Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10060
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

wolfsbourger wrote: Fri Oct 05, 2018 1:53 am Με κάλεσε η ίδια την Παρασκευή να μιλήσουμε. Μου ανακοίνωσε ότι δεν θα συνεχίσουμε μαζί γιατί δεν είδαν την βελτίωση που περίμεναν και ότι πριν από εμένα είχαν μιλήσει με ένα άλλο παιδί το οποίο όμως δούλευε σεζόν και τώρα που τελείωσε θα συνεχίσουν με αυτόν. Πρέπει να έχεις τεράστιο θράσσος να μην λες στον άλλο τις προθέσεις σου, να χάνει ευκαιρίες και να κάνει πλάνα σύμφωνα με αυτά που έχετε μιλήσει, δηλαδή να εκπαιδευτεί πρώτα και να ξεκινήσει οχτάωρα τον Οκτώβριο. Πρέπει να έχεις τεράστιο θράσσος να του λες ότι μπήκες σε τεράστιο δίλλημα γιατί είμαι καλό παιδί και μπήκες σε δύσκολη θέση γιατί έχω πολλές γνώσεις. Πρέπει να έχεις μεγάλο θράσσος για να φέρεσαι έτσι.
Μεγάλη βλακεία η όλη φάση. Μετά από μια βδομάδα που ξεκίνησες στο πόστο σου είπε τέλος με πρόφαση τη μη βελτίωσή σου; Από την άλλη, βλέπω λογικό να μη σου πει κάποιος τις προθέσεις του. Κι εσύ το ίδιο κάνεις από τη μεριά σου. Δε λες πχ ότι μιλάς με άλλον και ότι μπορεί να την κάνεις αν σε ψήσει περισσότερο. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η φάση στις δουλειές πλέον. Οι εργοδότες αν βρουν καλύτερο σε στέλνουν αδιάβαστο και οι εργαζόμενοι αν βρουν κάτι καλύτερο την κάνουν με την πρώτη ευκαιρία. Δεν αναπτύσσονται σχέσεις εμπιστοσύνης όσο στο παρελθόν.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5166
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

@jordi ήθελα να κάνω φέτος level 1&2 γιατί από κρασιά είμαι άσχετος. Καλά όλα τα σεμινάρια αλλά θεωρώ πως είναι η πιστοποίηση που έχει πραγματική σημασία. Άντε και η SCAE.

@to nou sou, την πρώτη μου εβδομάδα, δηλαδή αρχές Σεπτεμβρίου, άκουσα τυχαία το ότι θα έρθει κάποιος άλλος. Σ' εμένα ανακοινώθηκε πριν μια εβδομάδα. Μεσολάβησε δηλαδή σχεδόν ένας μήνας και σε αυτό το διάστημα έκαναν σαν να μην τρέχει τίποτα. Και η δικαιολογία περί μη βελτίωσης απλά δεν στέκει.

Ίσως έφταιγε και ότι ήμουν καθαρος, που έπλενα τα χέρια μου ανά μισάωρο και πριν το πλυντήριο καθάριζα με το σφουγγάρι το χείλος των ποτηριών και μου έκαναν παρατήρηση ότι χρησιμοποιώ πολύ σαπούνι. Έπρεπε να ήμουν σαν τους άλλους, που δεκαπέντε άτομα προσωπικό δεν είδα ποτέ κανέναν να πλένει τα χέρια του 😂
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@wolfs

Εγώ τώρα κάνω το 1 και θα κανω και το 2 μετά. Αξίζει αλλά γενικά πολλά λεφτά, πιο πολύ λόγω brand name & reputation.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13703
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Η γυναίκα μου πρέπει να έχει κάνει τα 2 πρώτα αλλά μετά σταμάτησε λόγω οικονομικών.... Δεν νομίζεις ζω να είχε κάνει και το τρίτο... Αλλά έτσι κι αλλιώς έχει τελειώσει οινολογία :p
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρέπει να ηταν στο ΤΕΙ μαζί με δυο φίλους βάσει των κοινών στο FB.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε μαγκες τι 1200 και παραπανω λετε...Σε ποια χωρα δουλευετε εσεις;Μονο εγω ειμαι ο [System Interruption: Μη βρίζεις!] που παιρνω λιγο παραπανω απο τον βασικο;
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ συγκεκριμένα με 11 έτη προυπηρεσια, αλλά γυρω στα 6-7 κανονικά εννοώ με φουλ ένσημα, δουλεύω 6 μέρες τη βδομάδα aka 50-52 ώρες/βδομάδα με υπερωρίες κλπ και παιρνω 1100 μ.ο.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

εγω πρωτο χρονο επαιρνα 650.
φετος που τελειωσε η τεταρτη σεζον, εχω φτασει να παιρνω 850.
δυσκολα να ανεβω παραπανω, αν συνεχισω ως σερβιτορος.
αν του χρονου γινει αυτο που μου ειπαν (ανεπισημα) χειλη, τοτε λογικα θα ανεβω στα περιπου 1200 φανταζομαι.

επισεις ξεχασα να αναφερω ενα σκηνικο που δεν περιμενα ποτε να μου τυχει.
βλεποντας ο ιδιοκτητης του ξενοδοχειου οτι παραμενω στο μαγαζι του, παροτι υπαρχουν πολλες επιλογες στις γυρω περιοχες που ειναι γνωστο οτι δινουν κ περισσοτερα χρηματα, μου ειπε πως αφου με βλεπει οτι μενω και βοηθαω την επιχειρηση, μου εκανε προσφορα να με στειλει 4 μηνες στην γερμανια(δεκεμβρη-μαρτη) να μαθω την γλωσσα, διαμοη κ μαθηματα ολα πληρωμενα. μολις το ακουσα εμεινα [System Interruption: Μη βρίζεις!]. δεν μου το ειπε ο ιδιος αρχικα, αλλα μου το μετεφερε ο προισταμενος μου.

αλλα μου ηταν αδυνατο να το κανω αυτη τη περιοδο δυστυχως και ξερω οτι δεν προκειται να μου παρουσιαστει ξανα αυτη η ευκαιρια. θα την βγαλω με ιδιαιτερα, απο φλεβαρη κ οτι μαθω..
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13703
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Εγώ με 10 έτη προϋπηρεσίας εκεί που ειμαι και άλλα 5 έτη σε άλλη δουλειά.... Σε θέση υπευθύνου εκεί που είμαι τώρα παίρνω 900 στο χέρι... Με 10-13 ώρες την μέρα ...
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμένα οι ώρες είναι 8 με απόκλιση συν πλην μισή ώρα εξαρτάται από την εποχή.
Αν βάλουμε και τα tips στην εξίσωση κινούμαι από 1,6-1,8Κ τον μήνα.

Βέβαια είναι λίγο σχετικό γιατί έχω ένα τεκμαρτο ημερομισθιο αλλά πληρώνομαι βάσει ποσοστων επί του τζίρου.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ισως να είναι και άσχετο, αλλά σκέφτομαι τον συνολικό μισθό μου το 2008, το 2018, το 2016 και το 2018 μαζί με τις δουλειές που είχα και αν κάνω σχέδιο θα δω ένα καρδιογράφημα αλήθειας με πτωτικές τάσεις των χρημάτων και ανοδικές τάσεις της ποσότητας δουλειάς.

Παρ' όλα αυτά, δε σκέφτηκα ποτέ να το παρατήσω. Απλά κατάλαβα πως θα πρέπει να αποκτήσω μια ταυτότητα, να πορευτώ με αυτή, «να ζήσω ή να πεθάνω με αυτή» που θα έλεγε και ο Βαγγέλης Ιωάννου. Και με βάση τη «ταυτότητα» που επέλεξε, αυτή που και με κάνει να νιώθω οκ με τον εαυτό μου αλλά και μπορώ να τη στηρίξω καλύτερα απο άλλες, προχωράω και τσατρα πάτρα επιβιώνω. Χρειάστηκε βέβαια να ζοριστώ αρκετά, να ακούσω πολλά από την άλλη πλευρά αλλά να μου φτάνουν τα 2-3-10 μηνύματα που λαμβάνω από ανθρώπους που δε γνωρίζω και εκφράζουν θετική άποψη για μένα. Πέρα βέβαια από τα λατρεμένα «esi diladi eisai paok kai grafis sto kontra analisi gia pekti tou olimpiakoy;;;;» και τα «βγαίνει στο ραδιόφωνο και δε τους τη λες ενώ αυτοί βγαίνουν και είναι όλοι αεκαρες, παναθηναϊκαρες και ολυμπιακάρες» που στο τσακ είμαι να απαντήσω «στις αρκιδάρες μου».

Δε ξέρω γιατί κάνω αυτό το ποστ. Μάλλον διότι μετά απο μερικά χρόνια προσπαθειών απόκτησης παιδιού, στέγνωσα οικονομικά, και κοίταξα πίσω μου και είπα «ρε [System Interruption: Μη βρίζεις!], τόσα χρόνια έκανες οικονομίες και μάζευες από τα στοιχήματα λεφτά για να καταλήξεις λίγο πριν τα 40 σου να μην έχεις ούτε λεφτά ούτε και παιδί» και με πνίγει αυτό, τώρα ειδικά που για να βγάλω τα λεφτά του 2011-12 χρειάζεται να κάνει δυο φανερές και δυο κρυφές δουλειές.. Το μόνο καλό στην όλη ιστορία είναι πως έχω δικό μου σπίτι και δε χρωστάω σε τράπεζα και κράτος.


Για να είμαι ον τόπικ, οι περισσότερες δουλειές στον ιδιωτικό τομέα έχουν τις καλές και τις κακές στιγμές τους. Για κάθε τσακ που ζορίζεται στη δημοσιογραφια υπάρχει και ένας που εν μέσω κρίσης είχε την ικανότητα να προοδεύει οικονομικά και για κάθε έναν που στο σέρβις παίρνει ένα βασικό μισθό και κάτι ψιλο τιπς, υπάρχει και ένας τζόρντι που είχε την ικανότητα να προοδεύει οικονομικά.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τεράστιο ποστ, ίσως από αυτά που καταλαβαίνεις τι σημαίνει fmgreece για κάποιους περα απο ενα φόρουμ για ενα παιχνίδι.



Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκαθαρα φαινεται οτι για μερικους απο εμας ειναι μερος για το οποιο θα γραψεις καποια πραγματα που θα ελεγες σιγουρα μονο σε κολλητο και οχι σε οποιονδηποτε.

Στιγμες σαν αυτες που διαβαζα το ποστ του Τσακ ειναι σιγουρα ειναι αυτες που με κρατανε στο φορουμ εδω και παρα πολυ καιρο. Ηξερα αυτα που εγραψε ο Τσακ στο ποστ αλλα σιγουρα ενιωσα αλλιως βλεποντας γραπτα.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απ΄ πιο "όμορφα" & ουσιαστικά post που έχω διαβάσει εδώ μέσα.
Τσακ, μπορεί να μην σε γνωρίζω προσωπικά αλλά σου εύχομαι, όπως θα ευχόμουν στον κολλητό μου, ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να είστε πραγματικά ευτυχισμένοι. Θαυμάζω τους ανθρώπους (γιατί σπανίζουν) που επιλέγουν στην καριέρα τους τον δύσκολο δρόμο του "περιεχομένου" κ όχι του "περιτυλίγματος". Με το "να νιώθω οκ με τον εαυτό μου" πορεύομαι και εγώ στον Παν/κο χώρο χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για τους περισσότερους...."σάπιες" για εμένα. Έφαγα τα μούτρα μου χωρίς να πτοηθώ. Έκανα restart και πλέον..νιώθω οκ με τον εαυτό μου. 8)

Σχετικά με τις αμοιβές απλά ν' αναφέρω ότι πριν 4 χρόνια έπαιρνα τα τριπλάσια και από τότε άρχισε η πτώση. Δεν βαριέσαι..


ps: Να ξες (κάτι σαλονικιώτικο ήθελα να γράψω αλλά δεν ξέρω πως τα λέτε) με συγκίνησες.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

τσακ, οποτε σου μπει η παραμικρη σκεψη για αυτο που σου ειχα πει καποτε, ελπιζω να μην διστασεις.
οτι καλυτερο σας ευχομαι!
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”