Ψηφιστε τους μεγαλυτερους Ελληνες ολων των εποχων

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

άπειρο ++++++++ σε Λόρδο :wink: . Δεν ξέρω τι έκανε ο Βελουχιώτης παιδιά, αλλά έχω (ή μάλλον είχα :( ) πρόσωπο στην Οικογένεια που πολέμησε με τον ΕΛΛ.ΑΣ . Κανένας από αυτούς δεν πήρε ποτέ ούτε ένα μετάλιο (ενώ αντίθετα οι επίσης αγωνιστές - πλην δεξιοί - της ΕΔΕΣ πήρανε προαγωγές,παράσημα,συντάξεις κλπ.Και έρχεται ο καθένας και σου λέει οτί δεν πολέμησε ο Άρης και ο ΕΛΛ.ΑΣ. Τα βιβλία της ιστορίας όμως , από όλες τις πλευρές, λένε άλλα. :-D



Και τέλος επειδή ήμαστε off-topic , θεωρώ σημαντικότερους σύγχρονους Έλληνες τους: Εμμανουήλ Ξάνθο, το Νικόλαο Σκουφά, Αθανάσιο Τσακάλωφ ιδρυτές της φιλικής εταιρείας και θεμελιωτές της επάνάστασης του 1821.Όσο για την ανάδειξη στους 100 προσώπων του εκκλησιαστικού,Καλλιτεχνικού και αθλητικού χώρου έχω να πω -jerk .Τέλος


edit: Σωστός ο αποκάτω..απλώς δεν το είχα σκεφτεί έτσι
Last edited by Krazy on Mon Aug 25, 2008 10:35 pm, edited 1 time in total.
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Και ο Αισχύλος και ο Ελύτης και ο Χατζηδάκις του καλλιτεχνικού χώρου είναι.
I fart in your general direction.Image
Bob4
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5575
Joined: Thu Feb 15, 2007 5:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ω Μπάνε Μπάνε...
Status: Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική, ΠΑΟΚάρα μου δεν το ξέρουν οι γιατροί..
Location: Στην πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν θέλουμε να πάρουμε δυο ανθρώπους απτον καλλιτεχνικό και τον αθλητικό χώρο,αυτοί είναι ο Σεφέρης και ο Γκάλης :wink:



Υ.Γ.Πάντως πολλοί Έλληνες πολιτικοί ισχυρίζονται ότι ο Μεταξάς είναι ο μεγαλύτερος πολιτικός.Απλά το έχω ακούσει και το παραθέτω.



Εγώ πάντως όσο και να ψάχνω πολιτικό Έλληνα με πραγματικά αγαθές προθέσεις βλέπω μόνο τον Καποδίστρια.Ο Παπαναστασίου ξεκίνησε καλά αλλά στην πορεία...... -diatakste
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bασικά υπάρχει κάτι που κάνει ξεχωριστό τον Καποδιστρια σε σχέση με όλους τους άλλους.
ΔΕΝ ηταν πολιτικός.
Ηταν απλά ένας πολυ μορφωμένος και πανέξυπνος άνθρωπος ο οποίος είχε πράγματι πολυ αγαθές προθέσεις και επι της Κυβέρνησής του(ως κυβερνήτης πάντα και όχι ως πολιτικός σε κυβέρνηση), ήταν πολυ αυστηρός με τους υφιστάμενούς του.
Είναι ισως η μοναδικη φορά στην ιστορία των συγχρόνων χρόνων οπου οι Ελληνες δουλεψαν σωστά και συγκροτημένα λόγο σωστού ηγέτη.
Πράγματι ειναι απο τους σημαντικότερους που πέρασαν...

Σε οτι αφορά τον Γκάλη?Ολοι μας ξέρουμε οτι αν δεν ηταν ο Γκάλης όλοι οι άλλοι θα ηταν απλά μερικοι καλοί παίχτες και τιποτε παραπάνω.
Θα ξεχωριζε ο Γιαννάκης πιθανόν και λιγο ο Φασουλας (λογο υψους) και ο Χριστοδουλου....Τη δοξα τους τη χρωστάνε σε αυτον και το ξέρουν καλά.
Ειχαν ολοι απιστευτο ταλέντο αλλά μάγκες αυτος τους έκανε.
Και μάγκες γιναμε το 87 οπου χωρις Γκάλη άντε να πέρναμε την 4η θέση και με το ζόρι...ψέματα?? :-D

Υ.Γ-Ο Πυρρος Δημας παρεπιπτόντος αποτελεί μοναδικο αθλητη με 4 μετάλλια σε ισάριθμους Ολυμπιακους.Είναι ο μοναδικός στην ιστορία της Αρσης Βαρων που έχει κατορθώσει κάτι τέτοιο.
Ασχετα αν δε διαφημίζεται οπως θα πρεπε.Είναι μυθος
Madrilenos
Backup
Backup
Posts: 886
Joined: Fri Oct 26, 2007 2:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπουργός εξωτερικών της Ρωσίας ήταν ο Καποδίστριας τόσα χρονια,τι έπρεπε να κάνει για να είναι πολιτικός? :P
Mike Batiste:
«Αφήνω το μπάσκετ να με οδηγήσει όπου θέλει. Αν είναι η μπάλα του μπάσκετ να με στείλει να παίξω σ' έναν άλλον πλανήτη, θα το κάνω. Ή οπουδήποτε πάνω στη Γη. Αγαπάω τόσο πολύ το μπάσκετ, που δεν με ενδιαφέρει σε ποιο μέρος του κόσμου θα παίζω».
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26325
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Lord_Marks wrote: Τι έκανε ο Χριστόδουλος στην ζωή του?
Ειλικρινά τι?
Η περιουσία της εκκλησίας είναι ακόμα άθικτη και τεράστια, πέρα από φορολογίες και ελέγχους....ανυπολόγιστα κέρδη και πλούτη από τα οποία ψίχουλα διατέθηκαν στους φτωχούς.....ακόμα και στον 21ο αιώνα απόψεις του 17ου είχε....
Επειδή έλεγε ανέκδοτα και φερόταν λαοπλανικά θα τον κάνουμε και σημαντικό?
Πόσες φορές χώθηκε εκεί που δεν έπρεπε, ακόμα και σε σοβαρές πολιτικές υποθέσεις?
Εδώ έκανε την χώρα ανω κάτω με τις γελοιότητες στις ταυτότητες....
Το μόνο άξιο θαυμασμού που έκανε στην ζωή του ήταν ένας θάνατος με περηφάνια.-
Το γεγονος οτι μπλεκοταν παντου ηταν λαθος αλλα για τις ταυοτητες εφταιγε το κυβερνων κομμα εκεινη την εποχη αν θελεις να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.. :wink: Αυτοι ειναι που ευθυνονται για παρα πολλα κακα της κοινωνιας μας, χωρις φυσικα οι αλλες παραταξεις να πανε πισω..
Λαοπλανος δεν ηταν ποτε και ισα ισα που εκανε καλο προσπαθωντας να φερει τους νεους στην εκκλησια..Εκτος και αν πιστευεις οτι θα πηγαιναν ποτε τα ατομα 11-16 χρονων εκκλησια για να δουν ενα "σιδερενιο" και αγελαστο κληρικο..Μην κοροιδευομαστε..Δεν θα πηγαιναν..

Στο θεμα του Βελουχιωτη, εγω απο την πλευρα μου θα τον εβαζα στους χειροτερους 100 οσο και αν δεν αρεσει σε καποιους μαζι φυσικα με Παπαδοπουλο, και λοιπους..Για μενα αυτα τα ατομα δεν χρειαζονται να βρισκονται ουτε καν κοντα στους καλυτερους 100 και να μενουν εξω φιλοσοφοι, μαθηματικοι και ανθρωποι που ανεξαρτητα με το κομμα που υποστηριζουμε, παραδεχομαστε ΟΛΟΙ οτι αφησαν εποχη..Αυτα απο εμενα

Εχω ηδη πει οτι ειμαι αντιθετος στο να μπαινουν ατομα απο τον πολιτικο χωρο γιατι ο καθενας μας εχει ακουσει και αλλα..Οποιον εχω εγω ηρωα μπορει εσεις να θεωρειτε τον μεγαλυτερο εγκληματια πχ και το αντιθετο..Παραδειγμα ο Βενιζελος που για μερικους ηταν απο τους καλυτερους πολιτικους που εχει αναδειξει η Ελλαδα και για αλλους απο τους χειροτερους..
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

kkostas wrote:Υ.Γ-Ο Πυρρος Δημας παρεπιπτόντος αποτελεί μοναδικο αθλητη με 4 μετάλλια σε ισάριθμους Ολυμπιακους.Είναι ο μοναδικός στην ιστορία της Αρσης Βαρων που έχει κατορθώσει κάτι τέτοιο.
Ασχετα αν δε διαφημίζεται οπως θα πρεπε.Είναι μυθος
υπαρχουν αλλοι 3(τοσους βρηκα εγω, μεχρι το πεκινο,οχι με 3 χρυσα σαφως)

επισης δεν ειναι ο μονος με 3 χρυσα(υπαρχουν αλλοι 3 μεχρι το πεκινο)

δεν τα λεω για να μειωσω τον πυρο δημα ,απλα εγκυκλοπεδικα
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
Journalist
Amateur
Amateur
Posts: 148
Joined: Wed Aug 29, 2007 3:47 am
Football Manager της ομάδας: Everton
Αγαπημένη Ομάδα: Hala Real,Forza Viola
Location: Any way the wind blows
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diego1960 wrote:Εχω ηδη πει οτι ειμαι αντιθετος στο να μπαινουν ατομα απο τον πολιτικο χωρο γιατι ο καθενας μας εχει ακουσει και αλλα..Οποιον εχω εγω ηρωα μπορει εσεις να θεωρειτε τον μεγαλυτερο εγκληματια πχ και το αντιθετο..Παραδειγμα ο Βενιζελος που για μερικους ηταν απο τους καλυτερους πολιτικους που εχει αναδειξει η Ελλαδα και για αλλους απο τους χειροτερους..
Αν δεν μπουν πολιτικοί,ποιοι θα μπουν;Ο Χαριστέας,για το γκολ στον τελικό του Euro (: ;Θα μπουν αυτοί που πάλεψαν για το καλό της ελλάδας.Είτε εναντίον των τουρκων το 1821,είτε εναντίον των ναζί το 1940,είτε πολιτικοί που έχουν προσφέρει έργο (όχι τουρισμό στην γυάρο και στην μακρόνησο).
I didn't believe she was devil's sperm.
She said, "Curse you all, you'll never learn!
When I leave there's no return."
The people laughed till she said, "Burn!"
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26325
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Φιλοσοφοι, Μαθηματικοι, Επιστημονες, Συγγραφεις, πρωτεργατες της Επαναστασης, Καλλιτεχνες (σοβαροι οχι Κατμαν και τραγουδιστες της νεας γενιας αλλα ατομα σαν το Θεωδορακη, Δομινικο Θεοτοκοπουλο για ναπιανουμε ολους τους χωρους)και αν σκεφτω θα βρω κι'αλλους..Αν και αυτοι ειναι υπεραρκετοι για να βρουμε 500 οχι 100 λαμπρους Ελληνες :wink:
Αυτο για τους πολιτικους το γραφω επειδη οι περισοτεροι (εκτος πχ. Καποδιστρια) ηταν αμφιλεγομενες προσωπικοτητες, που η εκλογη τους στους μεγαλυτερους 100 μπορει να διχασει, οπως κανει και αυτη τη στιγμη στο σαιτ.. :wink:
Φυσικα ειναι ο καθενας ελευθερος να ψηφισει οποιον θελει (ενταξει οχι τη Βροχοπουλου :P ) απλα υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος "παραφωνιων" οταν τα ατομα ερχονται απο τον πολιτικο χωρο..
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
Apollon_18
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2197
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Bayern
Αγαπημένη Ομάδα: Inter-OSFP-Barca-Liverpool
Status: World Cup 2010 mode on
Location: Αγιος Δημητριος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λαοπλανος δεν ηταν ποτε και ισα ισα που εκανε καλο προσπαθωντας να φερει τους νεους στην εκκλησια..Εκτος και αν πιστευεις οτι θα πηγαιναν ποτε τα ατομα 11-16 χρονων εκκλησια για να δουν ενα "σιδερενιο" και αγελαστο κληρικο..Μην κοροιδευομαστε..Δεν θα πηγαιναν..
Και ρωταω εγω τωρα
Γιατι δλδ θεωρειται καλο το οτι ατομα τετοιας ηλικιας πηγαν εκκλησια??Η εκκλησια ειναι το καλο δλδ?Σωτηρια? :roll: :roll: :roll: :roll:
Ασε που αυτοι δεν πηγαν λογω πιστης αλλα λογω "μοδας" στην ουσια
And following our will and wind we may just go where no one's been.
We'll ride the spiral to the end and may just go where no one's been.
Spiral out. Keep going...
Image

This forest....is growing faster than i can tell.....
Image

Image
Madrilenos
Backup
Backup
Posts: 886
Joined: Fri Oct 26, 2007 2:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λαοπλάνος ήταν όσο δεν έπαιρνε αλλα δεν θέλω να το αναλύσω.Σωστά τότε ο Στεφανόπουλος αρνήθηκε το δημοψήφισμα.

Τουλάχιστον ο Ιερώνυμος φαίνεται απείρως πιο σοβαρός προς το παρόν.
Mike Batiste:
«Αφήνω το μπάσκετ να με οδηγήσει όπου θέλει. Αν είναι η μπάλα του μπάσκετ να με στείλει να παίξω σ' έναν άλλον πλανήτη, θα το κάνω. Ή οπουδήποτε πάνω στη Γη. Αγαπάω τόσο πολύ το μπάσκετ, που δεν με ενδιαφέρει σε ποιο μέρος του κόσμου θα παίζω».
Joey
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 263
Joined: Sun Jul 29, 2007 1:39 pm
Football Manager της ομάδας: Stjarnan FC
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Πανναυπλιακός
Location: Νέα Σμύρνη / Ναύπλιο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Journalist wrote:(όχι τουρισμό στην γυάρο και στην μακρόνησο).
Τι ακριβώς εννοείς με αυτό?

Όσο για το παιδί που είπε για το βιοτικό επίπεδο της Ρωσίας μετά την ΕΣΣΔ, φιλικά υπενθυμίζω ότι αυτό δεν το λένε ούτε οι χειρότεροι αντικομμουνιστές...Την επόμενη φορά που θα συναντήσεις κάποια Ρωσίδα καθαρίστρια ή στριπτιτζού, ρώτησέ τη...Δες και κανένα ντοκιμαντέρ του Κούλογλου..

Επίσης δεν υπάρχει κάποιος που δεν παραδέχεται ότι δεν υπήρξαν γκουλάγκ..αλλά όταν ακούω τα νούμερα 20 εκατομμυρίων εγκλείστων και νεκρών απλά με πιάνουν τα γέλια... Δε βγαίνει και δημογραφικά ρε παιδιά... Στα αρχεία της KGB, του ΥΠ.ΕΞ. της ΕΣΣΔ, και του ΥΠΕΞ των ΗΠΑ αναφέρονται 215.000 κρατούμενοι στην "ακμή" των γκουλάγκ, το 1949-50, που είχαν πλήρη ασφάλιση και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και στερούνταν όλων των πολιτικών τους δικαιωμάτων. Και κρατούμενοι στα γκουλάγκ ήταν όλοι όσοι εδώ εμείς τους κάναμε ήρωες και υπουργούς, δηλαδή οι προδότες, οι συνεργάτες των Γερμανών κλπ κλπ κλπ.
Madrilenos
Backup
Backup
Posts: 886
Joined: Fri Oct 26, 2007 2:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Egw to anefera gia to viotiko epipedo.Vasika eprepe na prosthesw oti einai katw apo ta oria tis ftwxeias to megalytero meros tou plithismou,apla i mitera mou vrethike se Agia Petroupolh kai Mosxa gia 2i fora fetos enw eixe paei kai prin 11 xronia kai tis fanikan pio veltiwmenes oi synthikes.Apo to -1 px twra einai sto apolyto 0.

To eipa asxeta apo to kommounismo.Oute twra i politiki katastash sth Rwsia einai kai h kalyterh.Exw vevaia grapsei epanneilimmena oti den simfwnw katholou me ton kommounismo,kathws einai praktika anefarmostos alla einai teleiws off topic auti i kouventa.

Sigxwreste mou ta Greeklish,apla o metafrasths sto site kollhse. :D
Mike Batiste:
«Αφήνω το μπάσκετ να με οδηγήσει όπου θέλει. Αν είναι η μπάλα του μπάσκετ να με στείλει να παίξω σ' έναν άλλον πλανήτη, θα το κάνω. Ή οπουδήποτε πάνω στη Γη. Αγαπάω τόσο πολύ το μπάσκετ, που δεν με ενδιαφέρει σε ποιο μέρος του κόσμου θα παίζω».
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα αρχεία της KGB, του ΥΠ.ΕΞ. της ΕΣΣΔ, και του ΥΠΕΞ των ΗΠΑ αναφέρονται 215.000 κρατούμενοι στην "ακμή" των γκουλάγκ, το 1949-50, που είχαν πλήρη ασφάλιση και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και στερούνταν όλων των πολιτικών τους δικαιωμάτων.
Ε :?: :?: :?: :?: :?:

Ποιοι είχαν "πλήρη ασφάλιση και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη" ;
Αν αναφέρεσαι στους κρατούμενους στα γκουλάγκ(αν και η υπηρεσία ονομαζόταν γκουλάγκ,τεσπά) είναι αχαρακτήριστο αυτό που γράφεις,εκτός αν περίθαλψη εννούμε τα βασανιστήρια και τις εκτελέσεις...
Και φυσικά εκεί πήγαινε όποιος διαφωνούσε με τα "ιδανικά" του Στάλιν,με τυπικές διαδικασίες
User avatar
Sir___Alex
National Manager
National Manager
Posts: 9822
Joined: Tue Jul 15, 2008 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: -
facebook προφίλ: VagelisPs
twitter: Vagelis_Ps
Status: Έχει διαβάσει το κόμικ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εκτός αν περίθαλψη εννούμε τα βασανιστήρια και τις εκτελέσεις...
στα γκουλαγκ δεν γινοταν εκτελεσεις.θα μπρουσσαν να τους εκτελουν και στη ρωσια.απλα για να αποφυγουν αυτο το χαρακτηρισμο(εκτελεσεις)τους εστελναν στα γκουλαγκ οπου πεθαιναν λογω των κακων συνθηκων διαβιωσης,ωστε να επικαλουνται φυσικα αιτια θανατου για τους νεκρους
Join the Universal Church of Truth
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”