Βιβλία

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
fabio
Amateur
Amateur
Posts: 143
Joined: Thu Apr 24, 2003 11:00 pm
Location: Θεσσαλονικη,Χαριλαου
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

auti ti stigmi diabazw to "piles tis fotias" tou stephen pressflield

xaraktirizte san "istoriko mi8istorima" .. einai tis modas teleutaia
exontas diabasei merika tetoia den mporw na pw oti en8ousiastika .. mexri na piasw sta xeria mou auto.

3ekinaei me e3eretiki perigrafi tou spartiatikou tropou zwis kai kataligei stin maxi twn 8ermopilwn...
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62649
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ολα τα βιβλια της Ροουλινγκ(ΔΛΔ Harry Potter)τριλογια Αρχοντας των δαχτυλιδιων ενω τωρα ψαχνω να βρω 1 βιλιο που θα βγει και σε εργο το Κωδικας Ντα βιντσι ενω ετοιμαζομαι να παρω και το Ο ΒΙΟΣ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ(οποιος δεν το παρει ειναι αθεος...666...666...ΟΥΟΥ)
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Όποιος θέλει κάτι από όλα αυτά, μου στεέλνι pm και άμεσα θα τα έχει με κάποιον τροπο :wink:
I fart in your general direction.Image
apoel_pao
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1455
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Diavaza para poly palia. Dld exo giro sto 50 vivlia spiti kai ta exo diavasi ola alla edo kai 2-3 xronia diavaza poly araia. Tora diavazo to "The Rise and Fall of the Third Reich" tou Shirer
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62649
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

[quote="geckham"]Όποιος θέλει κάτι από όλα αυτά, μου στεέλνι pm και άμεσα θα τα έχει με κάποιον τροπο :wink:[/quote]

Ρε εχεις τον βιο και την πολιτεια του Σκρουτζ Μακ Ντακ???Η για τα υπολοιπα λεμε???
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
MakisBajevic
Rotation
Rotation
Posts: 1045
Joined: Sat Nov 20, 2004 12:41 pm
Location: Γαλάτσι/Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πω πω υπήρχε τέτοιο φόρουμ και δεν το είχα δει;

Λοιπόν, τώρα διαβάζω το "Κόσμος της Σοφίας", ενός Νορβηγού συγγραφέα. Αφηγείται με πολύ απλό τρόπο την ιστορία της φιλοσοφίας(ο ήρωας την αφηγείται σε ένα 15χρονο κορίτσι σε μορφή μαθημάτων). Αρκετά καλό.

Έχω στην άκρη για να διαβάσω μετά "Κάθοδο των Μυρίων", "Ο Κανόνας των Τεσσάρων", το καινούριο του Πρέσφιλντ για τον Αλέξανδρο, "100 Σημαντικότερες Μάχες στην Ιστορία" και 1-2 ακόμα!

Για όσους έχουν υποκύψει στην εμπορικότητα του Κώδικα Da Vinci, η γνώμη μου είναι ότι το προηγούμενο βιβλίο του συγγραφέα (που το έχει γράψει 4 χρόνια πριν) οι Πεφωτισμένοι (Illuminati), είναι καλύτερο και ειδικά στην πλοκή του από τον Κώδικα. Απλά το δεύτερο έχει πιο ενδιαφέροντα "συνομωτικά" στοιχεία.

ΥΓ. Σόρρυ για τις ανακρίβειες ή τις παραλήψεις ονομάτων/τίτλων αλλά είμαι στη δουλειά και με ένα κεφάλι καζάνι και δεν τα θυμάμαι.Για διευκρινήσεις στείλτε μου....
Μη κάνεις κο κο κο
κάνεις στο μυαλό κακό!
Gil-Estel
Trialist
Trialist
Posts: 81
Joined: Sun Nov 07, 2004 1:31 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aftoi pou diavasan to "Illuminati" kai ton Kodika, den tous fanike kapos OLOIDIOS o skeletos tou vivliou? Ok o kathigitis einai o idios alla pali mplekei me mia kopelia pou dolofonite o papous tis kai kai kai. Emena mou aresan kai ta duo kai molis agorasa kai to trito tou "Arktikos Kuklos". Episis phra to "Kanona twn tessarwn".

Proteinw se opoious tous aresoun ta mithistorimata me paralilous kosmous kai alla tetoia, na paroun tin Trilogia tou Kosmou. Apoteleite apo tria vivlia (to leei ki o titlos :P). To "Kexrimparenio Tileskopoia" , "O Arxontas ..kati.." kai to trito. Den polithimame tous titlous. An pate se kamia protoporia kai tous peite "Trilogia tou Kosmou" tha sas ta deiksoun.
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Το Illuminati το έχω εδώ και 3-4 μήνες αλλά δεν το διάβασα ακόμα :oops:
User avatar
RedArmy
Banned
Banned
Posts: 12177
Joined: Fri Jun 27, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, BARCA
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kalutera. to diavasa egw to kalokairi. psilo mlkia einai...
No, mean is when I made Jess Mancini ride her bike home after I ass fucked her
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ρε εσύ τι μιλάς, αφού δεν έχεις ιδέα...
Πω ρε ασχετούνη ρε φιλε!! :roll:

Λοιπόν, να σας πω εγώ που έχω κάνει διατριβή και στα 2(da Vinci code και Illuminati), που σημαίνει ότι τα έχω διαβάσει 7-8 φορές έκαστο...

Η αγγλικη έκδοση και των δύο είναι πολύ καλύτερη, μιας και η ελληνική μετάφραση του εργου χάνει κάπως...Δηλαδή ο λόγος δεν ρέει(κάτι που είναι φανερό περισσότερο στον Κώδικα)...

Τώρα, όσον αφορά το περιεχόμενο, άποψή μου είναι ότι το Illuminati είναι αρκετά καλύτερο, μιας και περιέχει πιο μυστικιστικές τελετές. Αυτό θα γίνει περισσότερο φανερό σε όσους δεν είχαν προηγουμένως ασχοληθεί με το θέμα των Πεφωτισμένων ή της Priory of Sion...
Γενικά το Illuminati σε κρατάει περισσότερο σε αγωνία. Να σκεφτείτε είχα καθήσει από τις 23:00 και το τελείωσα 6:30, σε αντίθεση με τον Κώδικα που τον τελείωσα 5:15 έχοντας αρχίσει στις 12:30...


Βασικά έχω πάει στις τοποθεσίες που διαδραματίζονται τα γεγονότα του Illuminati και είχε γέλιο η όλη διαδικασία... 8)
I fart in your general direction.Image
athens7772000
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Fri Feb 11, 2005 4:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κανείς άλλος που να έχει πάνω απο 25 Discworld novels? 28 δέν είναι όλα?
morgoth
Banned
Banned
Posts: 12305
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Xalandri, Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Που ηταν θαμμενο αυτο το τοπικ ρε παιδια? Λοιπον ας πω και εγω τα αγαπημενα μου.

Τολκιν: Lord Of The Rings-The Hobbit-The Sillmarillion (απλα ;) )
Stephen King: It (απιστευτο βιβλιο)-The Stand-The Dark Tower (εχω διαβασει μεχρι το 4ο και περιμενω να μεταφραστουν και τα υπολοιπα)-The Deadzone-The Shining-και πολλα αλλα
Guy Gavriel Kay: Το αγαπημενο μου η Τιγκανα αλλα πολυ καλα επισης το υφαντο της Φιοναβαρ και το Ενα Τραγουδι Για την Αρμπον
Salvatore: Yep Dark Elf-Icewind Dale-Paths Of Darkness trilogies πολυ καλη επιλογη για fans του fantasy.
Phillip Pulman: Εξαιρετικη η Τριλογια Του Κοσμου
Πολυ καλος και ο "Κωδικας DaVinci"!

Εχει διαβασει κανεις Orson Scott Card? Ο τυπος ειναι φοβερος, ειδικα το Ender's Game!
Μολις τελειωσα το πρωτο βιβλιο του Dune (Frank Herbert)! Θεικο!

Gil-Estel εαν σου αρεσει η φαση με παραλληλους κοσμους πιξε μια ματια στο "Ο Σκοτεινος Πυργος" του Stephen King!!!
Gil-Estel
Trialist
Trialist
Posts: 81
Joined: Sun Nov 07, 2004 1:31 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

morgoth to eixa upopsin mou, alla den gousatw King :) Mou aresoun pio analafra grapsimata kai pistepse me afto pou proteinw einai panalafro ;)
morgoth
Banned
Banned
Posts: 12305
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Xalandri, Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ναι ρε την εχω διαβασει την Τριλογια, το ωραιο ειναι πως ειναι μεν ελαφρυ αλλα περναει πολλα νοηματα και προβληματισμους.
Και ο King ειναι Θεος!!!!! :D
User avatar
Nickpes21
Asst Researcher Αιολικού
Asst Researcher Αιολικού
Posts: 6412
Joined: Tue May 27, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Αιολικος Μυτιληνης
Status: Δε γινεται Δε γινεται τη διαιτα ν'αρχισω, μπροστα στη πρωτη λιχουδια θα σπάσω θα λυγίσω
Location: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου (και 15 μέρες το χρόνο στη πατρίδα!!)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]Ο ΒΙΟΣ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ(οποιος δεν το παρει ειναι αθεος...666...666...ΟΥΟΥ)[/quote]

Εισαι γιναντας :wink: :wink:

[quote]Λοιπόν, τώρα διαβάζω το "Κόσμος της Σοφίας", ενός Νορβηγού συγγραφέα. Αφηγείται με πολύ απλό τρόπο την ιστορία της φιλοσοφίας(ο ήρωας την αφηγείται σε ένα 15χρονο κορίτσι σε μορφή μαθημάτων). Αρκετά καλό. [/quote]

Εχει γυριστει και σε ταινια,πολυ καλη και "μαγικη"

Πως και δεν το ειχα ανακαλυψει αυτο το topic τοσο καιρο,αλλου κοιταω? :roll:
Γενικα διαβαζω τουλαχιστον 10 βιβλια το χρονο και μου ειναι δυσκολο να θυμηθω καποια γιατι ισως αδικησω καποια αλλα.
Ενδεικτικα θα πω

-τις "Πυλες τις Φωτιας" χωρις σχολιασμο. Οταν τελειωσε αναρωτιομουν γιατι να μην ειμαι και εγω εκει. Το διαβασα σε δυο μερες ενω ημουν διακοπες με την κοπελα μου :roll: :D

-"Οταν εκλαψε ο Νιτσε" του Ιρβιν Γιαλομ (ειναι ψυχολογος ο κυριος) ,ισως μου αρεσε γιατι ειναι τοσο πολυ εξω απο μενα. Μου εμεινε παντως

-"Η τριλογια του αρχοντα των δαχτυλιδιων" χωρις σχολια και μαλιστα 6 χρονια πριν βγει η ταινια :wink:

-"Ο Βιος και η πολιτεια του Scrooge McDuck" ,γιατι ειναι μαγικο :wink:

Αυτα μου ηρθαν φευγαλεα στο μυαλο.

Τωρα τελειωσα τον "Σαλαδινο" και ψαχνω τον επομενο στοχο
"Μετά από τις ανακοινώσεις των δυο μεγάλων του Ελληνικού ποδοσφαίρου για τον παραιτηθέντα πρόεδρό της ΕΠΟ κ Γκαγκάτση, η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ εκπροσωπώντας μία μεγάλη μερίδα φιλάθλων δεν μπορεί να παραμείνει αμέτοχη.

Ως εκ τούτου, συμπάσχουμε για την αποχώρηση του κ. Γκαγκάτση και τρανή απόδειξη αυτού του γεγονότος είναι ότι τα χαρτομάντιλα στην περιοχή της Μαγνησίας ...τελείωσαν!

Ο δε πρόεδρος μας κήρυξε πενθήμερη απεργία πείνας λόγω της ...απρόσμενης κατάθλιψής του".
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”