Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Για να ριξω μια ενημερωση, εριξα ακυρο στην Β, περιμενω προταση απο την Γ (δεδομενη, απλα δεν ξερω το οικονομικο) και απλα σκεφτομαι πως θα το παρουν στην Α που θα φυγω μετα απο μολις δυο μηνες.Νομιζω πηρα την καλυτερη αποφαση, η εταιρεια ειναι τεραστια, ο μισθος θα ειναι σιγουρα +100 απο την Α, οι τεχνολογιες που χρησιμοποιουν ειναι ακριβως αυτος που θελω και το business κομματι πολυ πιο ενδιαφερον.Το μονο προβλημα ειναι η αποσταση, μιας και βρισκεται σε δυσπροσιτη με τα ΜΜΜ περιοχη αλλα θα το βολεψω.
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14564
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Μακάρι να πάνε όλα καλά
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

μινι σεντονακι περι δουλειας, μου ηρθε η επιθυμια να τα μοιραστω γιατι βλεπω την ζωη μου να αλλαζει σιγα σιγα

πριν 4 χρονια, αφου ειχα τελειωσει το στρατο και σαπιζα στο σπιτι στην αθηνα πτυχιουχος μεν, (διοικηση τουρ επιχ.) ανεργος δε, σκαει τηλεφωνο απο κρητη ο θειος.
σου βρηκα δουλεια σεζον σε ξενοδοχειο, σερβιτορος. ξυρισου και κατεβα αυριο κιολλας!
ακομα δεν εχω καταλαβει πως πηρα εκεινη τη ριμαδα την αποφαση και κατεβηκα οντως την επομενη μερα. ηταν κατι που δεν σκεφτομουν σε καμμια περιπτωση να κατεβω κατω για σεζον γιατι μου αρεσε πολυ η αθηνα και θα εφευγα κ μακρια απο φιλους.

με τα πολλα, ξεκιναω σεζον σερβιτορος, 27 χρονων, χωρις να εχω κουβαλησει ουτε δισκο στη ζωη μου.
πρωτη σεζον ξεκιναω γιαλιζοντας μαχαιροπηρουνα κ ποτηρια. σιγα σιγα αρχισα να βγαινω στο σερβις, σαν βοηθος και στη συνεχεια μου εμπιστευθηκε την βραδινη βαρδια (17:00-01:00) (να υποδεχομαι και να σερβιρω τις αργοπορημενες αφιξεις, κρατοντας το μαγαζι μονος.) στο τελος της σεζον με κρατησε για την απογραφη κ τα κλεισιματα.

στην αξιολογηση προσωπικου, μου ειπε ο μετρ οτι με ειχε βαλει 2ο, αναμεσα σε αρκετους παλιους κιολλας, συμπεριλαμβανομενων Α και Β σερβιτορων του εστιατοριου
(η αληθεια ειναι οτι ακομα κ εγω δεν περιμενα να ανταπεξελθω τοσο καλα, αλλα πολυ πιθανο να μου το ειπε για να με σπρωξει να γινω ακομα καλυτερος)

δευτερη σεζον με βρισκει στο ιδιο εστιατοριο με αλλο μετρ. εγω ειχα κανονισει να παω ξανα, παλι ως βοηθος. αλλα με ενημερωνουν οτι φετος θα δουλευω σαν Α σεριβορος και οχι σαν βοηθος γιατι ειχαν ελειψη σε Α. οπτοε ξεκιναει 2η σεζον με νεο αφεντικο και νεο ρολο. δεν διστασα να το κανω, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος οτι θα μπορουσα κιολλας. γιατι αλλο σερβις σε μια απλη καφετερια κ αλλο σερβις σε ενα 5αστερο ξενοδοχειο οπου ο πελατης εχει σκασει χιλιαδες ευρω και περιμενει το παραμικρο λαθος σου για να παραπονεθει και εχεις κ εναν ιδιοκτητη με στρατιωτικα καταλοιπα.
ο νεος μετρ μαζεψε τους 3 που ειχαμε μεινει απο την προηγουμενη σεζον και μας ειπε οτι παιδια, εσεις θα ειστε ο κορμος, ξερετε το μαγαζι καλυτερα, θελω να με βοηθησετε εσεις και εγω με την σειρα μου θα κανω οτι μπορω για να σας κανω καλυτερους, μην ανησυχειτε, θα ειμα διπλα σας για οτι θελετε κλπ κλπ. τελειωνει η σεζον. ανεβασμενοι τζιροι και στο μεσημεριανο και στο βραδινο, με λιγοτερο προσωπικο. ακουγονται καλα λογια για το εστιατοριο απο την διοικηση ολοι ευχαριστημενοι. εντομεταξυ μου εκανε και κατασταση με μια μπουφετζου. προχωρα ρε [System Interruption: Μη βρίζεις!] μου ελεγε, αφου γουσταρετε και οι 2.εγω μια μερα θα σας παντρεψω μου ειχε πει.

επομενη σεζον, ξεκιναμε παλι μαζι, ο μετρ με εχει απο κοντα, μου μαθαινει συνεχως πραματα, μου μαθαινει πως να αντιμετωπιζες καταστασεις πριν δημιουργηθει καποιο προβλημα, πραματα για την μαζικη εστιαση, πως διοικει το προσωπικο του, και αλλα πολλα. οταν θα φυγω απο αυτο το μαγαζι, θα το αναλαβεις εσυ μου ελεγε. τελειωνει η σεζον, οι τζιροι ανεβαινουν κιαλλο. η διοικηση του δειχνε εμπειστοσυνη και μαλιστα συμφωνει στην απαιτηση σχεδον που ειχε, να παρω αυξηση, μιας που εχω κ το πτυχιο. τον σεπτεμβρη του 17 εκλεισα χρονο με την μπουφετζου..

τεταρτη σεζον φετος, στα μιτινγκ που εκανε με το προσωπικο, ελεγε πως οταν απουσιαζει, τοτε οτι λεει ο νικος θα ειναι σαν το λεει αυτος. με σπρωχνει συνεχως μου δινει ευθυνες, μιλαει στα αφεντικα για εμενα, το μαγαζι φετος δουλευει ρολοι, σε αντιθεση με τα αλλα 2 του ξενοδοχειου, δεν εχουμε ακομα κανενα παραπονο, ενω για τα αλλα 2 εστιατοριο δεν συμβαινει το ιδιο. παιρνει προαγωγη απο captain σε sous maitre.πριν μια βδομαδα περιπου μου λεει, παρε αυτο το χαρτι και ξεκινα να γραφεις μια επιστολη προς τον διευθυντη, σαν να το γραφω εγω. με τι θεμα του λεω? την προαγωγη του Ταδε απο Β σερβιτορου σε Α και την προαγωγη του Ταδε (εμενα) απο Α σερβ. σε captain. τι λες ρε εγω δεν μιλαω ουτε γερμανικα του λεω..! οταν τεειωσεις, φερτην μου να την διορθωσω μου λεει..
με τα πολλα, αρχιζω να γραφω την επιστολη της προαγωγης μου!! αργοτερα μου εξηγησει το ολο ''σχεδιο'' οτι αυτος θα παει σε αλλο εστιατοριο σαν βοηθος μετρ(μαζι με τον maitre d'hotel που θα ειναι η τελευταια του σεζον του χρονου) κ εγω θα παραμεινω εκει σαν captain, και αυτος θα παραμεινει υπευθυνος στην ουσια. ομολογω πως ακομα δεν ειμαι σιγουρος αν το θελω αλλα επειδη αυτος ο ανθρωπος δεν εχει πεσει εξω πουθενα τοσα χρονια, θα το προσπαθησω κ οτι γινει.
επεισης φετος κλεισαμε κ 2 χρονια με την κοπελια, που με λατρευει κ την λατρευω και οι πρωτες συζητησεις περι παντρειας ξεκινησανε... οποτε μπορω να πω οτι αυτος ο ανθρωπος μου αλλαξε την ζωη, λιγο πολυ και του χρωσταω πολλα. θελω να τα καταφερω μονο κ μονο για αυτον, να του δειξω οτι δεν προσπαθουσε τσαμπα τοσα χρονια να με φερει εδω που με εφτασε.

ελπιζω η επομενη σεζον να παει και αυτη τοσο καλα οσο οι υπολοιπες..

υγ. ισως ολα αυτα να φαινονται υπερβολικα, αλλα ειναι τετοια η φυση του συγκεκριμενου εργασιακου περιβαλλοντος που δεν μπορω να σας βαλω στο κλιμα της επιχειρησης, και ποσο big deal ειναι αυτο για εμενα. ειναι μια επιχειρηση με υψηλα standards και τα στρατιωτικα καταλοιπα που ανεφερα δεν ειναι τυχαια αναφορα, μιας και ο ιδιοκτητης ειναι πρωην αεροπορος πολυ αυστηρος και πρωτοπορος σε οτι εκανε 25 χρονια τωρα, που ξεκινησε η επιχειρηση. τωρα ειναι γερος ανθρωπος βεβαια και στα τελειωματα απο οτι φαινεται, αλλα πραγματικα εφτιαξε μια πολυ αρτια επιχειρηση.
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5168
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Με μισθούς και ρεπό γενικά τι παίζει στην Κρήτη;
Προσφέρεται διαμονή και αν ναι είναι σε τίποτα κοντέινερ;
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Δεν εχω βγει παραεξω να δω τι παιζει αλλου. Εκει που ειμαι εγω παιζουν πολλες παραμετροι. Πχ στο εστιατοριο μου ειμαστε λιγο προσωπικο κ στο πικ της σεζον σφιγγουμε λιγο με τα ρεπο. Σε αλλα εστιατόρια του ξενοδοχειου μπορει να παιρνουν 4 με 5 φουλ σεζον. οσων αφορα το μισθο εγω ειχα παει πρωτη σεζον με 650 συν κανα 50αρι τιπς. Τωρα ειμαι στα 830 συν 230 με 280 τιπς αναλογα το μηνα. Ενσημα δωρα κλπ ολα κομπλε. Και ο μισθος καθε 6 του μηνα στην τραπεζα. Και σεζον τελη μαρτη εως αρχες νοεμβρη.

Διαμονη προσφερει αλλα στα ορια του επιτρεπτου οι συνθηκες. Συν πρωινο μεσημεριανο βραδυνο. Και κανα ποδηλατακι αμα θες..!
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Το καλό με τα ξενοδοχεια είναι οτι έχουν συγκεκριμένα πράγματα να κάνεις & αν τα κάνεις σωστά ανεβαίνεις εύκολα στην ιεραρχία και εξελίσσεσαι ακόμη κι αν δεν ήξερες τίποτα πριν.

Το κακό ειναι τα λεφτά. Δηλαδή εσύ πας τώρα για captain έχοντας απολαβές 1200€ maximum.

Και εγώ δουλεύω σερβιτόρος Α' σε εστιατόριο με αστέρι Michelin που έχει φουλ δουλειά, 15' απο το σπίτι μου με 27-28 μέρες το μήνα , ασφάλιση, δώρα άδειες επιδόματα όλα και παίρνω 30% παραπάνω απο εσένα και μου φαίνονται απλα ok.

Και μιας και πιάσαμε τα περί εργασίας.

Φέτος το καλοκαίρι έκλεισα 11 χρόνια στην εστίαση, τα 10 ως σερβιτόρος.

Από τότε που ξεκίνησα να το βλέπω σοβαρά & όχι σαν κάτι αποκλειστικά και μονο για να βγάζω τα έξοδα μου, δηλαδή τα 5-6 τελευταία χρόνια, κυνηγούσα να δούλεψω σε ένα top εστιατόριο. Με επιμονή, υπομονή, αποτυχίες, νεύρα κατάφερα να φτάσω να δουλεύω σε ενα από τα κορυφαία εστιατόρια της Ελλάδας βάσει ονόματος και διακρίσεων.

Τρομερό συναίσθημα να βάζεις σε κάποιον μακροπρόθεσμο στόχο. Δεν είμαι 100% ευχαριστημένος αλλά είναι πολύ κοντά σε αυτό.

Τώρα τα επόμενα βήματα έχουν να κάνουν με εκπαίδευση στο κομμάτι του κρασιού ( σεμινάρια για χαρτί Sommelier) και στο μέλλον να τελειώσω μια σχολή F&B και γιατί όχι και μια δεύτερη γλώσσα. Ο στόχος είναι στα επόμενα 5 χρόνια να τα έχω κάνει και μετά έχοντας σοβαρό background να ανέβω στην ιεραρχία, όχι αποκλειστικά στο εστιατόριο που είμαι τωρα και οι πιθανότητες είναι 0,000001%.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

ισχυει εν μερη αυτο που λες, οτι εχεις συγκεκριμενα πραγματα να κανεις σε ενα ξενοδοχειο, αλλα πρεπει να γινονται στην εντελεια γιατι αλλιως ερχονται παραπονα με το παραμικρο. και μετα εχεις διευθυντες FnB managers κ ιδιοκτητες να σε πρηζουν, ακομα κ να εχεις δικιο. τα τελευταια χρονια οι τουριστες ειναι ψιλιασμενοι και απειλουν με αρνητικα σχολια στο ιντερνετ για το ξενοδοχειο κ για καποιον υπευθυνο, και αυτο εχει ως αποτελεσμα στην κυριολεξια να ερχονται εδω κ να μην χαλανε δεκαρα παραπανω για φαι ποτο ακομα και μεταφορα απο κ προς το ξενοδοχειο. οι αρνητικες βαθμολογιες αναγκαζουν το ξενοδοχειο να πουλαει φθηνοτερα οποτε κανουν οτι μπορουν για να αποφυγουν κατι τετοιο.

τα λεφτα ξερω οτι δεν ειναι πολλα για σεζον, ειδικα αν συγκρινεια με καποια χρονια πριν που επαιζαν απιστευτα ποσα. αλλα αυτη τη στιγμη δεν μπορω να βρω αλλου καλυτερα χρηματα πακετο με τις ιδιες προοπτικες που εχω εδω. οπτοε ειμαι μια χαρα. ο φορτος εργασιας ειναι πολυ μεγαλος για 3 μηνες αλλα απο την αλλη, αν το δεις και σαν σχολειο μονο καλυτερος μπορεις να γινεις.

δευτερη γλωσσα ειναι πολυ σημαντικο και το χειμωνα θα αρχισω γερμανικα ταχυριθμα κ οτι γινει..
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14564
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Γερμανικά; Εμείς είμαστε γεμάτοι με Ρώσους και μετανιώνω που πριν 10-15 χρόνια που ο νονός μου είχε δικό του εστιατόριο μου έλεγε πήγαινε μάθε Ρώσικα κι εγώ γελούσα. Έχουν ανέβει κατακόρυφα οι Ρώσοι τουρίστες στην Κρήτη τα τελευταία χρόνια.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
arvanitis
Football Legend
Football Legend
Posts: 11532
Joined: Sat Apr 20, 2013 2:10 pm
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν χρειαστείτε κάποια βοήθεια στα Γερμανικά και μπορώ από μακρυά να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως να το κάνω. δύσκολη γλώσσα θέλει πολύ μεγάλη υπομονή και πρακτική εξάσκηση. Η καλή της γνώση προσφέρει όμως εντός συνόρων μια άνετη επαγγελματική αποκατάσταση.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

αντίστοιχα είναι τα τούρκικα εδώ στο βορρά. ήξερα σερβιτόρο που έπαιρνε 50€ μεροκάματο επειδή ήξερε άπταιστα. και μιλάμε για μόνιμη δουλειά, όχι μόνο σεζόν, χώρια τα μπουρμπουαρ. και με βουλγαρικα φαντάζομαι μπορείς να χτυπήσεις καλές δουλειές.
Spoiler: show
Image
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

και εμεις δουλευουμε κυριως με ρωσσους αλλα με τους ουγκανους, οχι τους πολιτισμενους.
οποτε δεν με ενδιαφερει να μπορω να συναναστραφω με αυτους.
ερχονται οι ρωσσιδες guest relation που εχουμε και μετα απο διαλογο μαζι τους, τραβανε τα μαλλια τους..
σιγα μην ασχοληθω εγω..

ενω με τον γερμανο, μπορεις να πεις κ 2 κουβεντες.. ειναι δεκτικος και χαβαλες.

στον ρωσσο οταν πλησιαζεις κ λες καλησπερα τι κανετε. αρχιζει κ σου λεει τσιτιρι μπαλσοι πιβα, βαντα νιετ κολοντνα. και οταν πας να παρεις το αδειο πιατο απο το τραπεζι μονο που δεν σε αρχιζει στα καντιλια

εντομεταξυ οι ρωσσοι επεσαν φετος σε σχεση με περυσι, γιατι πανε τουρκια που εχουν πακετα all inclusive σε εξεφτελιστικες τιμες πλεον.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Γενικά έχει πέσει το επίπεδο των τουριστών στην Ελλάδα. Ειδικά σε Κρήτη - Σαντορίνη.


Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14564
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

scorpions wrote:και εμεις δουλευουμε κυριως με ρωσσους αλλα με τους ουγκανους, οχι τους πολιτισμενους.
οποτε δεν με ενδιαφερει να μπορω να συναναστραφω με αυτους.
ερχονται οι ρωσσιδες guest relation που εχουμε και μετα απο διαλογο μαζι τους, τραβανε τα μαλλια τους..
σιγα μην ασχοληθω εγω..

ενω με τον γερμανο, μπορεις να πεις κ 2 κουβεντες.. ειναι δεκτικος και χαβαλες.

στον ρωσσο οταν πλησιαζεις κ λες καλησπερα τι κανετε. αρχιζει κ σου λεει τσιτιρι μπαλσοι πιβα, βαντα νιετ κολοντνα. και οταν πας να παρεις το αδειο πιατο απο το τραπεζι μονο που δεν σε αρχιζει στα καντιλια

εντομεταξυ οι ρωσσοι επεσαν φετος σε σχεση με περυσι, γιατι πανε τουρκια που εχουν πακετα all inclusive σε εξεφτελιστικες τιμες πλεον.
Ολόσωστος ρε φίλε. Τέρμα αντιπαθητικοί οι 9/10.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5168
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Παίρνοντας πάσα από τον Ζόρντι στο σπαμοτόπικ ας πω κι εγώ τα δικά μου να βγουν από μέσα μου.

Μου παρουσιάστηκε ένα προτζεκτ τον Φεβρουάριο στο κεντρικό μπαρ καινούριου ultra all-inclusive ξενοδοχείου στο νησί, στο οποίο θα γινόταν ένας κατάλογος πολύ ενδιαφέρον κι εγώ θα ήμουν head bartender με την προοπτική να μπουν στον φετινό κατάλογο 1-2 δικές μου συνταγές και του χρόνου να πάρω παραπάνω ευθύνες και με διαβεβαίωση ότι καλικούνηδες και ρουσσαληδες δεν θα μπουν στο μπαρ. Τα λεφτά επιεικώς μέτρια (1000 μετά από διαπραγμάτευση! με 2 ρεπό τον μήνα) και θα έπρεπε να μετακομίσω 70χλμ μακρυά σε διαμέρισμα της επιχείρησης. Δεν με ένοιαζε όμως γιατί με ενδιέφερε το πρότζεκτ και πίστευα ότι είναι αυτό που έπρεπε να κάνω σ εκείνη τη φάση.

Αφού το άνοιγμα του ξενοδοχείου πήρε πολλές αναβολές, κατέβηκα αρχές Μαΐου. Ήδη από το τηλέφωνο κατάλαβα ότι η προϊστάμενη μου είναι χαζή και άσχετη. Φτάνοντας στο ξενοδοχείο το επιβεβαίωσα. Γνώρισα όσους προϊσταμένους δεν είχα γνωρίσει στα όσα χρόνια δουλεύω.

Μια βδομάδα 12ωρα το λιγότερο με την ετοιμασία του μπαρ και έχοντας κάθε μέρα έναν μάστορα να κάνει προχειροδουλειά, να τα κάνει όλα πουτάνα και να πρέπει να ξανάρθει να διορθώσει τις [System Interruption: Μη βρίζεις!] του. Το μπαρ, με ένα barstation κανονικό και άλλο ένα πάνω στο ψυγείο για να σερβίρει 60 τραπέζια (αρχικά, γιατί αργότερα ξεκίνησαν να σερβίρουν ποτά και στη reception βάζοντας σερβιτόρο εκεί!), να μην έχει προβλεφθεί αποθήκη, να πρέπει κάθε μέρα να ψάχνω τον σεφ να πάρω άδεια να πάω στο ψυγείο του να πάρω τη μαναβική μου, με αρχικά μια μπαργούμαν, που δεν είχε δουλέψει ποτέ της σε μπαρ, που παραιτήθηκε πριν καν ανοίξουμε. Χωρίς εργαλεία, με τον ένα προϊστάμενο να λέει μια βλακεία και τον άλλο να λέει τη δική του και να καταλήγω να δουλεύω με τα δικά μου. Εκεί κατάλαβα ότι θα 'χουμε δύσκολη σεζόν.

Ξεκινάμε πρώτη μέρα, η δουλειά βγαίνει όπως βγαίνει, συγχαρίκια απ' τον διευθυντή. Την επόμενη μου ανακοινώνεται ότι θα δουλεύω πρωί στο πουλ μπαρ μέχρι να έρθει κάποιος για το πουλ μπαρ και στο πόστο μου θα είναι ένας μετρ απ' το εστιατόριο που έχει δουλέψει μπαρ σε τρεντομάγαζα. Δεν μίλησα. Στην πρώτη βδομάδα ήθελα να φύγω αλλά δεν ήθελα να κρεμάσω ούτε τον διευθυντή, ούτε αυτόν που έκανε το κονέ. Ψυχολογία στον πάτο και το να είμαι σ' ένα κωλοχωρι χωρίς παρέα και γτπ συγκάτοικους δεν βοηθουσε.

Την επόμενη του τελικού του ΤΣΛ, και ενώ την επόμενη θα ξεκινούσα και πάλι στο πόστο μου αφού βρέθηκε άτομο για την πισίνα, πέφτω από τα σκαλιά και παθαίνω διάστρεμμα τρίτου βαθμού. Μετά από δύο βδομάδες αναρρωτική (αν υπήρχε ιατρικό τόπικ θα έγραφα κι εκεί σεντόνι για [System Interruption: Μη βρίζεις!] γιατρούς) επιστρέφω βρίσκοντας ρούμι ροής Καλικούνης και σ' ένα ερμάριο δίπλα από το barstation κουτιά σαν αυτά του κρασιού της παρέας με pina colada, mai tai, mojito. Αυτά, συν του ότι μετά από κάθε βάρδια δεν ένιωθα το πόδι μου, με οδήγησαν στο να παραιτηθώ με πρόφαση το πόδι μου.

Και φτάνουμε τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου μου γίνεται τυχαία πρόταση να πάω στην καφετέρια του χωριού που έχει σε πολύ καλό λέβελ τον καφέ. Κάνουμε μια συμφωνία στην οποία θα ξεκινούσα χαλαρά μέχρι να τελειώσω τις φυσιοθεραπείες μου και να μάθω λίγο τον καφέ γιατί η αλήθεια είναι ότι τον είχα δουλέψει πολύ λίγο και αρκετά πρόχειρα και καμία σχέση με αυτά που είχα μάθει σε σεμινάριο που είχα κάνει. Αυτόν τον καιρό θα έπαιρνα 3,5€/ώρα και κάποια στιγμή μετά από 2-3 εβδομάδες θα κάναμε μια κουβέντα για το αν θα πάρω τελικά 4,5 ή 5€/ώρα και θα αναλάμβανα ολόκληρη βάρδια. Στην αρχή πέταξα δύο-τρία καπουτσίνο μέχρι να βγάλω το γάλα σωστά, έκανα και απ' το άγχος μου 3 λάθη σε έναν ελληνικό, ένα giagia mas και μια σοκολάτα αλλά πήγαινε ολοένα και πιο καλά.

Δεν ένιωθα άνετα όμως γιατί είχα συνέχεια εκεί την σύζυγο του ιδιοκτήτη που ήταν και η υπεύθυνη, ο ιδιοκτήτης όποτε ερχόταν μετέδιδε μια αρνητική αύρα σε όλο το προσωπικό και απ' ό,τι κατάλαβα μας παρακολουθούσαν και από τις κάμερες. Επίσης έπρεπε να δείχνω κάθε παραγγελία στην υπεύθυνη πριν την εκτελέσω. Δεν ένιωθα καθόλου εμπιστοσύνη και αυτό με άγχωνε.

Στην πρώτη μου εβδομάδα εκεί, πήρε το αυτί μου τον σερβιτόρο να ρωτάει την υπεύθυνη για το τι προσθήκες θα γίνουν στο μαγαζί. Αυτή του απάντησε 2 σερβιτόροι και ότι "θα έρθει ένας στο μπαρ, τον οποίο ξέρει ο Μιχάλης(ιδιοκτήτης) και είναι καλός". Δεν έδωσα βάση γιατί θεώρησα ότι άκουσα λάθος. Στο πρόγραμμα της προηγούμενης εβδομάδας μου έδωσα δευτέρα, τρίτη και τετάρτη ρεπό, θα δούλευα οχτάωρο την Πέμπτη και την Παρασκευή πάλι ρεπό και στο μπαρ είχε έναν σερβιτόρο! Έκει κατάλαβα ότι κάτι πάει στραβά, αλλά δεν ρώτησα πάλι τίποτα. Εν τω μεταξύ όλον αυτόν τον καιρό να έχουμε μιλήσει για κάποια συγκεκριμένα ρεπό που χρειαζόμουν και μου είχαν δώσει το οκ.

Με κάλεσε η ίδια την Παρασκευή να μιλήσουμε. Μου ανακοίνωσε ότι δεν θα συνεχίσουμε μαζί γιατί δεν είδαν την βελτίωση που περίμεναν και ότι πριν από εμένα είχαν μιλήσει με ένα άλλο παιδί το οποίο όμως δούλευε σεζόν και τώρα που τελείωσε θα συνεχίσουν με αυτόν. Πρέπει να έχεις τεράστιο θράσσος να μην λες στον άλλο τις προθέσεις σου, να χάνει ευκαιρίες και να κάνει πλάνα σύμφωνα με αυτά που έχετε μιλήσει, δηλαδή να εκπαιδευτεί πρώτα και να ξεκινήσει οχτάωρα τον Οκτώβριο. Πρέπει να έχεις τεράστιο θράσσος να του λες ότι μπήκες σε τεράστιο δίλλημα γιατί είμαι καλό παιδί και μπήκες σε δύσκολη θέση γιατί έχω πολλές γνώσεις. Πρέπει να έχεις μεγάλο θράσσος για να φέρεσαι έτσι.

Και κάπως έτσι, από 'κει που τον Φεβρουάριο τα υπολόγιζα διαφορετικά, Οκτώβρη μήνα έχω μείνει χωρίς δουλειά με ένα μεγάλο χρέος που πρέπει να καλύψω να με βαραίνει προς τις αδερφές μου λόγω του αυτοκινήτου που πήρα για τη σεζόν και υποτίθεται θα το κάλυπτα, να μένω πίσω στην εκπαίδευση μου επειδή δεν θα μπορέσω να κάνω τα σεμινάρια της wspc και του ΕΚΠΑ και +15 κιλα από πέρσι λόγω του φετινού τραυματισμού αλλά και επειδή τον χειμώνα δεν ήμουν καλά ψυχολογικά και το 'χα ρίξει στο φαϊ.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Στο WSPC τι ήθελες να κάνεις & έμεινες πίσω;

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”