Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
pro66
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 603
Joined: Sun Nov 11, 2007 12:07 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

johndoe wrote: Fri Jan 31, 2020 4:58 am Για να έχουμε μια εικόνα, για πείτε μια ποιοι είμαστε οι καμμένοι του forum;
1. johndoe
2. equi
3. to nou sou
4. vdv
5. deathmule
6. pro66
Btw μιας και είμαστε αρκετοί, σκέφτομαι να κανω αιτηση για FAANG internships του χειμώνα 2020. Αν έχετε να προτείνετε κανένα καλό resource προετοιμασίας θα βοηθούσε!
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Leetcode μεχρι να μαθεις να κοιμασαι κ να κανεις dfs.

Αμα ειναι σκετο SWE, θα στα πουν τα παιδια καλυτερα I guess, εχει κι αλλα πραγματακια. Αμα ειναι πιο Machine Learning, εχω να σου δωσω πολυ πραμα.

Ευρωπη εισαι?

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

zidane72003 wrote: Fri Jan 31, 2020 1:32 pm Δλδ εσύ ήθελες με ένα μισθό στη Γερμανία:

Να πληρώνεις για να μείνουν τρία άτομα στο σπίτι,
Να πληρώνεις φαγητό και παροχές για τρία άτομα,
Να πληρώνεις για ταξίδια τριών ατόμων,
Και να σου μένουν και λεφτά να βάζεις στην άκρη... πιθανότατα όχι μόνο για σένα αλλά και για τους τρείς.

Παιδιά είναι άλλο πράγμα δε σου μένουν λεφτά/ο μισθός είναι μικρός, και άλλο πράγμα ότι αποφασίσατε να συντηρήσετε τις ανάγκες δύο ενηλίκων και ενός μωρού. Στη δεύτερη περίπτωση δε μπορείτε να πείτε ότι δε φτάνουν τα λεφτά. Γνωμουλα μου πάντα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Εγώ απλά απάντησα στο ποστ του Μήτσου που λέει ότι στο εξωτερικό συντηρείς άνετα οικογενεία με ένα μισθό, πράγμα το οποίο δεν είναι αλήθεια. Και ναι υπάρχουν μέρη που μπορεί ένας engineer να το καταφέρει αυτό. Αυτό το μέρος δεν είναι το Μόναχο πάντως. :P
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
pro66
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 603
Joined: Sun Nov 11, 2007 12:07 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

equi_gonzalez wrote: Fri Jan 31, 2020 3:27 pm Leetcode μεχρι να μαθεις να κοιμασαι κ να κανεις dfs.Image

Αμα ειναι σκετο SWE, θα στα πουν τα παιδια καλυτερα I guess, εχει κι αλλα πραγματακια. Αμα ειναι πιο Machine Learning, εχω να σου δωσω πολυ πραμα.

Ευρωπη εισαι?

Sent from my SM-G950U using Tapatalk
Thanks equi!
Ναι, για SWE θα κάνω αίτηση δεν ξέρω αν έχουν πρακτικές και για άλλα positions είναι η αλήθεια.

Θεσσαλονίκη μένω αλλά ψάχνομαι ψιλο-οπουδήποτε στην Ευρώπη. Για τις πρακτικές προφανώς όπου και να είναι, ΑΑΑΑΝ περάσω τις συνεντεύξεις που θέλει πολύ προετοιμασία, θα πάω.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

To nou sou... wrote:
zidane72003 wrote: Fri Jan 31, 2020 1:32 pm Δλδ εσύ ήθελες με ένα μισθό στη Γερμανία:

Να πληρώνεις για να μείνουν τρία άτομα στο σπίτι,
Να πληρώνεις φαγητό και παροχές για τρία άτομα,
Να πληρώνεις για ταξίδια τριών ατόμων,
Και να σου μένουν και λεφτά να βάζεις στην άκρη... πιθανότατα όχι μόνο για σένα αλλά και για τους τρείς.

Παιδιά είναι άλλο πράγμα δε σου μένουν λεφτά/ο μισθός είναι μικρός, και άλλο πράγμα ότι αποφασίσατε να συντηρήσετε τις ανάγκες δύο ενηλίκων και ενός μωρού. Στη δεύτερη περίπτωση δε μπορείτε να πείτε ότι δε φτάνουν τα λεφτά. Γνωμουλα μου πάντα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Εγώ απλά απάντησα στο ποστ του Μήτσου που λέει ότι στο εξωτερικό συντηρείς άνετα οικογενεία με ένα μισθό, πράγμα το οποίο δεν είναι αλήθεια. Και ναι υπάρχουν μέρη που μπορεί ένας engineer να το καταφέρει αυτό. Αυτό το μέρος δεν είναι το Μόναχο πάντως. :P
Ρε συ δεν είμαι ο κατάλληλος αλλά προφανώς καινθα υπάρχει διαφορά στη μισθοδοσία. Δε ξέρω καν τη θέση σου την επιχείρηση etc etc, αλλά υπάρχουν ένα κάρο παράγοντες.

Φαντάζομαι senior/manager position από θέμα μπόνους και μόνο θα είναι καλύτερα από έναν dev πόσο μάλιστα αν είσαι σε position governance.

Απλά το να συντηρείς μια οικογένεια είναι άλλο πράγμα από το να βάζεις και λεφτά στην άκρη και έχει σχέση με πολλούς παράγοντες. Δε το είπα για να σε θίξω.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Μα δε θίχτηκα. :D Κουβέντα κάνουμε. Γενικά νομίζω ότι αυτή η άποψη για τα "τρελά" λεφτά του εξωτερικού υπήρχε ανέκαθεν στην Ελλάδα. Από τα 50s και τα 60s και τα "success stories" Ελλήνων που πήγαιναν Αμερική, Γερμανία και Αυστραλία, ξεκινούσαν ως σερβιτόροι ή λαντζιέρηδες και ξαφνικά έκαναν περιουσία. Σίγουρα πολλές από αυτές ισχύουν, αλλά κανείς δεν έψαξε το πως έγινε όλο αυτό. Προσωπικά δεν είμαι της αποψής να στερηθώ πράγματα, ώστε να βάλω λεφτά στην άκρη. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα κάνω σπατάλες.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
dalan2007
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1426
Joined: Thu May 10, 2007 9:34 pm
Location: Γαλατσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

προγραμματιστης και εγω αλλα χωρις δουλεια αφου δεν εχω προυπηρεσια :(
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dalan2007 wrote: Fri Jan 31, 2020 5:37 pm προγραμματιστης και εγω αλλα χωρις δουλεια αφου δεν εχω προυπηρεσια :(
Πού έχεις τελειώσει;
Εχεις linkedIn;
Εγώ βλέπω συνέχεια αγγελίες για junior σε Αθήνα, Θεσ/νίκη και Ηράκλειο.
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
dalan2007
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1426
Joined: Thu May 10, 2007 9:34 pm
Location: Γαλατσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δημοσιο ιεκ αμαρουσιου
ναι εχω αλλα τιποτα :(
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικά πάντως υπάρχει ψωμί στον τομέα. Ψάξου και προσπάθησε να βρείς μια junior θέση. Αν θες περισότερα σε πμ
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έπρεπε να κάνω LinkedIn για να απορρίψω πρόταση για σεζόν με μισθό 20% παραπάνω από τον τωρινό μου & σε ανώτερη θέση -θεωρητικά πάντα-.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και μιας και κάποιος μου το έστειλε τι λέμε γι αυτό;

https://www.pagenews.gr/2020/03/24/oiko ... mines-vid/


----------------------


Στο πλαίσιο των έκτακτων και προσωρινών μέτρων στην αγορά εργασίας για την αντιμετώπιση και τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, και πάντως για χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να υπερβαίνει τους έξι (6) μήνες από την έναρξη ισχύος της παρούσας, o εργοδότης δύναται, με απόφασή του, να ορίζει προσωπικό ασφαλούς λειτουργίας της επιχείρησης ως εξής:

α) Κάθε εργαζόμενος μπορεί να απασχολείται κατ’ ελάχιστο δύο (2) εβδομάδες με περίοδο αναφοράς τον μήνα, συνεχόμενα ή διακεκομμένα, β) Ο ανωτέρω τρόπος οργάνωσης της εργασίας γίνεται ανά εβδομάδα και εντάσσεται σε αυτόν τουλάχιστον το 50% του προσωπικού της επιχείρησης, γ) Εργοδότης που θα εφαρμόσει αυτόν τον τρόπο οργάνωσης της εργασίας υποχρεούται να διατηρήσει τον ίδιο αριθμό εργαζομένων που απασχολούνταν κατά την έναρξη εφαρμογής του.[https://www]

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι για τους επόμενους έξι μήνες δίνεται η δυνατότητα στους εργοδότες να απασχολούν τους εργαζομένους τους κατά το ήμιση με την αντίστοιχη μείωση των αποδοχών κατά 50%. Με αυτό τον τρόπο κάθε εργαζόμενος θα μπορεί να απασχολείται είτε δυο εβδομάδες συνεχόμενες είτε μια εβδομάδα εργασίας με μια εβδομάδα αργίας εναλλάξ.



Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Γίνεται σε άλλα κράτη δυστυχώς. Δε ξέρω αν είναι για τόσο πολύ. Γενικά δυστυχώς λογικό ακούγεται. Έρχεται φαπα καλή.

Το θεωρώ απαράδεκτο το μέτρο για τον εργαζόμενο. Αν ο εργοδότης πραγματικά δε μπορεί να αποδώσει το μισθό θεωρώ ότι το κράτος σε αυτή τη δύσκολη στιγμή πρέπει να είναι εκεί και να δώσει αν όχι το υπόλοιπο 60% ένα ποσοστό (τουλάχιστον 30%).

Κατανοώ τη δυσκολία συγκεκριμένων εργοδοτών αλλά πιστεύω ότι θα πατήσουν και άλλοι και θα το κάνουν και εργοδότες που δεν χρειάζονται το μέτρο απλά και μόνο λόγω στοπ της παραγωγικής αλυσίδας.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Και ίσως κάποιοι επιτήδειοι εργοδότες θα βρουν ευκαιρία, θα σε βάλουν να δουλεύεις με -50% μισθό μεν αλλά για 25 μέρες το μήνα...

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έτσι κι αλλιώς ήδη υπάρχουν απλήρωτες υπερωρίες, κομμένα δώρα, μισά ένσημα κλπ.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”