Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Παιδια πως πατε με το WFH? Περα απο τον ψυχολογικό τομεα, ειστε ευχαριστημένοι με το πως και ποσο δουλευετε απο το σπίτι?
Εγω πιστευω οτι ειμαι απο τους τυχερούς καθως ειχα οτι χρειαζομουν, και δεν εχει χρειαστεί να ξεφυγω απο το κανονικό μου ωράριο. Ειπαν θα αρχιζουμε τη δουλειά 9 αντι για 10, αλλα κλεινουμε λάπτοπ στο 8ωρο, αντε 9ωρο αν κανουμε κανα μεγαλο διάλειμμα, χωρίς να μας ελενχουν τις ωρες. Οποτε ισα ισα που δουλευω και λιγοτερο, αφου στο γραφειο μπορεί να καθομουν και παραπάνω.
Ακουω για κοσμο που αναγκάστηκε να αγορασει οθονες, γραφεια, καρεκλες.
Σε πιο ακραιες περιπτώσεις στειλαν τον κόσμο να δουλεψει χωρις λάπτοπ (χρησιμοποιούν το δικο τους/αγορασαν)
Ακουω να ξεχειλωνουν τα ωράρια και να ζητάνε πραγματα αργα το βραδυ η και σε αργιες (ενω πριν δεν το συνηθιζαν)
Δεν ξέρω καποιον να εχει παθει κατι τέτοιο, αλλα ακουγεται στο ίντερνετ για εταιριες που ζηταν να βαλεις καμερα να σε βλεπουν
Εσεις πως πατε? Εχουμε κανενα να εχει καμια περιεργη ιστορια με το wfh?
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Κάμερα; Τιναφτορε!!!

Εγώ προσωπικά έχω θέμα με την καρέκλα επειδή έχουμε μόνο μια καλή και δουλεύει παράλληλα κι η κοπέλα μου από σπιτι καποιες μερες. Λάπτοπ και έξτρα μόνιτορ είχα από τη δουλειά, οπότε ένα ειναι το θέμα. Αυτό που ανέφερα παραπάνω, το οποίο θεωρώ υψίστης σημασίας βέβαια. Πρέπει να πάρω μια καινούρια.
Από εκει και πέρα δε θεωρώ πως είμαι το ίδιο παραγωγικός, αλλά παράλληλα εχει μειωθεί κι η δουλειά οπότε ετσι βγαινει. Αλλά βαρέθηκα. Πάντα προτιμούσα να δουλεύω απο το γραφείο.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Από τη στιγμή που υπάρχουν παιδιά στο σπίτι δεν μπορώ να αποδώσω πάνω από 50-60% και αυτό με δυσκολία.

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Το «wfh» για μένα ξεκίνησε ουσιαστικά από τον Σεπτέμβριο του 2017. Τώρα είναι η 3η φορά που γίνεται υποχρεωτικό. Οι άλλες δυο αφορούσαν αρχικά το διάστημα εγκατάστασης των γραφείων της εφημερίδας και ακολούθως της μετεγκατάστασης εφημερίδας/σάιτ.

Το πρώτο διάστημα δεν μου «φάνηκε» διότι προερχόμουν από το πρώτο διάστημα χωρίς δουλειά λόγω του κλεισίματος της εφημερίδας Goal. Το δεύτερο διάστημα δεν ξεπέρασε τη μια εβδομάδα.

Όλο αυτό το διάστημα είχα, ουσιαστικά, την επιλογή να μην πάω στο γραφείο. Δεν θα μου έλεγε κανένας τίποτα αν δούλευα σερί από το σπίτι και δεν «πατούσα» στο γραφείο.

Για μένα, οι δυο μεγάλες διαφορές είναι οι εξής. Η πρώτη έχει να κάνει με το γεγονός πως τώρα είναι υποχρεωτικό ενώ τότε ήταν επιλογή. Η δεύτερη έχει να κάνει με την έλλειψη αλλαγής παραστάσεων καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας. Ξύπνημα, Pc, βόλτα το σκυλί, καφέ στα όρθια, Pc, βόλτα το σκυλί, Pc, βόλτα το σκυλί, ύπνος.

Όσον αφορά το θέμα απόδοσης, σε μένα έχει φυσικά να κάνει με το αντικείμενό μου καθώς κατά κύριο λόγο καλύπτω το ρεπορτάζ ομάδας ποδοσφαίρου.

ΥΓ: Είμαι και εγω στη λίστα του «πρέπει να πάρω καρέκλα για το pc, την έχω 10 χρόνια, αλλάζει ύψος μόνη της, δεν είναι πλέον βολική» και από την άλλη το σκέφτομαι διπλά διότι έχω γάτα.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Κι εμένα αρκετά χαλαρά πάει η κατάσταση, χωρίς σοβαρό έλεγχο πέρα από πράγματα που πρέπει να απαντηθούν έτσι κι αλλιώς ή meetings κλπ. Βέβαια ακούγεται μια σχετική γκρίνια από το management του στυλ: "σιγά μη δουλέουν όλοι όσοι είναι σπίτι τους κλπ" που είναι αρκετά σπαστική. Σε θέμα ωραρίου καμία αλλαγή αλλά σ εμένα ήτανε πάντα fluid με το τηλέφωνο να χτυπάει ότι ώρα να 'ναι.

Είμαι από τους τυχερούς που έχουν ξεχωριστό δωμάτιο για γραφείο στο σπίτι και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ και στην παραγωγικότητα αλλά και στο να ξεχωρίζω τη δουλειά από την κανονική ζωή μέσα στο σπίτι. Δεν ξέρω αν θα είχα την ίδια όρεξη για δουλειά/ζωή αν αναγκαζόμουνα να τα κάνω όλα στον ίδιο χώρο. Επίσης παιδιά επενδύστε σε μια καλή καρέκλα, θα ανεβάσει τη ποιότητα της ζωής σας κατακόρυφα.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

laugh wrote: Wed Apr 22, 2020 8:56 am "σιγά μη δουλεύουν όλοι όσοι είναι σπίτι τους κλπ"

Η μεγάλη μου διαφωνία σε αυτό, προς τη διοίκηση και όχι προς εσένα, είναι η εξής...

«μου ζητάς να κάνω το Χ πράγμα. Πριν το έκανα από το γραφείο, τώρα το κάνω από το σπίτι, αναγκαστικά. Σου παραδίδω τη δουλειά που μου ανέθεσες σύμφωνα με όσα μου ζήτησες; Που είναι το πρόβλημα δηλαδή και λες «σιγά μη δουλεύουν όλοι όσοι είναι σπίτι τους».

Και φυσικά το πρόβλημα είναι στο οτι αν αυτό που απαιτεί η εταιρία από εσένα να κάνεις με ένα συγκεκριμένο τρόπο, πχ φορώντας κοστούμι, με επιβεβλημένη παρουσία στο γραφείο, με αυστηρά ωράρια, μπορεί να γίνει και αλλιώς, τότε αλλάζουν πολλά στην επόμενη μέρα.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Συμφωνώ, απλά στις πιο μεγάλες εταιρείες το upper management πολλές φορές δεν έχει ιδέα τι κάνει ο καθένας ή τι του ζητείτε να κάνει κλπ οπότε αν ο middle manager δεν μπορεί να προωθήσει τη δουλειά του τμήματός του (ή είναι βλάκας και προσπαθεί να δειχτεί ο ίδιος πατώντας στους από κάτω του) εύκολα δημιουργείται η εντύπωση ότι σιγά και τι κάνουν τώρα που δεν τους βλέπω.

Σε συνδιασμό με την οικονομική ύφεση που έρχεται δεν θα είναι δύσκολο για πολλούς με αυτό το σκεπτικό να καταργήσουν θέσεις εργασίας δυστυχώς.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έκτη εβδομάδα δουλειά από το σπίτι.
Πρώτες μέρες ζόρι. Δεύτερη βδομάδα τήρησα περισσότερο κάποιες ρουτίνες για να είμαι πιο συγκεντρωμένος. Πχ. να κλείνω το κρεβάτι, να αλλάζω μέρος στο γραφείο, να φοράω άλλα ρούχα, ακόμα και παπούτσια.
Το θέμα είμαι πως αρχικά όσο περίεργο και να σας φαίνεται καίγεται ο κώλος μου από δουλειά, και επίσης δουλεύω περισσότερες ώρες χωρίς να με υποχρεώνει κάποιος, ίσα ίσα.
Και είμαι αρκετά τυχερός που η εταιρεία έδωσε 200 δολλάρια μπάτζετ σε όποιον δούλευε από γραφείο πριν, αν θέλει να αγοράσει καρέκλα ή δεύτερη οθόνη. Αναγκάστηκα να πάρω καρέκλα γιατί με κάτι ξύλινες εδώ στο σπίτι, πραγματικά πόναγε όλο μου το σώμα.
Sir-_-Alex
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Fri Apr 10, 2020 1:48 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ως office manager, περιμενα η δουλεια απο το σπιτι να ειναι οτι πιο βαρετο. Πρωτη βδομαδα πηρα ως project να φροντισω ολοι οι εργαζομενοι να εχουν καλο setup για WFH, και 2η/3η βδομαδα ασχοληθηκα αποκελιστικα με employee engagement, το οποιο ειναι απλα μια ευχαριστη απασχοληση.

Απο δευτερα βγηκα σε furlough leave με 100% του μισθου μεχρι να επιστρεψουμε στο γραφειο. Τωρα κανω ολη μερα ποδηλατο και παιζω playstation.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Εγώ πλέον έχω ψιλοσυνηθίσει. Ευτυχώς είχα πάρει καλή καρέκλα, μας δάνεισαν και οθόνη για το σπίτι οπότε το setup είναι ψιλοκαλό. Το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κόβω την δουλειά για να μαγειρέψω (είτε προετοιμασία νωρίτερα και sous vide, είτε προετοιμασία και μαγείρεμα την ίδια ώρα) και ειδικά σε μέρες με πολλαπλά meeting είναι πρόβλημα αλλά οκ, δεν μπορώ να το γλυτώσω.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

προσωπικά αν μου πουν να μην ξαναπατήσω γραφείο θα είναι οτι καλύτερο για μένα
γραφείο έχω μεγάλο, καρέκλα σουπερ, συνδέω το λαπτοπ της δουλειάς πάνω και κάνω ο,τι χρειάζεται για τη δουλειά.
επίσης έχω κ τον μεγάλο φόβο για τα ωράρια που δε μπορώ να πάω με το αμάξι κ χρησιμοποιώ ΜΜΜ που είναι ταλαιπωρία από μόνο του, τώρα μετά από όλο αυτό πως θα είναι
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μαλλον θα γινει μονιμο ολο αυτο να εργαζομαστε απο το σπιτι...με οτι θετικα και αρνητικα εχει ολο αυτο.
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

H εργασία για να γίνει σωστά χρειάζεται και τις κατάλληλες συνθήκες. Αν έχεις τον εξοπλισμό που χρειάζεσαι στο σπίτι τότε είσαι κομπλέ. Επίσης το wfh δουλεύει μόνο αν είσαι άτομο με υπευθυνότητα που μπορεί να συγκεντρωθεί χωρίς να έχει κάποιον δίπλα του. Ο περισσότερος κόσμος δεν είναι έτσι. Μετά παίζει ρόλο και το επάγγελμα. Εγώ είμαι 6 από τις 8 ώρες μόνος μπροστά σε μια οθόνη οπότε με βολεύει το wfh γιατί δεν έχω όλη την άσχετη φασαρία του γραφείου. Άλλο μεγάλο όφελος για μένα ήταν η μετακίνηση, αφού πλέον δεν χρειάζεται να οδηγάω 2+ ώρες την μέρα.
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απο οτι εχω παρατηρησει οταν χρειαζεται να συγκεντρωθεις για να βγαλεις ογκο δουλειας χρειαζεται να εισαι στο γραφειο.Το μονο καλο απο την ολη υποθεση wfh ειναι οτι μειωθηκαν τα τηλεφωνηματα και παναγια μου ηταν τοσα πολλα.

Ενιωσα οτι δεν καταφερα ποτε να συγκεντρωθω για να βγαλω τον ογκο της δουλειας οπως στο γραφειο,απλα επειδη δεν σε απασχολουσε κανενας συναδελφος καθε τρεις και λιγο και επειδη ξεφευγες και λιγο του ωραριου η δουλεια εβγαινε σιγουρα πιο ευχαριστα.

Παρολα αυτα προτιμω να ειμαι στο γραφειο και να αλλαζω παραστασεις παρα στο σπιτι...Το γραφειο στο σπιτι ειναι μονο για gaming...
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Εγώ πάλι που η δουλειά έβγαινε είτε από σπίτι είτε από γραφείο προτιμούσα τη δουλειά από σπίτι..! Γτ καλώς η κακώς λειτουργώ καλύτερα σε ωράρια περίεργα για τον περισσότερο κόσμο.. Οπότε εγώ θέλω ένα μεγαλύτερο flexibility.. Ναι μεν γραφείο αλλά να έχω και την επιλογή να δουλέψω από σπίτι αν δεν θέλω γραφείο.. At the end of the day αυτό που θα έπρεπε να μετράει είναι η αποδοτικότητα και το επίπεδο εργασίας..!

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”