Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Καλημέρα από την μικρομεσαία κυπριακή επιχείρηση. 12ωρο σήμερα για να ικανοποιησουμε όλα τα γούστα :)

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

όπως είχε πει κάποιος κάποτε "μου αρέσει να δουλεύω για να ζω. δεν μου αρέσει να ζω για να δουλεύω".
Spoiler: show
Image
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62698
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times


Giovanni_7 wrote:Όπως είπατε οι εποχές αλλάζουν.. Και οι κοινωνίες προοδεύουν..!
Η ανθρωπότητα και κατ' επέκταση η κοινωνία προοδεύει, όταν αυξάνεται ο ελεύθερος χρόνος του ανθρώπου..! Ο πολιτισμός προέρχεται και προάγεται από τον ελεύθερο χρόνο..
Όσο προοδεύει η κοινωνία τόσο λιγότερο χρόνο εργασίας και περισσότερο ελεύθερο χρόνο θα έπρεπε να έχουμε.. Κάτι που δεν γίνεται.. Άρα προσωπικά δεν βλέπω πως υπάρχει πρόοδος και όχι στασιμότητα(στην καλύτερη)..
Εμένα πάλι πρόοδος μου δίνεται να καταλάβω ότι είναι όταν δεν έχεις τα τελευταία 60 χρόνια πόλεμο σε μια ήπειρο. Αλλά οκ. Πρόοδος για μένα θα είναι σε όλη την Αφρική να υπάρχει νερό πχ. Το βλέπεις από τη μεριά της καλοπέρασης και του δυτικού κόσμου. Δεν σε αδικώ. Ίσως έχεις και δίκιο. Απλά αυτά που εσύ θεωρείς δεδομένα αλλού δεν είναι.

Μπορείς πολύ εύκολα να δουλέψεις part time στις χώρες του εξωτερικού και να ζείτε με τον partner σου. Απλά δε θα αλλάζεις κάθε χρόνο κινητό, ούτε κάθε 6 αμάξι ούτε θα έχεις 7 τηλεοράσεις. Θα παίρνεις μια φορά στα δύο χρόνια το μάνατζερ και θα βγαίνεις έξω για φαγητό δύο φορες τη βδομάδα και καφέ απέξω έναν το τριήμερο. Διότι απλά πριν 70 χρόνια υπήρχανε περισσότερες δουλειές για λιγότερους ανθρώπους. Όπως και χρειαζόμασταν λιγότερη ενέργεια.

Επίσης φαντάζομαι ότι τις Κυριακές δεν έχετε πάει ποτέ σε προπο, καφετέρια, ρεστοράν, ξενοδοχείο, έχετε πάρει τηλέφωνο σε εξυπηρέτηση πελατών, έχετε ακούσει/διαβάσει σε σάιτ δημοσιογράφους.

Γενικά στο μυαλό σας είναι λίγο μπερδεμένο η έννοια του/της πενθημέρου/πενθήμερης εργασίας με τη Κυριακή. Η εγώ τα έχω πολύ ξεκάθαρα ότι δε συγχέονται.

Καλημέρες μια γύρα.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk




Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Όχι δουλειά Κυριακή από εδώ και πέρα και η επόμενη εξέγερση θα είναι απ' αυτούς που δεν μπορούν να παίξουν Wolves Liverpool διπλό!

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημερα μαγκες....

Στηθηκε το ονλαιν,οχι οτι σας νοιαζει,και διαλεξαμε τελικα Derby εγω και West Brom ο φιλος....Δεν υπαρχουν λεφτα,η μιση ομαδα τραυματιες....Δεν ξερω που να βρω παικτες,τα περισσοτερα ταλεντα δεν εχω καταλαβει αν εχουν κλεισει ηδη η τα προλαβε η ΑΙ...Προχωραμε...

Τωρα για το θεμα προοδου και εξελιξης,ο καθενας θετει διαφορετικα προαπαιτουμενα...Υπαρχουν τομεις που η ανθρωποτητα προοδευει,αλλα ακομα και αυτο γινεται με σκοπο το κερδος....
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μια μεγάλη καημέρα σε όλο το ντουνιά!
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλημέρα σε όλους!
Και στους νάιν-το-φάιβερς και στους εκσυγχρονιστές.
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

zidane72003 wrote: Thu Jan 10, 2019 10:00 am
Giovanni_7 wrote:Όπως είπατε οι εποχές αλλάζουν.. Και οι κοινωνίες προοδεύουν..!
Η ανθρωπότητα και κατ' επέκταση η κοινωνία προοδεύει, όταν αυξάνεται ο ελεύθερος χρόνος του ανθρώπου..! Ο πολιτισμός προέρχεται και προάγεται από τον ελεύθερο χρόνο..
Όσο προοδεύει η κοινωνία τόσο λιγότερο χρόνο εργασίας και περισσότερο ελεύθερο χρόνο θα έπρεπε να έχουμε.. Κάτι που δεν γίνεται.. Άρα προσωπικά δεν βλέπω πως υπάρχει πρόοδος και όχι στασιμότητα(στην καλύτερη)..
Εμένα πάλι πρόοδος μου δίνεται να καταλάβω ότι είναι όταν δεν έχεις τα τελευταία 60 χρόνια πόλεμο σε μια ήπειρο. Αλλά οκ. Πρόοδος για μένα θα είναι σε όλη την Αφρική να υπάρχει νερό πχ. Το βλέπεις από τη μεριά της καλοπέρασης και του δυτικού κόσμου. Δεν σε αδικώ. Ίσως έχεις και δίκιο. Απλά αυτά που εσύ θεωρείς δεδομένα αλλού δεν είναι.

Μπορείς πολύ εύκολα να δουλέψεις part time στις χώρες του εξωτερικού και να ζείτε με τον partner σου. Απλά δε θα αλλάζεις κάθε χρόνο κινητό, ούτε κάθε 6 αμάξι ούτε θα έχεις 7 τηλεοράσεις. Θα παίρνεις μια φορά στα δύο χρόνια το μάνατζερ και θα βγαίνεις έξω για φαγητό δύο φορες τη βδομάδα και καφέ απέξω έναν το τριήμερο. Διότι απλά πριν 70 χρόνια υπήρχανε περισσότερες δουλειές για λιγότερους ανθρώπους. Όπως και χρειαζόμασταν λιγότερη ενέργεια.

Επίσης φαντάζομαι ότι τις Κυριακές δεν έχετε πάει ποτέ σε προπο, καφετέρια, ρεστοράν, ξενοδοχείο, έχετε πάρει τηλέφωνο σε εξυπηρέτηση πελατών, έχετε ακούσει/διαβάσει σε σάιτ δημοσιογράφους.

Γενικά στο μυαλό σας είναι λίγο μπερδεμένο η έννοια του/της πενθημέρου/πενθήμερης εργασίας με τη Κυριακή. Η εγώ τα έχω πολύ ξεκάθαρα ότι δε συγχέονται.

Καλημέρες μια γύρα.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Η έννοια του πενθήμερου έχει να κάνει με το να μην δουλεύεις 7 μέρες και να πληρώνεσαι τις 4. Επίσης αν παίρνεις κάτω από 400 ευρώ στο εξωτερικό μπορείς να ζήσεις εάν είσαι σκύλος, όχι άνθρωπος.

Αγωνιστικές καλημέρες, να ζήσει ο Γερμανός που μ' έχει αλλάξει 3 φορές ημερομηνία για το γκρουπ που θέλει να μου στείλει.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

DrGonzo wrote:
Akyla wrote: Wed Jan 09, 2019 5:26 pm Το οτι έκαναν μάχες για τις Κυριακές, τα 8ωρα, και την εργασιακή ασφάλιση πριν χρόνια δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να αλλάξει μόνο ένα από αυτά, το να δουλεύει κάποιος Κυριακή, ούτε θα αφαιρέσει τα υπόλοιπα δικαιώματα του εργαζόμενου. Οι εποχές αλλάζουν.
Απλά στην Ελλάδα είναι έτσι οι συνθήκες που πολλές φορές δεν υπάρχουν ούτε τα υπόλοιπα, και όπως είπα πιο πάνω, δεν μπορεί μια μικρή επιχείρηση να το αντιμετωπίσει να ανοίγει Κυριακές.
Φακ τα 8ωρα, ας αλλάξει να το κάνουμε 16ωρα όπως παλιά αν είναι να αλλάξουμε μόνο ένα απ αυτά.
Μια χαρά τους έφτανε τότε ένα 8ωρο για φαϊ-ύπνο-άλλο. Θέλουν κι 8ωρα οι κηφήνες.
Σε βρίσκω λάιτ, εγώ λέω να βάλουμε άλλη μια μέρα στη βδομάδα να δουλεύουμε κι αυτή, οι 7 μου φαίνονται λίγες.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Tsakalaki wrote:Μια μεγάλη καημέρα σε όλο το ντουνιά!
Η μέρα έγινε καη-μερα Επειδή έχεις καημό μεγάλο ή επειδή κάηκε?


Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μιλάμε για κατόρθωμα να θες να κάνει το καλησπέρα, καλημέρα, και να κάνεις καημέρα!
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62698
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Stoperhaimer wrote:


Η έννοια του πενθήμερου έχει να κάνει με το να μην δουλεύεις 7 μέρες και να πληρώνεσαι τις 4. Επίσης αν παίρνεις κάτω από 400 ευρώ στο εξωτερικό μπορείς να ζήσεις εάν είσαι σκύλος, όχι άνθρωπος.

Αγωνιστικές καλημέρες, να ζήσει ο Γερμανός που μ' έχει αλλάξει 3 φορές ημερομηνία για το γκρουπ που θέλει να μου στείλει.
Η έννοια του 5νθημερου είναι 5νθημερου.

Ούτε 7 ούτε 4 ουτε 10. Είναι 5/7.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of ... erage_wage


Όπου έχει κόκκινο είναι κάτω από 400 μ.ο.

Στην Ευρώπη. Δε ψάχνω καν για άλλες ηπείρους πχ Ν Αμερική και Αφρική, Ινδία etc.



Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk




Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η έννοια του πενθημέρου ισχύει στον πολιτισμένο κόσμο, στην Ελλάδα έχει σχεδόν καταργηθεί εδώ και μια εξαετία (μίνιμουμ).

Μέσο μηνιάτικο 890 ευρώ στην Ελλάδα; Ή κατάλαβα κάτι λάθος;

https://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/ger ... y-delastik
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62698
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ε ναι ρε αγόρι αλλά δε μπορείς να πιστεύεις ότι θα μείνεις μία ζωή στο σκοτάδι. Γιατί αυτό είναι η ζωή:η ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει πρός το καλύτερο.

Αν θεωρείς ότι όλα θα πάνε πρός το χειρότερος πάρε φόρα να πέσουμε όλοι μαζί.

Εμένα τα παιδιά στο μαγαζί μου 6ημερο δούλευαν και καθόμουν εγώ και δεν έπαιρνα ρεπό. Το θέμα είναι ότι δε τους πλήρωνα τα ένσημα. Γιατί αν το έκανα τώρα θα έψαχνα δανεικά να πληρώσω το κράτος.

Το όλο θέμα δεν είναι για το ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ. Αυτό λέω. Ότι υπό άλλες συνθήκες που πρέπει κάποια στιγμή να υπάρξουν-ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΕΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ-δε. Είναι τραγικό το 5νθημερο και η Κυριακή.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Giovanni_7 wrote: Wed Jan 09, 2019 8:12 pm Όπως είπατε οι εποχές αλλάζουν.. Και οι κοινωνίες προοδεύουν..!
Η ανθρωπότητα και κατ' επέκταση η κοινωνία προοδεύει, όταν αυξάνεται ο ελεύθερος χρόνος του ανθρώπου..! Ο πολιτισμός προέρχεται και προάγεται από τον ελεύθερο χρόνο..
Όσο προοδεύει η κοινωνία τόσο λιγότερο χρόνο εργασίας και περισσότερο ελεύθερο χρόνο θα έπρεπε να έχουμε.. Κάτι που δεν γίνεται.. Άρα προσωπικά δεν βλέπω πως υπάρχει πρόοδος και όχι στασιμότητα(στην καλύτερη)..
Εσύ θέλεις πολιτισμό, αλλά ξεχνάς ότι η σχολή σκέψης της "περισσότερης δουλειάς" που έχει πάει τον πλανήτη μπροστά (και ακροδεξιά) θεωρεί τον πολιτισμό αντιπαραγωγικό.
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”