75
Rotation
Rotation
Posts: 1122
Joined: Wed Sep 17, 2003 11:00 pm
Location: Serres/Italy
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πω πω, μπράβο ρε παιδιά, χαίρομαι που βρίσκονται ανάμεσά μας PnP-δες... Elf Ranger lvl 13 για την ώρα, στο Eberron campaign, και Elf Ranger (καθόλου δεν μου αρέσουν τα elves όπως καταλάβατε :P )lvl2 στο νεο (Greyhawk) campaign που ξεκίνησα στην Θεσ/νίκη πλέον.Πρώτη μου επαφή με τον μαγευτικό κόσμο, το 1989, όταν η TSR (αιωνία της η μνήμη...)είχε κυκλοφορήσει τότε το D&D "starter'skit"...Ακόμα έχω το κουτί με τις χάρτινες φιγούρες του μέσα... :knight:

Το παιχνίδι, είναι μαγευτικό,σε μεταφέρει σε άλλους κόσμους, και αν τύχεις και σε DM τζιμάνι, ε, τότε, η αίσθηση σε απογειώνει...Το συνιστώ ανεπιφύλακτα αν σας δωθεί η ευκαιρία για να "χωθείτε" σε κάποιο "παρτυ"...:notworthy: :notworthy: :notworthy:
I'm on a roll,
I'm on a roll this time
I feel my luck could change.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

μιας και το ξαναφέρατε προς τα πάνω...

κανάς DM Aθήνα να στήσει κανά session... το άλλο το δικό μας μάλλον ψόφησε :cry:
Mitsmann
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 377
Joined: Sun Nov 04, 2007 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: Dagenham and Redbridge
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Βουδδαπεστη. (Ουγγρικη Κινα)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επαιζα απ τα 14 ως τα 18 κι απ τα 20 ως τα 25.


Μονο 2nd edition, αρχικα Forgotten Realms, και οταν ο χαρακτηρας μου μετα απο 4 χρονια παιχνιδιου (ιδιως τα καλοκαιρια, σεσσιον καθε 2 μερες) εφτασε το 16/16 level, και υστερα απο 6 μηνες προετοιμασια απ τον DM μας, Planescape, οπου και πραγματικα μενεις μαλακς (χα! αυτο ηταν saving throw vs system interruption) απ την ποικιλια/δυσκολια του θεματος.


Για την ιστορια ειχα εναν half elf Fighter/Cleric (Lathander) 16/16 (τελευταια φορα) που κραδαινε το αγαπημενο του mace of disruption σε εχθρικα κρανια.
We re high here, forever.
User avatar
Windfur
Indispensible
Indispensible
Posts: 1803
Joined: Mon Jul 02, 2012 3:45 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
twitter: _Windfur
Status: It's all about gaming my friend.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bring Up My Post. Υπαρχει αθηναικο ενδιαφερον; Ειμαι παντελως ασχετος αλλα το παλευουμε με κατι φιλους που ειναι λιγο οτι να ναι.
Δεν παιζει τετοιο θεμα ρε, καθολου μην φοβασαι, χορευω τοσο καιρο και ειναι τοσο ωραιααα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τιποτα, ουτε κανενα ποτο δεν πεφτει απο την βαρυτητα.

You run with the wolves while I hunt like a hound

Θέλω να γίνω foggy στη θέση του foggy.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

αν θες να ασχοληθεις πιο πολυ, καλο θα ηταν να ξεκινησεις να μαθαινεις τους κανονες, γιατι παικτες που ειναι παντελως ασχετοι ειναι οτι χειροτερο για εναν Dungeon Master. να ξερεις να διαβαζεις το sheet του χαρακτηρα σου, να ξερεις τι ειναι χρησιμο σε καθε περισταση, πως γινονται οι επιθεσεις και αλλα πολλα. απο οτι καταλαβαινω ουτε οι φιλοι σου γνωριζουν κατι παραπανω απο εσενα, οποτε το πρωτο βημα που θα πρεπει να κανετε ειναι να βρειτε καποιον να σας μαθει τους βασικους κανονες, να βρειτε κανα δυο βιβλια να διαβασετε και να δειτε τι παιζει. αν δεν ξερετε καποιον, ισως αν πατε σε καμμια Καισσα να σας βοηθησουν εκει. μπορει να ακουγετε κουραστικο αλλα για εναν DM δεν ειναι καθολου ευχαριστο να εξηγει καθε 2 λεπτα τους κανονες στους παικτες!
User avatar
Windfur
Indispensible
Indispensible
Posts: 1803
Joined: Mon Jul 02, 2012 3:45 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
twitter: _Windfur
Status: It's all about gaming my friend.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω θα μαι DΜ :D . Διαβαζουμε εχουμε παρει players handbook και τα αλλα τα εχω σε pdf. 3.5 θα παιξουμε. Λαου λαου παμε..
Δεν παιζει τετοιο θεμα ρε, καθολου μην φοβασαι, χορευω τοσο καιρο και ειναι τοσο ωραιααα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τιποτα, ουτε κανενα ποτο δεν πεφτει απο την βαρυτητα.

You run with the wolves while I hunt like a hound

Θέλω να γίνω foggy στη θέση του foggy.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

α καταλαβα! κοιτα, αν θες να παιξετε σωστα, πρεπει να κανεις λιγο περισσοτερο διαβασμα! και εγω μονο την 3.5 εχω παιξει, σαν παικτης και σαν DM λιγο. μαρεσει πολυ αλλα ειναι δυσκολο να βρεις κοινες ωρες με την παρεα και το σταματησαμε δυστυχως.
foggy
National Manager
National Manager
Posts: 7833
Joined: Sun Nov 23, 2008 7:13 pm
Football Manager της ομάδας: Southampton
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικα, για γκρουπ αρχαριων αυτό που έχω να προτείνω είναι να χαλαρωσεις τους κανόνες.
Προσπάθησε να κανείς πιο fast-paced το παιχνίδι.
Τις μάχες κανε 'τες story-telling. Σου δίνει μεγαλύτερη ελευθερία.
Είναι που ωραία όλα τα dnd βιβλία αλλά απευθύνονται σε έμπειρους που ζητάνε μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση την ώρα που ένας αρχάριος ενδιαφέρεται κυρίως να περάσει την ώρα του.

Αν θες τίποτα άλλο τώρα να σου απαντήσω και από τον υπολογιστή. :P

send from a galaxy far far away
Spoiler: show
ImageImageImageImageImage
*ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΣΕΖΟΝ!
Τι να κάνω ρε παιδιά;;; Αγχώνομαι!!!
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

σαν DM παντως, ναι μεν πρεπει να ξερεις τους κανονες, αλλα ταυτοχρονα.. εισαι DM.. εσυ εισαι οι κανονες! μπορεις να κανεις οτι θες, αρκει να μην αδικεις καποιον εις βαρος αλλου, και κανεις δεν μπορει να σου πει και τιποτα. DM ειμαι οτι θελω κανω!
User avatar
Windfur
Indispensible
Indispensible
Posts: 1803
Joined: Mon Jul 02, 2012 3:45 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
twitter: _Windfur
Status: It's all about gaming my friend.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanks για τις συμβουλες! Θα αρχισουμε το επομενο Σ/Κ. :D
Δεν παιζει τετοιο θεμα ρε, καθολου μην φοβασαι, χορευω τοσο καιρο και ειναι τοσο ωραιααα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τιποτα, ουτε κανενα ποτο δεν πεφτει απο την βαρυτητα.

You run with the wolves while I hunt like a hound

Θέλω να γίνω foggy στη θέση του foggy.
User avatar
Windfur
Indispensible
Indispensible
Posts: 1803
Joined: Mon Jul 02, 2012 3:45 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
twitter: _Windfur
Status: It's all about gaming my friend.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Double post αλλα αξιζει! Σημερα παιξαμε για δευτερη φορα σε ενα δικο μου campaign. Οσο παει και rollαρει το πραγμα και πιστευω οτι θα ειναι super ολη η φαση :D . Σημερα αρχισαμε στις 7 και τελειωσαμε στις 2:30 <3
Δεν παιζει τετοιο θεμα ρε, καθολου μην φοβασαι, χορευω τοσο καιρο και ειναι τοσο ωραιααα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τιποτα, ουτε κανενα ποτο δεν πεφτει απο την βαρυτητα.

You run with the wolves while I hunt like a hound

Θέλω να γίνω foggy στη θέση του foggy.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

ωραιος, σας ζηλευω! για πες λεπτομεριες, τι classes υπαρχουν στο παρτυ, και τιποτα για το campaign?
User avatar
Windfur
Indispensible
Indispensible
Posts: 1803
Joined: Mon Jul 02, 2012 3:45 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
twitter: _Windfur
Status: It's all about gaming my friend.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχουμε Half-Orc Barbarian , Human Rogue, Elf Sorcerer , Elf Druid και Gnome Cleric. Το campaign- αποστολη ειναι να βρουν εναν χαμενο βασιλια.
Δεν παιζει τετοιο θεμα ρε, καθολου μην φοβασαι, χορευω τοσο καιρο και ειναι τοσο ωραιααα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τιποτα, ουτε κανενα ποτο δεν πεφτει απο την βαρυτητα.

You run with the wolves while I hunt like a hound

Θέλω να γίνω foggy στη θέση του foggy.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

5 ατομα, μεχρι εκει καλα ειναι. παραπανω αρχιζει και ξεφευγει το πραμα. κομπλε παρτυ, druid FTW. ειχα φτασει τον δικο μου 14 lvl αλλα μετα το παρατησαμε... ενδιαφερον το main quest, δεν αν την παλευεις αργοτερα, να δωσεις στον καθενα ξεχωριστα ενα δικο του personal quest, με επαθλο ισως ενα item που θελουν η οτιδηποτε αλλο νομιζεις εσυ. ενα πραγμα που καναμε εμεις, δεν ξερω αν συνηθιζεται γενικοτερα η οχι, πριν να αρχιζουμε το καθε session, εριχνε ο DM ενα ζαρι για να κληρωθει ενας παικτης(στην περιπτωση σου το d10, με τον καθε παικτη να εχει 2 νουμερα 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10) και οποιος επεφτε, ελεγε συνοπτικα τι εγινε στο προηγουμενο session, χωρις να κοιταει τυχον σημειωσεις που μπορει να εχει κρατησει. αν ανεφερα ολα τα σημαντικα γεγονοτα, επαιρνε καποια μπονους XP. αν ξεχναγε κατι, ελεγε αλλος παικτης, και επαιρνε κ αυτος XP. η αν τα ελεγε λαθος, επαιρνε XP penalty. δεν ξερω πως σου ακουγεται σαν ιδεα, αλλα δοκιμασε το, εχει φαση, και κανει τους παικτες να ενδιαφερονται και περισσοτερο κατα την διαρκεια του session, να κρατανε σημειωσεις για αν τυχον κληρωθουν αυτοι την επομενη φορα κλπ.. XP-whores...!!
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”